Kazakhstan – problemy s energii a pak protesty
Kdyz doslo na ban mineru v Cine tak se vetsina z nich prestehovala kam se dalo. Popularni destinaci se stal Kazakhstan. Geograficky je blizko k Cine. Elektrina je levna. Kazakhstan je byvala Sovetska republika a vetsina infrastruktury byla postavena pred 30 roky.
Udrzba asi moc neprobihala, protoze v roce 2021 zacali obrovske problemy. Vypadky infrastruktury. To vedlo k omezeni dodavek energie v rijnu a nakonec ke kompletnimu zastaveni dodavek v listopadu. Ale vypadky nemeli vsechny hosting centra a ve vsech oblastech.
Kdyz uz jsem se rozhodli minery co tam mame prestehovat (zaplatili 17 tisic zalohu na hosting jinde), tak nas soucasne hosting centrum prislo s pozadavkem, ze musime zaplatit dane a cla za minery co u nich mame. Protoze sidli ve free trade zone, tak nikdy clo neplatili. Jenze puvodne nam rekli, ze kdyz minery zustanouv Kazakhstanu tak nic platit neni potreba.
Mezitim jsme zaplatili jsme zalohy v jinem centru, ktere dodavky elekriny ma. V den stehovani nam ale rekli,ze mame doplatit 70 tisic dolaru. Pusobilo to skoro jak vydirani. Najmuli jsme pravnika. Vyjednavame, protoze pravnik tvrdi, ze bysme nic platit nemeli a nemuseli. Mezitim se dodavky energie obnovily (zacatek ledna) ale prave ted zacali protesty a vlada v Kazakhstanu vypla internet. Minery maji energii, ale bez internetu nemuzou tezit. Takze jsme offline (5. ledna 2022).
Protestujici obsadili prezidentsky palac v byvalem hlavnim meste Almaty. President vyhlasil vyjimecny stav ve dvou mestech. Demonstrace zacali na zacatku ledna jako reakci na zvysovani cenu benzin.
Do rijna to bylo jedno z nejprofitabilnejsich mist kde se dalo tezit. Levna energie. Jednoduche poslani ASIC mineru z Ciny diky geograficke blizkosti. Tohle je presne o cem to tezeni bitcoinu je. Je to profitabilni kdyz funguje, ale kdyz se zacnou dit prusvihy tak je to silene. Ale proste to patri k tomu podnikani. Je to jak to je. Situace se kdekoliv muze zmenit ze dne na dne. Nejsou zadne zaruky. Ono me to skoro nikdo neveri, kdyz tyhle pribehy vykladam, tak jsem si je zacal uz trosku sepisovat. Hlavne pro me, protoze je to svym zpusobem i zajimave. A neda se to smest, ze takove divociny se deji v Kazakhstanu. Deje se to i v USA, kdyz se podivate na moje zapisky.
Tak na to sa nedá pripravit to asi nikto nepredpoklada, čo sa môže stať v Kazachstane. Len pre predstavu o aké veľké cla a dane sa jedna? Neoplatí sa to všetko presťahovať do USA & Kanady?
Tak je to vetsi logisticky orisek nez bylo cele Shipito:-)))
Proc jste internet neresili se zalohou (satelit/satelitni telefon/gsm ze sousedni zeme s roamingem…)?
Mohu se zeptat na cenu kwh v Kazakhstanu oproti treba CZ?
Preji brzke vyreseni.
Nebo to resit pres net od spacex
Masakr. Čistě ze zvědavosti… Jaké procento z těch svých 500 ASICů máš v Kazachu?
Ja mel za to ze je to tam uz vice jak rok zakazane tezit btc
Nejhorší je, že čím víc vydělávám, tím více mám ztrát. Strašně vidím u chudých lidí, že oni se bojí každého problému, a proto jim uteče vlastně většina zisků. Asi málokteré fotbalové družstvo by napadlo, aby všichni stáli neustále před svojí brankou a bránili by, aby nedostali góla.
Pro tebe všechna čest Johne, že už to dobře snášíš, já z takovýhle věcích stále nespím, kolikrát když si spočtu prachy, a nějaká drobnost je třeba 100.000 Kč průser, tak se mi pak blbě myslí na to, že tady je mlíko o korunu levnější 🙂 Chápu, že 100k pro tebe nejsou prachy, ale pro mě furt jo.
A pak vidím spoustu chudých lidí, a oni se klepou, když přijdou o stokorunu, několik hodin se o ní hádají, a úplně nechápou tu cenu toho času a příležitostí. Prostě kdo chce hodně vydělávat, bude o hodně přicházet, to tak je. Když vydělám milion a přijdu o sto tisíc, furt lepší než vydělat litr a nepřijít o nic, jen aby si na to člověk skoro najmul psychoterapeuta, ono se to snadno říká, čte, člověk to ví,ale stejně mu to v hlavě pracuje, že tomu mohl zabránit.
Čas se rozhlédnout po USA a koupit si dosluhující elektrárnu. Ideálně vodní.
hm. podle reuters bylo v kazachstanu odhadem 18% tezby bitcoinu, aspon do ted nez tam zacaly ty problemy. na al jazeera english byl report o tom ze hodne cinskych mineru se prestehovalo do usa do texasu, ze pry tam je hodne opustenych industrialnich zon.
Tak pár dní nepokojů a už je klídek.
Kdo nemá přehled, tak to vypadá nepřehledně, ale místní situaci popisovali jak souboj klanů o větší díl na postech v samosprávě pro jejich klany a rody, jelikož ti u moci už mají neúměrně své velikosti své lidi kde se dá. Nějaké zdražení LPG je jen záminka, která přišla vhod na daný termín nepokojů.
A jelikož policie i armáda má ve svém mužstvu lidi ze všech klanů a rodů, tak nejsou tak ochotni zasahovat v zájmu jen toho vládnoucího proti i svým lidem. Na druhou stranu jsou rádi za teplé místečko.
Kazaši jsou ve vleku svých rodů, kde na původu a přání stařešinů záleží víc než na čemkoli jiném, ale zase nejsou nábožensky tak vyhraněni, aby to dopadlo jak v Iráku, Sýrii, nebo Afghánistánu.