Zeptal jsem se tady na blogu jestli mazkusenosti s kodovanim IOS a Android applikaci v Indii.Rozvinula sedocela dobra diskuze a nekdo navrhnul abych zkusil www.elance.com
Takze jestli vas to zajima, tady jsoukroky ktere jsem podnikl:
Zainzeroval jsem na Elance ze mam napadna IOS a Android aplikaci a ze bych nekoho rad zamestnal aby mi tonakodoval. Prislo zhruba 40 odpovedi od $ 2.00 na hodinu az na $ 100za hodinu.
Z tech 40 odpovedi jsem vyloucil tynejlacinejsi a nejdrazsi, podival jsem se na jejich hodnoceni naElance a taky jak jsou firmy velky, jak dlouho fungujou a kolik uzvydelali a zustalo mi 10 firem.
V App storu jsem nasel applikaci kterabyla v necem alaspon trochu podobna tomu memu napadu a tech desetifirem jsem se zeptal za kolik by tuto applikaci nakodovali a jakdlouho by to trvalo. Tim jsem si mohl udelat prehled jak je kterafirma draha a jakrychle pracuje.
Zase jsem vyloucil ty extremy,nejlacinejsi a nejdrazsi, nejpomalejsi atd a zbylo mi firem 5. Temjsem poslal non discloser agreement (smlouvu o mlcenlivosti – Elancema takovou generalni kopii kterou si muze kdokoliv stahnout aupravit) Vsech pet firem mismlouvu podepsalo a tem jsem poslaldetailni vysvetleni jak ma applikace vypadat a fungovat s tim aby midali pevnou cenu za kompletni nakodovani obou versi pro IOS aAndroid.
Vsech pet firem mi dalo cenovou nabidkuz ktere jsem vybral zase stejnym stylem firmu ktera mi prislanejvhodnejsi co se tyce, ceny, rychlosti prace atd. S touto firmoujsem podpsal kontrakt s tim ze zaplatim jen az budou obe versehotove, umistene v AppStoru a Google Play obchodu a apk po zaplacenidostanu source kod. Moc se jim to nelibilo, chteli porad nejakouzalohu, ale stal jsem si pevne za tim ze ne a nakonec na tutopodminku pristoupili. Casovy plan na cely projekt od zacatku do koncebyl 2 mesice.
Behem prvniho mesice firma nakodovalaveskerou grafiku a zakladni funkce na obou platformach. Po tom alezacaly trochu problemy kdy kodovali nahodne budiky. Problem byl v tomze kazda verze kterou nakodovali musela projit testovanim osm dniprotozeprvnich nekolik versi prestalo po tydnu produkovat nahodnebudiky. Take funkce ktera umoznuje posilani nouzovych postupu zabraladocela dost casu. Cely process se zpomalil a brzo bylo jasne ze 2mesice na cely projekt nestaci. Zhruba po 6 mesicich pracejsmedokoncili dulezity meznik a i kdyz jsem nemusel, uvolnil jsem 1/3penez.
Po dokonceni applilkaci jsem zaplatilzbytek penez a Indove mi poslali zdrojove kody na IOS a Android. Celyprojekt nakonec trval rok.
Co se tyce penez, nekolik lidi kteri sezivi IOS a Android kodovanim mi reklo, ze co jsem za tyto dveapplikace zaplatil je asi tretina ceny kterou bych platil kdybych tonechal delat tady v Kanade nebo USA.
Aplikace se jmenuje Emergency Memorizer(Pamatovac pohotovosti) Je to zatim bohuzel udelane jen v anglictine.
Funkce spociva v tom, ze si uzivatel doaplikace vlozi jeho mozne pohotovosti a jejich reseni ve forme kroku.Potom se muze kdykoliv testovat nebo si muze naridit testovaci casoveperiody napriklad rano od 7:00 do 11:00- 2 pohotovosti.Tim zeaplikace vybira pohotovosti s databaze nahodne a spusti je vnahodny cas je to pak moment prekvapeni tak jako kdyby se neco stalodopravdy. Clovek si pak musi kroky vybavit, odrikat a pak sizkontrolovat jestli byl postup spravny.
Pro vlastniky kteri se zadarmozaregistruji umozni aplikace poslat pohotovosti dalsimuzaregistrovanemu uzivateli. Takze kdyz ma treba letecky klub letadloa lita s nim vic lidi staci aby pohotovostni postupy do aplikacevlozil jeden clovek a pak to muzeostatnim preposlat.
Ja ji pouzivam tak, ze mam nastavene tripohotovosti kazdy den. Nevim jake budou a kdy – tim me aplikace nutiabych si denne vse opakoval a nic casem nezapomel. Tohle je prave velkyproblem pro piloty kteri se vse nauci ke zkouskam, dostanou pilotak,litaji a pakpostupne vse zapomenou no a kdyz se neco stane, nevi jakreagovat.
Emergency Memorizer ja na prodej v Appand Google Play storu za necelych 50 Kc kdyby si to chtel nekdovyzkouset.http://www.emergencymemorizer.
Moc by mne zajimalo (obecne – ne k teto aplikaci), jestli se da nejak na Android (ale i iOS) aplikacich postavit seriosni business, treba jen pro par lidi, ale aby je to uzivilo. Nemyslim tim takove ty nahody kdy nekdo udela aplikaci s dobrym napadem na zacatku a proda se toho milion. Jde mi o ” beznou sed’ “, tedy vymyslim aplikaci bez nejakeho velkeho stesti na myslenku a napad zrealizuji.
Osobne nikoho takoveho neznam a mam dojem, ze vetsina appek je “jenom proto aby byla” se zisky odpovidajici drive treba AdSense / TLA “ere”, ale mozna se pletu?
Osobne si myslim, ze je to celkem tezky. Pro zabavu a uceni programovani jsem vytvoril jednoduchou ucici aplikaci (N-Matika), ktera myslim neni zase tak spatna. Nejenze je zcela zdarma, bez reklam, ale mam pocit, ze aby se rozsirila, musel bych naopak jeste investovat vlastni penize. Dobry napad nestaci, je potreba mit i kapital a investovat do reklamy, jinak se o vasi aplikaci nikdo nedovi. Vetsi sance vidim delat aplikace primo na zakazku. Vyjimky se ale asi najdou (flappy bird 🙂 ) .
Jenže třeba do Flappy Bird nebo i dalších virálních aplikací nedal tvůrce ani korunu na marketing. Je to tím, že většina potencionálně zajímavých aplikací s pěknou trakcí je zajímavá pro relevantní zahraniční média ‘“ ty jí pak vystřelí “zadarmo” k desítkám milionů stažení. Blbý je, že je potřeba, aby aplikace splňovala spoustu kritérií, jinak se jí nikdo nebude vůbec zaobírat, byť bude sebeužitečnější.
Ahoj, my jsme takový případ kdy to jde. V teamu jsme tři. Obchoďák, WebApp programátor, MobileApp programátor. Vyvinuli jsme a dále zlepšujeme aplikaci pro evidenci úkonů, transakcí, docházky, čehokoli co je potřeba evidovat v terénu a následně vyhodnocovat na serveru online. Naši zákazníci z různých částí světa nám platí měsíční poplatky za každé mobilní zařízení kterým pořizují data. Není to na zbohatnutí, ale uživíme se tím a každým dalším zákazníkem čím dál více. A naopak z okolí znám více takových teamů co se specializuje na úzký trh a daří se jim tím živit. Od aplikací pro sbírání marketingových dat, přístupových systému, a jiné.
Vy jste trosku atyp, protoze mate business aplikaci. Miril jsem spis k takovym tem end-user vecem (obecne cokoliv co se vetsinou pouziva mimo podnikani).
Kazdopadne bych se s Vami docela rad kontaktoval.
Snad Ti ta aplikace “dělá co má”.
Měl jsem pár možností vidě některé zdrojáky appek od Indu a bylo to hrozné.
Co zlatá česká hlava udělá na 30 řádku to oni zbouchají na 100.
A pak se v tom vyznej, když máš něco aktualizovat……..
Ona ta cena docela odpovídá kvalitě. Co jsem si tak aplikaci zkoušel, tak bych tam našel řadu nedokonalostí, nehledě na to, že vypadá jako z roku 2008 ‘“ nejsou tam žádné prvky z aktuálních verzí systémů, což může pro potencionálního zákazníka působit nevěrohodně a nebo tak, že se tomu nevěnujete a update proběhl před dlouhou dobou.
Podle mě je cena Indů docela srovnatelná s vývojem mobilních aplikací u nás, ale kvalita a přístup je zcela jinde, proto hodně lidí postupně na portály typu Elance z pohledu designu a programování zanevřela. Ale možná máme jen jinou zkušenost a takhle vám to skvěle funguje.
Ono obecně i ta nejvyšší $100 za hodinu je tak nízká sazba, že je na tom cosi podezřelýho. Kvalitní vývoj zabere tunu času.
Bych to nevidel tak cerne.
aplikace resi neco, to je zaklad uspechu; takze 5/5
V CR kdyz najde firmu zaplati min nez za vyvoj v Indii, stacilo by jenom presne definovat co chce.
Aplikace se da uzit do skoleni pilotu, autor myslenky musi zamakat, aby se radoval.
Jinak to je co jinde nevidim na webu. Napad, exekuce a tazani v cem je problem.
Myslenka fakt za miliony dolaru.
Dotahni to dokonce.
Jo 1/3 USA ceny programování.
Takže v tomto ta Indie vychází +/- stejně jako u nás v Česku.
Pokud muzes se vyhnout Indum jako programatorum, tak to udelej. Je pravda, ze 1 ze 20ti je dobrej, ale ostatni jsou BS a stojej za starou belu. V cem jsou ale super je indicky jidlo !
Tak moje zkušenost je taková, že země původu zas tolik neznamená. Jsou Indové co mluví plynně a čistě anglicky, jsou Indové, kterým v angličtině nerozumím ani slovo.
Znám děsivé ajťáky z Indie, ale stejně tak jsem viděl děsného programátora z USA nebo děsného ajťáka z ČR.
Co považuji nejvíce za chybu je vybírat podle hodinovky, dělat si NDA (podle mě zbytečné) atd… Prostě si to chce sepsat detaily aplikace, plnou funkčnost, ověřit si schopnosti programátorů (klidně si zaplatit někoho špičkového, kdo ti udělá pohovory) a začít jet.
Nj jen ta Indie je 100x větší, takže hrozných (i dobrých) programátorů tam bude mnohem víc 😀
Ale obecně vím o firmě kde měli “nekoupeno” X programátorů z Vietnamu a byl s tím docela velkej problém s jejich kvalitou a efektivitou (oproti CZ). Nakonec to dopadlo tak, že tam natrvalo odjel team leader z CZ, vybral si v té vietnamské firmě (která se živí tím, že “prodává programátory” outsourcujícím zahraničním firmám) ty nejlepší a trochu to tam ukočíroval.
Pokial mozte povedat kolko stalo kompletne zhotovenie tej aplikacie
Sam o niecom takom uvazujem