Z emailu: Otazka k obchodu s CN

Prislo do emailu:
Chtel bych se ctenaru zeptat na to jak zacinali (v malem) obchodovat s neznamymi firmami v Cine. Jde mi o uplne zacatky, kdyz vubec o firmach nic netusite (v CN kupujeme, ale u firem kde z jinych zdroju neco vime).

Dam priklad, potrebuji koupit nejake displaye (jako soucastku pro dalsi vyrobu). Takovou vec jsem nikdy od cinanu nekupoval. V Evrope je temer nemozne je za penize za ktere to maji v CN nakoupit. Firem, ktere je prodavaji a tvrdi ze jsou vyrobci je obrovske mnozstvi. Ceny jsou opravdu velmi nizke.

Nebo budeme potrebovat usit pouzdro na nejake zarizeni (napr. jako jsou pouzdra na fotoaparaty apod., ale je to neco uplne jineho).

Jak tyto firmy hledate/proverujete bez toho, abyste do Shenzhenu odleteli? Potrebujeme radove tisicova mnozstvi a to by se nevyplatilo. Delame totiz veci s vyraznou pridanou hodnotou a neni toho zase obrovske mnozstvi. Ostatne, ani mi nejde o to urvat o 10% nizsi cenu (v EU jsme na mozna 10-20ti nasobku ceny z CN), spis zvolit spolehliveho partnera.

Alexa.com prilis nepomuze, CN weby maji hodnoceni nesmyslne, nebo uplne nizke. Google maps take nic moc neprozradi, protoze nemaji street view a navic mnoho adres nejsem vubec schopen dekodovat. Fotografie “z tovarny” maji i firmy fungujici z obyvaku, na to se take neda koukat.

Mate nejakou fintu jak odlisit puvodniho vyrobce od prekupniku z Alibaby? Identicky vyrobek prodava 50 firem…

Diky,

Martin

Spread the love

25 thoughts on “Z emailu: Otazka k obchodu s CN

    1. Trebars daj specialnu poziadavku pre Shipito v Cine,ak budu suhlasit potom tby ti mali napisat cenu za kolko by sli omrknut firmu, ci tovarnu 🙂
      Alebo ist do Shenzenu na dovolenku spojenu s pracou.

    2. Problem je v tom, ze to se prave DLE MEHO NAZORU nevyplati. Ono jde o spoustu malych soucastek (display, krabicka, klavesnice, konektory, …). Kazda vec stoji par US$. Dohromady to uz je kulatejsi sumicka. Obehnout je vsechny a zkontrolovat je by stalo myslim prilis mnoho penez.

      Sofistikovane veci (integrovane obvody apod.) kupujeme od “zapadnich” firem, v CN lze brat pouze mechanicke komponenty, ktere kdyz vypadaji spravne tak i relativne spravne funguji :-).

      1. Zalezi jak se s agentem domluvi. Bud to stoji pausalni castku v radech 1000-2000 za den nebo si vezme % z objednavek (2-5%)

        Na dotaz jak agenta najit:
        1, bud osobne
        2, nechat si to vyhledat pres ceskou firmu
        3, Google: agent china shenzen, purchasing agent … kdo hleda najde

        Pokud i to je drahe, asi nema cenu spekulovat nad tim jak to vyrobit a koupit tady hotovy vyrobek…

        Jinak tady nekdo psal ze na Alibabe nasel prime vyrobce Western Digital atd …to je myslim hodne scifi 🙂 Podobny vyrobce nebude na Ali a i kdyz ho najdete nebude se s vami ani bavit a pokud ano je jeho MOQ nekde mimo moznosti firmy ktera zacina…

        1. 1) On je problem v tom, ze v EU poridim nektere veci opravdu 10x-20x drazsi nez v CN.

          1b) Problem je take v tom, ze jeden vyrobek (slozeny v CR) se sklada z mnoha soucastek, ktere jsou velmi levne, ovsem je jich mnoho. V CN to nejde nechat vyrabet cele kvuli kvalite, kvalitu se nevyplati resit na miste kvuli “malym mnozstvim”.

          2) Muj zasadni problem je, ze se s cinanem nedokazu domluvit. On o koze, ja o voze. Proste maji jiny nahled na vec. Kuprikladu vyrobce plastovych vyrobku (vstrikovani do formy) vubec nechape, ze nejde pouze o to jak to ma vypadat zvenku, ale ze uvnitr musi byt take promyslena konstrukce. Oni sami to vetsinou resi ruzne ad-hoc, ze treba streva uvnitr prilepi lepidpem apod :-). Nebo dalsi klasicky problem je kdyz maji spojit dva plosne spoje nebo plosny spoj a nejaky konektor. Typicke cinske reseni je pouzit hromadu dratu, protoze prace robotnika je levna, ze. Po mesici pouzivani se to vetsinou rozbije. Nase reseni lepsi mechaniky proste NECHAPOU a nepovazuji za dulezite. Je pro ne o 5% drazsi a vyrobek draz ze sveho pohledu neprodaji (potom to prenasi i na veci pro nas).

          Nebo jsem narazil na firmu, ktera nam dela “konkurenci” (vyrabeji “podobne” veci). Chtel jsem jen nekolik jejich soucastek, nikoliv cely vyrobek. Paradoxne u teto firmy byla kvalita a provedeni uchazejici, takze nebyl problem, vzal bych to ihned, akorat bez tech polofunkcnich strev uvnitr. Neprodali. Chteli mi dodavat vsechno … uz asi pul roku mi usilovne nabizi celek i kdyz jsem to definitivne odmitnul. Vzdy napisou ze neco vylepsili a cena zustala stejna, tak proc neobjednam :-).

          1. 1) Jestli je pravda, co pises, tak by to mohl byt zajimavy business. Posli mi prosim datasheety tech 10x/20x EU drazsich soucastek, at vim o co se jedna. Mam prostredky, cas, know-how to sehnat spolehlive v Asii. Otevru si velkoobchod, nabidnu zakaznikum zaruku na zbozi dle evropskych standartu, podrtim EU konkurenci a konecne zbohatnu.

            2) Nechat na cinskem vyrobci, na jeho iniciative a kreativite, jakekoliv technicke reseni je blbost. Vyrobce musi dostat vse radne rozkresleno do posledniho detailu. Vse mu musi byt detailne vysvetleno predem. Uplne nejlepsi, pokud to jde, je mu poslat prototyp, ktery se po nem zada vyrobit.

            Za mych mladych let, starsi doba kamenna, kdyz nebyly love na hledani dodavatele v Cine, tak se jezdilo na oborove veletrhy po Evrope: Nemecko, Holandsko, Anglie . Techto veletrhu se vetsinou nezucastnuji cinske firmy, ktere podnikaji z garaze. Nasli jsme tam plno spolehlivych vyrobcu a hlavne jsme si mohli vysvetlit podminky spoluprace osobne.

            1. 1) Napis mi svuj e-mail. Treba ten rozdil (jeste vetsi) je v displayich co se pouzivaji do mobilu a jine spotrebni elektroniky (tam ale zrovna nemam problem to koupit jako nahradni dil od jednoho importera GSM telefonu). Nakupni cena je mezi $1-$5 … v EU jsem rozumneho dodavatele nenasel. Nemyslim, ze by to ale melo velky smysl importovat. To kdyztak osobne e-mailem. Uz jsme si nekdy psali, ne?

              2) Vykres nic moc neresi. Moje zkusenost je takova, ze to chteji “ojebat”, protoze usetri $.01 na kuse a to si strci asi do kapsy nebo se jim to technicky nehodi (napr. forma je slozitejsi apod.) … s tim vzorkem to je ale moc dobry napad!

              1. 1) Ja tomu moc nerozumim. Pokud jsou ty predrazene soucastky v nabidce evropskych firem, tak je od nich musi nekdo kupovat. Jinak by je ani neprodavali. Takze potencionalni moznost vydelat nejake penize asi existuje.

                2) No “ojebat” me chteji i taxikari a ruzni remeslnici v Praze.

  1. Souhlasim s Martinem. Je tezke najit skutecny zdroj. Sam jsem nasel asi 3 prime vyrobce HDD pro WD (stejny typ, kapacita a dokonce i obrazek). Stejne jako on jsem nikdy nic u vyrobcu neobjednaval, vzdy to bylo pouze v e-shopech a tam to fungocalo celkem bez problemu.
    Pokud jde o ochranu vlastnich prostredku, kterych na pocatku nebyva mnoho, doufam, ze se ucim dobre … nehrnu se do plateb pres Western Union, ani do plateb kartou (bat se, ze nez se vyspim, je vybileny ucet), Paypal alespon castecne muze ochranit kartu pred zneuzitim (vraceni v pripade zaslane prazdne krabice vyzkouseno nemam). Jestlize jsem dobre neco vycetl napr. na Alibaba.com, preferoval bych ty dodavatele, kteri nabizi T/T payment.
    Pletu-li se, prijmam vytky. Prijde mi strasne zajimavy rozbihat mezinarodni obchod timto zpusobem. Rovnou se i ptam nekoho, kdo jiz ma zkusenost s dovozem, kdy prodejce nabizi cenu typu FOB Price, co musel podniknout, aby to dostal k nam. Ja postupoval tak, ze jsem v danem pristavu kontaktoval o podrobnosti prepravni spolecnost, ktera zajisti prepravu a celni odbaveni (meli to v nabidce sluzeb) a dale hledam zpusob, jak to dostat z evropskeho pristavu ke mne.

    1. Tak tady mohu zase poradit ja, Paypal vrati penize velmi ochotne :-). Nicmene pokud nejde o objednavku vzorku, vetsinou je lead time >4 tydny, pricemz platba je vetsinou predem, takze nez to dorazi, vyprsi vsechny lhuty.

      Jsou firmy, ktere nabizi LCL lodni dopravu a kontejner skonci az v Praze.

      Osobne si myslim, ze dovoz beznych veci do EU se nevyplati, protoze trh je uz mnohdy nasycen. Jak jsem psal, mym cilem neni najit vzdy nejlevnejsiho dodavatele, ale spolehliveho partnera (nemusi to sam ani vyrabet, tou poznamkou jsem spise miril k tomu, ze 90% firem obchoduje “se vsim” a netusi ani co prodavaji, nabizi nesmysly, nejsou spolehlivi, atd.).

      Napr. v tomto okamziku bych rad nasel firmu, ktera ma pestrou nabidku nebo LEVNE navrhne a vyrobi ‘handheld tester enclosure’. Alibaba je toho plna, jenze loupeznik-prostrednik mi je tady dost nanic.

  2. Neznám detaily, tak zkusí­m přidat můj obecný pohled na věc.

    Fakta: Martin dělá nějakou věc s velkou přidanou hodnotou a nechce kupovat řádově tisí­ce kusů součástky v EU, protože tam je 10x dražší­ než v Čí­ně. Neví­m, jaký podí­l na celkové ceně výrobku by měla ta součástky kdyby stála 1 $ nebo 10 $, ale zkusí­m předpokládat.

    Potřebuje dostat 1000 kusů součástky z Čí­ny do EU. To se dá poslat přes DHL nebo jinak. Potřebuje od toho doklad a potřebuje to tady proclí­t a zdanit (vyrábí­ to asi tady a jinak by mu nesedělo účetnictví­). Potřebuje na to asi záruku nebo to musí­ být tak levné, že se mu vyplatí­ sám si vyměnit kus za kus. Spolehlivost – takže možná potřebuje i nějaké certifikáty. Když odmyslí­m nákupku a započí­tám všechny ostatní­ náklady, dostanu se třeba na 7 $ když si všechno vyří­dí­m sám? A předpokládám, že si nebude počí­tat čas, který ho to stojí­?

    Pak se ty 3 $vyplatí­ oželet a koupit to v EU. Nebo je to i s další­mi náklady méně a pak mu neporadí­m. Ale jestli dělá něco s velkou přidanou hodnotou, tzn. s vysokou marží­, pak bych začal s nákupem součástek v EU a soustředil se na precizní­ kvalitu a postupně bych hledal levnější­ dodavatele… Pokud dělá Martin něco s velkou přidanou hodnotou, ale malou marží­, pak má kalkulaci blbě od začátku…

  3. S nástupem mobilní­ch telefonů se oteví­raly nové možnosti, tenkrát jsem byl téměř po škole a odměna z brigád a věčné ponižování­ mě motivovalo, abych s tí­m něco udělal.

    Poláci už tenkrát byli skvělí­mi obchodní­ky, kteří­ uměli vždy využí­t šance a tak jsem z počátku začal nakupovat sortiment zboží­ od nich, jenže marže se mi zdáli ní­zké a tak jsem týdny pátral po výrobci (podotýkám, že se pí­še rok cca 1998, kdy jsem se ještě připojoval na internet přes dial-up a čí­nské vyhledávače např. Alibaba, MadeInChina, Dhgate, aj. vůbec neexistovaly).
    Nakonec se mi podařilo nakontaktovat jednu čí­nskou společnost, se kterou jsem si nějakou dobu dopisoval. V té době bylo téměř nemožné objednat cokoliv Čí­ny pod několik tisí­c kusů od jednoho typu výrobku.

    Nedal jsem se odbí­t, koupil letenku a vyrazil do neznáma s mojí­ zcela začátečnickou angličtinou. Po tolika letech mohu ří­ci, že to bylo jedno z mých nejlepší­ch rozhodnutí­, které jsem v životě udělal. Nejen, že se mi podařilo majitele továrny přesvědčit a dodával jsem pak zboží­ po celém světě a do velkoobchodu s 1000% ziskem, ale otevřeli se mi i další­ cesty a možnosti. Pokud chcete obchodovat s Asií­, tak budovat osobní­ vztahy je pří­mo nutností­. Jak oni sami ří­kají­, že po vybudování­ velmi dobrých vztahů budou i Vaše děti obchodovat mezi sebou. Tak toto je odpověď na první­ otázku.

    Dnes je trh už hodně ‘žzkažený” a narazit pří­mo na výrobce je šance opravdu minimální­, musí­te mí­t v Čí­ně hodně silné zázemí­. Čí­nské vyhledávací­ servery jako je zmiňovaná Alibaba aj., kde jsou zpravidla jen Import & Export firmy nebo agenti, kteří­ nejen, že zí­skají­ pení­ze od Vás, ale i z další­ch obchodů v % provizí­ch od továren jsou na dení­m pořádku. Tito všichni využí­vají­ toho, že většina čí­nských továren neumí­ anglický jazyk, a proto raději spolupracují­ s tucty ‘žobchodní­ch zástupců”, což se projeví­ na ceně, apod. Vyhledat opravdu dobrého dodavatele je běh na dlouhou dobu, a když už ho najdete, tak je třeba udržovat spřátelené vztahy, ale nikoliv na dálku = alespoň se 1x ročně u nich otočit s kufrem dárků. V opačném pří­padě se ani do tohoto druhu obchodování­ nežeňte, ať nejste mezi těmi zklamanými, které není­ zrovna málo.

    Podle toho co pí­šete, že máte zájem nakupovat ‘žpouze” tisí­cové položky, tak bych ve Vašem pří­padě doporučil:

    – ikdyž jsou to tisí­cové položky, tak si tu pí­šeme zisk ve statisí­cách, což není­ zanedbatelná částka. Uvedu pří­klad, cena odhadem LCD +- 1€ x 1000€ = 1,000€ nákup z Čí­ny. Pokud to nyní­ nakupujete o 10-20x dráž, tak je to 10,000€ – 20,000€ což je dost velký rozdí­l investovat pení­ze na obchodní­ výlet do Čí­ny a zají­t např. do oblí­beného marketu SEG Communication Market (http://www.joutrip.com/cs/seg-communication-market-p53), kde budete mí­t pří­ležitost nají­t alespoň do začátku nějakého partnera a na vlastní­ oči hned otestovat kvalitu. Pouzdra tam seženete taky a v pří­kladu pouzdro nákup už přesně neví­m či 5 Kč zde možná 50 kč x 1000ks je opět prostor na výlet, kde cca týdenní­ cesta vyjde kolem 30 000 Kč.). Pokud budete chtí­t pomoci, rád Vám zajistí­m vše potřebné (letenku, ubytko, ví­zum ‘“ nyní­ se ‘žživým” právě tí­mto, že pomáhám podnikatelům proniknout na čí­nský trh).

    – v takto velkém množství­ se dá dohodnout s EU dodavateli na lepší­ch cenách, zejména když jim řeknete, že uvažujete o nákupu pří­mo z Šen-čenu. Myslí­m si, že si dokážete nasmlouvat i výhodné podmí­nky zde v EU, alespoň pro začátek, kde budete mí­t pak dostatek času si v klidu hledat toho ‘žpravého”‘¦

    – napište mi a odkážu Vás na kamaráda, kterému jsem před lety přenechal svůj business s GSM, má kontakty na mé známé, jenž vlastní­ továrny na LCD, aj. a s ní­m by se určitě taktéž dala domluvit spolupráce. Už jsem to tak s ní­m párkrát řešil a komunikace s Čí­nou je u nich na dení­m pořádku a co je hlavní­, je na ně spoleh.

    Mirek

  4. Z čí­ny dováží­m zboží­ od roku 2008 a hned zprvu musim přiznat, že ze začátku to bylo skutečně dobrodružství­. Jiné specifikace zboží­, mnohdy úplně odlišné výrobky, vykradené zásilky stran čí­nských celní­ků, českých zaměstnanců spedice. Jednou dokonce přes 60% zmetkovost. Spolupracoval jsem jak se zprostředkovateli, tak samotnými výrobci. Kvalita kolí­savá, jednou dobrá, jindy škoda mluvit.

    Avšak od r. 2010 jsem navázal spolupráci s čí­nským agentem, který pro mě zajišťuje všechno možné i nemožné, vzorky, smlouvání­, testování­, když jsou dostupné, tak i protokoly k certifikací­m. Zkrátka vyplatilo se hledat a nyní­ vozí­me ověřené zboží­ s relativně ní­zkou poruchovostí­. Co se reklamací­ týče, podařilo se mi vyjednat velmi nadstandardní­ podmí­nky, dá se ří­ct až “evropského” charakteru 😀 . Dále je potřeba platit recyklační­ poplatky, poplatky za likvidaci akumulátorů. Prokazovat a dokladovat splnění­ ROHS u všech dovážených výrobků, stejně tak prohlášení­ o shodě, atd. atp. Mnoho krušných chví­lí­ jsem zažil s celní­ky, kteří­ dokonce přišli provést nehlášenou kontrolu k nám do firmy. Jednoduše řečeno, neni to pro slabé nátury, ale když děláte vše ofiko a v souladu.. tak problémy nejsou.

    No a důvod proč si tady vlastně plácam játra je ten, že nedovážim jen pro sebe(maloobchod), ale poslední­ dobou i velkoobchodně pro tuzemské obchodní­ky či reklamní­ agentury. Někdy stovky, jindy tisí­ce ks. Zabývam se spí­š dovozem menší­ch vysokomaržových produktů, převážně elektroniky.

    Jednou už jsem dokonce řešil i TFT displeje pro nějaké speciální­ výrobky, nakonec se toho dovezlo asi jen 50ks, skutečně malá serie.

    Pokud budeš chtí­t, nechej mi tu na sebe mailovku nebo jinej kontakt a můžeme se popř. i domluvit na nějaké spolupráci. Zboží­ objednávám co 3 týdny, takže lze navzorkovat v relativně rozumném čase.

    1. Ahoj Tome, gratuluju k nalezeni spolehliveho agenta, to je k nezaplaceni. Zajimaly by Te informace ohledne kontroly kvality v Cine? Vetsinou kontrolujeme prave elektroniku. Jsem k zastizeni na veronika(at)accu.eu

  5. Ahoj Martine,

    Tak pro hledani obchodnich partneru muzes pouzit platformy jako alibaba.com (nejrozsirenejsi, ale byva tam hodne scamu), globalsources.com, hktdc.com

    To je prvni faze. Dalsi je napr. obeslat firmy s poptavkou. Potom jich par vybrat a nechat si udelat jen basic background check (tzn. zkontrolovat u provincni obchodni komory, jestli firma legalne existuje atd.). Potom je idealni vyslat nekoho do fabriky.

    No, a pokud vse vypada ok, tak jit do toho. Ale nikdy neplat 100% predem!

    Pak se daji prohlidnout i vyrobky pred jejich odeslanim.

    Delam ve firme, co se zabyva kontrolou kvality v Cine. Jsme schopni provest Audit tovarny i zkontrolovat produkty v jakekoliv fazi vyroby (nejcasteji se kontroluje az pred samotnym odeslanim). Delame i ten background check, to je zakladni a levna sluzba.

    Kdybys chtel vic info, dej mi vedet na veronika(at)accu.eu

    1. Sluzby firmy ve ktere pracuje Veronika vrele doporucuji.Vyzkousel jsem vsechny mozne inspekcni firmy, ale s takovy profesionalnim pristupem ( taky dobre ceny ) jako u Veroniky, jsem se nikdy nesetkal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *