Dobrý den,
prosím o radu. Pracuji v zahraničí a měsíčně mám volných zhruba 20 tis. Kč. Chci s nima něco dělat. Problém je v tom, že pracuji 48h týdně a tak mně nezbývá moc času (Tím si nestěžuju. Svoji práci miluju 😀 ) Zajímalo by mě, kam byste tyto peníze dával vy.
Jde mně o to, že chci na svým účtě zanechávat měsíčně jenom to co potřebuju, plus něco navíc. Chci zamezit, abych peníze utrácela za kraviny, protože nevím co s nima.
Děkuji,
Alena
Poprosil jsem Alenu jestli souhlasi, abych dal jeji dotaz na blog. Treba se najde vice zajimavych rad. Moje osobni rada byla, byt ted s investicemi spise opatrnejsi. Penize bych daval jen na sporici ucet. Nejaky ktery ma nejvetsi urok. V USA to je ted treba Capital One 360 Money Market, ktery plati 2% rocne (jsou i dalsi co plati trosku vice). Neni to moc, ale aspon neco. Do nejakych investic bych se zrovna moc nehrnul vzhledem k tomu, ze se asi blizi nejaka krize.
Jednou z pricin krize je i to, ze lidi jako ty takto strasej lidi v kazdym prispevku
https://i.pinimg.com/originals/c7/c8/e5/c7c8e5b92af04597a596206ceb8098dd.jpg
Místo krize bych zvolil slova jako recese nebo konec cyklu. S jakýmikoliv indikátory je to vždy záludný, nicméně já v tomto směru sleduju třeba tento (info za tím si můžete dohledat) – https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y2Y (protáhněte si časovou osu). Na ty větší cykly za posledních 40 let celkem dobrý. Pokud bychom se podívali na aktuální stav a očekávali, že se bude situace rýmovat s předchozími stavy, pak bych čekal tržní změnu za rok až dva.
A je to tady! Krize! 😀
Ale 20 tisíc je hrozně málo na nějaké klidné investování. Pokud přijde krize tak se možná vzpamatuje crypto. Jinak bych osobne ty peníze ve 23 letech investoval do nějakého stroje co nemá každý a dá se pomocí něj něco vyrábět či dodávat službu. Hm asi bych za to koupil starý ale pěkný automat na kafe a někde ho zkusil postavit 🙂
Ušetřit/investovat 20k měsíčně není zdaleka málo, a to na poměry jakéhokoliv státu.. Compounding effect + čas
jasny no a v krizi to vse odepises protoze v kriz budes kazdemu ukradeny i se strojem ci službou a kor kdyz chces neco co nema kazdy- kdyz to nema kazdy tak o to nejspis ani zajem neni ….s kafematy mam zkusenost a dekuji nikdy vic- je s tim vic srani nez užitku……aze je 20t mesicne malo? no hadat se nebudu ale tohle nekdo ani nevydela na mesicni provoz natož aby to ušetřil 🙂
Souhlas. I v ČR to zavání průšvihem na obzoru. Spořící účet a vyčkávat.
První je si říct, kdy bude peníze potřebovat. Pokud až za dlouho, pak jednou za čtvrt roku si koupit etf indexove a vykašlat se na nějaké načasování. To se beztak nepovede trefit
Nakupuj invezticni zlato, stribro a mince zlate stribrne ruznych hodnot kazdy mesic neco kup. Vykasli se na sporeni na uctech i kdyby ti nabizeli 10% Timto zpusobem prijdes o ty penize az zapocne pad dolaru a banky budou potrebovat penize. Nakupuj to tak ze to budes mit fyzicky u sebe. Dale za zbytek nakupuj trvanlive jidlo az se valka co uz zacala rozsiri vsude bude obrovsky hlad a budete mit co jist. Letos zacne ekonomicky kolaps po ni nastane valka. A chaos se rozsiri vsude.
Si pil?
Tohle je přesně k věci. Pokud je to na dlouho, kupovat pravidelně něco, co sleduje americké indexy jako S&P 500, např. VOO, nebo tady v Evropě VUSA – což jsou indexy spravované společností Vanguard s nízkými poplatky (0.07%). Dlouhodobě (tj. v horizontu desetiletí) to vydělává kolem 7% ročně.
Na krypto nebo zlato bych se vykašlal, to je čistá spekulace a dost toho i zmizí na poplatcích.
Udělal bych přesný opak 🙂 Akcie nejsou moc levné, takže bych kupoval BTC a zlato/stříbro. Poměr dle ochoty riskovat, hodnota je samozřejmě víc na BTC.
Tak já věřím statistikám a tomu, že jako amatárský investor neodhadnu načasování trhu, tj. investuju pravidelně bez ohledu na můj dojem, jestli je to levné. Slečna psala o pravidelném investování, ne o jednorázové částce, tj. stejně se to do roka nebo do dvou zprůměruje, kdyby to šlo náhodou dolů.
Jinak je o tom hafo článků, index s velmi vysokou pravděpodobností neporazíte. Jak už tu psal někde John, že je trh vysoko psali lidi r. 2015 a kdo váhal a držel hotovost, o dost přišel.
Co se týká zlata, dlouhodobě vydělá míň, než indexy (a navíc poplatky), takže to není alternativa, pokud nečkáte konec světa nebo aspoň krach US.
Koupit BTC je čistě loterie, jestli se to začne v současné podobě používat víc nebo ne. (a to říkám jako člověk, co v tom něco má)
Pred investovanim nezabudnut na rezervu cca 6mes zivotne naklady pre pripad ze sa nieco velmi poserie. Potom do nejakej lacnej ETF.
Rezervu právě mám 🙂 Proto jsem se ptala, co dělat s tím zbytkem 🙂
Nevíte, jestli si ten zmiňovaný spořicí účet může založit i cizinec? Není to omezeno na rezidenty USA? Na jejich webu jsem nic nenašel.
Na residenty to omezeno neni (delal jsem to), ale je v 90 % pripadech potreba udelat to na pobocce a resit W-8 form aby banka nestrhavala dan z uroku v americe. V 90 % pripadech ta banka tu W-8 nepochopi a stejne bude strhavat, takze je potreba ji udelat 2-3x. Par bank, vetsinou regionalnich, cizince nechape a treba Key Bank nejde otevrit internetove bankovnictvi bez americkeho SSN nebo treba Huntington bank ma zablokovany pristup z non-US IP adres…
Capital One na tohle je celkem dobra
Souhlasím s Johnem. Bezpečná investice jsou americké státní dluhopisy s ne příliš dlouhou durací (aby se neprojevil růst úrokových sazeb). Dá se na ně případně najít i ETF https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/etf-product-list#!type=emeaIshares&tab=overview&view=list&fac=43515&fr=43512
Pro konzervativní vyčkávače samozřejmě spořák a pro odvážnější některé typy akcií. Plus USD (a CHF a JPY) má v krizi tendenci růst na hodnotě oproti ostatním měnám a CZK je v těchto chvílích (částečně právem) stále vnímána jako měna rozvíjející se země a hůře než EUR.
Ale jak dlouho ještě ekonomika dobře pojede, to neví nikdo. Klidně se může stát, že ještě 2 roky a na konec zítra to nevypadá. Trh ale může udělat cokoliv a důkazem je poslední korekce. Podle mě teď hodně záleží na tempu růstu úrokových sazeb v USA, osudem VB (nejen Brexitu) a vyjednaném obchodním dealu mezi USA a Čínou.
Akcie dnes drahé nejsou, takže i případný propad hodnoty nemusí být tak výrazný jako ve velké finanční krizi. Extrapolovat všechny krize podle té poslední je nesmysl.
Jebni to do krypta. Teraz je dole. Rozloz to do viac coinov. Kriza tomu len pomoze.
Zase ale nekupuj blbosti, najlepsie sa poradit s niekym kto s tym robi uz dlhsiu dobu. Pocitaj s tym ze niekedy to mozes mat pekne dole, cize priprav sa na volatilitu. A hlavne nekupovat vysoko a nepredavat nizko 😀
Psala, ze s nimi chce neco delat, ale asi nemyslela, ze je chce splachnout do zachodu.
Omez svoje zamestnani, abys vydelavala jen o fous vic nez potrebujes a zbytek casu venuj pokusu o vybudovani vlastniho businessu, abys nemusela do nekonecna pracovat a byt zavisla.
Pokud ti to z nejakeho duvodu nepripada jako dobry napad, poradne se nad tim zamysli. Pokud ani potom ne, tak ted je zivotni sance koupit za nepotrebne penize BTC. Muzes o ne prijit (jako ostatne u vseho ostatniho), ale muzes je s velkou pravdepodobnosti zhodnotit (jako temer nikde).
+1 k tomu BTC se dají přidat ETH, XMR, NEO, MAID, IOTA, WAVES. Do BTC je ale dobré dávat aspoň 2/3
Ano, to v blízké době plánuji:) Do nekonečna pracovat mně vadit zřejmě nebude:D Ráda bych na tom byla finančně za pár let tak dobře, abych mohla dělat i v Česku práci, která mě baví a přitom nijak nestrádala. 😀 (Bohužel mě baví to, co je nejmíň placený) Nebo se dostat i do fáze, kdy budu moci dělat třeba jenom dobrovolnici:)
Zamyslel bych se nad tim, jestli je nutne vydelavat penize, ktere clovek nehodla hned “projist”. Mozna to jde udelat trochu chytreji. Co treba mit firmu, kterou 100% vlastnim a ta vydelava “moje” penize misto me. A penize co potrebuju na zivot si z ni vyplacim, ale ne vice.
Ma to vyhody i nevyhody. Nevyhoda je, ze to stoji penize/cas, je nutna jista byrokracie a nemusi to byt jednoduche. Ale vzhledem k tomu, ze Alena vydelava penize v zahranici, tak tato firma muze klidne byt kdekoliv na svete, treba v nejakem danovem raji. Vyhoda pak je, ze vydelane penize se ve firme hromadi jako v rezervoaru a zdanenim fyzickych osob prochazi jen to co budu tahat ven a projidat. V zasade firma muze delat ty same investice co bych delal jako fyzicka osoba (je tam ale vic papirovani), ale pracuje s cistyma penezma neocesanyma o dane z primu, zdravotni, socialni, solidarni prirazka k dani, atd. Temito danemi ty penize prochazeji az po pripadnem zhodnoceni, kdyz je clovek z firmy nadobro vytahuje.
Samozrejme je dobre toto delat s rozumem a nemit 90% sveho majetku na hromadce v nejake pofiderni bankce v nejakem tropickem haji, kde je nenulove riziko, ze mi zitra vypnou elektronicke bankovnictvi a majetku z firmy se budu tezko domahat. Ale to neni uplne neprekonatelny problem. Napriklad jak tady nekdo navrhoval investici do krypta. Nerikam jako investici, ale jako nastroj pro hedge takoveho rizika! Predstav si, ze takovato firma prelije 90% svych volnych penez z bankovniho uctu do bitcoinu, od ktereho si drzim klice jen ja. Pak mohu klidne spat, protoze nejsem zavisly na tom jak se nejaky clovek na druhe strane zemekoule vyspi. A pokud nemam zaludek na volatilitu ceny bitcoinu, tak se da i toto riziko hedgovat na existujicich krypto burzach.
Takze Alene bych doporucil investici do studia jak “nevydelavat” zbytecne moc penez 🙂
Díky:) Tohle zní jako z knížky od Kiyosakiho:)
Dával bych nějaké procento do rezervy = na spořící účet, nebo na P2P půjčky (kde se dají v případě potřeby ze second marketu rychle vytáhnout).
Zbytek bych dal do něčeho rizikovějšího, buď akcie, nebo ještě lépe krypto (jak píše v diskuzi Filip). A samozřejmě ten poměr kolik do “safe varianty” a kolik do rizika je na Aleně.
20 tisíc měsíčně je zaokrouhlovací chyba, ne?
Ahoj za me dat 10 proc na zdravi a to stejne do vzdelani. Pak zbytek na tři části. Prvni mit menu kde bydlis. Druhá pořídit nejake jine valuty. Swiss. Jen. Norska koruna pro pripad kolapsu EU ci Usa. Ve zbylé casti tez na tři dily. Napr po 2000 do cennych kovu. Risknout bud crypto anebo jednou za xx mesicu mensi obraz ci nejake umeni. Ale s tim ze napr 5 a vice let na to nemusis sahat. Snad to pomuze.
Pořídit si dítě. Ideálně s člověkem, se kterým ti 2 chtějí být navzdory svým chybám (=tj. smířit se s tím, že ta/ten s kým žiju, má svoje chyby, ale i přes jeho/její chyby chci s tím člověkem být, dlouhodobě).
Koupit pole (=pár set nebo pár tisíc m2), které v perspektivě až dítě dospěje, tak na tom poli si snad dítě může nechat postavit/postaví vlastní bydlení. Tj. pole, které je dnes daleko od obce, ale pole u kterého snad v budoucnu – za 20-25 let – by mohly stát nějaké stavby pro bydlení (=tj. někdo dotáhne inženýrské sítě pár desítek metrů od pole).
Zdraví se dá opatřit a udržet téměř zadarmo, pokud člověk ví, jak na to. Ty nejhodnotnější věci, který pomáhaj si člověk kupovat nemusí, ale jsou nám k dispozici všude kolem. Aspoň já to tak mám odzkoušený. A vzdělání si myslím, že v dnešní době taky, takže to jsem zavrhla. Vše, co potřebuju vědět najdu na netu a na ten zbytek se zeptám lidí kolem.
A za ten zbytek děkuji 🙂 Zamyslím se nad tím 🙂
to je jak z teoreticke priručky nejakeho profesora- umeni? kdo ji to asi odhadne? lidvidita zadna- nebo si myslis ze obraz prodas za ferovou cenu v krizi kdy je kazdemu u pr..le???? vzdelani? do ceho vzdelani kdyz si vydela takove penize nemusi se vzdelavat- to plati pro lopaty co v mladi na studium kaslali a ted chcou honem hrr neco budovat.10 procent na zdravi? to jak? pojistit se, sry to je kravina od pojistovaka . jine valuty te taky moc neochrani protoze je budes muset nejak smenit- takze v krizi za spatny kurz..Zlato apod kovy jsou taky vcelku kravina ale kdzy uz tak jo rekneme 5 procent vsech prostredku pro pocit zariveho kovu v supliku. krypto i kdyz sam v nem jsem tak je to spis penize odepsat….za me a muj nazor- nelze doporucit nic konkretniho dokud nezname cloveka na drueh strane jeho naturu zvyky apod
Alena nemá čas (spíš není ochotná si jej udělat), takže ať přebytky šoupne někam na spořicí účet s výnosem kolem 1% do airbank nebo hello bank. Může se pak i nadále věnovat 48 hodin týdně práci, co miluje. Hotovo dvacet.
Jsem ochotná si čas udělat, ale ne teď 🙂
hele enchcu rypat ale s tou blbosti typu nechce si udelat cas jsi ujel- pokud vydělám za hodinu sve prace např 2t kč tak je pro mne lepsi aktualne mit tech 2t kč za tu hodinu nez si sednout a premyslet tu hodinu zadarmo- co jako chces vymyslet? nejaky zazracny byznys po česku? rozizdet si vlastni one man firmy? z cim proc jak kde? navic pokud vydelam tolik ze mi 20t zbude nemam zajiem nic budovat protoze jako novacek na trhu nevydelas tolik a potom v krizi jsi kazdemu ukradeny a koncis jako prvni narozdil od velke firmy kde se jen neco upravi a zmeni- sam v takove šaškarně jsem tak to vim a za 3- takovych malych živnostničku apod je tolik ze nema cenu rozjiždet dalsi firmičky co stoji za starou belu ale autor tajne doufa že stvoří druhy facebook nebo alzu
To se nám tu sešlo nápadů, bez urážky dovolte abych poukázal na jednu věc. Jediný kdo Aleně smysluplně odpověděl je samozřejmě John. A proč? O Aleně máme minimum informací, čili odpověď by měla být buď zcela univerzální (John), a nebo s těmito informace nějak pracovat (vlastně nikdo). Co víme? Alena svoji práci miluje, radit jí ať s ní skončí a jde dělat něco jiného je tak dost mimo.. Stejně tak jí hned radit ať si založí vlastní firmu –to jednak není pro každého a jednak to v mnoha případech nedává smysl. Pominu fakt že kdyby Alena chtěla radu ohledně podnikání, její otázka by asi zněla „mám x tisíc na rozjezd firmy, do čeho mám investovat nejdřív?“
Co když je Alena třeba modelka – má trávit 12 hodin denně v kanclu nad papírama, ztloustnout 30 kilo (komu se to nestalo?) a mít kruhy pod očima aby založila vlastní agenturu? Bum právě jste jí dobrou radou nejspíš zničili kariéru i život 🙂 Nebo dělá obsluhu na zaoceánské lodi? Takže má podnikat tak, že si koupí vlastní zaoceánskou loď? Chci říct že rada „rozjeď firmu“ není univerzální rada pro 95% třiadvacetiletých holek.. Doufejme že Alena neposlechla rady že má nakupovat konzervy s jídlem (promiň kámo ale jsi fakt mimo) a stále na tu pravou radu čeká… Otázek na to co dělat se „zbytečnými“ penězi už tu pár bylo ale vždycky mi přijde že se na tím moc nezamyslíte a prásnkete odpovědi typu „vraž to do krypta“ (nic proti kryptu ale zase je to tak specifický že to radit každýmu na potkání je kravina) nebo „je mi 50 a ve 23 bych JÁ chtěl udělat tohle, tak je to dobrý i pro Alenu“. No, spíš není…
To fakt nedáme dohromady nějakou univerzálnější odpověď abychom těm mladejm poradili? 🙂
@mib +1 taky jsem ztloustnul 30 kg kdyz jsem na plno makal!:-)
Jestli jsi testoval a ladil svoje pizzy tak se ani nedivim.
Nejlepší rada je začít podnikat na vedlejšák.
S 20t měsíčně se dá začít. Postupně to nabalovat a rozjíždět. Důležité je si vybrat správný obor, které bude mít p. Alena blízký a který ji bude bavit. Podnikat klidně i ve dvou oblastech a který uspěje u toho zůstat a budovat jej dál.
Jinak rada Peter L. není špatná 🙂
jasně souhlas, ale kupovat konzervy a pak je prodávat ve Venezuele taky není od věci , jasně vtip 😉
Důležitá je diverzifikace portfolia, tzn. např. pravidelné investování, koupě bytu , spořící účet apod.
A hlavně investice do vzdělání, tzn. buď jazyky, nebo IT , java, scrum, test analýza apod.
Jestli na to Alena nemá IQ , tak se pak dobře vdát 😉
Investice do vzdělání jsou u mě na minimum. Na angličtinu jsem si koupila knížku za 500Kč. Každej den nad tím strávila nějakou tu hodinu. Pak jsem si procvičovala mluvení tak, že jsem se hlásila na různé práce, stáže a projekty v zahraničí. Lidi mně pak volali a dělali se mnou pohovory a já si tak mohla procvičovat mluvenou formu:) A nakonec jsem se naučila aspoň základy HTML a CSS. Ale to nestálo ani korunu.
Díky za pěknej komentář 🙂 Ano, kdybych potřebovala radu s podnokáním, zeptám se na to 🙂 Kažodpádně stejně budu razit cestu s nejnižšími náklady. Tudíž i tak bych stále někam ráda pravidelně peníze dávala 🙂
Tazateli můžu pro inspiraci uvést moji investiční strategii. V první fázi jsem se zaměřil na bezpečí:
1. Nejdůležitější je mít rezervu 12 měsíců nezměněné životní úrovně v hotovosti. Tu dělím na cash v bance na spořícím účtu a cash doma v Kč a USD.
2. Po splnění bodu 1 jsem nakoupil prepperské zásoby v oblastech: voda, jídlo, teplo, světlo, bezpečí /sebeobrana/, komunikace, léky, hygiena, nástroje.
3. Po splnění bodu 2 jsem přidal do portfolia kovy v hodnotě 12 měsíců přežití v New Yorku. Ve fyzické formě.
Tyto 3 body mi přinášejí bezpečí před krátkodobou katastrofou, hospodářským cyklem a idiotama v různých podobách. Worst case je tady asi Venezuelský scénář: spoluobčané si zvolí naprostého magora který rozvrátí zemi. Což u nás není zas tak nereálné, lidé tady nemají pevnou morální strukturu, 30% lidí dokonce úmyslně volí hajzly. Babiš, Mečiar i Hitler byli zvolení naprosto demokraticky. V ten moment potřebuji nějaký čas přežít (bod 1,2) když se do půl roku situace neuklidní, začít nový život jinde (bod 1, 3). V případě zavřených hranic potřebuji někoho uplatit (bod 1, 3).
Až poté se můžu zaměřit na investice, to znamená měnit riziko za zisk. Možná se staromilec, ale cílím na výnos 3% nad inflaci. Takže jsem to sestavil takto:
4. 40% nemovitosti. V souvislosti s bodem 1 je zajímavý pojem offsetová hypotéka.
5. 20% portfolia Low-cost EFT na S&P500
6. 20% portfolia dluhopisové fondy
7. 10% Vlastní podnikání
8. 10% Poker. Tady je crypro, p2p, české dividendové akcie, půjčování peněz známým na jejich podnikání, obchodování s pozemky a podobné v principu blbosti.
Blbá zpráva je, že s 20tis měsíčně bych to asi nedal, byť jsem s podobnou sumou kdysi začínal.
@Peter L. Nejdulezitejsi jsou zbrane!!! Jestli se na to divas takto katastrofalne! Zbrane a naboje!!!
Přesně to mě napadlo. Jinak člověk jen shromažďuje zásoby pro nejsilnějšího jedince v okolí, až to přijde 😉
Ty mám pochopitelně taky, Johne, v bodě 2. Kdysi jsem se vyžíval v střelbě, aktuálně mám oblíbenou hračku – kladkový luk. Tichý hajzl kterým sejmeš jakékoliv zvíře na planetě. Úsťová rychlost šípu 110 m/s.
Doufám že zásoby ani zbraně nikdy nepoužiju. Doufám, že jsem to všechno kupoval zbytečně. Ale přijde mi to jako základ bez kterého bych do investování nešel. Speciálně jak máš děti, cítíš zodpovědnost.
Byl jsem v podobne situaci jako Alena pred 7 lety. Tech 7 let davam tech 20000 stranou do akcii. Vysledky jsou lepsi nez uspokojujici, a to i presto, ze cesky mluvici internet ma celou tu dobu dost duvodu akcie nekupovat.
Jediny hacek je, ze clovek musi venot velke usili neudelat prilis mnoho chyb. Ctu priblizne 3 hodiny denne, ze zacatku mozna i vice.
@Anonym Jen za sebou mame nadherny rust v akciich kvuli konjukture. Kdokoliv investoval do akcii tak vydelal. Ale vecne to trvat nebude. Naposledy jsem videl jak kazdemu kleslo portfolio o 50% a cekalo se nez se to zbrabora…
Když to není o jednorázové částce, ale o pravidelném investování, blízkého poklesu bych se nebál, investice se zprůměrují, a cokoliv koupené na dně půjde pak výrazně nahoru.
@John, ano behem konjunktury je akciim hej.
Nicmene, celou dobu od krize se lide na akcie divaji negativne. Kdyz se kouknu na nejake tituly, tak mi neprijde, ze by akcie byly vybidovane do nejakych velkych vysin. Namatkou AER, BEN, BMW, CMI, INTC, SAFM, WFC, jsou velmi dobre rizene firmy, ktere nemaji prostor k poklesu o 50% na prilis dlouho (odhledneme od nejake kratkodobe likviditni krize).
Vsichni na internetu ocekavaji krizi a cisti balance sheets. Na trzich je prebytek hotovosti a ten ceka ladem, dokud nekomu nerupnou nervy. I ja truhlik mam priblizne 45% majetku v hotovosti (behem cele konjunktury, holt cena za to, ze se clovek uci).
I Ty, Johne zminujes krizi a cekas na ni. Mnoho lidi je v takoveto situaci. Je to proto, ze jsme si na zapade nezazili ten bujary vzestup, kdy kazdy pohadkove bohatne a proto neni az tak bolestne drzet celou dobu hotovost.
Nicmene pro Alenu je dulezite neco jineho, kdyz je ve 23 schopna generovat takoveto prebytky, muze byt schopna generovat dvojnasobne prebytky o 7 let pozdeji. A muze byt dobre venovat se necemu, co bude skalovat. Venovat se necemu, cemu se bude moci venovat i o 20 nebo 40 let pozdeji, protoze zkusenosti se holt scitaji.
@Anonym Ja jsem obrovskym zastancem nakupu akcii pres Dollar Cost Averaging. Proste pravidelne, kazdy mesic, idealne automaticky nakoupit akcie.. nepremyslet jestli je krize, jestli jdou ceny nahoru nebo dolu. Jen bohuzel je tezke najit nekoho kdo by to takto jednoduse umoznoval (existovalo Loyal3, ted nevim kdo to dela). A presne tim vytrvanim a pravidelnymi nakupy se nejlepe investuje. Ale dival jsem se na to z pohledu 23 let kdy treba penize budou brzy potreba na neco jineho (nakup bytu, nejaka cesta, vzdelani), tak proto jsem doporucil jen ten sporici ucet. Kdyz by prisla nejaka korekce tak videt, ze uspory investovane do akcii klesly pres noc o 30% je neprijemne. Ale dlouhodobe delat dollar cost averaging a takto investovat je vyborny zpusob (a nedivat se vubec jak se vyviji ceny.. jen proste vytrvat)
To je pravda — nevime, jestli Alena bude penize potrebovat.
Do akcii se nejlepe investuji prostredky, ktere nikdy potreba nebudou. Resp. je potreba byt srozumnen s tim, ze nakup baraku se bude odkladat. Je treba byt srozumnen, ze se bude jezdit ojetinou, kdyz auto rupne behem krize.
Díky Johne. Ještě by mě zajímalo, jaký míte názor na P2P půjčky.
Myslím, že o nich se tu dá dočíst hodně. IMHO to není moc rozumná investice, pokud předpokládáme krizi do pár let. Jedině, že by ty půjčky byly kryté aktivy v poměru aspoň 2:1.
Jinak BTC fakt neignoruj 🙂 Aspoň 1/10 bych do něj dával.
Za posledních 10 let kdy to šlo z krize do konjunktury vydělal do akciích snad každý kdo negamblil a kupoval provařené blue chips nebo tech firmy 😀 To fakt nebylo žádné umění… 🙂
Koupit menší byt na hypo (v ČR, klidně i mimo Prahu) a pronajímat ho… Ale to by chtělo někoho v jeho blízkosti (když je autorka v zahraničí), kvůli řešení občasných drobností.
Krize ještě nebude dlouuuho. 🙂 Přeji hezký den. Nestrašme se. 🙂
nejde o straseni, ale o touzebne ocekavani
A v době krize určitě podílové fondy. 🙂 Ty se rozkládají v čase. Takže na tom můžete vydělat víc. 🙂
Abych jen nekritizoval ale taky něco přispěl.. Zamyslím se nad tím co tu padlo a co mi přijde důležitý.
První a nejdůležitější- když makáš 50 hodin tejdně měla bys dělat práci co tě baví a naplňuje(OK u tebe splněno, ale beru to teď obecně). Pokud vyděláváš spoustu prachů v práci kterou nesnášíš a vysává tě, tak to nemá žádnej význam. Jednou to blbě skončí, v lepším případě do 30ti vyhoříš, v horšim prožiješ život co je nebaví. Jasně, trochu klišé ale je to pravda.
Polštář ve výši 6 platů –souhlasím že mít rezervu na hoří časy se hodí. Šest platů je v tomhle věku asi moc. Neříkám že se má žít od výplaty k výplatě ale pokud slečně zůstává 20K měsíčně, můžeme čekat že bere něco mezi 40-60K. No a mít někde na účtu 300K bokem kdyby něco je sice super a ty peníze se neztratí, ale upřímně –kdo z Vás to ve 23 měl? A šlo to i bez toho, žejo.. Takže jo, 100K na spořícím účtu na 2-3% je až až..
Druhou věc co bych poradil – část utrať za věci co tě baví. A myslim to vážně, je i 23, jíst suchej chleba a šetřit jak blázen, všechno chytře investovat a mít dokonale rozplánovaný cashflow až do 100 let? Mladý je člověk jenom jednou a k tomu patří u sem tam utrácet za blbosti, odjet pařit na rockovej festival, zmizet s kámošema te měsíc na roadtrip, prostě cokoli. Když si neužiješ v tomhle věku v 50 ti budou miliony na účtu na nic. Prostě už to nebude ono. Jasně Johnovy trip reporty jsou super a inspirativní ale je to jen náplast zato že už je člověk starej, že jo Johne? 🙂 Prostě nežít ve dvaceti aby člověk rozumně investoval je kravina.
A další „kontroverzní“ rada-pokud máš víc než potřebuješ (což asi máš), část dávej pravidelně na charitu. Neřikám 20K měsíčně, ale posílat 500 na nemocný děti/kočky v útulku/stařečky s rakovinou/cokoli jinýho bys mohla a dle mého i měla. Proč? Budeš lepší člověk, začneš peníze vnímat trochu jinak, ne jen jako tu věc co je jí potřeba mít co nejvíc. Jsem fakt přesvědčenej že tohle je důležitý.
A zpět k tomu do čeho ty prachy vrazit – konkrétně. Asi bych začal konzervativníma investicema se státní podporou- stavebko, důchodové připojištění –jen tolik aby člověk dosáhl na příspěvky ale kromě nulového rizika ti tyhle investice zlepšují kredit v očích bank atd. Je to prostě takový základ, který neurazí a nenadchne.
Ještě něco zbylo? Ok-projdem si rady-zlato, obrazy atd – pro mladýho člověka, kterej nemá úplně stání, dělá v zahraničí je to spíš blbost (bez urážky). Zlato (souhlasim s investováním jen do fyzického) někde vozit po světě? Nebo mít u rodičů na chatě? To asi ne. Depozitní schránka zas dost sníží potenciální výnos. Umění to samé. To jsou dobré věci pro starší a usazené, navíc umění je potřeba věnovat čas, pokud to vyloženě není i tak tvůj koníček tak toho času na sběr umění bude dost později. Stejně jako nějaké specifické finanční instrumenty, akcie, koneckonců i to krypto atd. Aby člověk nebyl úplná ryba, musí věnovat čas studiu, jak co funguje, do čeho jít a nejít atd. Takže zase jsou to věci vhodný pro lidi co maj čas a chtějí se tomu věnovat, fakt chcete aby chudák holka ležela ve finančních zprávách, sháněla inside info a nakupovala akcie? Jasně vrazit něco do akciových fondů lze, ale tam se výnos blíží těm spořicím účtům.
Vzdělání – jo ok ale předpokládám že vzdělání v oboru zajistí zaměstnavatel a většina seberozvoje jde díky knihám a internetu realizovat za pár korun. Investovat do MBA a podobných hovadin nemá cenu, pokud nemáš zájem o hi-end pozici v korporátu, a pokud jo tak si to nech zapaltit od toho zaměstnavatele 🙂 Cizí měny? Jako fakt? Chce tu někdo tvrdit že koruna či euro padnou na nulu a když nebudeš mít franky chcípneš hlady? To je nepochopení měnovýho trhu, na měnách se takto vydělat nedá, jako diverzifikace je to zbytečný, promiň ale přijde mi to mimo jak ty konzervy..
A poslední- nemovitosti. Jasně, nemyslim že ceny třeba v Praze někdy půjdou moc dolů. Na druhou stranu to asi znamená hypotéku = 20 let závazek. Takže tam to má cenu jen v případě, že už máš nějakou představu jak bude tvůj život vypadat dál 🙂 Zní to jako sranda, ale znám lidi co vědí že se nehnou z Prahy, pak nevidim důvod proč si tam nekoupit byt a zatím ho pronajímat. Jestli se v čase ceny hnou mínus 10% je ti pak úplně jedno. Ale pokud nevíš jestli nebudeš žít na druhym konci planety, je hypotéka v Praze dost závazek.
Takže „kam s tím“? Spousta lidí tu dává konkrétní rady, který jim fungujou ale obecně fungovat nebudou, takže investuj do příležitostí kterým rozumíš ty. To je asi to co se ti konecknců snaží lidi tady poradit… Neřeknu ti co to přesně bude, ale většina lidí se něčemu věnuje celkem do hloubky a je pak schopná v dané věci vidět příležitosti. A nebo, jako John, vidí příležitosti všude. Pak prostě nějakou najdi, vyhodnoť rizika a jdi do toho. Nebo si řekni že riziko ro tebe není, hoď to na spořící účet a za deset let to použij na byt ke založíš rodinu. Nebo to procestuj, či cokoli jinýho, na tom taky není nic špatnýho, nemusíš investovat za každou cenu.
@mib . Když si neužiješ v tomhle věku v 50 ti budou miliony na účtu na nic. Prostě už to nebude ono. Jasně Johnovy trip reporty jsou super a inspirativní ale je to jen náplast zato že už je člověk starej, že jo Johne?
Ano souhlasim!!! Za mlada si clovek uzije vse lepe!!! Cim je starsi tim se mu stejne chce mene cestovat! Takze urcite moc dlouho necekat!
Díky za pěknej koment 🙂 Po pravdě, cestování už mě docela unavuje. Něco jsem si proestovala jako gymnastka, něco sama. Ale, že bych potřebovala letět přes půl zeměkoule, abych viděla nějakou sochu, to zase ne. To spíš strávit někde delší čas třeba dobrovolničením (na což člověk peníze nepotřebuje, když si to umí zařídit:). Nebo třeba můžu využít erasmus plus, kde mně to všechno zaplatí 😀
Naprosto chápu, že jsem mladá a zdravá a můžu dělat v podstatě všechno. Moje záliby ale většinou nejsou vůbec finančně náročný. A když narazím na něco, co by se zdálo drahý, většinou najdu řešení (viz. cestování)
Užíval bych si…o to jediné tě už nikdy nikdo nepřipraví, vše ostatní je riziko s malým ziskovým potenciálem a spousta lidí o investice přišla…a také bych investoval do vlastního vzhledu a vlastního parnerského potenciálu…je ti 23 a blíží se důležitější záležitosti, než řešit investování 20 litrů měsíčně…
Pokud nemá paní čas na to, aby se starala o své peníze, pak je nejlepší, když si je užije teď. Protože v opačném případě si je s největší pravděpodobností užije někdo jiný.
20 000 Kč měsíčně je normální měsíční úloženka, která nepotřebuje žádnou investici, prostě si otevři vedle běžného účtu spořák a dávej to tam. Nevíš co se stane zítra natož za pár let, třeba se někam odstěhuješ, koupíš pozemek, malý byt. Nevíš kdy přijde krize, co krize udělá s tebou, s tvoji prací, s tvojí rodinou… prostě mít třeba 500-700 tisíc k dispozici je fajn, a že to vydělá jenom 1% ročně a ne 3,5,10 a více? A co… příběhů o tom, jak lidi chtěli, aby jim peníze něco vydělali a přišli o vše je natisknuto tuny papírů. Jeď si svoje, příležitost si tě najde.
Co mas rada a co umis dobře? Jsou ty věci dvě? Např matematika a ekonomie nebo jazyky a historie nebo třeba šití a design (jen příklady) Zkus definovat ideu, reálný problém, zkus vytipovat řešení, zkus ho nějak navrhnout a zkus to rozjet s málem co máš a za rok dva uvidíš… Nastartoval jsem takto vedle fulltime práce business, založený na obchodu a it security, obojí mě bavilo oboji jsem se musel učit od basic levelu… A dneska? Řeším přesně o řád vyšší částku měsíčně než ty.. Jasně, na johna to určitě zdaleka nemá, ale jen dávám důkaz, že to jde, když děláš věci co tě baví, naplno, a dobře… 10x jsem to chtěl zabalit ale vydržel jsem 🙂 no a osobně teď investuju do všech věcí co tu zaznělo… Nemovitosti, pozemky, stříbro mince, BTC, zbraně a dost do dobra okolo.. Protoze kdyz treba pomuzu financne anonymne nekde tak to hezky zahreje u srdce a osobne si tim jakoby odpocinu psychicky
Udelej si www stranku a nabidni kazdy mesic castku 10.000Kc jako investici do projektu. Google porad nabizi adwords zadarmo tak to zadarmo zpropaguj. Mesicne ti prijde 5-20projektu a ty do neceho vrazis penize. Asi tak 80-90% nevyjde. Zbytek se okoti a investici minimalne zaplati. Naucis se na tom spoustu noveho poznas lidi ze vsech moznych segmentu. Kdo bude tvrdit ze 10.000 je na rozjeti malo protoze libovolny argument tak nic nedokaze.
Aleno, ve 23 letech je nejlepší investice do sebe, do vzdělání, do zážitků. Ano dávej si něco stranou. Neseď pořád v práci, rozšiřuj si obzory, jeď na jazykový kurz, na kurz surfu do Portugalska nebo na týdenní kurz šití. Cokoliv. Nesvazuj se představou, že máš do něčeho investovat. Ty teď nejlépe udělaš když půl utratíš viz výše a půlku uspoříš.
Co treba vratit neco rodicum? 🙂
Nepsala, že by měla od rodičů nějakou půjčku…
Tys to nepochopil 🙂
Nic proti, ale běžní 50-60 letí rodiče obvykle nepotřebují fin. dotace od svých 20-30 letých dětí, kteří potřebují řešit bydlení, zakládání rodiny atd. V již skoro důchodovém věku mají normální lidé již dávno zajištěné základní nebo i nadstandartní potřeby.
Jsou spíš rádi za nefinanční pozornost – jako že za nimi mladí občas přijedou, dovezou vnoučata atd.
Obvykle to je spíš naopak, že rodiče ještě mladým vypomohou do začátku…
Když budou potřebovat, jsem připravená jim pomoct 🙂 Kažodpádně to teď nepotřebují. A pokud budu s penězma něco dělat už teď, můžu jim pak koupit na stáří o něco víc 🙂
Nebo taky ne( samozřejmě záleží na úspěšnosti) 😀
Užít si to (procestovat)? Ve dvaceti pro mě bylo 200 tisíc velké peníze které přece jen tak neprošustruju. Ve 30+ je rychle vydělám, ale není čas za ně projezdit svět (a s dětmi to stojí víc, než s karimatkou a batohem).
A ještě mi jako lepší věc než spořící účet za nula nic přijde ofsetová hypotéka. S 20k měsíčně koupit něco aby splátka a náklady byly za 10k a zbytek spořit. Snížit si o úspory 2% úrok hypotéky je jako spořit s 2% úrokem, a kdyby byly peníze třeba, dají se obratem vybrat.
To by možná šlo 🙂 Dobrej nápad, díky 🙂
Nejlepší je investice do sebevzdělávání, osobního rozvoje, případně vlastního projektu.
Řeším něco obdobného, ikdyž je mi o pár let víc. Zbytek, co mi přebývá (dělám pro US firmu z ČR), posílám na fondy (nevýhoda je, že jsou velké poplatky, nemám čas sedět u článků a studovat nejvýkonnější akcie, navíc je to spekulace a stejný jako hrát Poker – pokud si správce fondu vezme 3% a máme inflaci kolem 2%, musí být výkonnost fondu minimálně 6%, což u indexů odpadá, tam je poplatek pod procento), nemovitostní fondy (nemovitosti snad ještě nikdy nijak brutálně neklesaly, maximálně stagnovaly) a teď nově indexy (u nás jen skrze EFT, tam jsou nízké poplatky a je to pasivní investování, co nestojí čas a dlouhodobě vždycky vyděláš, kór když Ti je 23). Bát se investování do akcií je zbytečné, ano, přijde krize nebo korekce, ale zatím se to vždy za posledních 100 let vrátilo zpátky, takže když kupuješ pravidleně, kupuješ ve slevě a pak vyděláš, když to jde nahoru. Kdyby Ti bylo 50, asi to nebude nejlepší strategie, když Ti je 23, tak určitě ano. Waren Buffet nakupuje zásadně ve slevě, ano, má z čeho, na druhou stranu ty taky 🙂
Krypto je riziko, není ještě vyzrálé, můžeš hodně získat i hodně ztratit, nikde není psáno, že to nebude nakonec 0.
Komodity můžou být taky zajímavé, hlavně některé (zlato je přežité) a případně fondy energetické, to jsem ještě nezkoumal.
Občas jsou fajn firemní dluhopisy typu Rohlík (tam se ale na malé investory nedostalo), takže je dobré to sledovat. Dá se dostat i na 15% ročně, většinou zajištěno.
Spořící účet je fajn, ale u nás Ti nevydělá ani na inflaci, to už je lepší Buřinka 🙂
Když tak o tom přemýšlím, možná by nebylo od věci koupit byt a pronajímat ho, k tomu nějakou 100k zálohu, když Ti vypadne nájemce a po splacení můžeš prodat a reinvestovat. Mám v plánu něco podobného (pronajímat již splacený byt a splácet si Tím hypotéku na dům, který budeme stavět)
Kup si pár knih o investování, to Tě nakopne, pokud teda máš čas číst, já si ho vždycky najdu.
Pokud akcie a investování nejsou tvůj denní chleba a nechceš se v tom rozvíjet, tak bych volné prostředky dával na účet s rozumným úročením. Z něho potom případně přelévat do vhodných nemovitostí (pokud nejsou ceny vyšroubované moc vysoko) a ty dále pronajímat. Současně užívat života, relaxovat, utrácet peníze za to, co tě baví, investovat do sebe, do zážitků, do vzdělání a seberozvoje..mladá jsi jen jednou. 😉