Zombies v praci

Pracovni prostredi se za dvacet let co podnikam v USA vyrazne zmenilo. Z nejakeho duvodu je cim dal mene lidi, kteri maji energii a chut neco delat. Jakoby lide ztratili nadseni a chut do zivota. Po Covidu se tento trend akceleroval.

Kdyz jsem prijel do USA tak jsem si liboval, jak se dobre chova IRS (financni urad). Dalo se tam zavolat. Po telefonu poradili jak vyresit problem s danemi. Treba kdyz jsem dostal pokutu za to, ze jsem zaplatil nejakou dan pozde, tak mi poradili at napisu dopis a tam napisu, ze jsem zapomnel a ze to je poprve. A na zaklade toho mi fakt tu pokutu odpustili.

Ted kdyz volam na IRS tak to je jak mluvit s roboty. Jakoby jen cetli nejaky script na obrazovce a ani se nesnazili poslouchat co se jim snazim rict.  Je to silene frustrujici. Resim to tak, ze polozim telefon a volam znovu. Opakovane. A treba po nekolikate se mi podari narazit na skutecneho cloveka a najednou je problem vyresen behem par minut. Jenze toto jsou doopravdy nahody.

S tim IRS to je jen priklad. Ale stejne to najednou vidim uplne kolem sebe. Jako by byl trend delani uplneho minima. Nepremyslet. Nesnazit se. Delat presne co je mi nakazano, ale pomalu a tak na pul spatne. Jen tak aby toho cloveka nevyhodili.

Je cim dal tezsi delat pohovory a najit zamestnance. Chovani co by bylo nemyslitelne pred 20 lety je ted standard. Treba uz se zamestnanci ani nenamahaji omluvit kdyz neprijdou do prace. Tohle bylo drive nemyslitelne. Ted prijdou pozde nebo vubec. A je to normalni. Kdyz jim neco reknete tak uz nemusi prijit druhy den vubec.

V knizce co jsem zminoval v minulem clanku psali o tom jak v 70 letech hipisaci rozjeli stavebni firmu. A protoze chteli mit hodne casu na umeni a sve konicky, tak se pracovali jen ctyri hodiny denne a ctyri dny v tydnu. V te dobe byla minimalni mzda v USA kolem dvou dolaru. A tato stavebni firma platila dvojnasobek (ctyri dolary).

Takze system 4 hodiny x 4 dny x 4 dolary.

Lidi meli obroskou vykonnost. Byli plni energie. Nemeli na stavbach zadne urazy, protoze nikdo nebyl unaveny. Po praci si delali svoje konicky. A vsichni byli spokojeni.

Co si myslite, fungoval by takovy koncept s dvojnasobnou mzdou ale polovicni pracovni dobou v dnesni dobe? Obzvlast v pracich kde ta vetsi vykonnost udela okamzite rozdil. Taky si myslim, ze ten model  bude pritahovat uplne novy typ zamestnancu.

Spread the love

120 thoughts on “Zombies v praci

  1. Johne, to je velice dobrý vhled a pocitově to vnímám i tady v ČR, že zombie chování narůstá. Přikládám to i tomu, jak se z nás díky mobilům a konzumaci médií na sociálních sítí stávají víc a víc followers (ti co jen pasivně sledují a lajkují) a mizí aktivní leaders (ti co něco dělají a mění svět). Tomu nepřispívají ani všechny usnadňovací appky jako je ChatGPT a podobné novoty, které z nás dělají ještě větší lenochy, kteří chtějí pečené holuby přímo do pusy.

    Co vidím pozitivně je, že v projektech ve kterých mám prsty a které jsou všechny z větší části složené z remote týmů (všecko jsou to virtuální produkty či služby), tak máme self-motivated lidi, kteří se dokážou docela sami vybízet k výkonům, ale není mezi nima moc úplných mladíků pod 30let. A je to jen moje bublina. U mladších generací najít loayálního pracanta je obtížné a do značné míry ruská ruleta.

    1. Vždycky bylo a bude víc followers než leaders. To je tak nějak zákon přírody.

      Ono by to ani jinak moc nefungovalo, když by všichni chtěli podnikat a šéfovat, tak by neměl kdo pracovat a konzumovat… 🙂

  2. Hezké téma k filozofickému zamyšlení…. Zajímalo by mne, zda to může mít souvislost s dnešním virtuálním světem sociálních sítí, ze kterého lidé jen velmi neochotně vystupují do světa reálného. Aby si tam rychle odpracovali co musí a mohli se zase vrátit zpátky do virtuálního světa. Znal jsem kdysi několik alkoholiků/gamblerů/feťáků, kteří žili podobným zombie způsobem. Jejich nadšení vůči pracovním povinnostem bylo taky na bodu mrazu.

    Zároveň bych se nedivil, kdyby svůj vliv na to měla i dnešní neoliberální ideologie. Podle které například děti na některých amerických školách nehrajou fotbal na góly, aby náhodou nebyli moc smutní z porážky. Tohle potírání zdravé soutěživosti musí zákonitě z lidí dělat zombie bez citů a bez nadšení, a beze snahy něco dokázat. Jen splnit povinnost a odškrtnout si to. O stejně zhoubné politice affirmative action ani nemluvě.

    PS: Vše nej do Nového roku, hlavně zdraví. A díky za pravidelný a poučný náhled do života českého Honzy, který udělal štěstí v Americe 😉

    1. Otázka je kdy peníze rozbité nebyly? 🙂
      Možná v době kdy neexistovaly a měnila se nevěsta za 3 kravky…

  3. Osobně jsem byl vždy příznivcem kratší pracovní doby. Vždycky jsem si říkal – lidi jsou na nejvyšším stupni vývojového žebříčku a přesto si dobrovolně naordinují 5 dní v týdnu makat a takhle až do cca 70 let. Proč??? Vždyť to je úplná blbost. Všechny nižší stupně se nám fakt musí smát 🙂 jak se to stalo, že se dobrovolně uvazujeme k tomu, být otrokem práce a nechat si minimum na život jako takový..

    Jsem teď v Norsku a líbí se mi, že většina restaurací má.otevreno 18-21, někdy přes oběd (bavím se teď o severní části, ne o Oslu apod). Tři hodiny intenzivní práce a výdělek skoro stejný, jako kdyby tam personál seděl o x hodin dřív (a prodal sem tam něco, kdy se ‘zisk’ utratí za mzdy a energie..). This is the way.

  4. System 4 hodiny x 4 dny x 4 dolary.Myslim,ze by to v dnesni dobe asi neslo…Treba florida ma minimalni mzdu asi 9 dolaru takze jestli jsem dobre pocital vychazi to asi 1100 dolaru mesicne a s tim na floride natoz v kalifornii nebo new yorku nevyzijes.Mozna ano,ale to by jsi musel bydlet ve vlastnim auto karavanu jak nejaky houmles.

    1. Martine, to je mysleno symbolicky. $4 bylo tehdy dvojnasobna minimalni mzda, takze to je jako kdyby se dnes platilo misto $15 min. mzdy $30 na hodinu

      1. Problem je vtom že cely ekonomický systém je na dne. Mladí sú znechutený lebo v dnešnej dobe si nemôžu nič dovoliť aj keď majú nadpriemerne platy s porovnaním z rokov 70-tich. Tak buď len robia minimum alebo sú zaseknutý v nejakom office jobe. Lepšie sedieť v teplucku ako radšej niekde v zime alebo horúčave na stavbe drieť aj keby zarobili viac. Stačí sa pozrieť na situáciu s nehnuteľnosťami. Nezávidím first-time home buyers. Podnikatelia majú väčšie riziko hlavne teraz keď samotná vláda spôsobila krach toľkým firmám. Kto by to chcel riskovať. Celý systém je natiahnutý na spagate. Nie je problém dať miliardy Ukrajine ale postarať sa o bezdomovcov alebo zabezpečiť domáce hranice je hriech.

        1. Nevím jak na Slovensku (tipoval bych že tam bude situace podobná jako v ČR), ale v ČR myslím že jak z hlediska bezpečnostní situace a starání se o bezdomovce jsme ve světové špičce a moc zemí na tom líp nebude…

          V ČR/SVK nenajdeš člověka co by měl hlad nebo v zimě nenašel střechu nad hlavou. To zdaleka není pravidlem na většině míst na světě…
          (to že pár lidí pod mostem je čistě jejich volba, protože v ubytovně nemůžou být ožralí na plech…)

        2. Sorry, ale to jsou fakt kecy. Pokud to má dneska mladý člověk v US srovnané v hlavě kolem 20, může do zhruba 30-35 být finančně nezávislý a přestat pracovat, včetně vlastní nemovitosti (samozřejmě ne v centru drahým měst). Viz Mr. Money Mustache a FIRE movement. O tom by si babyboomers mohli nechat zdát.
          Mladí, kteří jsou znechucení, jsou líné demotivované lemry, nic víc bych za tím nehledal. A samozřejmě z toho musí obviňovat někoho jiného, systém, …

          1. uplne trepes. Mladi ked skoncia skolu tak su priemerne $100k v dlhu. Tym lepsim potrva do 30 to splatit. A az potom mozu zacat sporit ak vobec sa im to bude darit pri dnesnych cenach najmov. Teraz si predstav nejaku dvojicu ktora chce zacat rodinu. $200k v dlhu a dovol si mat rodinu. Baby boomer si mohli kupit dom za $20k a zarabali $30k rocne. Na vysku moc nechodili. Dom splateny do par rokov. Never vsetkemu co vidis na YT, mladi zbohatlici a ine nezmysli ani to nie je take ruzove…

            1. Fakt ne 🙂 Když už chceš házet čísla, tak si je aspoň tak okatě nevymýšlej. Ale jako výmluva, proč to nejde, jsou ty tvoje vymyšlené čísla dobré.

              “The average student debt in the United States is $32,731, while the median student loan debt amount is $17,000.” (medián znamená, že půlka lidí dluží víc a půlka míň)
              https://www.valuepenguin.com/average-student-loan-debt

              Babyboomer měl 20 let kolem r. 1970, kdy mediánová cena domu v US byla kolem $25k, příjem domácnosti byl kolem $8700.
              Dnešní situace: příjem domácnosti: $70,784, cena domu: $428,700

              Takže je sice pravda, že vzhledem k příjmu domácnosti jsou dnes domy 2x dražší, než když měl boomer 20, ale díky technologiím může člověk využít geoarbitráže (dělat na dálku z levnější lokace za víc peněz), investovat bez velkých poplatků, a taky najít jednoduše informace, jak to udělat.

              Jinak díky těm “nesmyslům na YT” jsem to otočil z hypotéky na 25 let (před 10 lety) do žádných dluhů a finanční nezávislosti (tj. kdybych nechtěl, nemusím už dělat).
              Ale klidně si tady stěžuj na “ekonomický systém na dně”, ten za to určitě může.

              1. mladi nemaju len student loans. Zabudas, ze mladi su v dlhu z kreditnych kariet, uver na auta, mnohi beru uver aj za svatbu a ine veci, dlhy za zdravotne naklady. Ked nemas pracu co ti plati poistku, tak si ju ‘musis’ platit sam co stoji okolo tisicky mesacne. Pohreb stoji $30k ak ti zomrie rodic, nie kazdy ma life insurance.
                Financna nezavislost neznamena mat splatenu hypoteku. V USA mas naklady minimalne $2k mesacne aj ked nemas ziadne dlhy. Viac veci vlastnis tym viac nakladov.
                Ak nezijes v USA nevies o com pises a ak zijes tak asi nemas moc znamych co su americania a nemas ponatie o zivote beznych ludi…

                1. Finanční nezávislost (jak jsem ji popsal já) samozřejmě není jen zaplacená hypo, ale mít z investic dostatačný příjem “napořád”. V Evropě to znamená 2-6k euro měsíčně nejmíň, podle místa pobytu a nároků daného soudruha.
                  Mmch. na příjem $2k měsíčně stačí konzervativně nainvestovaných kolem $500-600k.

                  V US nežiju, ale kamarádů tam mám hodně, pravda ti nejsou žádní white trash a mají výrazně nadprůměrné příjmy i výdaje. Platy přes 300k a domy přes 1M, střední třída.

                  1. zarabat $300k a mat milionovy dom znamena, platit 45% dan z prijmu a aspon $50k rocne za dan z nehnutelnosti. Co v konecnom dosledku tvoji znami zarabaju $100k. Co je $5k mesacne. A ak ziju v oblasti kde je draho tak to im moc nezavidim…

                    1. Je to v Seattle a daň z příjmu jim vychází kolem 30-35%. A že 100k ročně je podle tebe 5k, co k tomu dodat 😀 Pozor, ať tě neočipují.

                    2. Z příjmu $300,000 ve státech s nulovou státní daní zaplatíš na federálních daních cca 22.5% ($67,500). Za ten dům zaplatíš na dani z nemovitosti ale jen cca 0.5 – 2 % (podle oblasti). Pokud tedy bydlíš třeba v Nevadě, zaplatíš na daních cca $75,000 a zbude ti $225k. V Kalifornii nebo někde v socialistických státech na východním pobřeží to je horší (především o tu státní daň z příjmu). Obvykle ale platí, že ve státech s vyšší státní daní z příjmu bude nižší daň z nemovitosti.
                      Já bych jen upozornil, že roční příjem $300k není tak úplně obvyklý ani u výšších pozic v top IT firmách. To berou třeba lidé ve FB ale na vyšších pozicích po x letech práce u společnosti. Hodně IT zaměstnanců je rádo třeba za $150k.

                  2. Tohle je dobrá teorie. Jasně, všichni budeme programátoři na home office, akorát pak se ti programátoři ani nenažerou. Na dálku nemůžou pracovat ani ajťáci, tak by mě zajímalo, která jiná profese může ” (dělat na dálku z levnější lokace za víc peněz)”

  5. Myslím si a snad nejsem daleko od pravdy?
    Vzpomněl jsem si na:
    Zaměstnavatel platí, aby zaměstnanc neodešel.
    Zaměstnanec pracuje tolik, aby nebyl vyhozen.

    Veškerá snaha pracanta není asi nějak zvlášť extra navázána na ocenění, nebo podíl na majetku.
    (Pocit práce na svém)
    Na druhou stranu je potřeba nějak přežít v rámci možností, schopností a znalostí.

    1. Ta veta “Nobody wants to work anymore” se muze objevovat uz sto let, ale jeji vyznam je jiny. Pred sto lety nikdo nevyzadoval detailni manual k praci, trening na to jak vyplnovat timesheet v Excelu, flexibilni pracovni dobu, praci z domova, tyden volna navic, garanci prace v dobe recese, plan karierniho rustu, garanci rustu mzdy a system pozitivniho hodnoceni a odmenovani u rodinne firmy s deseti zamestnancema. Pred sto lety se jim nechtelo makat, protoze je bolely klouby z mlaceni krumpacem 10 hodin denne.

      1. Jasne, tak technologie preci jen za tech par let se taky “trochu” zmenila, tak by clovek predpokladal ze i ten standard co lidi ocekavaji jde nahoru. Nebo si clovek muze stezovat jen tehdy kdyz pracuje vic nez 60h denne za min nez $5 na hodinu? Je absolutne irrelevantni kde jsme byli pred 100 lety.

        V prekladu si ten statement interpretuju, ze lidi nechteji pracovat za podminky co jim jsou nabizeny. Skoro jako kdyby trh prace byl opravdu trh na kterem se nabidka musi potkat s poptavkou.
        Trochu mi to pak zni, ze poptavka (zamestnavatele) neni ochotna vyjit vstric nabidce (zamestnancum) a pak se divi, ze na trhu nedojde k clearovani a oni nekoho nesezenou.

        System 4x4x4 mi dava smysl. Ale asi spis u kancelarskych praci, kde je output ne vzdy linearne umerny stravenemu casu). Prijde mi ze pak i kdyz se clovek snazi tak presne najede na ten zombie system o kterem John pise. Demotivujici travit praci pro nekoho jineho tolik casu. Mam pocit ze osobne by se mi to tolik nedelo, kdybych pracoval intenzivneji, ale zato kratsi dobu..ale mozna jsem jen kavarensky povalec ^^

        1. Jasne, standardy se meni, ale kde se to zastavi? Co je ten limit? Ze lidi prijdou na pul hodky a nebudou muset pouzit mozek, protoze je to vystresuje, vycerpa a traumatizuje?

          1. Ja si asi nemysim, ze ten limit existuje v dlouhodobem horizontu. Ale ted urcite nejaky je. Asi 20 hodin tydne bych bral jako limit kde si ted clovek opravdu nemuze stezovat na svoji pracovni dobu (pokud mu zustane plat FT employee). Mozna 10 pokud by clovek chtel byt optimisticky.

            Ale za 50-70 let pokud vse pujde krasne optimisticky (nepujde), tak si dokazdu predstavit ze lidi nepracujou skoro vubec pokud nechteji. Coz mam pocit ze “nekdo” neco podobneho predpovidal v roce 1930 tak o roce 1980 a ono prd.

  6. Dnes by měl každý dostat nepodmíněný příjem aby nezdechl a zbytek kdo chce si sem tam vydělá jakkoliv (to do plusu), ta doba tomu stejně spěje. Už teď generace pracovat nechce a další ? už vůbec ne a není se čemu divit, hodnoty dnes žádné nejsou.

    1. UBI – nepodmienečný univerzálny príjem. Fajn myšlienka, len v tejto zombie atmosfére akurát na množenie zombíkov. Viac detí, viac UBI. Deti ktoré vidia iba rodičov čo nič nerobia…
      Bohužiaľ CZ a SK na to má svoju ukážku – Rómske segregované komunity. Podobne dopadajú aj Arabské regióny. To nemajú byť rasistické kecy, len nemilé príklady kde sa to pokazilo. Nebolo to priamo UBI ale v konečnom dôsledku to malo všetky známky UBI iba sa to tak nevolá.

    2. Nepodmineny prijem nemuze nikdy fungovat, tedy ne k ucelu, jak je prezentovan – to je zrejme po absolvovani uvodnich prednasek jakehokoliv ekonomickeho oboru. Kdyz vsichni dostanou penize navic, zvednou se ceny a vse (vcetne bydleni, zdravotnictvi, skolstvi, …) bude opet chudym nedostupne, a to i kdyz nebudeme brat v uvahu fetaky, gamblery a financne negramotne. Situace bude naopak horsi pro nizsi vrstvy, protoze zavedeni nepodmineneho prijmu predpoklada zruseni socialnich davek ci dokonce starobniho duchodu. Ve vysledku tedy bohati budou vic odirat chude a zvedne se kriminalita.
      Aby bylo dosazeno prezentovaneho ucelu, musel by stat bud regulovat take ceny zbozi a sluzeb, nebo namisto financniho prijmu zajistit zdarma bydleni, stravu, zdravotnictvi, skolstvi, dopravu, energie a dalsi zakladni sluzby s tim, ze lidi by si dobrovolne vydelavali pouze na zabavu. Ani toto nebude fungovat, ruzne castecne pokusy jiz na celem svete probehly a vzdy to bylo vykoupeno zasadnimi nevyhodami a takovyto system se vzdy zhroutil.
      I kdyz ma socialni system v Evrope ruzne slabiny, nejlepsi reseni je do nej nevrtat, ruzne pokusy jako nepodmineny prijem rozhodne situaci nezlepsi (spise to vidim jako neci skryty zamer).

      1. Je to tak, ale ono to tak dopadne a stejně časem bude. Opravdu to tam spěje a ten bordel co s tím vznikne je vlastně žádaný – bude to ně co nového. Ono se to ale zase nějak časem pomele, jak si to sedne a fungovat to “nějak” bude. Je to stejně nevyhnutelné, do budoucna už nebude potřeba tolik lidí do práce a ani nechtějí a co s nimi… něco dostat musí, toto bude jediná budoucí cesta. Pokud nepřijde něco úplně jiného.

  7. 4 hodiny denne se mi zda malo a 8 zas moc, tak dal bych 6 hodin denne. Ja za prumerne 6-7h denne odmanazuju 60 lidi, ale vetsinou jsou peclive vybrani a vysoce motivovani. Cimz chci rict ze nemusim sedet 10h v praci. A pro nekoho makat jen za penize uz je nuda, potrebuje lepsi motivaci. A dale vykonnost behem dne, nekdo poda lepsi vykon rano, nekdo vecer. Nevim kdo to tu kritizoval manualy v praci, mit knowledbase je nezbytnost kvuli nahraditelnosti a stabilite firmy. Zajimalo by me, jak ve Twitteru probehlo predani pracovni naplne odejitych zamestnancu novym zamestnancum. Pokud meli poradnou knowledgebase, nemuseli se tolik bat vyhazovani, ale nevim jak to tam chodi. Donutit nekoho udelat dokumentaci, to taky neni tak jednoduche.

  8. A jeste neco, prostredi ve kterem lidi zijou je dost zasvinene, tak napriklad hlukem. Mam docela problem najit zamestnance, ktery poradne spi, pokud jsou to byty. Vsude neco vrci, basuje, lupe v topeni, parties atd. Jini maji porad problemy s astmatem nebo alergiemi, v nekterych mestech je vzduch dost o nicem. Atd. Zajimalo by me jestli je treba nejaka studie srovnavajici nemocnost zamestnancu dnes a pred x lety nebo tak neco.

  9. Naprostý souhlas.

    Mám zkušenost ze tří velkých amerických firem upsaných na burze. A ve všech třech je to přesně takhle. Lidi úplně brutálně zpohodlněli, ale ono to dává smysl. Ten systém je v těch korporacích tak nahlavu, že se vlastně ani nevyplatí snažit.

    Lidem chybí důvod a smysl.

    Všechny organizace jsou řízeny pouze tak, aby se zachovávalo status quo. A v té situaci, být mladý člověk nemá moc upside. Nakonec člověk bez majetku, který je svým příjmem v horním 1% zaplatí daň 50%, takže jakákoliv snaha je fakt blbost.

    1. Presne takto to vidim (citim) aj ja… Ak vezmeme, ze vacsina (vela) ludi maka v korporate, ten sa uplne odtrhol od reality. Uz nerobia pre zisk, ale preto, aby neublizili planete, minoritam, staraju sa o diverzitu (nemozes nikoho vyhodit, lebo nahodou je z minority/diversity)… Zaroven su povysovani opat na zaklade kvot ludia (Europa)… tak minimalne tu v EU je to podla mna take “vzdanie sa” a presne… kazdy maka len aby ho nevyhodili a on/ona mohol zaplatit hypo.
      Neviem ci USA tiez v mnohych statoch nekonverguje kvoli vzrastajucemu socializmu aj v USA k tomuto a preto tie zombies (neobhajuje, snazim sa to pochopit)…

  10. Toto zacina byt dost meme na internete. Mne pride, ze si bol vzdy clovek co ma common sense. Vsetky mozne ekonomicke ukazovatele ukazuju, ze stredna vrstva upada a noznice ekonomickej sily (a v USA brutalne) sa mrte roztvorili.

    Co cakas od cloveka co bere minimalnu mzdu, nemoze si dovolit byvat niekde v normalnej lokalite, plati hypoteku gazilion jeho prijmu, job security minimalna, splaca univerzitu, klimaticka kriza na spadnutie…korporacia kde robi sedi na gazillion dolla zakopanych po svete aby neplatili dane, preco by sa mal snazit? Vacsina ludi nema podnikatelskeho ducha a napriek tomu sa im par dekad dozadu zilo mrte, buducnost bola pozitivna, etc. Ludia to maju v *, odmele si povinne minimum a ide domov.

    Ja to docela chapem. Ako socialne media tomu velmi nepomohli tiez, ale cisto z ekonomickeho hladiska sa maju mlady ludia docela na prd a nevidia buducnost pozitivne.

    Ja si to docela idem, makam, dosiahol som toho dost, ale za ten effort a energiu co som do toho dal mali moji rodicia v mojom veku uz viac.

    Cisto si zober 2ch ludi, jeden kupil dom 15 rokov dozadu a druhy 5. Ten druhy nema toho prveho sancu dobehnut. Aj ked obaja robia a makaju rovnako. A je to v mrte oblastiach, nie len nehnutelnostiach.

    Life is not fair, pohoda, ale chapem, ze vacsina obyc ludi na to proste sere.

  11. Lidi poznali, že prachy se nevydělaj poctivou prací, ale gemblením tokenů s motivem pejsků.

    Ale není to jen vina zaměstnanců, i podnikatelé raději těží bitkojnty, než aby dělali něco navíc.

    1. On hlavně nechce být dnes už nikdo otrokem tzn. hypotéka ho k tomu dokonale uváže a to dnešní lidé nechtějí, vlastně taky proč. Navíc strávit celý život v práci, není nic o co by dnes někdo stál. Lidi chtějí vše hned a mít prostor pro zábavu, čas, čas je to co je nejdůležitější a věnovat ho někomu za pár drobných prostě nechtějí či pracovat 15h a mít pak na vše také ne. Není cesty 🙂 Takže i ty nesmysly stylu bitcoinu a podobných vždycky budou krátce fungovat, než se najde něco jiného a tak pořád dokola. Nakonec bude muset přijít systém pro “všechny”, jinak se tu vytlučeme.

  12. Za malo penez malo muziky. Penize ktere jsou v dnesni dobe prezentovane jako naprumer bohuzel nezajisti mladym lidem uz zadny nadstandard. Ti chytrejsi to pochopili.

    Je mi 28, stravil jsem 6 let na full time studiich, nechal jsem tam mladi. Dnes delam v Nemecku, mam neco malo pres 4000 Euro cisteho, tady je to slusna mzda, o moc vys uz v korporatech nikdo davat lidem s par lety zkusenosti nechce i kdyz jim usetrim stovky hodin prace. Naopak, vsiml jsem si spise trendu kdy pohlavi a dalsi podobne faktory jsou pri obsazovani pozic v korporacich mnohem dulezitejsi nez vykonnost, ale to by bylo na jinou debatu….

    Co je podstatne – myslis si Johne ze i s touhle na Nemecko nadprumernou mzdou bych si tu nekdy nasetril na byt? Po zaplaceni najmu, energii a jidla mi zbyde max pulka, pokud chci zivit auto a s pritelkyni neco zazit, zbyde mi cca 30%. Ty ale davam do investic abych mel jednou alespon neco na duchod, protoze ten nase generace mit nebude. Vlastni bydleni tedy v nedohlednu (leda za cenu ze do toho naliju ty uspory na duchod co jsou v investicich plus se zadluzim na 30 let)

    Ja na tu praci kaslat nechci, chci se rozvijet, proto beru svou praci vazne. Ale kdyz moji snahu dani 50% i v situaci kdy nemam zadny majetek, tak snaha moc nedava logiku a casto si rikam ze jsem fakt hloupy kdyz odevzdavam 100%. Protoze i kdyz se rozkrajim a ve 40ti me odvezou s infarktem, tak na tom budu financne stejne hur nez nekdo kdo tu zameta ulice za ctvrtinovou hrubou mzdu, v mladi misto skoly chlastal, ale zdedil blbe 1+1 v panelaku po babicce. Navic plati daleko nizsi % z prijmu, protoze je dle soucasneho systemu oproti mne chudy.

      1. Myslim ze v CR byla tato realita jeste drive nez na zapade, kdo si dnes muze dovolit v Praze z prumerne mzdy zaplatit najem 2+1, jidlo, nasetrit na auto, poplatit pojisteni, trochu cestovat a jeste neco usetrit? Toto minimum lze snadneji dostat na zapade.

    1. Co se vyplati je pracovat na dalku pro firmu na zapade, ale bydlet v nejake zemi typu Ekvador. Znam lidi, kteri treba par mesicu v roce pracuji v USA a zbytek roku travi v nejake rozvojove ale jeste uchazejici zemi. Vysledek je zapadni vyplata a jizni/vychodni naklady.

    2. Od 28 žiju v Irsku a kolem 30 jsem taky přemýšlel podobně, nemovitosti šíleně drahé, příjem ok, … V korporaci jsem si postupně vyseděl daleko víc (i když jsem se nehnal za kariérou) a život je pak veselejší. Např. o něco snaživější kolega je ve 40 letech na €200k včetně bonusu a akcií, a není to ani vedoucí pozice, nemá pod sebou lidi.
      Do toho stačí nekupovat nemovitost na vrcholu a počkat po nějaké recesi.
      Dnes je mi 46, hypo zaplacená, z korporace jsem odešel, mám vlastní byznys, a tak nějak si ten život už celkem užívám.

      Podle mě je důležité mít nějaký dlouhodobější plán – pokud budeš jen dělat kariéru v korporaci, tak se prostě finanční svobody do 50 let nedobereš, pokud se teda neodstěhuješ do US, tam se to dá občas zrealizovat, jak vím od pár kolegů.
      Důležité je nesedřít se, to za to fakt nestojí. Je to maraton.

      1. Pointa je, ze cca babyboomeri, toto ale mali. Typek robil cely zivot v korporacii (aj na nizsich poziciach or aj vo vyrobe) a dal to s x detmi, zenou doma etc. Dom ma niekde v centre worth gazilion, domcek niekde na Floride a je vysmiaty.

        Da sa to dosiahnut aj dnes, ale musis sa fakt otacat.

        A potom sa cuduju, ze mladym ludom sa nechce makat.

        Som dnes cital toto a dost to vystihuje situaciu:
        One age group brought up in a what looks in hindsight like a socialist paradise decided that they weren’t going to pay for subsequent generations to have the same advantages they did.

        1. Pointa mého příspěku byla, že být oběť a vymlouvat se na ostatní, systém, …, umí každý. Nevím, jaký smysl má se ohlížet na generaci o 40 let zpět a závidět jim nemovitosti. Mmch. pokud si dnes koupím dům na okraji města, do 40 let bude taky v širším centru a worth gazillion (a mladí losers mi to pak budou závidět, samozřejmě).
          Jak už jsem psal výše, pokud to má dnes mladý člověk v US srovnané v hlavě kolem 20, do 30-35 může být nezávislý a přestat pracovat, včetně vlastní nemovitosti. Viz Mr. Money Mustache a FIRE movement. Boomers na tohle museli hákovat daleko víc a mohli si o early retirement nechat zdát.
          Já jsem se s tím bohužel potkal až kolem 36 a začal nad tím přemýšlet, takže mi to trvalo do 46, a to v Evropě, kde je to těžší.

          1. Point je, ze vsetky ukazovatele ukazuju, ze socialna nerovnost sa zvysuje.

            Ak makas, tak sa mas stale ok, ale je to tazsie a tazsie. Ja napriklad mrte robim a mam sa dobre, ale rozhodne platim za vela veci, co sa v minulosti neplatilo or platim viac.

            Housing bol len priklad. Mas globalne najvyssie ceny nehnutelnosti v porovnani s primom (ever). Ludia maju problem naskocit na housing market aky nikdy nebol (bavime sa o poslednych par dekadach).

            Platim za vsetko co sa par rokov dozadu neplatilo. Nursery ($2000+ za decko mesacne), vysoka skola, council ma zacal pred 2 rokmi chargovat za odvoz zelenho odpadu co bolo dovtedy ‘zadarmo’ (z council taxu) a pritom mi isli vsetky dane hore. Dostavam regulerne menej za viac, vsade. Dam ruku do ohna za to, ze si nic z toho neplatil vacsinu casu zivota (or tvoji rodicia).

            Ak mas zrazu platit za decko 2000 mesacne, za univerzitu + vysoke ceny za byvanie, tak ta to posunie pekne dozadu. Je to jednoducha matematika.

            Su to len priklady, 5-10 rokov dozadu som tieto veci neplatil, ergo som sa mal lepsie pri rovnakom prijme.

            Vsetky statistiky naznacuju, ze produktivita isla hore, ale prijem stagnuje. Pritom, za ten prijem dostanes vyrazne menej (a to nepocitam, len infalciu poslednych 2 rokov), infrastruktura je horsia.

            Pritom korporacie a zopar individui sedia na brutalnom bohatstve.

            Dobry priklad su aj tie mile, co tu John riesil roky. Som na to naskocil par rokov dozadu a nasyslil som mrte, bolo mrte vseliakych dier, clovek dokazal nahrabat lacno neskutocne mile. Vsetko sa to postupne zatvara. Zacinat teraz, tak nemam sancu dosiahnut co som dosiahol 5 rokov dozadu s minimalnym usilim.

            + ta inflacia to je tiez storka sama o sebe, ako na to vsetky korporacie naskocili hned, pritom vykazuju najvyssie prijmy ever.

            Long story short, PRIEMERNY mlady clovek ma ‘horsi’ zivot v ekonomickom slova zmysle.

            Tak potom co od neho cakas? Kremese?

            Aj ked makas, mas toho proste menej. Period. Nemoze byt kazdy podnikatel. Potrebujeme aj ucitelov, doktorov, smetiarov etc. Tyto ludia mometalne dostavaju pekne na prdel. Tak sorry, ak su menej ochotny ti pomoct. Nesuhlasim s tym, ale chapem to.

            Nie je to o zavideni, ale tak chceme nejaky progress v tomto smere a nie sa vracat spat do Victorian era, ci? Podla mna to nie je len o lenivosti.

            Myslim, ze sa chapeme.

            1. Nežiju v US, takže nemůžu posoudit detaily, ale mám dost bývalých kolegů, kteří se tam během minulých 15 let odstěhovali (ale ti nejsou průměrní). Sám jsem si vybral asi před 6 lety do států nejít, protože se mi to z daňových důvodů výrazně nevyplatilo.

              Je mi jedno, jak se má průměrný člověk, a co ukazují sociální ukazatele. To jako jednotlivec nezměním, zabývat se tím znamená přijmout mentalitu oběti. Nesnažím se vyřešit “světový mír”, ale jak se mít v rámci systému dobře sám za sebe 🙂 A jde to, ale samozřejmě ne tak, že budu každý den jen chodit hákovat do práce a očekávat, že se budu mít líp.

              1. To je mozno ten problem. Nemusis riesit svetovy mier, ale sam za sebe, to je presne problem preco sme kde sme (climate change etc). Pretoze vela ludi ide len ja, ja, ja.

                “A jde to, ale samozřejmě ne tak, že budu každý den jen chodit hákovat do práce a očekávat, že se budu mít líp.” <– again, uz sme mali casy ked to tak cca bolo, isiel si hakovat a mal si sa dobre.

                Nie kazdy ma drive ako John or iny ludia na tomto blogu. Nic to nemeni na fakte, ze ak sa chces mat dobre, tak sa musia mat aj iny ludia dobre okolo teba. Ja, ja, ja pristup znamena presne to, ze budes zit doma vo velkom dome, za velkym plotom ale vyjdes na ulicu a budes sa cudovat preco ti typek nezastavi na prechode, mas rozmrdane cesty or preco je ti clovek na telefone s HMRC neochotny spravit extra step aby ti pomohol.

                Ja makam a mam sa dobre, ale nevidim dovod preco by sa aj smetiar or vykladac batozin na letisku nemohol mat dobre. V minulosti tyto ludia uzivili 3 deti, mali dom, zena doma sa starala o deti a boli ok. preco to tak nemoze byt aj teraz? nie je to, ze by svetova ekonomika neficala.

                Je mi jedno, jak se má průměrný člověk, a co ukazují sociální ukazatele. <– ukazovatele su na to, aby sme tu nemali debatu, ze moj znamy povedal.

                To jako jednotlivec nezměním, zabývat se tím znamená přijmout mentalitu oběti. <– to si mozno povie aj ten clovek na tom urade a preto sere na to, ako ti pomoze. Nevies, cim ten clovek ide v zivote. Mozno ma 3 joby a snazi sa ako vie.

                Ale aj tak ma sere, ze platim za rovnake veci/sluzby viac aj ked si to mozem dovolit. A pritom nemam pocit, ze by tie velke firmy mali problem vyplacat najvyssie bonusy ever managementu.

                Neviem, pride mi to divne, ze niekto je ok s tym aby sme ako spolocnost napredovali k tomu, ze miesto par ludi co maju extremne bohastvo, sa maju vsetci lepsie. Resources na to mame. Elon bude ok miesto s 200bn aj s 50bn.

                Pritom ani netreba nejake extremne (komunisticke blah blah) riesenie. Staci aby proste firmy a ludia platili co maju platit.

                1. tak je delam v jednom korporatu a vim naprosto presne, jak to je. Kdyz jsem cca pred 8 lety prisel, byli tady na pobocce 4 lidi. Behem 5ti let jsme to zacali zvladat 2, cesi nahradili mistni a stali jsme se nejlepsi pobockou siroko daleko. Minimalni ztraty, zadne problemy, nas nadrizeny sem vubec nemusel chodit.

                  Jenze je to korporat – zacaly chodit dalsi pozadavky, mnozstvi prace se zacalo zvysovat, takze jsme pozadali o dalsiho cloveka. No a samozrejme nic, naopak, zacali na nas tlacit, ze musime setrit atd. Manipulace, zastrasovani, bullying. Ne tak, abych musel hned odejit, ale dostatecne na to, aby se moje aktivita snizila na potrebne minimum, protoze vic tady stejne nikdo neoceni. Cim vic budu delat, tim vic se budou mit dobre ti nahore, takze mi to proste nestoji za to.

                  A verim, ze takhle je to ve vsech korporatech. Driv jsem podnikal, mel firmu i zamestnance, takze to znam z obou stran, ale dnesni system plny socialismu, kvot a nenazranych manazeru a majitelu je horsi nez byval.

                  1. no toto je presne to… A este sa stavim, ze tak polovica z tych poziadaviek na tu pracu co vam navalili nema nic s biznisom, ale su to nejake omacky, co nenesu ani zisk ani nic,ale “musi sa to” (aspon u nas to tak je… reporty pre reporty, pre diversitu, pre mojkanie slabsich a tak)…

  13. Bolo neuveritelne znepokojujuce vidiet po Covide v New York City tolkych ludi s viditelnymi psychickymi problemami. A nebol to len fenomen nizkej vrstvy. Mnozstvo solventnych ludi na Upper East, ktori sa rozpravaju sami so sebou na ulici.

  14. Johne, řeknu to takto, Baťa stavěl nádherné domy pro své zaměstnance, staral se o jejich balanc osobního života, důchody atd.

    Dneska ti firma není schopna zaplatit ani byt v paneláku., za loajalitu tě potrestá podprůměrnou mzdou, a do tebe jako zaměstnance neinvestuje, a pokud i přes to všechno se snažíš, tak večer ve zprávách vystoupí politik, že jsi gifted, a že tě musí pořádně zdanit a tvoje peníze dát těm co na vše kašlou.

    Motivační systém jako prase, ani se nedivím.

    1. Baťovy domky byly postavené jako dočasné bydlení, i když vydržely dodnes. Určitě ne jako “nádherné domy”. A Baťa samotný byl se svým stylem podnikání naprostá výjimka, tak si typicky lidi za první republiky rozhodně nežili.

  15. Kdo by se taky předřel pro mzdu se kterou vyžije sotva od výplaty k výplatě. Zaměstnanci se prostě chovají racionálně a maximalizují svůj užitek v rámci možností které mají.

    Když bude člověk dnes dělat nějkou obyčejnou 9-5 job, tak ma skoro nulový upside na lepší život, zaplatí ojetý auto, nájem, jídlo, trochu levné zábavy a nezbyde mu nic moc navíc.

    Když pracuješ na úřadu nebo v korporaci, tak je prakticky jedno jestli na to kašleš nebo ne, vyděláš si pořád +- stejně…podle “tabulek” lepší být lempl co dělá na 50% a mít 90% mzdy, než být “poctivý dříč” co jede na 150% a mít 110% mzdy.

    I s nadprůměrným přijmem je dneska problém zařídit slušné bydlení a uživit rodinu, protože majetek se postupně koncentruje v rukou bohatých firem a podnikatelů.
    Když by člověk věděl, že když bude 5-10 let makat jako šroub 10-12h denně a pak bude mít hezký dům, auto atd., hodně lidí by do toho šlo, bohužel tohle je jen vlhký sen, co se povede 1% lidí a skoro výhradně podnikatelům.

    Jinak si myslím že 8h pracovní doba je pro mnoho profesí přežitek – co si budeme povídat – většina (nejen) kancelářských profesí stejně tak 4h denně v práci jen předstíhá že něco dělá… a 4h stráví na kafíčkách, prokastinací na internetu atp.

    Další věc jsou daně a odvody, relativně slušně vydělávající zaměstnanec je holen nejvíc a člověk co vydělá 100k Kč/měs. odvede víc než 50% na daních a odvodech a dostane za to stejné veřejné služby jako lempl co dělá někde za minimálku 17k/měs…

    1. Zase je to tady. Socialni jistoty a prosperita. Proc si myslis, ze kdyz budes makat x hodin denne po nekolik let, mel bys s jistotou dosahnout na hezky dum a auto?

      “Když by člověk věděl, že když bude 5-10 let makat jako šroub 10-12h denně a pak bude mít hezký dům, auto atd., hodně lidí by do toho šlo, bohužel tohle je jen vlhký sen, co se povede 1% lidí a skoro výhradně podnikatelům.”

      Lidi si dneska mysli, ze kdyz pracuji, tak maji na pravo na blahobyt.
      Pokud si myslis, ze jedina cesta jak se dostat do toho 1% lidi , je podnikani, proc tedy nejdes podnikat?

      A jsme zpatky u te jistoty a prosperity…

      1. Já osobně proč nejdu podnikat?

        – Musel bych pracovat o stovky procent víc než nyní.
        – Šance na úspěch je hodně malá.
        – Šance že tím promarním roky času, který mohu věnovat rodině, sportu a dalším koníčkům, zaplatím zdravím atd. je 100%
        – To že bych potencionálně jezdil S-classe místo Škodou pro mě nepředstavuje zas tak velkou motivaci a uspokojení.

        A většina lidí to má asi podobně.

        1. Sorry, ale to jsou fakt hrozné hlody a výmluvy 😀

          “Musel bych pracovat o stovky procent víc než nyní.” – ne, fakt ne, pokud nejsi neschopný.

          “Šance že tím promarním roky času, který mohu věnovat rodině, sportu a dalším koníčkům, zaplatím zdravím atd. je 100%” – s tímto přístupem rozhodně. Můžeš hledat výmluvy nebo se podívat na někoho, komu to funguje, a snažit se to udělat podobně. A nevymlouvat se na oblíbené: “Ten měl ale štěstí.” – to mě vždycky dostane 🙂

          “To že bych potencionálně jezdil S-classe místo Škodou pro mě nepředstavuje zas tak velkou motivaci a uspokojení.” – takže v podstatě jsi se svým životem celkem spokojený, když si místo finanční nezávislosti jako cíl představuješ o něco lepší auto. Upside podnikání může být (naprosto reálně) finanční nezávislost mezi 40-50 lety a násobně víc času na rodinu, koníčky, … Vidět za tím lepší popojíždědlo, co na to říct.

          “A většina lidí to má asi podobně.” – proto se má většina lidí tak, jak se má. Celý Johnův blog je o tom, jak to udělat, aby se podnikání vydařilo, aby to fungovalo.

      2. Tak třeba já jsem šel dělat na sebe, protože mě zaměstnanecká mentalita prostě srala. Ale jako zaměstnanec prostě nejsi motivovaný, to je fakt. Dělám teď kontraktora a na ty zombíky v práci běžně narážím.

        Za komouše to bylo tak (nežil jsem úplně v té době), že když jsi šel pracovat a dělat třeba nějaký job po kterém byla poptávka (horník, řidič metra, já nevím co, dneska by to byl ajťák nebo lékárník), tak režim ti dal služební byt 3+kk, po letech praxe ti zvedli plat, loajalita se cenila a v 55ti jsi šel do důchodu.

        Zaměstnanec prostě dnes nemá motivaci. U podnikatele je to taky děsná otázka, já teď uvažuji, jestli nedělat míň, abych se vešel do 1.5 mio paušální daně, prostě s tím, že s nějakými 120k měsíčně čistého vyžiju.

        Druhá věc, na kterou myslíš jsou vztahy, zdraví atd. Prostě dneska tě rozvodový právník stáhne, takže prachy nutně nejsou vše, možná je lepší víc času investovat do vztahů než do peněz, důchod neuvidíš, opět dává větší logiku investovat do svého zdraví, abys byl co nejvíc soběstačný co nejdéle.

        Vem si, jak je ten systém nastavený. Pokud jo nejdeš vytvářet firmu co prodáš za 100mio, tak se snažit o trochu víc v práci smysl nemá, dokonce jsem četl rozhovor s někým s Tesly, kdo dostal akcie v začátku a vysoudila je na něm manželka, protože tak moc makal, tak neměl čas na rodinu, to je reálný stav.

        1. Je videt ze mate realne zkusenosti a dokazete sva tvrzeni podlozit, proto bych vas prispevek podepsal.

          Naopak uzivatel KarelH dole pode mnou sve tvrzeni o tom ze “silně motivovaný a pracovitý jedinec se bude mít nadále mnohem lépe než běžný člověk, kterému stačí ke štěstí víkendové večery u piva s kamarády, naleštěný ojetý Passat před panelákem a jednou za rok dovolená v Egyptě nebo Turecku. Už z podstaty povahy obou typů lidí a bez ohledu na vysoké daně a náklady.” nejak zapomnel rozvest.

          Treba o kolik vyssi mzdu takovy clovek za sve rekneme dvojnasobne usili v korporatu dostane (v cistem to vidim prinejlepsim tak na 10%), pripadne jak hodne je stres z dvojnasobku prace zdravi prospesny a kolik takova pece o zdravi takoveho pracanta pozdeji navic stoji.

      3. A proc ne? 30 rokov dozadu to tak plus minus bolo.

        Nikto nechce blahobyt, ale chcu sa mat relativne dobre za rovnaku pracu (produktivita isla mrte hore, ale prijem stagnuje). Co je na tom zle sa mat dobre? Nie kazdy chce byt podnikatel.

        Svetova ekonomika generuje mrte bohastva, aby dostali obycany ludia normalne zaplatene.

  16. Jak jsem tušil, zajímavé téma k diskuzi 😉 Po přečtení všech dosavadních diskuzních příspěvků lze prohlásit, že silně motivovaný a pracovitý jedinec se bude mít nadále mnohem lépe než běžný člověk, kterému stačí ke štěstí víkendové večery u piva s kamarády, naleštěný ojetý Passat před panelákem a jednou za rok dovolená v Egyptě nebo Turecku. Už z podstaty povahy obou typů lidí a bez ohledu na vysoké daně a náklady.

    Co se týká toho 4x4x4 systému, ten se evidentně inspitoval u Henry Forda a jeho snížení (sic!) prac. týdne na 40h a zdvojnásobení mzdy. Před WWII (a u nás i po válce) měl totiž běžný pracovní týden 6 dní. V 19. století nebyly v Evropě výjimkou ani více než 12-ti hodinové směny. Krásně to ukazuje onu relativnost všeho kolem nás. Kdo by dneska na Západě považoval 12h x 6 dní práce za normální?

    Jenže lidi na Západě by právě proto za chvíli brblali i kvůli těm 4h x 4 dny “dřiny”. Z toho důvodu nás krok za krokem pohlcuje Asie, kde jsou pracovní nasazení a výkonnost stále ještě na zcela odlišné úrovni. Nejen v Číně. Stačí se podívat třeba na YT kanál věnovaný pakistánským pouličním prodavačům jídla. Neskutečné výkony, strojové tempo jako roboti i v relativně chudé společnosti. Hned si vzpomenu na prototyp amerického zaměstnance 21. století, Chamleeho z Pawn Stars, a reálné zážitky Johna s nabíráním těchto moderních prototypů amer. zaměstnanců pro Pizzouna. Holt, my dnes žijeme v komunismu na hliněných nohách, zatímco (nejen) v Pakistánu funguje ryzí kapitalismus 18. a 19. stol, ve kterém se člověk musí otáčet aby nechcípl hlady … a aby ho nezatratil bůh.

    Takže sečteno, podtrženo: 4x4x4 ano, ale jen s vysoce motivovanými, pracovitými zaměstnanci, produkující nedostatkovou službu/zboží v méně konkurenčním prostředí.

    1. No právě, protože my už máme industriální vývařovny kde 10 lidí uvaří oběd pro 1000 lidí, tak nemusíme na stejnou práci mít 50 street food prodavačů co makají 12h denně… 🙂

  17. Jasný. Akorát že místo těch 10 lidí by to s prstem v nose zvládli dva výkonní Pakistánci. A kdyby je měl John k dispozici, nemusel by zavírat pizzerku…

    1. Asi ti Pakistánci nejsou zas tak výkonní, když jsou na světě 135. v GDP per capita… 🙂
      Pracovat chytře > pracovat hodně.

      1. Plácáš dohromady jabka a hrušky. Jasně bylo napsáno, že makají v relativně chudé společnosti. GDP per capita rozhodně neměří pracovní nasazení člověka. Podle stejného GDP je dnešní Indie na 139. místě. Na jakém místě stejného žebříčku byla Čína v 70., 80. letech?

        Bavíme se o realitě, kterou popisuje John. Nechuť lidí na Západě makat. Já to porovnal s přirozeně vysokým pracovním nasazením Asiatů (konkrétně Pakistánců, za pár chechtáků, které utratí max. někde v čajovně a za jídlo pro svých x dětí) a jasně viditelným růstem Asie jako soupeře Západu.

        To, že západní společnosti jsou zatím relativně bohaté díky levné a výkonné asijské práci, je věc druhá. Otrokářství má na Západě dlouhou tradici, viz dnešní Mexikánci v USA. A ano, bohatý otrokář má GDP per capita vyšší než jeho najatý otrok. Ale o tom se tu nikdo nebavil. Řím měl kdysi taky nejvyšší GDP per capita na světě a mluvit dneska o vysokém pracovním nasazení Italů je považováno za dobrý vtip.

        1. Tak ono ten růst je vždy zpočátku rychlejší, stejně to bylo v post-komunistickém československu, stejně tak čína se začíná zastavovat.

          Jinak třeba já dělám v IT, jako realita je taková, že to co dělá v Indii celá patro Indů 12 hodin denně dokáže jeden čech naprogramovat a automatizovat, toliko k té výkonnosti.

          Pravděpodobně Indii i Čínu nahradí AI a roboti, už teď na západě začínáme budovat plně automatické linky, kde lidi nejsou potřeba.

          A sám i vnímám to, jak američané dokážou skvěle komunikovat a řešit problémy oproti čechům a slovákům. I celkovou mentalitu národa. Já teda jen dělal s bílíma američanama, muži 30-50 let, a prostě se mi s nima dělalo mnohem líp než s čechy a slováky. O indech ani nemluvě, to už je tragédie.

          Ale jasně, pokud je pro tebe měřítko výkonu milionkrát zašroubovat šroubek v iPhone, tak číňan nebo ind super.

          1. Jasný. Jenže tvoje IT oddělení není pupek světa a nereprezentuje celou společnost a ekonomiku. Takže ty roboty bude zase vyrábět Asie, stejně jako přístroje na kterých denně pracuješ ve svém IT oddělení, stejně jako miliony dalších položek všedního života, jejichž výroba se outsourcovala do Asie. Proč asi? Asi se ten jeden Čech nevyplatí, navzdory tvému tvrzení. Kdyby se ta výroba měla přenést zpátky na Západ, kolik by potom stál např. tvůj iPhone? Navíc, kdyby západní dělníci makali jen 4h denně za dvojnásobnou mzdu…

    2. Hlavně jsou výkonní jen v tom Pákistánu. Po čase by se zase přizpůsobili místní kultuře.
      Co funguje, když má třeba jen půl roku, nebo rok a pak ví, že se vrací, tak maká co to de, ani nestihne utrácet.

      1. Přesně tak, když někomu hrozí hlad nebo že nebude mít kde spát, tak bude makat 12,15h denně kdokoli kdekoli – Ital, Čech, Američan, Pákistánec..

        Ale když mu stačí na slušné živobytí pracovat jen 4h/den, tak proč by se zbytečně dřel…

        1. Ale tohle tu celou dobu řešíme. Že ten Pakistánec by si u Johna v Pizzounovi té práce vážil a makal by. Narozdíl od Američana, kterého aktuální politický systém (komunismus na dluh) odnaučil pracovat a nasměroval ho na užívání si života. To samé existovalo už u nás za komárů – státem dotovaná práce tak aby se nikdo moc nepředřel a mohl se věnovat svým koníčkům. Ale ten komunismus jednou zákonitě skončí.

          1. Tak vratme deti do tovarni ne? Zmrdi nenazrany, by to chcelo sa len ucit a jest a mat sa dobre. Do tovarni s nimi.

            Co je zle na tom, ze spolocnost dosiahne nejaku work life balance. Tieto praviciarske/kapitalisticke keci ma tiez pekne dozieraju. Len aby vsetci makali ako chudobny pakistanec, ktori zije s 10timi dalsimi na izbe a zere len hranolky s kecupom a posiela vsetko domov, aby sa jeho rodina mala lepsie a nemusela makat. Ludia su fakt lenive svine, ze chcu zit normalny zivot a byt aj doma s rodinou a ne len makat 12 hodin na teba, ked mame coraz lepsiu a lepsiu automatizaciu.

            Vtipne, ze kecas o komunizme a pritom zijes v systeme, kde ked padne nejaka banka or vacsia firma, pretoze posrali manazement, tak ich stat hned zachrani.

            Ako sa vravi, ked ide o profit tak kapitalizmus je dobry, ked ide o stratu tak je dobry socializmus.

            1. Já to nazývám komunismus na dluh právě proto, že stát např. dotuje banky 🙂 Dotace a kvóty obecně jsou rakovina dnešního politického systému Západu. Díky za potvrzení mého argumentu.

              A tvůj západní work life balance je vykoupený právě tou otrockou dětskou prací nebo 12-ti a více hodinovými směnami v továrnách v Asii. Typický příklad pokrytectví moderních liberálů/levičáků, zahleděných do sebe a svého žaludku.

              Btw, work life balance řešili u zaměstnanců Ford i Baťa, zlí kapitalisté. Ale pořád tam musí být zajištěna ekonomická pravidla bezdotační udržitelnosti a konkurenceschopnosti. Jinak to bude zase jen komunismus na dluh, který už kdysi položil i technologicky vyspělý Řím.

              1. Nemam rad toto cierno-biele myslenie. Kapitalizmus/komunizmus.

                Komunizmus a socializmus su dve rozne veci.

                Nevidim nic zle na tom sa snazit najst system kde funguje do istej miery volnost a konkurencia kapitalizmu, ale kde sa aj snazime najst nejaku socialnu rovnost. Nepride mi to tak zlozite pochopit.

                “Dotace a kvóty obecně jsou rakovina dnešního politického systému Západu. Díky za potvrzení mého argumentu.” <–
                SpaceX, Tesla napriklad by neboli kde su keby nebolo nejakej dotacie. Pritom obe tie firmy posunuli cely industry do ineho levelu.

                A tvůj západní work life balance je vykoupený právě tou otrockou dětskou prací nebo 12-ti a více hodinovými směnami v továrnách v Asii. Typický příklad pokrytectví moderních liberálů/levičáků, zahleděných do sebe a svého žaludku. <– toto je uhol pohladu, ze? nehra tu urcitu rolu aj profit over everything? Da sa argumentovat, ze keby sa sucasny system nehnal za kazdorocnym exponencialnym ziskom, tak by sa ten system dal riesit aj trosku viac udrzatelne.

                Mas zhruba 2 veci preco sa stale drti otrocka decka prace, ze?

                1. firmy na zapade sa snazia udrzat rast ziskov aby boli shareholders hapy, a teda posuvaju produkciu do lacnejsich krajin kde…
                2. typenko v Cine nema ziadnu regulaciu (human rights, food regulations, animal warfare regulations), tak to zneuziva a tlaci ludi makat v zlych podmienkach etc. konkurovat s tym to je na zapade tazke, ak chces udrzat tu regulaciu (ergo lepsi zivot pre obycajneho cloveka).

                Cize mame asymetricky system hej? Podla teba je riesenie zrusit regulaciu, podla mna je riesenie zrusit tie zle podmienky.

                Dost nechapem toto myslenie. Pride mi, ze si podrezavas vetvu pod sebou. Je to race to the bottom nie?

                Typický příklad pokrytectví moderních liberálů/levičáků, zahleděných do sebe a svého žaludku. <– sorry ale toto su tiez dobre kecy. lebo praviciari, ktory su za free market a znizovanie regulacie su vyslovene zdeseny, ked ide kvalita jedla dole, ludia musia makat dlhsie za rovnaky plat, zvierata trpia etc, len aby boli zisky vyssie. Zivot nas naucil, ze v tej skupine su len vysoko moralny ludia ktory hladia na blizneho svojho a su zamerany len na progress spolocnosti k lepsiemu. omfg

            2. Ta work/life balance je na dluh. Je to non-balanc na druhou stranu. A kdyby se to cele neresilo tiskem penez a zadluzenim, tak uz ty firmy jsou diky neschopnosti zamestnancu davno na hunte.

              Nejde o ty zisky tech firem. Jde o to, ze ty formy vyrabi ty kraviny, co vsichni ty work/life balance potrebujou, protoze dneska i zacvicit si yogu bez znackovy podlozky nelze.

              Cely se to riti do prdele. Ve firme skutecne pracuje a bohatne velmi maly procento lidi, co si zhavi hlavy co delat s tema bandama netahel, co to hrajou na jistotu.

              Samozrejme, ze to skonci znarodnenim, ale co pak? Asi porad dokola.

  18. Uz tu bolo vsetko asi povedane. Na co ma clovek makat, ked nezarobi ani na byvanie? Strasne premrstene ceny byvanie vsade, tazko je zalozit aj rodinu pri tom. Ak pomaly skoro polovica cisteho prijmu ide len na byvanie, tak je nieco zle a z tej alamuzny sa tazko zije. Potom vacsina mladych ludi sa na to vykasle, ostane zit s rodicmi, tym staci ovela menej makat a ma sa stale dobre. Kupi si obcas novy mobil a je spokojny. Zalozit si rodinu nevie pri tych prijmoch, aj pri vyssich prijmoch si to zase rozmysli, ked zena mu moze hocikedy ist prec a financne ho znicit. Taktiez polovica ide na dane, tiez velmi zla motivacia.

    Motivacia nieco robit z hladiska reprodukcie, zalozenia rodiny bola vzdy silna, teraz sa ta motivacia znicila, takze na co sa potom snazit v praci? Je mozno lepsie robit len niekde v klude na dialku 2-3 hodiny denne a brat za to 70-80%, ako brat 100% a robit 8 hodin denne, alebo brat 110% a robit 12 hodin.

    1. Dobře a pravdivě napsané, bohužel z tohoto bordelu není žádná cesta ven. Rodina znamená hypotéka na celý život a to prostě nechceš. Kdo zase jede na 110% za chvíli nevydrží a tu hypotéku na krku i rodinu má pořád… co potom, něco je moc špatně. Vidím to na nepodmíněný příjem, tak aby lidi přežili bez většího stresu a zbytek si sežeň kde chceš a kdo chce jak a kdy dle chuti. Dnešní generace už jiná nebude. A hromadit majetek chce už také jen méně a méně lidí, zvlášť ti, kteří už tu za chvíli nebudou(stará garda).

  19. Ja mam dalsiu teoriu, ale je to len teoria aj ked sa urcite veci daju overit. A to skutocnost, ze baby boomers idu do dochodku. Ich je podla statistyck 2x tolko kolko mladych. Cize nema na nich kto robit. A bude sa to len zhorsovat. Proste nie su ludia. Ti viac snazivi si najdu lepsiu robotu a zvysok to ma na haku.

    Vlada sa to snazi riesit imigrantmi, avsak to nestaci. Potom vakcinaciami, ktore pomaly likviduju ludi. Avsak vakciny beru vsetko. Ako dokaz je vypis poistnych firiem co hlasia 40% narast umrti, ludi v aktivnom veku..

    Takze ak sa nevytvoria podmienky pre mladych aby mali vacsie rodiny, tak system sa nezotavi…Baby boomers to budu mat tazke, lebo prave oni budu potrebovat starostlivost, avsak nebude ludi…je to ciastocne ich vina, tym ze prestali mat deti a tlacili progresivne nezmysli…

  20. Honjost az rozezranost, bezstarostnost, to se tak nejak vi ze miri k dekadenci a upadku. Dejme k tomu online a social, vsechnu tu chytrou elektroniku, nejeden clovek musi byt chycen, zmaten a utapen ve virtualnim viru zivotni zmatenosti… V oblasti ekonomicke, tzn absolutne virtualni (nebo ktery jiny druh na planete uznava hodnotu penez?), je tento upadek vitan, priroda se potrebuje nadechnout… Ale tim ze je vse postavene na ceste za uspechem a blahobytem, pomaloucku si to tady zlikvidujeme a otravime… No a pak bude prostor na restart, ale bude to bolestne… Kazdopadne bych si vsadil na prirodni zakony, nez na virtualni ekonomicke a zarucene martketing poucky o stesti.. Nase tela a mysl nejsou pripravena na ty razantni zmeny zivotniho stylu, a priroda spravedlive nastavuje zrcadlo – v oblasti ekologie, zdravi, budouciho vyvoje ci zivotni spokojenosti.. prisne ale spravedlive…

  21. Můj postřeh z Rakouska. Tady ten systém je nastaveny tak, ze od nikoho vlastně nechce nic moc výkony. Obchody jsou v neděli zavřeny i když je město plný místních a turistu. Lidi si navykli odcházet domu těsně před koncem pracovní doby. Mladí žijí buď z práce kde se nepředřou a nebo z rodičů. Hospody jsou plný každý den až do čtyř do rána.

    Pokud tu člověk chce podnikat, čeká ho několik překážek už na samém začátku. Většina typů podnikání musí být podložené vzděláním v daném oboru. Já třeba dělám 3D tisk, ale protože jsem to nastudoval, nemůžu v oboru podnikat. Založení firmy vyžaduje minimálně 10 tisíc Euro kapitál. To každý nemá. Společnost je složená z ekonomických vrstev a sám neznám příklady lidi z working class a nebo foreigners kteří by se stali úspěšnými podnikateli. Tak to tu nefunguje. Bohati bohatnou více, většinou z nemovitosti a chudí zůstávají chudými. Mít dvě práce je potrestáno vyšším zdaněním, pracovat dlouhé hodiny je symbolem chudoby. Já se v tom systému musel naučit fungovat po svém. Vydělávam víc než kdejaký manažer ale v podstatě mimo systém. Mám běžné zaměstnání se standardním příjmem a on-line byznys v 3D v USA. Má to bohužel limity a tak se chystám tento rok do Mexika abych byl blíž USA. Pokud vše půjde jak ma, možná se jednou dostanu do USA, ale teď na to nemám ani vzdělaní – jsem středoškolák a ani peníze.

    Zpátky k tématu. V západní Evropě je silně demotivující systém který vyžaduje od jedince průměrnost.

  22. Co z toho zamestnanec ma, ze bude delat na 110%? Podnikatele bohuzel nechteji vytvaret opravdu motivacni system. Tak zamestnanec dela na 50% a kdyz ho teda nahodou vyhodi, tak pujde za tu stejnou mzdu vedle. Ja delam ve firme, kde po 15 letech ma clovek stejne jak ten co nastoupi. Ten co dela na 110% ma stejne jak ten co na 50. Kdyz tam bude rozdil v 10-100 procent, nebo pracovni dobe, tak se lidi snazit budou, kdyz ne, tak holt ne.

    1. Tohle bych nedokazal. Kdyz bych mel pocit, ze po 15 letech se nikam nehybu tak vezmu osud do vlastnich ruk. Je kolem nas mraky prilezitosti. Jen proste nejsou takove, ze by za ne clovek dostaval hned od zacatku “vyplatu”. Musi zariskovat investici sveho casu a usilim. A za to pak clovek dostane nejvetsi odmenu (kdyz se zadari). Ale je to i o mindsetu. Vetsine lidi se riskovat nic nechce. Chce mit jistotu, ze dostane zaplaceno vzdy za kazou minutu sveho usili. A pak ta odmena tomu odpovida. Ja kazdemu kdo tu motivaci ma doporucuji delat svoje vlastni projekty. Byt svym panem.. a ono to jde i v ramci zamestnani i sam na sebe jako podnikatel. Je to ciste o pristupu.

      1. Přesně, přistoupil jsem k tomu stejně. Roky jsem umíral v práci, a pak jsem prostě měl pocit, že už jsem svůj život prožil a řekl si, že tak žít nechci. Dneska sice dělám jen kontraktora, ale z domova, za mých podmínek a jsem relativně spokojen a motivovaný a je to ze mě cítit. Taky díky pár smart riskům jsem se docela zabezpečil.

        Jak říkají finanční poradci “přijmout rizika se v dlouhodobém horizontu vyplácí”. A je to přesně jak říkáš Johne, že prostě ne každá věc, do které investuji má ten instant feedback, hodně věcí, než se kapitalizuje prostě trvá.

        Bývalý kolega šel taky dělat kontraktora, a když ho sleduji, tím zaměstnaneckým přístupem (žádný risk, totální hra na jistotu), tak si říkám, že to asi dlouho nevydrží. Teď mi říkal, že nemůže jít do paušální daně, protože jeden měsíc nemá kontrakt, prostě uvažování do další výplaty. Kontraktor musí uvažovat alespoň v ročním horizontu, ale třeba se to naučí. Tohle uvažování, že výplata přijde 15. fakt nechápu.

        Já třeba mám vždy vizi na 3 roky, kam se chci za 3 roky posunout a co chci dokázat. Jsem relativně pohodlný, ale nechci stagnovat.

        Vždycky mě užírá to, že se v těch 80ti objevím na smrtelné posteli a teď budu litovat, že jsem nikdy neudělal co chci. Tahle myšlenka mě úplně děsí.

        1. Hezké, palec nahoru. I když s něčím co jsi psal dříve nemusím souhlasit…

          I komentář od Thomas Nox ukazuje, jaký je nejen tady v diskuzi propastný rozdíl v myšlení mezi těmi kdo se nebojí zariskovat kvůli lepšímu životu, a mezi pohodlnými, bojácnými zaměstnanci. Připomíná mi to 90. léta v ČR, kde zedníci-zaměstnanci nesnášeli čerstvé zedníky-živnostníky. Ti totiž brali mnohem větší peníze a mohli přijít a odejít z práce kdy chtěli. Že ale přes zimu zaměstnanec seděl doma s 60% platem, zatímco živnostník seděl doma zadarmo, musel si platit sám sociální/zdravotní, a musel si ještě sám shánět práci na jaro? To už ve své pohodlnosti zaměstnanci neřešili. Chtěli jen ty výhody…

          Řešením by bylo nastavit systém tak, aby se úplně zrušila pozice zaměstnance a každý hned po škole dostal virtuálně “živnosťák.” Tím by se od počátku učil člověk brát život do vlastních rukou a nespoléhat se na jistoty. Emancipoval by se a zbavil pocitu otroka/nevolníka, který mezi lidmi přetrvává od 18. století, viz zdejší diskuze. Ve výsledku by i ty odměny byly spravedlivější: kvalitního pracovníka by si zaměstnavatel vážil a ocenil by ho, zatímco lempla by během hodiny poslal do háje. Zároveň by si lidé vážili práce a neexistovalo by, že by někdo bez omluvy do práce přišel pozdě nebo vůbec.

      2. Onoi záleží to člověk od života chce.
        Většina lidí ke štěstí nepotřebuje dům s 12 koupelnama a 15 ložnicema, nebo Ferrari, styčí jim koupelna a ložnice jedna, Octavia v kombíku a lednice plná jídla 🙂
        Ten risk/reward získat opravdu velké bohatsví poměr není nic moc. A z principu se nemůže povést moc lidem. Protože velké bohatství znamená že na 1 člověka pracují desítky až sotvky dalších lidí.

        1. Tak ono to není ani tak o majetku a nějakém mansion či duplexu nebo ferrari, ale spíše o zabezpečení, zajímavosti života a svobodě, řekl bych, že je dražší koupit si finanční svobodu než si koupit ferrari.

          Jinak k rizikům, mě prostě být střední třída zaměstnanec přijde neskutečně rizikové v dlouhodobém horizontu. Ostatně to je důvod, proč střední třídu nemám tak rád, jsou to lidé, co se jen celý život bojí, aby neudělali nějakou chybu, protože si uvědomují, že libovolná chyba je pro ně fatální.

          Jak mám víc peněz, tak se cítím pohodlněji s tím, že prostě vím, že když mě zítra někdo z něčeho obviní, tak si najmu skvělého právníka a mám na to peníze, když mi odejde lednička, tak si zítra objednám novou a tak.

          Opravdu je tak skvělý život, kdy si uvědomuješ, že když ti současně odejde lednička a pračka, tak nemáš na novou? Že když onemocníš na 2 měsíce, tak se budeš muset zadlužit? To je život střední třídy, a podle mě to moc super není.

          1. Být střední třída dle mé definice je naopak nejméně rizikové (v ČR).
            Pokud se bavíme o “střední třídě” v ČR, tedy zaměstnanci v korporátu, střední management, doktoři, právníci, řemeslníci, státní úředníci atp.
            Firmy a podnikatelé dle mého čelí daleko větším rizikům. Není třeba chodit daleko – viz. covidová opatření, velký růst sazeb, cen enegií a surovin… Na běžného zaměstnance (střední třídu) toto mělo dopad zcela minimální.

            Znám mnoho lidí (vlastně většina mé sociální bubliny) kteří patří do této kategorie pro ně není absolutně problém si koupit za cash pračku, ledničku, TV nebo auto když se jim rozbijou. Ani pro ně není problém zůstat 2-3 měsíce s příjmem 0,-.
            Většina z nich má fin. polštář minimálně několik set tisíc Kč.
            Osobně se řadím mezi střední třídu a komplet bez příjmu bych vydžel 1-2 roky bez problému.

            A sociální systém v ČR má hodně hustou síť, když vás srazí autobus nebo dostanete rakovinu, tak se náš systém postará, není to zde jak v US, kde vás mohou čekat účty za péči ve statisících USD…

            Tahle kategorie se v ČR dle mého dost liší od střední třídy v USA, kde jsou tito lidé často 1-2 měsíce od bankrotu. Máme k financím daleko konzervativnější přístup a nejedeme s výdaji tolik na krev/na dluh.

            1. Stredni trida jsou i ti podnikatele (naprosta vetsina z nich).

              Stredni trida vzdy nese systemic risk, a to ten, ze padne cela spolecnost. Vyssi trida ma jeden z mala luxusu a to ten, ze se muze bez problemu presunout kdekoliv na svete.

              Socialni system neni benefit stredni tridy, ale nizsi tridy. Socialni system nikoho ve stredni tride neudrzi.

              Relativne souhlasim s tim, ze stredni trida musi mit polstar na necekane vydaje. Pokud si nekdo nemuze koupit pracku a lednicku zaroven neni stredni trida. V USA uz ani nejde o penize, ale o pristup k kreditu. Stedni trida je definovana credit score, ale je to prakticky to stejne.

              1. Střední třída není korporátník, doktor, právník, ajťák, to je vyšší pracující třída, střední třída je medián, to je 34.000 Kč hrubého, 1.6 dítěte, atd., a ty opravdu položí menší nečekaný výdaj.

                Je šílené, jak někteří z nás, co pracujeme v IT apod., žijeme ve své bublině a tyhle lidi, ty prodavačky v penny, řidiče uber atd. prostě nevidíme, přičemž to je 60% populace.

                To jsou ti lidé, co odkládají 2.000 Kč měsíčně dětem na stavebko, aby jim to sežrala inflace, apod., lidé co jakžtakž věří, že se mají dobře.

                Osobně jsem jistý čas bydlel v severních čechách, ale chápu že z Prahy tohle vidět prostě není. Půlka severních čech pracuje v továrnách. Jsem rodilý pražák a směle říkám, že pražáci žijí v paralelním vesmíru.

                Nikdo z vás nemá tuhle střední třídu ve svém okruhu, oni nemají čas se s vámi vídat, neustále pracují, nebo něco řeší, neustále ve schonu, tihle lidé nemají čas chodit po kavárnách, jsou rádi, že po druhé práci a oběhnutí 3 obchodů kvůli slevám mají vůbec čas vidět svoje děti.

                Oni nechodí na tohle fórum. Nevěřil jsem tomu, když mi o tom vyprávěl známý, co pronajímá byty chudý, on mi vždycky říkal “Martine, ty žiješ ve své sociální bublině a jsi úplně mimo”. Dneska vím, že měl pravdu.

                1. Stredni trida… to je dnes opravdu nic nerikajici pojem. Za stredni tridu se totiz povazuje temer kazdy.
                  Je to ucitel co vydela 500k KC rocne, i podnikatel co vydela 10M KC rocne.

                  Neznam nikoho s medianovym prijmem, kdo by o sobe rekl, ze patri do tridy chudych.

                  A ten podnikatel s 10M KC rocne je taky stredni trida. V naproste vetsine je majetek/podnikani navazano na jednu zemi a moc neresi geopolicka rizika (90%+ majetku ve firme nebo v nemovitostech v CR), jako je to u tridy bohatych.

                2. Hele to zijes ve svy bubline, co definuje stredni tridu medianem. Samozrejme si kazdej muze definovat stredni tridu jak chce, stejne tak jako o sobe muze tvrdit ze je letadlo a soused helikoptera.

                  Pokud si pamatuju ze skoly: upper class jsou kapitalisti. Lidi co zijou z majetku, z uroku, dividend a nikoliv ze svy prace. V novy hantyrce ty sraci, co maj pasivni prijem.

                  Middle class zije ze svy prace, rekneme pravidelny. Takze jak prodavacka, tak doktor, tak zivnostnik.

                  Low class jsou ti co nezvladaji pracovat.

                  Me se tohle rozdeleni libi. Neni to o penezich uplne, je to o ty roli.

                  Pokud spolecnost bouchne jako na UA tak je ti jedno jestli jsi higher nebo lower middle class. Ten rozdil je kosmetickej a ma smysl jen prave pro ty cleny ty stredni tridy, kteri se mezi sebou vymezuji lepsim autem, kabelkou atd.

                3. Takhle – 30+k hrubýho na vesnici v regionech tak jste jasná střední třída a rozhodně se špatně nemáte. Takových lidí znám hodně (jsem z Podkrkonoší) a nikdo z nich se špatně nemá. Zdědili pozemek nebo domek po babičce – napůl svépomocí si postavili nebo opravili hezký domek, jezdí zánovní Oktávkou nebo Dacií Duster a zle se nemají.
                  Odhákují si tu svoji osmičku denně ve fabrice a přijdou domů s čistou hlavou. V zimě jedou na týden do Alp, v létě do Chorvatska nebo do Egypta.
                  Mají svoje dřevo, zahrádku, takže ani fixní výdaje nejsou moc velké. Z hlediska duševního klidu, volného času a životní pohody jsou na tom často líp než kdejaký upracovaný korporátník z Prahy.
                  Ale v Praze byste s tímhle příjmem už byl asi trochu chudoba…

  23. Je to tezka doba. Bydleni drahe, platy male. Rodice se meli lip. Firmy neohodnocujou mou praci spravedlive.
    A vite co je nejtezsi? Udelat cokoliv, kdyz se pohybujete mezi lidma s mentalnim nastavenim jako:

    “nevyplati se mi pracovat vic nez ostatni”
    “riskuju zdravi kdyz pujdu makat”
    “nevyplati se mi zalozit rodinu, protoze zena/muz muze kdykoli odejit”

    a perla na zaver

    “myslim ze vetsina to ma podobne”

    Tahle mentalita jsou presne ty zombies, o kterych psal John. A to jsme na blogu, ktery je zamereny na podnikani…

    1. Proste se mezi tema lidma nepohybuj. Se odstehuj nekam kde nejsou, nastav si pravidla jak chodit ma net a je klid. Funguje to.

      Jinak si nestezuj a stan se jednim z davu, co zemrel za ziva.

      Jina moznost neni a bude to cim dal vic viditelne.

  24. Jednoduse. Nefuguje to. Aspon ne v Americe. Platim vic nez dvojnasobek.

    A co si ty lidi mysli? Bohatej blbej gringo. Plati me a nevyhodil me, takze si musu rict jeste o vic.

    To je cele. Naprosto cele. Reseni neexistuje. Vozim sem Cechy. Tech par, co jeste neco delat chteji.

  25. Podle mě se vytratila láska. A to všude. Důvodu a pricin to má spoustu, ale tohle je výsledek. Nemyslím si, že to je náhoda. Ale to ať si posoudí každý sám.

    1. Izolace lidi, kdy se pozornost presouva do online sveta a mobilu… misto do socialniho kontaktu v realnem svete?

        1. Konspiracni teorie “Vybor 300” myslenkove navazujici na Protokoly – “a fabricated antisemitic text”? To asi nema moc smysl komentovat.

          https://en.wikipedia.org/wiki/Committee_of_300

          Horsi nez lzi jsou polopravdy, a autori tehle veci byli celkem dobri prognostici, takze cely dokument se pak jevi naivnim dusim jako pravdivy. Uz Protokoly psaly, ze se planuje “znemravneni mladeze”. Bohuzel, tyto polopravdy jsou extremne nebezpecne a cil jejich vypusteni do sveta jen temny.

          1. No zrovna Wikipedie je konspirační encyklopedie. Kde se mění historie na pár kliknutí. Namátkou ty mnou zmiňované strany 15-18. Což je vycet věci které jsou v planu a mají se na světě stát, se většina stala nebo se právě děje. Za poslední roky je rozdíl mezi mainstremem označenou konspiraci a pravdou pár týdnů, max měsícu. Tohle není o tom, jestli věříte. Ale jestli jste schopný si k tomu najít informace, spojit je a dobrat se pravdy. Názor nehraje žádnou roli.

            Ja už jsem před časem rezignoval na vysvětlování věci lidem, kteří ze strachu a nízkého rozhledu vidí za vším konspiraci. Je mi to fuck. Mějte se

          2. A ještě pro zábavu si můžete přečíst další knihu. Ztracená kniha Enkiho, od Zacharia Sitchin. Věnoval se archeologii celý život. Mainstream ho označuje za teoretika, ale vykopávky, a ne jen ty o kterých píše mluví jasně. Good luck

  26. Jedni jsou zombící, další se honí neustále za majetkem, jen aby měli pořád víc a další se snaží v tomto bordelu kloudně přežít taková ta střední třída s rodinou a hypotékou do smrti. Co je z toho vlastně nejlepší a proč? Pokud vůbec něco lze vybrat. Dle mě nelze, dneska je nastavené všechno špatně. Chce to nějakou velkou změnu.

    1. Otazka pohledu.

      Mozna ti, co se “honi za majetkem” se jen snazi pracovat. A stredni trida s hypotekou konzumuje (a kdyz na to nema tak nuti politiky, at je zadluzi a konzumuje se dal).

      Co znamena nejlepsi? Z pohledu vesmiru je to uplne jedno. To co se deje je proste to co je.

      Velke zmeny se dejou porad a budou se dit porad.

      Soucasnej system neni udrzitelnej. Objektivne: neskutecny mnozstvi lidi na svete zbohatlo. Nemyslim ty bohaty, ale stredni tridu a nizsi. Ale produktivita jejich prace se nezvedla. Naopak (viz tento clanek) si dovoluju tvrdit, ze poklesla. Penize, co si muze clovek levno pujcit nejsou motivace. Nazrany clovek, co vi, ze jinde praci taky sezene, proste nepracuje tak, jako ja, kdyz jsem v 15ti jezdil sbirat visne nebo uklizet baraky do nemecka, abych mel na walkman. Nazrany clovek chce dalsi a dalsi benefity (ktere ho netesi) a praci, ktera ho bude naplnovat (naplnujici prace sama o sobe neexistuje, protoze prezraneho a vecne kalkulujiciho cloveka bude nudit vse).

      Takze ano. Zase bude hlad a zase budou valky. Zase budem radi za kus zvance nebo za neco jinyho, co dosud bylo normalni. Na chvili. Pokud teda prislusnici te, ci one kultury zrovna uz nedojdou ke konci sve zivotni faze, coz je v pripadne stredni Evropy dost pravdepodony.

      Coz je z pohledu nejakyho mimozemstana, co se vznasi ve svym litajicim taliri nekde za Neptunem a kouka na planetu Zemi dalekohledem* uz 100 tisic let, uplne normalni jev.

      Mimochodem ten mimozemstan tu lod ma na kredit a zacina ho to jen tak lehce znepokojovat, muzem mu fandit at se pouci. Byl sem vyslan v ramci prace, ketar ho pochopitelne nenaplnuje. Ma pozorovat periodicke ochlazovani a oteplovani planety zeme. Ted samozrejme vidi, ze se otepluje, ale samozrejme nevi, zda jde o normalni vykyv nebo vysledek zivota toho o trochu inteligentnejsiho hmyzu, co si rika “lidi”. Ale jak se nudi a hazi data do svyho kvantovyho supercompu, tak mu z toho fantasticky vychazi skrz motyli efekt, ze tahle xta hmyzi generace mozna vymre ne kvuli tomu oteplovani, ale kvuli hadani se kdo nebo co za to muze, misto toho aby zacla delat neco co povede k adaptaci.

      1. Problem je v zasadnim konfliktu mezi ekonomickou teorii a prirodnimi zakony a realitou. System dava teziste do te ekonomicke teorie a formuje to nase mysleni a fungovani jiz od utleho veku. Nikdo moc nepozoruje prirodu a nepremysli… Vetsina sjizdi socialy a onanuje nad naaranzovanych lifestylem hrstky “uspesnych” ci znamych. A povazuje to za neco, za cim je radno se honit a pachtit. Mozna neni od veci jit hloubs, a premyslet o smyslu zivota. Ten se podle me tak extra nemeni a byl tu i pred kapitalismem i pred papirovymi penezi, akciemi a kryptem… Takze otazka je co dava smysl hlave, a co nasemu srdci a dusi…Hlava muze a ma dominantni pozici v nasich zivotech, a kazdopadne v nasem vyspelem systemu, ale svet a priroda funguje spise na tom srdci a dusi… Zajimave ze pod nadvladou hlavy se pocit zivotniho stesti vetsinou propada… No a dopad na prostredi a prirodu, v casech kdy vladne hlava, to vidime kolem sebe v primem prenosu…

        1. Nikdo nevi, jak to kdy bylo, natoz jak to ma byt.

          Ekonomicka teorie je jed podmnozina symbolickyho vnimani sveta. Lidi jdou po prachach od nepameti. Obcas se k tomu pripoji nejakej nabozenskej fanatismus, dneska treba to, ze chteji umely kozy nebo rovnou pohlavi.

          Nic novyho pod sluncem. Vzdycky se za tim lidi honili a vzdycky budou. Ty se honis za pocitem stesti, ktery ti dava psani ostatnim lidem, co maji delat. Je to az tak jiny nez co delaji ti, co kritizujes? Nemel bys radsi zamest pred svym vlastnim prahem a premyslet o smyslu zivota? Jako me je to uplne jedno, jen tak nejak opakuju to co ty rikas ostatnim lidem.

          Za me at se kazdej pachti za cim chce. Vetsina dela kraviny jako vzdycky, prezije jen ta mensina, co bude delat chyb podkriticky mnozstvi. I kdyz bych vedel, co je to spravny, nedava smysl to ostatnim cpat do hlavy ne? Co kdyby me poslechli? To by to pak delali vsichni a zas by to nefungovalo.

  27. Ještě pořád to tu nezaznělo, tak já se teda slituju a řeknu vám, co se děje. 🙂 🙂 🙂

    Práce získává lepší vyjednávací pozici.

    Od pádu USSR byly západní trhy zavaleny levnou (a nutno se pochválit) vcelku kvalitní pracovní silou. Další takový impulz poskytla hlubší integrace číny po roce 2000.

    Díky těmto a i jiným vlivům měl celou tu doby kapitál lepší vyjednávací pozici vůči práci. Odbory v evropě se museli uskrovnit ve svých nárocích. Snahy o kratší pracovní týden úplně ustaly.

    Je to paradoxní. Kdyby totiž se během tohoto trendu zkracoval pracovní týden, tak by nedošlo k ožebračení západní střední třídy. Ale týden zkracovat nešel, neboť na to nebyla dostatečná vyjednávací pozice. (Bystří už si všimli zpětnovazební smyčky která prohloubila nerovnováhu).

    Nicméně situace se začíná narovnávat. V číně už tři roky klesá práceschopná populace a požaduje lepší pracovní podmínky (videa z iphone gulagu kolovala nedávno). Protesty probíhají, protože mají šanci na úspěch, vyjednávací pozice práce je lepší. V UK po brexitu je méně pracovníků z EU, a tak všichni pořád stávkují. Stávkují protože konečně se jejich vyjednávací pozice zlepšila. Dříve to nešlo.

    A zbytek západu? Infrastrucure spend, onshoring a covid. Infra a onshoring vytváří lokální pracovní místa. A covid uspíšil odchod do důchodu silné generace. Tudíž vyjednávací pozice zbytku pracovníků se zlepšuje. Zatím se to projevuje jen tím, že se v korporátech nemaká a lidem ve službách se více děkuje. Ale toto není finální fáze, toto je počátek trendu. To že se nemaká dále upevňuje vyjednávací pozici práce (zpětnovazební smyčka tentokrát k dobru plebsu)

    Závěr: V následujících 15 letech bude podle mě mnohem obtížnější přenášet kupní sílu do budoucna (investovat) než dříve. Ale práce bude lépe odměňována. Všechno bude dobrý. Americký sen znovu ožije v barvách kutila Tima.

    1. Myslel jsem že tu už nebudu reagovat, ale… Nikdy nefungující marxistické pohádky jsou jedna věc. Reálná ekonomika stojící na základním, vyrovnaném účetnickém “Má dáti – Dal” je věc druhá.

      Čili, bude-li např. iPhone (spolu se všemi jeho součástkami) vyráběný západními dělníky s krásným platem $5,000/m a 4 dny pracovního týdne, kolik bude výsledná cena iPhonu? 10x, 15x, 20x vyšší než dnes? Kolik z těch dělníků si ho potom dovolí?

      Přirozená emancipace asijských otroků neodkladně nastane, díky globalizaci. To je to “Práce získává lepší vyjednávací pozici”. Čína je toho skvělým příkladem, ceny za práci se tam po 40 letech leckde přibližují těm západním. Bude to znamenat narovnání podmínek na světovém trhu práce, a na to bohužel nejvíce doplatí západní pracující, který dnes z levné asijské práce žije. Automaticky se sníží jeho kupní síla, životní standardy, viz příklad s iPhonem. Těch položek vyráběných levně v Asii jsou statitisíce, tzv. od špendlíku po lokomotivu. Dnešní inflace je takový slabší odvar toho, jak to narovnávání bude v příštích desetiletích vypadat.

      1. Já myslím, že iphone bude pořád vyráběn v asii. Nemyslím si, že se joby vrátí na západ ve velkém. Ono stačí když se jich vrátí pár.

        Inflace o které mluvíte zlikviduje kapitál, ale lidi na spodku uvidí svoje mzdy růst o chloupek rychleji než inflace. Tady v Londýně už to probíhá 14 měsíců. Všichni lidi na spodku se maji fajn, nanny má 18+ liber na hodinu. Ale land lordi a vlastníci firem skuhrají.

      2. Nevidel bych ekonomiku a ekonomickou teorii jako hlavni hybnou silu sveta, ac si to mnozi nejen kapitaliste mysli… Tak si zadny ajfon nekoupi masy, a co jako? Proc jsme si zvykli naten sileny konzumni hon na ukor kvality zivota, kvality prostredi a na ukor tech vsech ostatnich? Business a ekonomika – super teorie. V dobach iluze neomezenych regeneracnich schopnosti prirody a zdroju to par desitel let slusne fungovalo, ted bude muset teorie byt konfrontovana s realitou a realnymi hodnotami… Ale je usmevne jakvsichni resi ty inflace, socioekonomicke teorie, virtualni hodnoty, ale ze lod najizdi na ledovec to nechava vsechny v klidu. Hlavne na vsem vydelat. Tohle mysleni se uz brzo zmeni – protoze kdyz pada letadlo, tak nikoho ani nenapadne si cokoliv kupovat ci prodavat… A to letadlo nam ocividne pada… a to se rozhodne nabavim o uhliku a oteplovani, to jsou hlavne marketingove tooly jak si proste zase nadelat…

        1. Omyl. Ekonomika je hybnou silou lidských dějin od pravěku, od první výměny pazourku za kus masa až po střety civilizací o zdroje a trhy.

        2. Odporujes si (vsichni resi ty inflace, socioekonomicke teorie, virtualni hodnoty vs. Nevidel bych ekonomiku a ekonomickou teorii jako hlavni hybnou silu sveta) a je zjevny proc. To, ze ty sam nechces, aby ekonomika nebo konzum nebyl hybnou silou sveta jeste neznamena, ze se svet ridit tim, co bys ty rad chtel.

          Svet je svet. Ma gravitaci, Planckovu konstantu a konzum. At se to tobe nebo komukoliv jinymu nelibi.

          I ty sam tu dulezitost konzumu v kazdym prispevku omilas furt dokola (kapitalismus bych vynechal, ten nikdy moc neexistoval a ted uz neexistuje vubec; zbyva konzum).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *