Vybiram z komentaru a rozepisuji se.
Ahoj Johne, asi to úplně nesouvisí s tématem, ale byl by jsi ochoten zveřejnit tvou typologii/charakter (jednoduše silné a slabé stránky, které ovlivnili tvé dosavadní úspěchy)? Dělal sis někdy osobnostní testy a řídil se jimi? Moc díky a ať se Ti v příštím roce daří !
Jako kazdy clovek mam svoje specificke silne a slabe stranky. Kazdy clovek je ma jine a je potreba si uvedomit jake to jsou. Tohle povazuji za velmi dulezitou vec.
Jsme v dnesni dobe zaplaveni ruznymi navody jak se vse naucit, jak organizovat cas, jak presvedcit lidi, jak se naucit prodavat, jak se naucit programovat, jak GTD, jak delat weby, SEO, jak vse analyzovat … Na vsechno jsou knizky, navody, webove stranky, skoleni a konference. Kazdy z tech profiku se vas snazi presvedcit jak ta jeho oblast nebo predmet jsou dulezite a jak se vsechno muzete naucit. Nebo pripadne si objednat konzultaci nebo sluzbu.
Uprimne receno to mnozstvi informaci a navodu je PREHLCUJICI! Bylo by to fantasticke, kdyby se clovek dokazal VSECHNOnaucit. Ale realne to nejde. Zabralo by to obrovske mnozstvi casu. A i kdyz se stanete kompletnim odbornikem v nejake oblasti vam nezaruci uspech a prosperitu. V nasledovani nejakych navodu nebo najmuti odborniku to neni. Proto je dobre vedet jake mate silne a slabe stranky. Co realne dokazete. V cem se muzete vylepsit. V cem se stanete odbornikem. A podle toho si urcit vlastni strategii jak maximalizovat svoje schopnosti a pritom se z toho nezblaznit.
Tohle omezeni si uvedomuji a ridim se podle toho. Vim predem, ze moje znalosti jsou omezene. Proto se snazim mit pohled z odstupu a radeji vzdy hledat prilezitosti v tom, ze mam prehled v sirsim zaberu. Ctu, zkoumam a zkousim, abych mel o vsem prehled. Kdyz to vezmu v podnikani tak chci trosku rozumet ucetnictvi, programovani, jak se delaji weby, SEO, PPC, marketingu, jak zmerit co je efektivni… Nemusim vedet uplne kazdy detail. To ani nejde. Ale tenhle pristup beru jako velmi dulezity. Z te me slabosti, ze nejsem odbornik na nic vychazi silna stranka, ze mam prehled z toho sirkeho zaberu. A tim padem prijdu na spoustu veci na ktere odbornici neprijdou, protoze jsou az moc specializovani.
Takze moje hlavni slabost je, ze poradne nic neumim. Takze tomu zase vsechno prizpusobuji. Vyhybam se komplexnosti a vse se snazim delat jednoduse. Kdyz treba nerozumim pravu tak se vyhybam komplikovanym pravnim situacim a smlouvam. Z toho taky vyplyva, ze v podnikani se nezameruji na firmy (B2B), ale na zakazniky (B2C). V B2B budete podepisovat smlouvy s velkymi firmami a jednat s jejich pravniky. V B2C mate nejake jednoduche obchodni podminky a v nejhorsim pripade se da temer kazdy problem vyresit vracenim penez. Kdyz mate spoustu malych objednavek za par dolaru tak neni problem nikdy vratit penize a vyresit problem. Kdyz mate par B2B zakazniku s kontrakty za miliony tak si vytvarite spoustu potencialnich pravnich problemu. Takto to funguje se vemi dalsimi obory. Vse delam jednoduse do miry jen jak tomu rozumim. Kdyz tomu nerozumim tak to nedelam. Najdu zpusob jak to delat jednoduse, abych minimalne riskoval. Zase tohle ma kazdy jinak. Kdyz je nekdo velmi dobry na pravo tak treba na tomto zalozi sve podnikani. Dela komplikovane pravni veci. Citi se v pohode a vyuziva svou silnou stranku. Tohle plati pro kazdy obor a specializaci. Treba to programovani, kdy radeji vyuziji nejaky open source nebo treba Gmail na delani supportu pro zakazniky. Cim jednodussi tim lepsi.
Moje slaba stranka je prodavani. Nesnasim schuzky. Nesnasim nekam telefonovat. Nechci nikoho o nicem presvedcovat. Nechci ztracet cas. To je moje slaba stranka. Kazde podnikani co delam se vyhyba prodavani. Tohle o sobe vim. A protoze to vim, tak jsem kazde podnikani prizpusobil tak, abych se tomu prodavani vyhnul.
Radeji nabidnu levnejsi ceny a rovnou je jasne a zretelne zverejnim na webu, nez aby me musel zakaznik kontaktovat a neco se mnou osobne resit. Nekdo jiny to bude delat presne obracene, protoze treba vi, ze dokaze lidi presvedcit kdyz se s nimi bavi po telefonu.
Moje silna stranka je nastaveni cen. Tohle osobne beru jako marketing. Jak nastavit ceny a sluzby, aby zakaznik mel pocit, ze dostava dobry deal. Chci ty ceny mit nastavene tak, aby firma byla hodne profitabilni a abych ty ceny nikdy nemusel menit. To je idealni stav. Stravim obrovske mnozstvi casu premyslenim jak nastavit ceny kdyz zacinam neco noveho. Tohle si myslim, ze je moje silna stranka. Mit ten cit jak ty sluzby dat dohromady, aby zakaznik kupoval, ale zaroven aby firma i vydelavala. To nikdy jsem zvyraznil proto, ze myslim, ze zakaznici v podstate nemaji radi zmeny. Nekdo si vytvori marketinkove oddeleni co bude vymyslet ruzne slevy a akce. Bude porad hybat s cenami a postupne nasirat zakazniky. Davam prednost znovu jednoduchosti. Jasnym cenam. Zadnym hram na to, ze jednou je sleva a pak neni. Sam nesnasim pocit, ze si neco koupim a za mesic to je slevneno. Takze tu stabilitu cen a jasnou cenovou politiku povazuji za extremne dulezitou.
Moje silna stranka je efektivita. Dokazu delat vse maximalne efektivne a levne. Proste tak jako bych nemel penize. I kdybych ty penize na nejaky naklad mel, tak radeji vymyslim jak to udelat levneji. Je to mentalni cviceni a zakladni pravidlo. Snazim se vzdy vymyslet nejake kreativni reseni jak delat veci levneji a rychleji nez konkurence. Tohle je nesmirne dulezite. At mate jakoukoliv konkurenci a dokazete delat veci o dost levneji a rychleji nez konkurence tak mate nesmirnou vyhodu. Tenhle pristup mam pro kazdy aspekt fungovani firmy. Kazde male zlepseni ve firme se nakonec scita. I uplne male detaily a treba to jestli utratim za neco mesicne za neco o padesat dolaru mene. Behem casu to naskace. A takovych vylepseni vymyslim desitky nebo stovky v kazde casti firmy. Nebojim se vyzkouset si jakoukoliv praci. Vymyslet jestli to nejde delat lepe. Konkurenti muzou prodelavat penize a ja budu mit nadherny zisk s nizsimi cenami pro zakazniky. Kupodivu, kdyz jsem kdykoliv daval nekomu rady z teto oblasti tak se to lidemnikdy moc nelibilo. Vzdy mel kazdy predstavu, ze to bude delat mnohem lepe a profesionalneji nez jsem to delal ja. Ze kdyz ty penize utrati tak budou vepredu. Proste tento pristup neni pro vetsinu lidi atraktivni.
Najimani lidi je moje silna stranka. S tim predchozim efektivnim zpusobem souvisi najimani lidi. Vetsina firem strasne rada verejne rika, ze nabiraji jen ty nejlepsi zamestnance (“A” players). Cpou a preplaceji se vzajemne o zamestnance u kterych si mysli, ze jsou ti nejlepsi. Me je jedno jakou ma kdo za sebou minulosti. Nezajimaji me moc zkusenosti z jinych firem. Naopak mam casto strach, ze si donesou ruzne neduhy z predchozich zamestnani. Radeji zamestnam nekoho na entry level pozici. Nekoho mladeho, ktery v podstate pro vetsinu firem nema zadnou hodnotu. Je mi to jedno. Dokud to je clovek, u ktereho vidim, ze ma chut a snahu. Ten jeho pristup je jedine co me zajima. Vse ostatni se da naucit. A to relativne rychle. Takove zamestnance si sam vychovam. Naucim ho co je pro me dulezite. Zamestnanci muzu davat velmi casto pridano, protoze zacal na zakladni pozici. Muzu ho casto povysovat, kdyz vidim, ze potrebuje dalsi vyzvu. Kazdy muj manazer vyrostl z te zakladni pozice. Nikdy jsem nenajmul do vedeni nekoho z venku. Je to pracnejsi pro me. Zabere to vice casu v komunikaci na zacatku. Neni to taky zadny med. Spousta veci se musi vyjasnit a srovnat. Kdyz tohle ten zametnanec vydrzi tak pak zustava loajalne velmi dlouho ve firme. Ma obrovske znalosti. Chape jak co funguje. Co ocekavam. A ja mu muzu totalne verit, ze vi co ma delat. Nemusim nic mikromanazovat. Muzu mu dat obrovskou odpovednost. Muzu v klidu jezdit po dovolenych. Nemusim chodit do kancelare. A firma bude vydelavat a fungovat.Je to nesmirne efektivni v dlouhodobem horizontu.
Tak predpokladam, ze kazdy si to delat podobne. Zvazi si jake ma silne a slabe stranky a podle toho si prizpusobi zamestnani nebo vlastni podnikani. Nebojte se podelit jak to je ve vasem pripade v komentarich.
Někdy mě zaráží, s kolika slabými stránkami se dá ještě podnikat a přitom i vydělat nějaké peníze. Asi jde také o to, si své silné a slabé stránky dokázat uvědomit a ty silné dokázat využít. Moc nevěřím tomu, že bych si přečetl nějaké knížky a dokázal se úplně změnit. Spíš jde o to umět s těmi slabými stránkami nějak žít a vylepšovat a využívat to, v čem jsem dobrý. Jsem na tom asi velmi podobně jako ty. Možná mám navíc některé odborné znalosti, zato s najímáním lidí to tedy opravdu neumím. A pokud to jde, raději si všechno udělám sám nebo jen se stávajícími zaměstnanci, nechci přijímat nové. Vlastně to bylo první téma o kterém jsme se tu před mnoha lety tak trochu pohádali. Také občas jednám cholericky a přehnaně, což zaměstnanci nemají rádi. On asi nikdo nemá rád, když na něj šéf řve. Prostě něco jako Parker z Gold Rush nebo jako moje reakce, když na Heavenly spadne pár sedaček z lanovky, kterou jsem chtěl zítra jet 🙂 Ty máš výhodu, že nejsi cholerik, vše si v klidu přebereš a rozhodneš se adekvátně situaci a rizikům. To já s odstupem dokážu taky, ale mezitím už mi zaměstnanec prásknul dveřmi a zdrhnul 🙂
S tou změnou je to přesný Claytone, úplně jsi uhodil hřebíček na hlavičku.
Roky se snažím o to změnit se. Je to jak boj s větrnými mlýny a v poslední době mi to prostě došlo. Nebylo by lepší všechno kolem mě udělat tak, aby mi to vyhovovalo, když na sobě nebudu nic měnit?
To je právě ten Johnův úspěch. John se nesnaží stát obchodníkem, on se snaží, aby jeho podnikání obchod nepotřebovalo…
Ahoj Johne,
jako obvykle v Tvem pripade nemohu nez podepsat ;-).
Preji Ti vse nejlepsi v roce 2016 :-).
Tobe taky Jarku. Diky!
Velmi zajimavy clanek. Myslim, ze se mi celkem dari vyuzivat schopnost dat do kupy dobre how-to guides. Na jednu stranu je to silna stranka, ze umim vytvorit kvalitni, velmi detailni a prakticky zdroj, protoze prave diky tomu ziskavam klienty. Na druhou stranu tohle je vlastne i moje slabost – neschopnost vypustit ten minimalni osekany produkt “na zkousku” v obave, ze mi to potencialni klienti hodi na hlavu. Manzel mi vzdycky rika, prosimte uz to vypust a uvidis. Asi bych ho mela castejs poslechnout a nesnazit se zbytecne dlouho “vylepsovat”. Dalsi slabost vidim v tom, ze jsem takovy ten geek, co se radsi schovava za pocitacem a nechce se moc vybavovat v realu. Citim, ze je klicove se v tomto zlepsit, protoze v mejlu se lidi nerozpovidaji do velkych detailu. Mela bych se zdokonalit v umeni rozhovoru v realu a v pokladani tech spravnych otazek potencialnim klientum. Mezi sve silne stranky taky povazuju vsestrannost, ze se pokousim alespon minimalne pochopit vse kolem sveho businessu – od technickych veci, po pravni atd. A s tim souvisi i to, ze se mi dari delat veci s miniaturnimi naklady (vliv “johnova desatera” je tady vic nez patrny). Tohle se ale obcas obraci proti me, kdyz se snazim az moc veci delat sama a ztracim drahocenny cas. Nekdy by uz mozna stalo za to neco delegovat i za cenu zvysenych nakladu. Chce to najit ten spravny balanc. Asi nejsilnejsi stranka je jakasi buldoci tvrdohlavost – jdu za tim co chci, dokud to nedostanu i kdybych pritom mela “ryt drzkou v zemi”…
Johnova rada, že je třeba co nejdříve vypustit i ne úplně perfektní produkt mi vydělala hodně peněz. To se snažím dodržovat. Koneckonců, dnes to tak dělají všichni. Nedodělanou betou je dnes každá nová verze operačního systému a teď už vlastně i auta – třeba taková Tesla.
Také se řídím ještě jednou radou od Johna – nejdříve dělat to, co mi může nejdříve přinést peníze. I tohle funguje.
Johne, mohl bys jeste popsat na co by se mela soustredit cela firma, aby to nebylo tak prehlcujici?
Kazda firma ma stovky moznosti na trhu, stovky moznosti jak delat marketing, jak dostat nove zakazniky, jak vyvinout nove sluzby nebo produkty, stovky moznosti na strategii do budoucnosti. Takze podnikani je vic o tom jak ty moznosti omezit nez rozsirit.
Nekdo rika, ze firma se ma v kazdem okamziku soustredit jen na ten nejdulezitejsi pristi krok, ale jak poznat ktery to je? Napriklad Shipito dlouho pracovalo s gmailem, nemelo profesionalni design, atd. protoze jine kroky byly dulezitejsi. Mohl bys napsat co ti ukazuje spravny smer? Follow the money? Nebo data z firemniho webu, co lidi kupujou, na co klikaji?
U Shipito to bylo vzdy co je nejdulezitejsi pro zakazniky? A vedel jsem, ze kdyz to budeme delat neco efektivneji, rychleji a levneji, ze to je ono.. takze kdyz se rozhodovalo jestli pouzivat Gmail nebo ne.. budeme vyrazne rychlejsi, lepe odpovidat, bude to pro nas levnejsi… ano/ne. Stejne tak s designem. Dame novy design… stejne otazky. Ale jinak v te logistice je mraky veci co porad vylepsovat a dela to obrovsky rozdil. Zmena designu stranek (aniz by slo o rychlost nacitani) ma maly vliv. Ale to, ze dokazes neco delat mnohem levneji a efektivneji nez konkurence ma obrovsky dopad. Ale toto je asi na delsi rozbor:-)
Shodou okolnosti jsem pred par dny docetl knizku Managing Yourself od Druckera – cca 60 stranek o silnych a slabych strankach, atd.. Kdybych ji precetl pred patnacti lety, asi bych o sobe vedel mnohem drive to co vim dnes dlouhymi roky ziskavanim zkusenosti.
Cele ty roky jsem tez hrozne nenavidel, ze snad kazdy kolem me v necem vynika, jen ja vim od vseho neco – takovy vsudybyl vseznalek, ktery nic poradne neumi. Dnes uz to beru jako svou vyhodu – a tento clanek mi v tom dava za pravdu. Dokazu si poradit v kazde situaci, i kdyz nevim, co udelat, nikdy se nezastavim na miste…
Kruci, Johne, tohle neni prvni Tvuj clanek, kdy si rikam “To je prece o mne!”..! Takze se uz jen tesim, az budu mit na uctu tez sto mega ( plus minus autobus ) a budu planovat cestu Amerikou v obytnem nakladaku.;)
Hodne stesti a zdravi v roce 2016 a pokracuj v psani – uz to neni moc o konkretnich podnikatelskych zacatcich, jako kdysi, ale porad je to hodne zajimave, inspirativni a motivujici cteni!
Není tvá další stránka “tvoření funkčního systému?”
Měl jsi více firem, volný čas a jezdil si na dovolený i když firma byla celkem mladá.
Chtěl bych vidět podobný rozbor u JB, to by mohla být celkem šílenost! 😀
JB nemá slabé stránky 😀
+1
Ahoj Johne
libí se mi cenová strategie, uvažuji stejně, někdy se ale dostávám do situace, že mám potřebu udělat nějakou akci a trochu si pohrát a udělat to zajímavější pro zákazníky.
Pár super akcí kdy jsme něco dali do slevy nebo akce mělo super výsledek. Tohle mě třeba baví 🙂 Tedka děláme akce při ruzných příležitostech, den dětí, prázdniny atd
Pro zákazníky je to někdy doufám i zajímave 🙂
Pak se mi líbilo hodně když řešíš to jak si vybíráš lidi, tedka zrovna tohle řeším a máš uplnou pravdu, máme lidi kteří tam jsou 6 let a prošli od spoda a pak tu máme lidi co došli a hned na vedoucí pozici z jiné firmy a už nikdy ! + si navíc donesli praktiky z jiné firmy a snaží se at to funguje stejně.
Firmu budujeme od začátku a tedka jsme ve fázi kdy na určité pozice je třeba vedouci lidi, bohužel to dopadá tak, že si neuvědomují, vedoucí pozice je od toho aby byli schopni řešit provozní problémy sami 🙂 Tak to pak skončí, že to vlasně zase musím řešit já 🙂 A výmyšlet systém a oni pak budou v tom systému fungovat do doby, kdy se to bude opakovat. Nevím stím třeba bojiju dost, jak docilit toho aby lidé byli kreativní a překvapovali. A já neměl pocit, že si odpracujou svoje a čest. Tohle pak vede k tomu, že neustále řeším tyhle problémy, ze kterých jsem dost unaveny 🙂 A místo abych se věnoval rustu firmy nebo novým možnostem, trhum …. tak se pitvám a pitvám 🙂
Dobrej dotaz a matadorský text. Po delší době silnej byznys post. Díky.
Johne, moc díky za užitečnej článek (doufám nejen pro mě)! Myslím, že tvé další silné stránky jsou, že si na nic nehraješ, jsi přirozenej, myslíš selsky a všemu důležitému věnuješ dostatečnou pozornost. Ještě jednou děkuju a užívej si život, Lukáš