Zakaznik ma vzdy pravdu – pribeh ze zivota

V Brazilii probiha nejaka akce, kdy celnici schvalne pozdrzuji baliky ze zahranici. Udajne jde o to, aby se ochranovaly lokalni firmy. Takze cokoliv si nechate poslat ze zahranici se muze zdrzet na celnici az 90 dnu. Psalo me o tom nekolik zakazniku z Brazilie. Pry se ta akce jmenuje “Red Tide” a mela by skoncit v zari.

Brazilci to vi, ale zaroven jsou nastvani, protoze chteji sve balicky hned. Takze si stezuji u nas. My s tim samozrejme nic nadelat nemuzeme. Nedokazeme ovlivnit, jak funguji celnici v ruznych zemich. Takze zakaznici podavaji stiznosti, ze balik jim nedosel a chteji zaplatit penize od pojistovny za nedoruceni.

Protoze je Shipito v Americe, tak pojisteni na zasilky je taky pres americkou firmu. Tato americka pojistovna nema tuseni, co se zrovna deje v Brazilii. Jen sleduji cisla a podle toho jednaji. A najednou vidi, ze jim neuveritelne vzrostl pocet stiznosti na nedorucene zasilky do Brazilie. Co je nejjednodussi udelat? Prestat pojistovat zasilky do Brazilie. Ten pocet stiznosti je tak strasne velky, ze nepripada v uvahu, aby stacilo zvednout ceny za pojisteni. Bylo by to tak velke zvyseni, ze by to zakaznici neakceptovali. Takze rozhodnou s okamzitou platnosti, ze do Brazilie nic pojistovat nebudou.

Nas provider nam rekne, at tam radeji nic neposilame kvuli tomu, ze baliky ani nejdou pojistit. Brazilsti zakaznici jsou prekvapeni a panikari. Pisou emaily, ze vsichni vi, proc baliky jsou zpozdene. Ze to je akce celnice a vubec neni potreba nic menit. Pisou, ze je nutne cekat 90 dnu misto obyvklych 30-40 dnu, coz je limit po kterem pojistovna vyplaci penize. Zakaznici chteji, at s pojistovnou promluvime. Prece nemuzou jen tak zrusit pojisteni. Akce celnice je jen docasna akce. A to, ze si jich tolik stezovalo a chtelo penize z pojistovny, bylo jen z duvodu, aby se to pohlo kupredu. Netusili, co to bude mit za nasledek.

To je velmi zajimava situace. Zakaznici cim dal vice maji pocit, ze maji pravdu a prava, na ktera by se jim nemelo sahnout. A je jim celkem jedno, kdo za problem muze. Hlavne at jim nekdo zaplati a odskodni je. Jenze to ma pak i takoveto dusledky. A neni cesta zpet.

Ted mi pisou, at z pojistovnou vyjednavam. Jenze uprimne se ta pojistovna se mnou vubec nebavi. Podivaji se na cisla a statistiky. Z toho vyhodnoti, co je prilis velky risk a zadny pribeh okolo je nezajima.

Samozrejme hledam reseni, ale taky premyslim, jak bych podobnou situaci resil priste. Zakaznik mel pravdu, ze ma narok zadat o oskodneni z pojisteni. Spravne mel mit trpelivost, ale vysvetlujte to nekomu. Tim, ze trpelivost vetsina z nich nemela, zpusobilo to, ze najednou Brazilie vypada velmi rizikove a je tezke najit nekoho, kdo by zasilky do Brazilie pojistil. Kdybych zakazniky nejak donutil pockat 90 dnu, tak by nadavali, ale zaroven by pojistovna dal vesele pojistovala.

Spread the love

21 thoughts on “Zakaznik ma vzdy pravdu – pribeh ze zivota

  1. Koho muze napadnout tak silena blbost? “Ochranovat lokalni firmy” barierami v mezinarodnim obchode?

    Nevladnou tam nejaky Socialisti?

      1. Ehm, jde o to, ze se tamni Workers Party (Socialisti) snazi umelymi zasahy do ekonomiky regulovat importy.

        Pritom i male dite dneska vi, ze je rok 2012 a ze veskere soucasne exporty jsou exporty prebytku. Vyspele staty si vymenuji prebytky, aby mohly co mozna nejrychleji tezit z intelektualniho bohatstvi, ktere vzniklo nekde jinde. Teda importy mohou byt stejne pro-rustove a stimulovat ekonomiku, jako exporty – a je nesmysl to brzdit. Z toho se taky ta zeme uz nikdy nemusi vzpamatovat.

        Proc? Zakon akce a reakce. Predstavme si, ze v Brazilii ted sedi mlady talentovany vyvojar, a musi cekat, az mu celnici pusti nejaky DevKit, na kterem by on mohl vyvijet svuj novy produkt. Mezitim jeho konkurence uz 90 dni pohodlne vyviji a je dost pravdepodobne, ze ta konkurence bude s finalnim produktem na trhu drive, nez on, a ze shrabne vsechny zisky… Kolik pak prispeje mlady talentovany vyvojar do Brazilske statni kasy? Reknu Vam to uplne presne, bude to: 0,000000000faktvelkyh0vn0.

        Co se tyka DPH na importy, tak je jasne, ze to je jenom dalsi z mnoha dani, dalsi z mnoha polozek v celkovem baliku dani a plateb, ktere narusuji stabilitu trzniho prostredi a vysavaji lidi. Navic v tomto pripade je to dan naprosto diletantska, nesystemova, a zbytecne vysoka, ktera zvysuje uz tak vysokou cenovou hladinu v zemi. Cili ve finale to nicemu nepomuze. A to bych se ani nedivil, kdyby zisk z vyberu teto dane nepokryl naklady spojene s vyberem dane (tzn. zisk vs. mnozstvi uredniku, fixlovani, korupce, atd.). Pokud chce stat vybirat vice, musi investovat do prosperity vlastnich obcanu zavadenim chytrych pravidel a deregulaci. Jenom takova perlicka, napriklad zavedeni 50km/h limitu v obcich nas stoji v souctu casovych ztrat a na pracovnich hodinach -64 miliard rocne (produktivita = cas/vykon, tj. pocet realizovanych zakazek). Ale vysvetlujte to nekomu…

  2. jestliže to zákazní­k ví­ co je pří­činou,pak je tedy řešení­ jednoduché,jelikož vychází­ z vědění­.To že je to akce vlády a naví­c ještě krátkodobá znamená,že nutí­ lidi k něčemu (nákupu domácí­ho zboží­ a jen sprostě nutí­,né že by byli lepší­ než konkurence) a naví­c si je ještě testujou. Ať lidé udělají­ tohle:přemýšlet a tedy nejen si počkat těch 90 dní­ na svůj balí­ček z ciziny,ale taky ať se snaží­ objednávat co nejví­c zboží­ ze zahraničí­.To způsobí­,že vláda,na konci “testu” se podí­vá na čí­sla a řekne si “kurnik,jak jsme je začli nutit zdržování­m balí­ků k tomu si objednávat z tuzemska,tak si začali objednávat z ciziny ještě ví­c,takže prostě tušili nějaké nekalé finty a tak přirozeně vytvořili protireakci a nebo se k tomu všemu ještě lekli,že co to po nich chceme aby nakupovali a tak začali si přirozeně daleko ví­ce prohlí­žet zboží­ z ciziny,které předtí­m je ani nenapadlo kupovat v cizině,vždy když jsme začali náš test=zapinkávání­ zboží­,tak rychle šáhli po internetu a už to jelo,čí­sla nám vyletěli nahoru a již objednávali z ciziny téměř komplet vše”. Tak a pří­ště už tajtrlí­ky ve sněmovně nenapadne dělat tlak a habaďůry na lidi a to nejen v prodeji,neboť se vlády doví­,že lidi mají­ funkční­ mozek i koule. Chachacha chachacha,takto vykakat s nějakou vládou,to musí­ být krááááásný pocit. Aaaach,í³í³í³,jéééé,proč neznám pár tisí­c Brazilců,jenž si objednávají­ zboží­? Tak Johne,zkus to,všem jim to napiš.Všichni lidi,i ve střední­ Evropě budou potěšeni. Jenže,proč ti lidé v Brazí­lii (a všude na světě) na to dávno nepřišli?? Je to snad jí­dlem nebo čí­m to je? Co člověku zatemňuje mysl?? Co neumožňuje jakékoliv překážky překonat???

  3. Neví­m, jak velký máš v Brazí­lii obrat (a taky tomu prdlajs rozumí­m, ale přesto se snaží­m jako správný Čech radit), ale možná bych zvážil domluvit se s nějakou brazilskou firmou na spolupráci a posí­lal jim to třeba jednou za 14 dnů hromadně v kontajneru, dál ať si to sami rozdistribujou. Vsadí­m se, že brazilské firmy mají­ svoje vlastní­ cestičky, jak si s celní­ky poradit 🙂

  4. A nepremyslel jsi o to, ze by jsi zacal pojistovat baliky na vlastni pest ? proste udelat sluzbu pripojisteni baliku za poplatek. Mozna to je hovadina, treba to tak jednoduse nejde nebo se to nevyplati, ale paklize ta moznost je …

    1. Zdar. David ma podla mna rozumny napad. Mozes to poistovat nejakou formou sam, je to len otazka cisel/rizik.

  5. Johne a nešlo by změnit podmí­nky tak, aby se pojištění­ vztahovalo pouze na dodání­ na celnici a pojištění­ v Brazí­lii by řešila jejich pojišťovna? Tak bys zodpovědnost za celní­ky přenesl na brazilskou pojišťovnu a ta by pak asi hodně řvala.

    Stejně jim ta akce nepomůže, pokud firmy u nich nebudou na úrovni.

  6. Zákazní­ci, kteří­ o akci věděli a přesto žádali odškodnění­ od pojišťovny, mohou být také obyčejní­ vykuci. Takhle totiž dostanou jak balí­k, tak odškodné. Možná měli snahu změnit řád věcí­, možná prostě jen viděli možnost oškubat pojišťovnu.

  7. Obecne k pojistovnictvi: ” Pojistovna, asi jako banka, tady ve skutecnosti nejsou proto, aby nesly rizika i kdyz to maji v marketingu. V roce 2002 jsem se dival v Kanade pres internet na to, jestli mi zaplava vezme v Cesku barak, ci ne. Nastesti se to zastavilo 25 centimetru pred nasim prahem, proste klika. Nicmene okamzite nasledovala vypoved smlouvy a prestoze nejsme oficialne v tzv. zaplavove oblasti, nemame narok. Bydlim v Karlickem udoli u Dobrichovic a nad nami na kopcich jsou vsenice, kam se okamzite rozjeli pojistovaci a nabidli levne pojisteni proti vytopeni. No, pojistit rybnik proti pozaru bych umel taky:-). Vlada, banka a pojistovna jsou proste nutne zlo a naucit se s nimi pracovat je veda. Normalni uzival, ale i vetsina kvalifikovanych podnikatelu na to nestaci. A v tom je jejich byznys. To je muj nazor a moje zkusenost.”

    1. to je přesně to,čeho jsem si všiml už dávno.Že jeden jediný blbec má za sebou 100 skrytých,zaprodaných,upadlých géniů (10 suprapočí­tačů např. projektu M: K: Ultra ) a ve vládě má naví­c každý blbec k dispozici celou tu agendu kolem. Přátelé,ví­te vy vůbec kolik má takový blbec pro zlepšení­ svého obrazu při ruce poradců,inženýrů,právní­ků,účetní­ch,překladatelů,mluvčí­ch,stylistů,(možná i myčů prdele),hoteliérů,kuchařů,dělní­ků,báby trafikantky ve stánku,špií³nů neplacených=bláznivých pánů domácí­ch,ba i ten údržbář s uklí­zečkou (beroucí­ energii k práci z pěti piv denně z hliní­kové plechovky,kuřecí­ho špekáčku a jedné divné matné makrely) jsou podstatnou součástí­ fungování­ každého ministerstva.I ten nejstrašnější­ orangutan v kotelně,se schovaným pivem pod pasem,vážně často myslí­ za blbce. O tom se vám ani nesnilo,jaký maxi expres počí­tač použí­vají­,aby vypadali,že mají­ mozek.Asi jako vaše desetipatrová zahrada. Co peněz,surovin,času,sí­ly,práce všech,práce počí­tačů,něčí­ výborné kreativity i instinktu dohromady stojí­ námaha na jednoho neschopného blbce,abychom si při pohledu na něho alespoň neťukali na hlavičku, a přesto,přátelé,to všechno vůbec nepomáhá,přesto když vidí­me výsledky všech králů všech blbců světa,ať už je to kdekoliv na Zeměkouli,tak strkáme ruce nad uši,kroutí­me nevěří­cně hlavou a ťukáme si pěstí­ doprostřed čela. Neboť zjišťujeme,že zkrátka nemáme o světě dostatek informací­. Proč těch sto géniů,ať už jsou zamaskovaní­ kdekoliv,takhle zblbli a uboze se zaprodali do služeb všech spojených blbců světa? Vždyť v základu jsou dost chytří­ na to,aby věděli,že pří­nos z jakékoliv práce pro blbce je vždy menší­ než hodnota výsledku této práce,alespoň z dlouhodobého,celkového hlediska. Možná je to jí­dlem,něco snědli a již nevědí­ co činí­. Snad by se měli lidé zaměřit úplně dokonale na sebekontrolu,např. na to co do sebe dávají­ všemi směry a plácají­ na pokožku,ať je to co chce a kudykoliv,zda je to přirozené. Neboť jinak se může stát,že se jednoho dne v kanceláři jakékoliv instituce probudí­ (dí­ky nějakému bylinnému likéru (po jehož složení­ pátrám) a předešlému dostatečně posilují­cí­mu a obzory rozšiřují­cí­mu večí­rku se sekretářkou) a zjistí­,že tam všichni,včetně té sekretářky,prostě jen pracují­ pro blbce.

  8. Myslí­m Johne, že nic jiného se ani dělat nedá. Jediné co by šlo možná podniknout v tom aby byli balí­čky v Brazilii dří­ve , je kontakt a domluva s nějakou brazilskou zásilkovou službou. Možná že na doručovací­ firmu s brazilie jakožto domovskou, nebude toto “embargo” platit 🙂

  9. Johne je to mimo vlákno, ale napadla mě otázka,
    jestli si vzpomí­náš, kdy si vydělal svoje první­ velké pení­ze z podnikání­. Určitě si vzpomeneš, dí­ky.

  10. Johne, postihlo to i firmy jako DHL, TNT, apod? Nemůžeš ty sám dát výluku z pojištění­, když zjistí­š, že ta země má takové problémy a zároveň upozornit zákazní­ka na riziko? To myslí­m do budoucna. ínformovat zákazní­ka – když se začnou rojit problémy a nechat si odsouhlasit, že nebude v pří­padě meškání­ uplatňovat škodu na pojišťovně. My máme něco podobného v autopůjčovně. S vozy se může jezdit do zahraničí­, ale některé země mají­ výjimku z havárijní­ho pojištění­ a některé z povinného ručení­. Komplikuje to fakt, že do některých zemí­ se jet může (platí­ povinné ručení­), ale pojišťovny nepojistí­ havarijně (krádež, apod). Byli jsme nuceni postavit z toho důvodu i země, kam se normálně může jet, protože když se způsobí­ škoda na jiném majetku než našem, tak pojišťovna platí­, mimo (Ukrajina, apod). A když už někdo opravdu chce jet s naší­m autem i tam, kde neplatí­ havárka a je vyšší­ riziko, podepí­še nám směnku na celou cenu vozu a jede na vlastní­ riziko. Nikdy se nic nestalo, službu jsme tedy poskytli, ale riziko přeneseno na zákazní­ka. Ten, protože ví­, jak to tam chodí­, parkuje v garáží­ch a na další­ch bezpečných mí­stech.
    Pří­padně, nešlo by s pojišťovnou (třeba i jinou) dát výluku z pojištění­ jen na ten čas doručení­? Neboli, zásilka pojištěna na ztrátu, poničení­, atd, ale když přijde pozdě, zákazní­k nemá právo uplatnit škodu. Ale, jestli je to s pojišťovnami jako u nás, asi by to byl problém.

  11. ja bych se rozhodnul stejne, pojistovny bych poslal do …., protoze berou bobky za nic, jenze na kazdym problemu se da vydelat a pak ten problem zdokonalovat, to je prece zaklad businessu, takze kdyz to tece tak vymyslet jak by to teklo lepe a to je rada nad zlato.., neco jako sul………..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *