Zivot v Evrope (CZ) vs USA – pobyt v nemocnici

Hodne casto ctu clanky, kde je kritizovana zdravotni pece v USA. Castou vytkou je, ze je draha. S tim souhlasim, ale taky je to trosku zamlzena informace s tim jak ten system v USA funguje. Jeden duvod je, ze v USA doktori boji, ze budou souzeni tak radeji ordinuji MRI a CT skeny na kazdou malickost. Proste se utraci az zbytecne. Tech problemu je vice. Ale ten nejvice kriklavy vidim v tom, ze ze existuji totiz dve verze ceniku a hraji se s tim silene hry mezi nemocnicemi a pojistovnami. Takze z toho jsou ty bombasticke clanky, kdy pobyt v nemocnici stal statisice dolaru. Ale ve skutecnosti to jen znamena, castku conemocnice nauctovala pojistovne. Pojistovna ji to vsechno seskrta a zaplati zhruba 10% z toho uctu. Kdyz v nemocnici rovnou reknete, ze chcete platit v hotovosti za zakrok, tak vam rovnou reknou tech 10% z ceny. Je to takove tajemstvi, ale takto to funguje. Vzniklo to tak, ze pojistovny chteli co nejvice vydelavat, takze seskrtavali ucty nemocnicim co proplati. A nemocnice se brani tak, ze vymysli co vsechno dat na ten ucet, aby si mohli nauctovat co nejvice. Takze pak vam treba nauctuji $20 za to ze vam daji jednu pilulku acylpyrinu.

Kdyz vam prijde tak obrovsky ucet z nemocnice a nemate pojisteni, tak moje rada, je to neplatit. Zavolat do nemocnice, vysvetlit ze zaplatite v hotovosti a vyjednat lepsi cenu. Ale o tomto jsem nechtel psat.

Kdyz jsem byl v USA v nemocnici tak jsem se nemusel nikdy nejak doprosovat, abych mohl bych na pokoji sam. Byl to normalni standard. Nepotrebujete zname. Nemusite za to priplacet. Proste jste na pokoji sami. Mate svoji koupelnu a zachod.

10682292_10205028428297630_3185256058670495211_o

Na pokoji je Internet. Kabelova televize. Kdyz chcete jist tak zvednete telefon a zavolate do kuchyne. Tam vam reknou co je za moznosti a podle toho si vyberete. Kdyz chcete jist neco jineho tak jim muzete rict a oni vam to uvari. Treba na snidani jsou jedna varianta michana vajicka a druha pancakes. A muzete treba rict at vam udelaji omeletu se zeleninou. Muzete jist kolikrat chcete a kdy chcete.

10634132_10205028427137601_3856418304223876265_o

Muzete me rict, jestli je stejny standard mozny mit v CR? Nebo jinde v Evrope? Funguje to stejne? Muzu byt na pokoji sam? Kolik za to zaplatim? Proste me zajima jak to funguje. A zajima me varianta, kdy dostanete peci ze si ji normalne zaplatite, ale bez nejakych uplatku nebo znamych.

Spread the love

38 thoughts on “Zivot v Evrope (CZ) vs USA – pobyt v nemocnici

  1. V mem pripade (Havirov) bez znamosti: pokoj pro 3, bez TV, jidlo 3x za den, wifi. WC na chodbe (ale treba v Ostrave je WC spolecne pro pokoj ci dva). Za cca 500 (nekde ale treba 800) za den byla moznost mit pokoj sam s vlastnim WC a TV a lednici. Jidla taky tri, ale bylo si mozno vybrat ze vsech jidel, ktera se ten den varila pro celou nemocnici.

    Samotna jidla chutove OK, ale vyzivove… Nastesti kazda navsteva neco donese 🙂

    1. Za me Praha Bulovka: pokoj po trech, zachod za chodbe, wifi ano. Ale podle me zalezi s cim clovek v nemocnici je. V nekterych pripadech je treba podavat jen urcite jidlo, v pripadech infekcnich chorob je zase treba pacienty drzet v odpovidajicich prostorech od ostatnich ap. Tedy podle me cely problem nezavisi jen na vuli pacienta v urcitych pripadech.

  2. Tak výhoda ČR je asi že opravdu špičkovou péči zaplatí­ pojišťovna každému kdo je pojištěn (tzn. každému) a pojištění­ je pouze jedné úrovně (% ze mzdy). Obecně není­ legální­ připlácet za nadstandardní­ lékařskou péči (hrazenou pojišťovnou).
    Za nadstandard mimo pří­mou péči připlácet lze (např. lepší­ pokoj/strava) , ale neví­m jak moc to která nemocnice použí­vá, asi se to dost liší­ v rámci nemocnic.
    U privátní­ch zdravotnických zaří­zení­, která nemají­ smlouvu s pojišťovnami se platí­ samozřejmě plná cena za vše.

    https://www.youtube.com/watch?v=qSjGouBmo0M

    1. Bohužel si nemyslí­m, že je ta péče v ČR špičková. Aspoň ne pro každého. Jen pro někoho, kdo má kontakty, známé, umí­ si to vydupat nebo ví­ komu co strčit. Proto mám raději lékařskou péči v USA, kde si lze vše bez problémů zaplatit.
      Velká část lékařů v ČR je bohužel totálně neschopná, lí­ná a často i hloupá. V USA najdete také takové, ale myslí­m si, že je snazší­ si vybrat ty dobré.

      1. S tí­m bohužel nesouhlasí­m. Lékaři v ČR jsou totálně neschopný jen v některých městech, kde je to takový začarovaný kruh. Taky je potřeba rozlišovat, zdali je to obvodní­ lékař (který toho moc nenadělá a nedělá) nebo chirurg z Motola.
        Já chodí­m jen do vojenské nemocnice v Praze a nikdy jsem si nemusel stěžovat na pří­stup nebo neodbornost. Hlavní­ rozdí­l je v luxusu. U nás se jen tak jednolůžkáč nerozdává a jí­dlo kdykoliv se ti zachce taky ne.
        Jinak bych ale nesoudil lékaře v ČR nebo v US, nehledě na to, že právě hodně českých doktorů do US odchází­.

  3. Teda, clanek je velke zklamani. O cem je – je o srovnani osetrovatelske pece, lekarske pece, systemu pojisteni nebo o kuchyni? Protoze ten clanek ma opravdu malo faktu a jestli autor povazuje za dobrou nemocnici tam, kde mu uvari michana vajicka, to muze i farar 🙂 Za me zkusenost: sestry tady jsou mene specialistky v medicine ve srovnani s CR, ale o to mnohem lepsi osetrovatelky, empatie bezkonkurencni v usa. Odborne jsou lekari v cr na tom lepe, ale tady lepe naslouchaji. a taky maji vetsi strach ze soudu.

    1. Ne autor se jen ptal co ocekavat kdyz bude v nemocnici v CR.. v USA to zna;-) Jestli bude chodit na zachod na chodbu, bude spat s x dalsimi lidmi na pokoji, dostane na jidlo chleba s maslem… a tak

      1. tak pokud se resi jidlo a pristup obecne, statni nemocnice cr vs usa, pak ma usa jednoznacne navrch, i kdyz i v cr se to vyrazne posouva kupredu. ale odbornost mi tady vyrazne vadi. plus byla jsem na ER tady v usa nekolikrat a vzdy nejmene 4h, predevsim cekani…. taky mi nevyhovuje ze na vse delaji MRI a SONO ale krevni test stonasobne levnejsi a zakladne vypovidajici to neudelaji.

        1. ER je uplne jina story. Moc tomu nerozumim. Americani mi tvrdili, ze Mexici (resp. ilegalove) tam chodi s kazdou rymickou a musi je osetrit i kdyz nemaji pojisteni. Takze ostatni pak cekaji hodiny i s vaznejsim zranenim, v bolestech. Tohle mi prijde jako velky kontrast k normalni peci, kde na sebemensi potencialni bolest ordinujou silne drogy, aby byl pacient v pohode. Docetla jsem se, ze ER je az posledni nevyhnutelna moznost (nejdrazsi), existuje i jakysi levnejsi mezistupen – urgent care? Mate nekdo zkusenosti, jakto funguje?

          1. Urgent care jak kde. Třeba v Palm Springs byla dobrá. Ale zase toho moc neumí­ – zaší­t malou ránu, předepsat antibiotika. CT, ultrazvuk nebo rentgen většinou nemí­vají­. U nás (a asi i v jiných venkovských oblastech) je jakýsi mezistupeň mezi urgent a emergency – emergent care a fungují­ vcelku dobře (ale jsou dost drazí­). Zase ale mají­ k dispozici daleko lepší­ vybavení­ než urgent care (dokonce i laboratoř). Je dobré, že venkovské oblasti mají­ často k dispozici neustále vrtulní­k pro vážnější­ pří­pady a přepravu do větší­ch nemocnic.
            To čekání­ na emergency je také asi dost individuální­, na venkově a v menší­ch městech je to většinou podstatně méně než ve velkých městech. Je také dobré se vyhnout chudší­m oblastem s mnoha Mexičany a jet dál někam do lepší­ čtvrti. Tam je většinou čekání­ podstatně kratší­ a úroveň ošetření­ lepší­.

            1. ER se vyhnout.. prave kvuli tomu, ze tam osetri kohokoliv kdo nema penize a pojisteni zadarmo. Radeji k normalnimu doktorovi nebo urgent care pro mensi veci. Taky jsem si zazil 4-5 hodin cekani v Los Angeles.

      2. Momentalne tam lezi deda takze: Na pokoji se 2 dalsima lidma. Wifi neni, v Praze udajne jo v Pardubicich ne. Z budovy trosku tahne socialismus moc se neinovovalo. Zachod na pokoji. Televize pro vsechny na chodbe. Jidlo 3x denne. Snidane je chleba s maslem. Obed Parky/cocka. Zemlovka. Nekdy omacka s masem ale zadnej zazrak. Vecere treba rohlik a pastika. Takze vyzivove naprosto neodpovida. Piti caj kolik chcete. Doktori se s vama vetsinou moc nebavej a kapacitne nestihaj, pro cloveka kterej ma zajem si nejak rozhodovat o postupech lecby nebo se dozvedet neco vic hruza.
        MRI jsem jednou chtel predepsat od obvodaka, potreboval jsem diagnostikovat rozsah pozkozeni menisku. Neposlal me na to, a zbytecne se me vrtali laparoskopicky do kolena – bez vysledku protoze natrzeni bylo podelny a uz se zacalo hojit . Slo by to videt na resonanci predem ze tam nejsou ulomky, jenze tam chodej lidi akutne zraneni nebo co prijdou treba s rakovinou takze proste mate smulu. Normalne bych musel cekat pul roku pristroju je malo, pokud vubec. Ultrazvuku a rentgenu je dost.
        Doufam ze obrazek si udelate. Samozrejme podotykam ze vlastne vsechno zadarmo pro duchodce, pro osoby bez zdanitelnych prijmu se to pojisteni pohybuje okolo 1500/mesic.

  4. Obe zeme maji sve pro a proti. Nekdy v roce 2010 jsem zkoncila v CR v udajne spickove nemocnici s trombozou a doktor na me rval, jak je mozny ze si neumim sama pichnout injekci do bricha a ze me to jejich sestra prece nebude ucit. Nakonec se uvolila, ale naucila me to stejne blbe (na prvni pohled ji to hodne obtezovalo). Pozdejs mi nekdo jiny ukazal zpusob, jak to nemusi bolet. Na meho dlouholeteho partnera doktor rval: ty jsi jeji fotr? ne? tak co tady delas, vypadni… Tohle si nedovedu v USA predstavit, ze by si nekdo dovolil. Tady po nem nikdo nic nechtel, zadny dukaz ze je muj manzel. Mohl byt se mnou po celou dobu a tak to ma byt. Podpora nejblizsich je potreba. Pri porodu muze manzel automaticky spat s manzelkou v pokoji na gauci vedle postele a spolecne si muzou uzivat novorozence, neomezene, s veskerym zazemim a soukromim, za standardni ceny (na mistni pomery). Lituju ceske kamaradky, ktere nemely moznost mit nadstandard a vzali jim dite hned po porodu na nejake strasne “dulezite” aktivity a celkove s nimi jednali jako s kusem hadru. Samozrejme cena je druha vec a ty zbytecne zakroky taky. Cena za krevni test 10 tisic USD, ale pozor, pojistovna “vyjednala” slevu a nakonec to bylo za stovku. V USA clovek potrebuje trochu znat ty finty jak to chodi a nedesit se tech prvotnich astronomickych uctu z nemocnice, ktere jsou desetkrat (a nekdy i vicekrat) vyssi nez se ve finale zaplati. Uprimne, to dohadovani atd. je mi dodnes trochu zahadou jak to funguje.

    1. Z toho všetkého asi vyplýva, že problémom nie je odbornosť lekárov v ČR/SR, ale (asi ako vždy) prí­stup k tomu čo robí­m a prí­stup k pacientovi (zákazní­kovi). Nuž, stále sa tu máme čo učiť…

      1. takovy z toho mam pocit. Nemyslim si, ze by cesky doktor mel mensi znalosti nebo zkusenosti. Ale ten pristup – tady je to velky business a pacienti jsou predevsim klienti. V CR jsem mela pocit, ze jsem na obtiz a zdrzuju je.

    2. Funguje to jako v kazdem obchode..zdravotnici si muzou rict jakoukoliv cenu ale dostanou jen tolik na co maji smlouvu s pojistovnou.

      1. No ono právě ve zdravotnictví­ to moc jako v jiném obchodě nefunguje – když máš urgentní­ zdravotní­ problém a doktor ti řekne, že to bude stát XY, tak to pravděpodobně většina lidí­ zaplatí­, než aby smlouvala nebo hledala jiného doktora, kde to stojí­ XY/3.

    3. Prosím Vás a to jste rodila kde v ČR? I v malém okresním městě může být manžel při/u porodu, i na pokoji… Personál vše OK a příjemný (záleží to na lidech).

      “Dítě po porodu na nejake strasne “dulezite” aktivity?” Je potřeba provést krátké vyšetření , zda je s dítětem vše OK a pak honem k matce na kojení…..

      Nevím, na jaký horror jste se koukala či jaká “jedna paní povídala” Vám vykládala tuto story…..

      (Mám 3 děti)

  5. Téma, které jsem řešil nedávno, tak zkusí­m popsat srovnání­ ČR a Vietnamu. Vietnam asi funguje velmi podobně jako USA, tedy zaplatí­m za péči a když mám soukromou zdravotní­ pojistku, nechám si to proplatit. A kvalita nemocnic je dost odlišná.

    – Zubař, neporovnatelně lepší­ a rychlejší­ péče ve Vietnamu (české plomby vypadly po 2 letech, vietnamské drží­ stále už trochu déle). V ČR se objednat k zubaři je tak 3 měsí­ce dopředu, tady přijdu na dohodnutý čas, jdu dovnitř. I bez objednání­ jsem nečekal déle než 15 minut. Velký důraz ve Vietnamu na to, aby to nebolelo, vždy vše opí­chají­, nejsou to řezní­ci, vždy to bylo vše s citem. Ceny +/- stejné, jak co. Žena si nechávala dělat 3 nové zuby a stálo to cca 15,000 CZK a celé to od 1. návštěvy trvalo cca 2 týdny. Ale zubní­ péče je vyhlášená v Asii. Lidé si sem jezdí­ nechávat dělat zuby.

    – Větší­ odřenina – léčil jsem 1/2 času ve Vietnamu, 1/2 času v ČR. Ve Vietnamu vždy vše velmi s citem, před vyčištění­m rány mi to umrtvil sprejem, čištění­ jsem cí­til minimálně. Když mi odstraňovala sestra náplasti, tak velmi opatrně. V ČR to to pak nikdo neřešil, prostě to odtrhli. V ČR doktor stří­hal kůži bez umrtvení­ a na dotaz, aby to umrtvil, se smál. Litoval jsem, že jsem to nedoléčil ve Vietnamu a neposunul letenku. Nehledě na čekání­, v ČR jsem chodil každé 2 dny na převaz, každá návštěva tak hodina v čekárně. Ve Vietnamu se moc nečeká.

    – Nedávno jsem prošel kompletní­ prohlí­dku v Saigonu, rozbor krve, ultrazvuk břišní­ch orgánů, rentgen plic, EKG, to stálo cca 1500 CZK, trvalo to vše hodinu včetně konzultace s doktorem. Vše běželo jak na drátku, nikde jsem nečekal, sestra se mnou chodila od vyšetření­ k vyšetření­, vše v rámci jedné nemocnice, vše moderní­, klimatizované, čisté, všichni slušní­, mluvili anglicky. Pak jsem si ještě nechával dělat ultrazvuk srdce a vyšetření­ plic, to stálo oboje 700 CZK. Přišlo mi to až směšně levné v poměru s tí­m, jaké služby jsem dostal.

    Neumí­m posoudit kvalitu lékařské péče, ale vyléčili mě vždy. Jejich výsledky jsem ze zvědavosti probí­ral i s mým obvoďákem v ČR a dostal jsem velmi podobný názor.

    – Pokud jde o pobyt v nemocnici, tak nemám pří­mou zkušenost, ale byl jsem za pár kamarády a +/- podobné asi jako v USA. Soukromý pokoj, sprcha a záchod na pokoji, TV, kabelovka, anglické pořady, wifi, klima, výběr z jí­dla (pokud není­ dieta), jí­dlo perfektní­ (ale toto je Vietnam, tady i školní­ jí­dlo je skvělé), návštěvy kdykoliv. Ceny neznám. Tady se platí­ za zákrok a s tí­m je spojený i pobyt v nemocnici. Ví­m jen, že otec naší­ kamarádky byl 5 dní­ v nemocnici na zákroku žaludku, a ona platila cca 60,000 CZK.

    Pokud jde o pojištění­, tak soukromé zdravotní­ tu stojí­ 200+ USD/rok (použitelné začí­ná na 200, jde to pak nahoru podle pokrytí­ a doplatků). Státní­ pojištění­ existuje, ale není­ povinné. U zaměstnanců ano. Ale to nepokrývá moc a je nutné dojí­t do státní­ch nemocnic. A to je mazec. Dnes už velká část lidí­ ve městech chodí­ do soukromých zaří­zení­ viz výše. Není­ to drahé, lidé jsou ochotni platit za své zdraví­ a služby tu mají­ na jedničku. Velké nemocniční­ řetězce mají­ i svoje vlastní­ pojištění­, pak odpadá i nutnost to platit pří­mo v nemocnici.

    Co se týče nemocnic, to se dost liší­. Státní­ nemocnice jsou hodně podprůměrné, vybavení­m i péčí­. Je běžné, že je mnoho lidí­ na pokoji, péče od sester nulová, jí­dlo je třeba zajišťovat z venku. Také dostat se k doktorovi může vyžadovat nějaký úplatek sestře. Ano, až tak špatné. Proto je soukromé zdravotnictví­ obrovský business ve Vietnamu. Je tu mnoho velkých a moderní­ch nemocnic, i řetězců s mnoha nemocnicemi po celém Vietnamu, právě třeba ta mnou výše popsaná. Lidé jsou ochotni za služby platit, i běžní­ lidé. V nemocnici jsem potkal lidi z různých společenských vrstev. Je jen otázka času, kdy se to lidé naučí­, tohle není­ o výši pří­jmu. I tyto soukromé nemocnice jsou dostupné drtivé většině obyvatel. Problém však je, že oni nevědí­, že to je dostupné. Ale to se mění­.

    Znám pár lidí­, co si tu nechávali dělat laserovou operaci očí­, aby nemuseli nosit brýle. Australani, Američani. Kvůli cenám u nich doma, tady to stálo myslí­m 25,000 CZK.

    Takže za mě laika, české služby v nemocnicí­ch velmi podprůměrné v porovnání­ s Vietnamem. Pokud jde o služby. Ale to vychází­ ze systému, stejná péče pro všechny nehledě na penězí­ch, musí­ se to někde odrazit. Každý systém bude mí­t svoje pro a proti.

    Měl jsem možnost zaží­t i soukromou péči (mimo zdravotní­ pojištění­) v rámci benefitů svého bývalého zaměstnání­ v ČR. A bylo to mnohem lepší­ u služeb. Asi srovnatelné tady s Vietnamem. Jen na každé vyšetření­ bylo třeba se znovu objednat a doí­t tam několikrát. Tady je to kompletně vše v rámci jedné nemocnice. Ale to je dáno počtem zákazní­ků.

    Kvalitu doktora v ČR lze zvýšit známostmi. Osobní­ zkušenost u poměrně závažného onemocnění­ v rodině. A jsem za to rád, bůh ví­, jak by to jinak dopadlo.

  6. Johne, v ČR, tedy předevší­m ve větší­ch městech, je možný si dlouhodobě platit nadstandardní­ péči u některé z větší­ch nemocnic. Za roční­ paušál, přibližně 20-30 tisí­c korun (ano, na české poměry je to pro někoho hodně), dostane člověk 24/7 podporu vlastní­ho lékaře, neomezené výjezdy v pří­padě nouze, vlastní­ soukromý pokoj s veškerým zázemí­m, přednostní­ operace, odběry krve a další­ vyšetření­, stejně jako větší­ slevu na léky nebo pravidelná vyšetření­, očkování­ apod. která jsou jinak placená.

    Poří­dit to lze napří­klad na:
    http://www.homolkapremiumcare.cz/cs-CZ/uvod.html

    Obecně znám pár lidí­, kteří­ si to dlouhodobě platí­ a jsou maximálně spokojeni. Nikdy se jim nestalo, že by se na ně někdo nesmál, nevěnoval jim maximální­ pozornost nebo odflákl potřebnou péči. Až je to trochu smutný, že něco podobnýho se běžně člověku v mí­stní­ nemocnici stane jen hodně, hodně málokdy.

    Já mám totiž z českých nemocnic vždy pocit, když tam leží­m, jako bych měl jí­t rovnou na smrt. Jako by se o mě starali ve smylu ‘“ už to nemá smysl, stejně zachvilku umře. Jak to prostředí­, tak jí­dlo, tak personál …

  7. tak za me jeden pobyt v nemocnici (privatni ortopedicka klinika)

    operace zkrizeneho vazu, tzn byl jsem tam pouze dva dny: pokoj jeste s jednim pacientem, zeptali se jestli to nevadi, ze je stejne stary jako ja. Zachod na pokoji, pekne vybaveny pokoj, televize taky.

    Jidlo
    prvni den jsem tam byl od 7 rano – zakrok hodinu.
    svacina,obed, svacina, vecere (velmi solidni vyber)
    druhy den snidane a trada domu

    cele to stalo 3000 no a personal byl naprosto bozi, doktori sestricky, proste vsichni

    sice to vypada jako reklama, ale mluvim z osobni zkusenosti

    ORT – ART v Petrvaldu

  8. Tak skúsenosť v Sk – Pomerne rí´zna, naprí­klad v BB na Rooseveltovej som mal izbu sám, s balkí³nom, TV a kúpeľňou, tiež jedlo som si mohol vyberať, ale to preto ze mam celiakiu takže mne varili vždy extra, mali aj kreatí­vne dielne kde si mohol í­sť človek na PC, maľovať alebo hrať nejakú blbosť ako šach, človeče,… Samozrejme neplatil som nič

    Skúsenosť Nemecko, Berchtesgaden – zlomená ruka, skvelá nemocnica, s recepciou a kaviarňou všade krásne čisto s parkom v areáli, personál vedel dokonale po anglicky, vsetko bolo treba zaplatiť a poisťovňa sa potom na sk so mnou vyrovnala…

  9. Z USA mam zkusenost pouze jednu. Rozrizl jsem si prst na pul, asi centimetr, nic zavazneho, ale vysel mi kus prstu na kuzi. Soukroma nemocnice, pojisteni od zamestnavatele. Prijmaci formular vyplnovani asi hodinu se sestrou, dalsi hodinu cekani potom moc vstricna pani doktorka a vsechno uz slo rychle. Cili dlouhe cekani, ale vyborny pristup.

    Z Kanady. Kamarad si rozlomil nohu, byl pod vlivem alkoholu. Mel statni pojisteni, servis hodnotil 1A (noha sesroubovana), penize vubec neresil, vse slo pres pojistovnu. Trochu me prekvapily leky proti bolesti – morfium, opiaty, rajsky plyn – pokud vim, v cr se jiz dlouho nepouziva.

    Zkusenosti z CR. Strasne moc zalezi na nemocnici a jeji poloze. Cim chudsi kraj, tim horsi sluzby. V CR casto pokulhava lidsky pristup personalu k lidem. Chudsi nemocnice porad vypadaji jako za komunismu a jde z nich strach (opadana fasada, ponure sterilni chodby..). Ja mam zkusenosti z bohatsi nemocnice (Nove Mesto na Morave). Vzdy jsem resil jenom lehka zraneni, takze jsem si pockal hodinu dve, potom profesionalni a lidsky pristup od panu doktoru. Potom nemocnice na severu cech, zvenku vypadala hur nez vezeni, to same zevnitr, pristup personalu strasny, pripadate si ze kazdeho strasne obtezujete.

    V Cr tedy mate za nejakych 60USD/mesic hrazenou plnou peci vcetne nekterych ukonu u zubare a strasne zalezi, do jake nemocnice se vydate. Nejvetsi problem je v pristupu personalu a to se da rict o vsech sluzbach v cr, casto vam zamestnanci davaji najevo, ze tam nejsou pro vas, ale vy pro ne. Az na tomhle zapracujeme, bude v CR o mnoho lepe.

    1. Zabrousil jsem na tento web náhodou, jsem lékař a OSVČ v neziskovém sektoru . Nestačí­m se divit. John se ptá na servis a jí­dlo v nemocní­cí­ch a tady se srovnávají­ celé zdravotnické systémy v naprosto nesrovnatelých parametrech. Přinejmenší­m se rozhodněte, zda mluví­te o státní­ (lowcost) všeobecně dostupné péči nebo o privátní­ch zaří­zení­ch. Pak teprve můžete mluvit o kvalitě nemedicí­nských služeb. Kvalita medicí­nských služeb se hodnotí­ opravdu těžko, ale nejde operovat názory typu “Trochu me prekvapily leky proti bolesti ‘“ morfium, opiaty, rajsky plyn ‘“ pokud vim, v cr se jiz dlouho nepouziva” Morfin je opiát, opiáty jsou nejefektivnější­ léky proti bolesti, rajský plynse v ČR uží­vá běžně při operací­ch a nyní­ se dostal i do přednemocniční­ a ambulantní­ péče. Je to velmi komfortní­ okamžitá analgezie.
      Zdravotnictví­ a fotbalu rozumí­ u nás každý. Samozřejmě je bez diskuzí­, že naši zdravotnií­ci mají­ velkou rezervu v jednání­ s pacienty, máme co dohánět. To Tě Johne může dost překvapit. Myslí­m, že se to zlepšuje (je mi 51) ale špatné zážitky se vrývají­ ví­ce, než ty dobré.

  10. Srovnávat se nedají­ jak US, tak ČR nemocnice. Někde je to horší­, někde lepší­, někde katastrofa.
    Problém ČR je přezaměstnanost lékařů a jejich nulová motivace k sebevzdělávání­. Placení­ jsou podle tabulek a vydělat naví­c si mohou pouze přesčasy. Pokud mají­ soukromou praxi, tak zase veškerou energii investují­ do ojeb*** pojišťoven a pacientů, předepisování­m nesmyslných léků.
    Další­ problém je obří­ korupce, kdy nemocnice sypou obrovské pení­ze so nákupu zaří­zení­, která jsou jim k ničemu, ale managment dostane všimné.
    Zářný pří­klad je třeba nemo Pří­bram. Tam se kupují­ nejdražší­ pří­stroje, ale na chirurgii pracují­ naprostí­ diletanti, kteří­ nepoznají­ ani zlomenou klí­ční­ kost.
    A chování­ lékařů je také kus od kusu. Někdy se diví­m, jak může mí­t nepří­jemný a arogantní­ doktor prosperují­cí­ praxi.

  11. Pokud platis hotove tak predpokladam, ze ti radi nauctuji kazdy MRI, ale realita je jina. V NYC schvalit MRI na nohu trvalo 6 mesicu a musel jsem nejdriv absolvovat physical therapy a X-Ray nez to pojistovna schvalila. Tohle “naordinuji to vsude” je miskoncepce – tyhle velke zakroky jsou vzdy pre-approved a pojistovna to jen tak neschvali.

    Realitou je, ze v CR dostane uplne kazdy mirne nadprumernou peci zatimco v USA dostanou ti bohati co maji pojisteni spickovou peci, ti normalni co maji spatne pojisteni prumernou peci a ti chudi (32m lidi) zadnou peci krome ER, pokud jim hrozi, ze umrou.

    Nam bohatym to urcite vyhovuje, tem chudym urcite ne. Za 20 let bude ACA (Obamacare) jednou z Barackovych legacies, ktere poskytly peci na alespon trosku podobne urovni jako v Evrope mame za normalni.

  12. Popravdě mě osobně je docela jedno, jakou mám v nemocnici postel a co je k jí­dlu. Koneckonců většina lidí­ tam tráví­ max. pár dnů nebo týdnů a to nikomu neublí­ží­, když dostane k jí­dlu obyčejnou “závodku”. Že jsem týden sdí­lel pokoj s jiným klukem mi taky nevadilo – nejsem snob a aspoň bylo těch pár dnů s kým kecat.
    Hlavní­ je abych dostal kvalitní­ lékařskou péči – a tu jsem v mém pří­padě dostal (operace nosní­ přepážky, nemocnice Jičí­n).

    Osobně doktora bych dělat nechtěl – ta cesta je neskutečně dlouhá a náročná, skoro bych řekl že je to spí­š poslání­ než zaměstnání­ – vezměte si jenom ten stres že na Vašich rozhodnutí­ch prakticky denně závisí­ životy lidí­… Neví­m přesně kolik doktoři berou, ale není­ to na CZ poměry málo ani moc (asi nějaký mí­rný nadprůměr), ale kdo je spokojen se svou mzdou a nechtěl by přidat?
    Každopádně si myslí­m že ve zdravotnictví­ je toho “sádla” dost a někde možná ještě trochu pozůstatky socialismu, chce to trochu zefektivnit a ořezat sádlo.

  13. On ten pristup k lidem v nemocnici je dost ovlivnen tim, jak je clovek za svou praci odmenovan a kolik ji ma. A tady je u lekaru a personalu v obou parametrech propastny rozdil mezi USA a CR.

  14. Srovnávat pobyt v nemocnici v ČR jako celek IMO nejde. Ty rozdí­ly v rámci celé republiky jsou obrovské. Někde vaří­ výborně, někde se to nedá jí­st. Někde dostanete samotný pokoj, jinde leží­te půl dne na chodbě. Hodně je to o známostech. Ale nikoliv tak, že když někoho v nemocnici znáte tak že byste dostali lepší­ službu. To ne. Ale abyste přes známé zjistili, kde poskytují­ kvalitní­ služby (protože žebří­čky kvalit neexistují­ a jednou za pět let je udělají­ investigativní­ novináři). Např. známé dělali operaci kolene. Jizva jak prase, 2 týdny upoutaná na lůžku. Tu samou operaci měl bratr, ale protože věděl kam má jí­t, tak 1 den na lůžku. Jizva drobná. A druhý den mohl normálně chodit. Cena byla stejná (tj. nula). Akorát jiná nemocnice (v rámci stejného města). Takže pokud se budete zají­mat, tak můžete dosáhnout na velmi kvalitní­ léčbu s dobrým pří­stupem za nulovou cenu. Pokud půjdete k první­mu doktorovi, tak je to loterie (tj. pravděpodobně žádná výhra).

  15. Mám posledné dve skúsenosti zo Slovenska.

    1. Vojenská nemocnica Ružomberok.
    Dvaja na izbe so sprchou a WC, satelit TV. Zateplená budova, vymaľovaný interiér, nové okná. Jedlo pí¤ťkrát denne, čaj k dispozí­cii sladký aj bez cukru, káva na požiadanie v kuchynke. Za moje peniaze personál doniesol čokoľvek z bufetu (ovocie, vodu, sladkosti, noviny..) Špičkový prí­stup lekárov, sestier aj ostatného personálu. Jedlo chutné a relatí­vne výživné.
    Po mojom sponzoringu je na celom oddelení­ k dispozí­cii aj WiFi internet.

    Všetko platila poisťovňa.

    2. Nemocnica Lučenec (nejaká neziskovka?)
    Tri na izbe, sprcha a WC na chodbe pre dve izby. Stará budova, fučiace okná, na nich deky, aby bola teplota aspoň 15°C. Na požiadanie personálu som doniesol teplovzdušný ohrievač, aby nemuseli spať v županoch a čiapke. Za použí­vanie nemocničnej elektriny poplatok jedno euro za pobyt! Za luxus (len tri na izbe plus obmedzený počet osí´b na kúpeľňu) prí­platok tri eurá na deň. Hnusné jedlo bez výživovej hodnoty tri krát denne. Káva a čaj v bufete za peniaze. O prí­stupe personálu sa nedá hovoriť, liečba spočí­vala v podávaní­ liekov proti bolesti.

    Pre doplnenie, išlo o rovnaké oddelenia v dvoch rí´znych nemocniciach.

  16. íšroveň těchto služeb je v ČR různá. Ve standardní­ nemocnici člověk může očekávat maximálně možnost připlatit si za nadstandardní­ pokoj. Nadstandardní­ pokoj = být sám a mí­t vlastní­ koupelnu. Jinak je to stejný hnus jako zbytek nemocnice. Ovšem o tom jestli ten nadstandard nakonec zí­skáte nerozhodujete vy, ale zdravotní­ personál. Takže buď je to o známostech, nebo musí­te mí­t prostě štěstí­ a pokoj nesmí­ být obsazený někým jiným, jako se to stalo nám v porodnici, když jsme ve dvě v noci přijeli s tí­m, že chceme nadstandardní­ pokoj, abychom mohli být všichni pohromadě (já, žena a starší­ syn). Sestra nás z nemocnice i s dvouletým synem vypoklonkovala, že jí­ to nezají­má a že tady prostě být nemůžeme. Prostě česká zdravotnická asertivita. 🙂
    O jí­dle kdykoliv si pacient řekne si můžeme v ČR ještě hodně dlouho nechat zdát. K tomu náš zdravotní­ personál i vedení­ nemocnic jaksi nedospěl. Oni přece léčí­ závažné nemoci a jestli má pacient hlad, nebo na něco chuť je jeho starost. A kvalitě a výživových hodnotách jí­del v českých nemocnicí­ch (a nejenom tam, ale i třeba ve školní­ch jí­delnách apod.) raději pomlčet. Když oni jedou podle dietní­ch doporučení­ vzniklých ještě za socialismu a ministerstvo tzv. doporučené spotřební­ koše ještě nebyla schopna zrušit, tak se pak vaří­ takové zvěrstva jako čočka s párkem čerstvým maminkám a pod. 🙂

  17. Já ti neví­m Johne, ale nechtěl bych být sám na pokoji:

    1) jednak může člověkovi zabýt blbě, jsi z nemocnici ne na rekreaci ale z nějakého důvodu, a kolegové ti přivolají­ pomoc i když budeš mimo.

    2) je s kým pokecat, uteče ti to, nemyslí­š na nemoc

    Snad uznáš, že mluvit s člověkem je lepší­, než se sám dí­vat na televizi.

    Sorry, ale jako fakt tohle mi připadá pokrytecké. Mám tě rád, ví­m, že máš rád jí­dlo, ale co je moc to je moc.

    Byl jsem v ČR na několika fakt závažných operací­ch a když doktor zjistí­, že sis to dopředu nastudoval, tak s tebou nejedná jako s debilem.

    A fakt do nemocnice se nechodí­ debuží­rovat, ale uzdravovat a sorry v USA bych nechtěl být ve spodní­ tří­dě a zají­t do nemocnice. Zlatý sociální­ stát. Lidé tu na vše nadávají­, ale neuvědomují­ si, jak mají­ dobrou péči. A jo, taky už nepatří­m do průměru, ale ocenuji, jak to tu je. Fakt lidé tu nadávají­ kvůli pár korunám doplatkům, bych chtěl vidět, co by ří­kali, kdyby měli platit sumy jako v USA… by půlka z nich na to neměla a chcí­pla.

    Promiň, moje máma má roztroušenou sklerí³zu. Na fí³ru v USA jsem četl chlápka, který se radoval, doslova byl nadšený, že mu diagnostikovali roztroušenou sklerí³zu až PO TOM, co si sjednal dodatkové pojištění­. Šel totiž napřed za někým kdo nebyl doktor, poradil mu, že by to mohl být, on se připojistil a až pak mu to diagnostikovali. Tak lí­bal zemi, a radoval se, že dostane měsí­čně léky za 4-6000 USD.

    Ví­š co, moje máma je dostávala zadara 15 let, stály tu 45-60 000 Kč.

    Promiň, ale jestli máš na stolečku mrkvičku a nebo nemáš je trošku jako mimo chlape!

  18. Jinak ty částky jsou měsí­čně za léky.

    A ten chlápek ří­kal, že by jinak nic nedostal a vesele by měl ataky a za pár let (byl to mladý kluk) by byl na posteli jako ležák…

    Takže tak sorry to co popisuješ je dobré pro vrchní­ch 5%. Já mám taky solidní­ plat, ale fakt sorry zdravotní­ péče není­ o pěkně nakrájené mrkvičce a televizi na zdi. Ale o tom, aby ji fakt dostalo co nejví­ce lidí­.

    A ne, že ty budeš vpohodě a jiný venku vesele chcí­pne.

    Sorry, ale tohle se mi nelí­bí­!!!

  19. mne sa na USA paci, ze su vitaminove doplnky velmi lacne, v porovnani s EU o 1/3 az 2/3, v extremu 20x lacnejsie (pozdravujem vobenzyn)
    len ma serie to DPH, co muim platit pri dovoze nad 22usd..
    preto je sluzba ako shipito velmi vhodna v niektorych pripadoch…

    nedavno: boli sme s problemom kotniku najskor k beznemu lekarovi co sa zaobera s kotnikama a tak (zabudol som ako sa vola ten obor) a on ze to nie je jeho praca, ze mame ist na urgent, tam nas poslali naspat, proste ked sa cloveku nieco stane, ale neumiera, tak nevie kam ist… a je to chyba pacienta? ako pacient hovorim nie. nie je to jeho chyba. u obvodneho som neraz cakal 4hodiny, prakticky keby mi niekto nevymeni cislo z 13 na 9, tak by som sa nedockal od rana 8 do 12, kedy konci. este k tomu kotniku – RTG sa nikde nedalo vybavit, aj ked so hovoril, ZE ZAPLATIM V HOTOVOSTI, musel som hrat na chudaka a prehovarat, ze ma poslal niekto ale nemam listok.. proste chaos.. 1 blby RTG, kazdy si hovoril nieco ine.
    cize tu na Lovenku plati, ak clovek nie je zbehly, ma smolu, ak nema znamych, ma smolu, nedostane to, co by dostal “insider” – POKIAL nenatrafi na slusny personal, ktory sa realne stara o pacienta, aj take tu existuje, od nemocnice k nemocnici. ale izba pre 1, to je PODLA MNA v EUROPE nerealne, lebo malo pozemkov, extremne drahe pozemky a budovy.. no dufam, a robim vsetko pre to, aby som tam ist nemusel…
    Inak Johne, mas skusenosti s vitaminovymi doplnkami v USA ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *