Jako majitel nemovitosti mam strasne rad tzv. NNN najmy. Pouzivaji se u komercnich nemovitosti a znamena to, ze najemnik plati uplne vsechny naklady spojene s danou nemovitosti (pojisteni, dane, udrzba…).
Jen to vysvetlim. Jak jsem pred casem koupil takovy maly retail strip (tri prodejny), tak jsem hned po koupi udelal ruzna vylepseni. Treba jsem nechal natrit fasadu.
Ta vyhoda NNN najmu je, ze vsechny tyto naklady se rozpocitaji najemnikum. Jen se to proste nemuze nauctovat okamzite, ale rozpocitat na delsi obdobi. Coz je fantasticka vec, ze se majitel nemusi bat delat udrzbu nemovitosti a najemnici tyto naklady zaplati.
Takze neni duvod proc se o nemovitosti dobre nestarat, kdyz to v podstate toho majitele nic nestoji (krome nakladu neco zaplatit predem a pak si pockat nez se mu to vrati).
Ale hned vedle mam souseda s identickymi obchody (ten co nechtel abysme staveli pristavek na popelnice). Ten ty svoje budovy natrene nema a jeho najemnici ted chodili za nasimi remeslniky s otazkami kdy se bude zkraslovat jejich budova. :-). Je to uplne prekvapujici, ze tu jeho nemovitost trosku nevylepsi. Najemnici by byli urcite taky radi. A majitele to v podstate nic nestoji (casem ty penize dostane zpet jako proplaceni nakladu v NNN najmu).
Avšak predpokladám, že rozdiel je tiež vo výške mesačného NNN nájmu a bežného nájmu kedy opravy platí majiteľ. Aký vysoký je rozdiel?
To nechápu. Najimal jsem i pronajímal několik komerčních nemovitostí v ČR a Itálii, a ty náklady spojené s udržbou nemovitostí (pojištění, opravy fasády, …) vždy platí majitel (je to většinou dáno i zákonem či vyhláškou) a samozřejmě to vždy promítá do výše nájmu (tak, že se mu to postupně umořuje zpět). Výše nájmu tedy tyto náklady v sobě již dopředu obsahuje. Nechápu tedy zcela dobře, co to ten “NNN nájem” je…
John, mozes to vysvetlit? Vsak sa im automaticky musi zvysit cena najmu. Neviem ci by som bol happy z “benefitu” natretej fasady. Nepoviem po znizeni takej energetickej narocnosti budovy by to pre nich davalo zmysel, alebo interierovych upravach atd. Mozno sused nena NNN zmluvy 🙂
Ja jen pisu, jak to funguje u 90% komercnich nemovitosti v USA. Je polozka najmu (ta je presne definovana ve smlouve), pak je tzv NNN budget. A v tom najemnik proplaci veskere naklady majiteli (dan z nemovitosti, pojisteni, udrzba.. .). Dejme tomu, ze dan z nemovitosti se zvetsi nebo pojisteni se zvetsi tak se to preuctovava najemnikovi. Pro majitele tam je pak velmi riziko kdyz se zvednou nektere naklady.
Něco jako fond oprav v Česku? (Kromě nájmu se platí konkrétní přirážka a ta jde na účet že kterého se platí opravy. Majitel nemůže s tímto rozpočtem typicky nakládat bez hlasování nájemníků.)
Podobne, ale rika se tomu Budget a pak na konci roku se dela vyrovnani a najemnici doplati. Ono to i nuti najemniky se slusne chovat a nic moc nerozbijet. Kdyz neco opakovane rozbiji tak to stejne zaplati.
Fasádní barva za pár korun a jak to změní vzhled budovy. 🙂 A ještě to vyprudí souseda. Win Win. 😀
Presne:-)
Mne sa zdá, ze natretie farbou sa v USA pokladá za hlavnú opravu nehnuteľnosti. 🙂