Predpokladam, ze vsichni znate tzv. Golden rule?
Je to pravidlo resici moralni reciprocitu ve vzajemnych vztazich. Kdyz neco ocekavate od ostatnich tak byste meli stejne aplikovat sami na sebe. Tzn. ze to stejne ostatni muzou ocekavat od vas. V Americe se toto pravidlo docela casto zminuje a kazdy ho zna. Hlavne kdyz jsem delal v realitach tak nam to vtloukali do hlavy. Nikdy nedelejte nic klientum co byste nechteli aby bylo delano vam, kdybyste byli v jejich kuzi. Rekl bych, ze toto je urcite zname i v Cechach.
Ja se podle toho velmi ridim. Je to zakladni pravidlo v podnikani. Kdyz pro nekoho udelam neco zadarmo tak ocekavam, ze pro me udela zadarmo neco podobneho. Kdyz me nekdo uctuje penize za jeho sluzbu a ja pak pro neho delam neco delam, tak taky chci dostat zaplaceno. Kdyz mi nekdo v necem pomuze tak ja udelam vse proto, abych mu mohl pomoci zpet.
Aplikuji to na vse. Placeni v restauraci. Pozvanky. Rady. Konzultace. Ksefty. Nezistne pomoci. Nedovedu si predstavit mene konfliktni a ferovejsi pristup k podnikani i zivotu.
Rekl bych ze u nas zatim tohle pravidlo moc nefunguje. Jak v mezilidske, tak v obchodní sfere…
Musíš hledat a vybírat si. Ono to příjde…
Verim, ze ani nejde o to pravidlo samotne, jako o jeho poctive dodrzovani. Rozdavej penize a ty se ti budou vracet. Chovej se k ostatnim tak, jak bys chtel, aby se chovali ostatni k tobe. A jestli toho bude chtit nekdo zneuzit, tak bozi mlyny uz si na nej posviti – a to funguje relativne dobre. Vim o cloveku, ktery se takto choval a pozdeji se mu narodil postizeny syn. Tehdy vsechno prehodnotil, mel ho jako prioritu jedna, byznys odsunul na druhou kolej a i k partnerum se zacal chovat ferove a kluk se zdanlive nevylecitelnou poruchou se zacal postupne uzdravovat. Skeptici reknou nahoda, ja verim, ze ne (podobnych, byt uz ne tak vyraznych pripadu, znam vice). Co vy?
mno ono neviem naco su taketo pravidla, mne sa to zda uplne logicke…ale nie v byvalom vychodnom bloku…
Neboj, to půjde 🙂
amen…
To je snad z Bible – nečiň jinému, co nechceš aby jiní činili tobě. Jojo, kdyby se toho všichni drželi, to by se lépe žilo 😉
amen.
Zajimave, ja o nem slysim poprve, ale libi se mi hodne.
Trosku od temy:
Poznate zlate pravidlo? Kto ma zlato, robi pravidla. 🙂
No ale aby som povedal aj ja nieco zmysluplne, tak Johne, pekne si to napisal, ani ja by som to lepsie nedokazal. 🙂
Toto je hlavny rozdiel medzi vyspelymi krajinami ako US, UK, Irsko, Skandinavia a zvyskom sveta, kde si ludia zavidia aj rakovinu pluc – CR, SR, Balkan, Afrika… (“Ten hajzel mal tolko penazi, ze si mohol kupovat cigarety, a este bude v nemocnici zadarmo!”).
To jsou jen výmluvy. Jestli se ti to pravidlo líbí, tak se tak prostě chovej. Tečka.
Zajímavě toto téma rozvíjí film Pay it forward.
(smazal jsem párkrát 140 znaků;-). Je hořké, že v naší zemi “Zlaté pravidlo” a “Stříbrné pravidlo” nejsou ustálené termíny.
Můžu to změnit – to je dobrá výzva;-)
Ako tak citam prispevky, tak zacinam byt normalne rad, ze osobne poznam a v mojom okoli sa vyskytuju ludia co sa tohto drzia aj realne. A co viac, ani sami nevedia, ze sa to nazyva zlate pravidlo, prislo im to proste takto samozrejme.
Je to tak, v minulých třech týdnech mi neustále volal na Skype jeden človíček, který se domáhal IT rad. Nerespektoval mé důrazně vyslovená přání, že mu radit v IT nebudu (původně jsme se bavili o spekulacích, což mě baví i jsem mu řekl že o investicích a spekulacích se s ním rád budu bavit), že mě to nebaví a volal a volal a volal. Nejvíce mě štval tím, když mi volal vždy v neděli dopoledne, přestože jasně věděl, že v daný čas píšu články pro noviny. Předposlední hovor začal “Vím, že nechceš radit v IT, ALE…” a tak po půl týdnu mi poslal otázku “Co je lepší u Wi-fi WEP a nebo WPA” . To už jsem vážně psychicky neunesl (odpověď po vygooglení “wep wpa” je na první straně) slušně mu vynadal, že je lemra líná, která neakceptuje ani základní přání jiných a dal ho do blacklistu.
Někdo prostě tohle zlaté pravidlo nezná a jen saje a saje a saje… A pokud to někomu vadí, tak si ještě trošku zasaje…
Mě by tedy spíš zajímalo, jak řešíte ty, co vám nic nevracejí? Kdy je začnete odmítat? Z biologického pohledu je dobré udělat první krok sám a poté vyčkat na odpověď a zachovat se podle ní (dobrý člověk pomůže, špatný toho využije a nic nevrátí).