Vetsinou pisu o tom, jake vyhody ma podnikat na velkem trhu jako je USA. Jenze maly trh jako Ceska republika ma take sve vyhody. Ve velke zemi jako je USA temer nemate sanci osobne se dostat ke spickam z oboru na nejake osobni urovni. Kdyz prijde na vec a budete se chtit v CR pobavit s clovekem, co je doopravdy spickou, tak je realne se k nemu dostat. Za predpokladu, ze o to fakt stojite a vyvinete namahu. V USA to je temer nemozne. Aniz by ten clovek jel na nejakou konferenci, tak se k nemu nedostanete.
Tohle je velka vyhoda male zeme. Jsme takova uzavrejnejsi komunita.
Ahoj Johne. To je asi jen jedna z mála výhod našeho státu.
webdiskuse.cz
Ahoj. Ty uz trochu otravujes s tym spamom…
oznaceno jako spam…
na druhou stranu zase v B2B hůře s něčím prorazíte , protože všude dodávají známí známejch…
A je “špička v oboru” ve velké zemi srovnatelná se špičkou v malé zemi? Ono možná, když se budete chtít spojit v USA s někým na stejné úrovni jako je české “špičky”, tak to zase takový problém nebude. Zase tolik českých špiček, které by něco znamenaly i na světové úrovni, není.
Casto krat sa viac hodi pomenovat ich bez pismena “š”.
Definujte pojem ‘žšpička v oboru”.
Podle mého názoru je USA úžasným přeborníkem v realizaci nápadů, podnětů a věcí ‘“ takže v tomto směru jsou špičky v oboru v USA nadprůměrné.
Na druhé straně po stránce teoretické, inspirativní, znalostní, vědecké apod. daleko spíše najdu špičku v oboru mimo USA. O čemž také svědčí čím dál větší počet vědců a vědeckých prací s neamerickými jmény.
ÄŽábel je také skryt ve slově ‘žsvětová úroveň”. Někdy je světovost řady špiček spíše o schopnosti dobře kecat a prosazovat se, než o ‘žšpičkovosti”. Jen velmi zřídka se sejdou oba talenty. Ale pokud hledáte špičku v tom se prosadit, pak je to samozřejmě správně.
Ví¤čší trh má nepochybne svoje výhody, hlavne preto sa štáty a podniky spájajú (Eurí³pska únia, OPEC, WTO, IMF a pod.) a vytvárajú nadnárodné celky. IMHO čím ví¤čší trh (štát, organizácia,…), tým viac byrokracie a neprehľadných štruktúr a zbytočných nákladov súvisiacich s ich fungovaním. Malé trhy (krajiny, firmy) by mali vsadiť na transparentnosť, minimum byrokracie, možnosť vybaviť maximum záležitostí on-line a teda šetrenie nákladov, čim by sa stali konkurencieschopnejšími.
Kazdy trh ma svoje specifika a myslim si, ze by si clovek kvoli prehladu mal vyskusat podnikanie aj na malom aj na velkom trhu.
Trebars maly trh je skvely na to, aby clovek prerazil s vecou, ktora chyba. Toto je mozne na CR a SR stale aplikovat, kedze vela veci tu funguje velmi zle, staci prist s napadom, ako vec vylepsit, spravne ju odkomunikovat a biznis je na svete. V zahranici to moze byt problem, vela veci tam bud funguje lepsie alebo je tam obrovska konkurencia a hlada sa tazko medzera. Naopak na velkom trhu sa daju zarobit velke peniaze a na malom trhu to velmi nejde, ak clovek nepodnika nekalo. Cest vynimkam. Ako priklad vyhody zahranicneho trhu a jej konkurencie spomeniem napr. reklamu. Ked na uzemi SR ponuknem reklamu, pobije sa o nu par firiem, ktore zaplatia minimum. V zahranici je konkurencia tak velke, ze sa cena vyzenie ovela vyssie a da sa z toho ovela lepsie profitovat. S rovnakym rizikom, s rovnakou vynalozenou pracou.
Tim Ferriss discusses an experiment he performed as a lecturer at Princeton (in his book The 4-Hour Workweek) where he challenged a group of students to contact three seemingly impossible-to-reach individuals for a chance at a round-trip ticket anywhere in the world. In the first year of conducting the experiment not one person was able to complete the assignment. The second year Mr. Ferriss was able to do a better job instilling confidence in his students stating, “From contacting billionaires to rubbing elbows with celebrities ‘“ it’s as easy as believing it can be done.” In the second year of conducting the experiment, 6 out of 17 of Tim’s students had completed the task within two days.
Jak se říká – ” Sky is the limit” ….
Mozno ked clovek prerazi na malom trhu a stane sa spickou, bude mat moznost stretavat spicky z krajin s vacsimi trhmi osobne.
Na malém trhu je hodně místa pro závist, nekalý konkurenční boj atd.
Mám rád jako trh celý svět, protože tam tohle odpadá. Zvítězí tam prostě lepší cena za lepší službu, je to tam čistější.
V ČR je více takových těch “zákulisních” bojů, kamarádšaftů a podobných hnusných praktik. Více si tu dovolují velcí odběratelé, protože ví, že člověk “musí” dodat. Méně tu funguje tržní prostředí, se vytvářejí oligopoly, či přímo monopoly.
Proto malé prostředí v ČR nemám rád a odmítám tu zakázky. Většinou to za ty nervy (s placením a podobně) nestojí.