Prave ctu velmi dobrou knizku od Scotta Adamse (tvurce komiksu Dilbert): How to Fail at Almost Everything and Still Win Big: Kind of the Story of My Life.
Je to takova self-help knizka jak byt uspesny v zivote, ale napsana nesmirne vtipne. Me se na ni libi nejvice to, ze se podle stejnych pravidel intuitivne ridim, ale nikdy bych je nedokazal takto dobre a vtipne vysvetlit.
Treba jedno ze zakladnich pravidel je mit zivot v rovnovaze. A jednoduche pravidlo jestli to delate dobre nebo spatne je jak moc mate osobni energie. Kdyz te energie mate hodne, tak dokazete byt nesmirne produktivni. Dokazete toho vice nez ostatni lide. Citite se dobre a mate kvalitni zivot. A pro kazdeho je to naprosto individualni co mu tu energii v zivote dodava a co mu ji odebira. Treba ja jsem nikdy nemel rad nejake dlouhe obchodni schuzky a konferencni hovory. Psal jsem o tom vicekrat a vzdy jsem se jim vyhybal. Kdybych byl donucen v praci, abych porad nekde vysedaval po schuzich a telefonatech, tak toho za den moc neudelam. Ale jak pise Adams, nekdo ma treba rad uplne jinaci cinnosti ktere ho nabiji. Tohle si musite u sebe vysledovat a pak se podle toho ridit.
Prioritou v zivote je vzdy se starat o sebe a vlastni zdravi. Pro me je idealni den, kdyz si najdu cas si zasportovat (idealne venku v prirode). Klidne temer kazdy den. Lepe se mi spi. Citim se dobre. Lepe se pracuje. Mit moznost to tak delat vede k tomu, ze kdyz po sportu delam nejakou praci tak mi to vubec nevadi. Kdybych sedel v kancelari cely den, tak bych byl nesmirne unaveny a stejne bych moc prace neudelal.
Adams pise, ze mit kontrolu nad vlastnim rozvrhem je mnohem dulezitejsi pro osobni stesti nez mit hodne penez. Naprosto s tim souhlasim. Na svete je spousta uspesnych lidi, kteri jsou nestastni, protoze nemaji kontrolu nad svym casem. Nejcasteji to je, kdyz maji praci kde primo vymenuji svuj cas za penize. Tohle jsem vzdy citil, ze neni co chci delat a vzdy jsem hledal jak vydelavat penize nezavisle na mem casu. To umoznuje mit kontrolu nad tim svym rozvrhem. Moznost delat veci kdy chcete je strasne dulezita. I kdyz mate financni moznosti delat cokoliv ale nikdy na to neni vhodny cas, tak je vam to k nicemu.
Kombinace ruznych schopnosti je mnohem dulezitejsi pro uspech nez byt spickovym expertem v jednom oboru. Adams to bere tak, ze je lepsi byt velmi prumernym i podprumernym, ale ve vice oborech. A cim vice schopnosti mate tak se nasobi sance na uspech. Sam nejsem spickou v nicem. Ale naucil jsem se trosku o podnikani, naucil jsem se trosku o marketingu, ucetnictvi, anglicky, pravo, … Nic neumim dokonale, ale vse mi hrozne pomohlo v podnikani, protoze jsem umel dost veci delat sam nebo poznat jestli pro me nekdo dela dobrou praci nebo ne. Na ty kombinace schopnosti taky verim. I kdyz v nicem nejsem dokonaly.
Knizku doporucuji!
Ano, štěstí v lidech vyvolává kontrola nad vlastím životem obecně. Nicméně existují i geny předurčující jedince být šťastnější. Širší i hlubší pohled do toho, jak je to s lidmi, popisuje ve svých knihách MUDr. František Koukolík. Má dokonce i přednášky v Praze – doporučuji zase já:).
Souhlasim, vyborna knizka. Mel i nekolik rozhovoru se Stefanem Molyneux, jsou na youtube, ja si jich par stahnul do letadla. Zajimavy je napr. ten, ve kterem vypravi o pocitech verejneho priznivce Trumpa v Kalifornii.
S životem v rovnováze a sportovním to vidím a mám stejně. K tomu sportování jsem před pár lety ještě přidal, říkám tomu “duševní dny”. Když nemám pracovní naval nebo si mohu práci přesunout nebo když se mi vyloženě nechce, jdu ve všední den do sauny, na procházku nebo do knihovny číst si zajímave knížky. Vědomě si u toho uvědomuji, že nic nemusím a jsem pánem svého času… V pracovní dny mi takový extra relax téměř vždy přívodní téměř tsunamy dobré nálady a životní rovnováhy.
S životem v rovnováze a sportováním to vidím a mám stejně. K tomu sportování jsem před pár lety ještě přidal, říkám tomu “duševní dny”. Když nemám pracovní naval nebo si mohu práci přesunout nebo když se mi vyloženě nechce, jdu ve všední den do sauny, na procházku nebo do knihovny číst si zajímave knížky. Vědomě si u toho uvědomuji, že nic nemusím a jsem pánem svého času… V pracovní dny mi takový extra relax téměř vždy přívodní téměř tsunamy dobré nálady a životní rovnováhy.
Ta kombinace prumernych schopnosti vs. expert zavisi taky na typologii cloveka. Rekl bych ze lidi co jsou vic “globalni”, resi veci povsechne, radi meni cinnosti, se budou lip citit pokud toho budou znat vic i kdyz ne extreme precizne. Idealni pro podnikatele a vubec vsechny lidi co vedou specialisty.
A zase perfekcionisti, nekdo s extremnim focusem, spis bude radsi mit svuj obor kde se primocare zlepsuje…treba sportovci. Neni to cernobile ale takhle tusim ze to funguje…clovek musi hlavne vedet co je za typ a pak si zvolit tu svoji strategii v zivote 🙂
Knihu jsem cetl a taky doporucuju!
S Johnem souhlasim, ocividne funguju velmi podobne – sport venku, idealne kazdy den, a kontrola nad svym casem. Bez tohoto by mi dosla energie i motivace velmi rychle.
souhlas, citim se nejlip, kdyz je rovnovaha a jsem panem svyho casu i toho co chci delat. Tahle svoboda se neda vykoupit penezi. Knizka uz je v kindlu, tesim se na cteni. Diky za tip.
Ono s časem takové problémy ani snad tak nemám, nikdo z mých zaměstnavatelů v IT se nikdy nijak moc necpal do toho, jak si mám organizovat svůj čas, a chodit na 8 hodin denně do práce mi nijak extrémně nevadí, navíc v případě potřeby je možný home office.
S čím problém mám, je pracovat v systému někoho jiného. Ve firmách se teď různě svazují počítače, nemůžete na Google Drive, musíte používat tenhle software a tak. To je pro mě značný problém, protože mám jistý systém svojí osobní organizace, a nechci ho přizpůsobovat každému zaměstnavateli. Skoro už to došlo do stavu, aby člověk nosil 2 laptopy – jeden pracovní a jeden osobní, do toho nechci ani mluvit o tom, že IT vybavení co mnoho zaměstnavatelů poskytuje je zastaralé, pomalé či jinak neoptimální, a to mě trápí mnohem více než to, že někde musím 8 hodin být, kort s flexibilní pracovní dobou.
Takže ono to zdaleka není jenom o čase. Jinak tím, že si člověk může organizovat čas se samo nic nevyřeší. Člověk se musí naučit si vybudovat jisté návyky a dělat věci i v případě, že mu prostě nehoří koudel u pr*ele. Na to spousta lidí totálně nemá, setkávám se s tím v práci dnes a denně, lidi řeší jen to co je aktuálně pálí, nejsou schopni plánovat den dopředu, to je případ 80% lidí.
Dekuji za doporuceni ! Doporucuji podcast s Ferrisem, velice zajimava jeho life story.
Pridavam na Amazon Wishlist a casem udelam my notes (link).
Martin