Z komentaru… emise akcii

Z komentaru:

Mimochodem, za prodej minoritní­ho akciového podí­lu v Shipitu by se podle mě dalo již dneska poří­dit minimálně 10 další­ch skladů + provést marketingové aktivity v celé západní­ Evropě. Z peněz zí­skaných emisí­ akcií­ se naví­c neplatí­ žádný úrok jako z bankovní­ch úvěrů, což by Shipitu ušetřilo spoustu finanční­ch prostředků.

To by byla parada:-). Ale zas tak zhave to jeste nebude. Diky Josefe za optimismus a duveru. Shipito roste. Letos jsem mel pocit, ze se to uz zpomaluje. Asi pres to leto, ale ted na podzim to dohanime. Ono s rostouci velikosti neni jednoduche rust tak rychle jako drive. Loni to bylo relativne velmi jednoduche. Za ten rok jsme vyrostli osminasobne. Letos jsme zatim vyrostli dvojnasobne a cekaji nas vanoce coz by mela byt nejlepsi cast roku.

Ale na prodej akcii je to predcasne. V teorii to zni dobre, ale k tomu je jeste daleko. Ono vubec ziskavani penez pres investory nebo vydavani akcii je docela casove narocne. Pripravit materialy pro investory. Jednat s nimi. Presvedcit, ze to je pro ne vyhodne. Neni to trivialni.

Mame ted plne ruce prace s tim udrzet tempo a vse zvladat. Takze na to se ted soustredim. Cilem je, aby vse zustalo co nejjednodussi. Tim padem se to da pak jednoduse uridit. A co muze vypadat dnes jako draha cena za akcie muze byt za chvilku mala castka. Jenze to vidim jen ja protoze tou firmou denodenne ziju.

P.S. Pred rokem a pul jsem byl ochoten prodat 20% v Shipito za $500,000. Investor me rekl, at napisu business plan, udelam trosku rozvahu kolik se bude vydelavat v nejblizsich 3-5 letech a pozadam ho klidne o vice penez. Business plan a rozvahy se mi moc nechtelo delat, takze jsem to vypustil. Dneska jsem rad, ze jsem ten obchod neudelal:-).

Spread the love

15 thoughts on “Z komentaru… emise akcii

  1. @John: A potrebuje opravdu Shipito priliv kapitalu v podobe prodeje akcii?

    Osobne si myslim, ze pokud jsou trzby na dobre urovni (a to diky nizkemu dolaru) a jeste nejakou dobu budou, neni zatim duvod prodavat cast firmy.

  2. By mě zajímalo, na kolik si John cení svojí firmu, když neprodal 20% za 500.000 USD, to znamená že rozhodně navíc než na 2,5 mil. USD 🙂

    Schválně jestli John prozradí číslo za kolik by dneska prodal Shipito 🙂

  3. Já si myslím, že neprozradí. Už jen proto, že ocenit takhle rychle rostoucí firmu je poměrně problém (alespoň dle mého názoru, ale nejsem finanční expert). Navíc zveřejnění takové částky by teoreticky mohlo být handicapem při některém vyjednávání.

    Anebo, na to půjde od lesa a zveřejní nějaké bomba číslo, ať se konkurence třese 🙂

  4. Jasně Johne, příprava emise akcií určitě není jednoduchou záležitostí. Člověk tím ale na druhou stranu získá "zadarmo" tolik peněz, kolik by mu žádná banka nepůjčila. Pokud je všechny investuje do něčeho rozumného, co mu zvedne tržby a zisk a ponechá si přitom majoritu (většinu) ve společnosti, neomezuje to ani jeho vliv na řízení firmy, ani výši jeho příjmů. Když se navíc dostaví špatné období spojené s poklesem zisků, nemusí se bát, že nebude mít na splátky bankovních úvěrů. Když centrální banka zvedne úrokové sazby a to samé následně udělají i komerční banky, nezvýší to náklady firmy. Každopádně před emisí akcií musí mít člověk jasno, do čeho přesně se dá investovat.

    To, co jsem popsal, je klasická AMERICKÁ cesta financování rozvoje firem. Firmy si chodí pro peníze přímo k lidem (akcie tu vlastní 70 % domácností) hlavně proto, aby se nestaly "rukojmím bankovních úředníků" v době, kdy se jim nebude tolik dařit. Akcie tu fakticky plní roli jak bezplatného zdroje peněz, tak POJISTKY proti krizi.

    Druhou cestou financování firem je cesta EVROPSKÁ. Firmy (malé a středí) si tu tradičně chodí pro peníze do bank, jejich přežití na trhu v dobách krize proto závisí na rozhodování bankovních úředníků. Tito úředníci pak za lidi (střadatele) rozhodují koho podpoří a koho naopak potopí. Pokud úředník podle tabulek a různých směrnic vyhodnotí jednání firmy jako rizikové, přiškrtí příliv peněz do firmy (provozní úvěr, úvěr na investice) nebo jí donutí vzít si úvěr s 12 až 15% ročním úrokem. Pokud bankovní úředník uvidí ve výhledu hospodaření firmy propad tržeb a zisků, lekne se a stopne její financování úplně! Spousta firem v Evropě (ČR) v posledních dvou letech padla právě kvůli tomu, že je bankovní úředníci připravili o provozní prostředky nebo proto, že neměly na splátky úvěrů. U problémových firem, jejichž úvěrování banky neomezily, se problémy přenesly do celého bankovního systému (Irsko, Británie, Německo, Rakousko, Řecko…). Celý evropský bankovní systém je teď prakticky 100% závislý na levném úvěrování z Evrpské centrální banky (ECB), jakmile ECB přiškrtí kohoutky (již za pár týdnů až měsíců), odnesou to opět evropské firmy, které znovu přijdou o provozní prostředky.

    A pointa na závěr: Kdyby evropské (české, slovenské) firmy byly financovány méně bankovními úvěry a více emisemi akcií, nemuseli by mít v dobách ekonomické recese takové problémy, jakými jsme teď svědky. Myslím, že to, co se teď děje v Evropě, se může kdykoliv v přihodit Shipitu. Z nějakého důvodu se ti propadnou tržby o 30 až 50 % (nástup kapitálově silné konkurence, posílení dolaru…), veškeré tvoje příjmy padnou na splátky skladů, no a pokud se propadnou ještě o další kousek, banky tě o sklady připraví, popřípadě budeš donucen prodat Shipito za zlomek původní ceny silnější konkurenci.

    Omlouvám se za poněkud pesimističtější konec mého příspěvku. Jen jsem tě chtěl upozornit na rizika spojená se 100% financováním firmy bankovními úvěry.

  5. TO: Markoniuss

    "By mě zajímalo, na kolik si John cení svojí firmu, když neprodal 20% za 500.000 USD…"

    Můj tip na současnou hodnotu Shipita je 25 až 50 milionů dolarů. Příští rok by to mohlo být 50 až 100 milionů dolarů a dál pak už začnou přicházet první problémy spojené s rychlým růstem firmy. Pokud je John včas nevyřeší (s ročním až dvouletým předstihem), stane se jeho firma nebezpečně závislá na bankovních úvěrech…

  6. Josef – akurat ze Johnove naklady na uver su uz o dost nizsie ako ostatne naklady – napr. mzdove. Ked odhadujes tu cenu Shipita na 25 mil. s dvomi skladmi za2 mil., tak to zadlzenie je extremne nizke. Aj keby cena Shipita bola 5-10 mil. tak zadlzenie je uplne bez problemove vzhladom na trzby, zisky, podiel ostatnych nakladov. Emisia akcii si ziadna velmi vela administrativnych nakladov a pri poziadavke na kapital na 2-3 mil. USD to ani nema vyznam riesit.

  7. Zalezi na tom, zda John mel dostat (jako osoba) 0.5MUSD za 20% Shipito, nebo jestli to byla investice 0.5MUSD do Shipito za 20%.

    Je to dost podstatny rozdil, obvykle je v novych firmach varianta 2.

    to Markoniuss: Pokud mluvime o variante 2, pak pri investici 0.5MUSD za 20% jde o ekvivalent 2MUSD. A to se nedivim, ze John do toho nesel – tohle je cena tech dvou skladu.

    Jen na vysvetlenou – pri investici do firmy za 20% zustava nove vstupujicimu z te investice 20% (presneji 20% investice investuje do vlastni casti). Pri 0.5MUSD investuje tedy realne jen 0.4MUSD a tedy by hodnota firmy byla 5*0.4=2MUSD

  8. TO: filip glasa

    “akurat ze Johnove naklady na uver su uz o dost nizsie ako ostatne naklady ‘“ napr. mzdove”

    Dneska určitě jsou o dost nižší­. Jenže protože se na rozdí­l od variabilní­ch mzdových nákladů chovají­ téměř jako fixní­, bývá s nimi problém při nepředví­datelném propadu tržeb. Zatí­mco zaměstnance lze v nouzi propustit, se splátkami úvěrů bývá při propadu zisku k nule docela problém…

    Věří­m ale Johnovi, že si tohle dokáže ohlí­dat. To, co si ale ohlí­dat určitě nedokáže, jsou pohyby kurzu dolaru. Pokud by se náhodou v Evropě spustila lavina pádu/zestátnění­ problémových bankovní­ch ústavů (Irsko, Řecko, Portugalsko, Německo, Rakousko…), spadlo by euro možná až někam na úroveň 1,00 euro/dolar, a Shipito by rázem přišlo o významnou část svých zákazní­ků.

    Podle mě by si měl udělat John takový menší­ “zátěžový test”, kterým momentálně procházejí­ banky v USA, Evropě i Čí­ně: http://finweb.ihned.cz/c1-45165030-sedm-z-91-bank-v-evrope-nezvladlo-testy-v-pristi-krizi-by-kolabovaly

    Spočí­tat si jednoduše, co by nastalo v pří­padě propadu tržeb Shipita o 20 %, o 30 %, o 50 %… Tenhle test by pak měl opakovat před každým nákupem nového skladu.

  9. prepacte za offtopic.

    viete mi niekto poradit ci ked si zalozim firmu cez Johna v state Nevada, ci si k tomu mozem zalozit ucet v banke a nechat si na to vyplacat adsense?

    ako to bude zdanovane?

    precital som si stranku, ze tam nie su nejake druhy dani, ale nejake dane snat platit treba nie?

    to, ze preco to chcem vyplacat na US ucet sa nepytajte, je to test…

    dakujem za kazdu radu

  10. TO: Josef Zemánek

    Neznáme Ebitda ani jiné detaily, vlastně ani moc neznám Shipito, ale rozhodně nemá takovou cenu… Odhadem je úplnej strop 5 mio, ale to je fakt strop.

  11. nekdy je lepsi prodat nez cloveku dojdou napady

    otazka je taky jak dlouho bude ten boom s posilanim pokracovat, ale dokud budou v cesku nenazrany a predrazeny prodejci tak dlouho

    je pak otazka jestli neotevrit casem vlastni obchod a prestat preposilat a zacit prodavat 🙂 no a kdyz si clovek uvedomi ze 90% vseho je z chiny tak to rovnou tahat od zdroje

  12. jako ze by John slohnul know how co se prodava, odkud a komu? Hmm 🙂

    Delat logistiku je jedna vec, delat byznys je vec druha a pomerne narocnejsi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *