Valuace u startupu

Z vlastni zkusenosti zavidim startupum co nemaji zadne zisky. Je pro ne mnohem snadnejsi “vykouzlit” hodnotu (valuaci) firmy, aby tomu venture kapitalisti a investori uverili. Je to totiz fakt jen o presvedcovacich schopnostech a ne nejakych realnych vysledcich.

Fakt jim to zavidim. Ale ono je pro ty startupy tezke nepodlehnout optimismu. Staci se podivat na Angel.co a videt, ze je docela normalni dat valuaci u zacinajiciho startupu tak na 4-8 milionu dolaru. A to treba ani nemaji poradne revenues.

Sam vzpominam na doby kdy jsme bleskove rostli. Revenue $8M. Zisk $1M a horko tezko jsem byl schopen dostat valuaci 10x zisku. Tzn. valuaci $10M. Je to az skoro komicke. Pritom bych vzdy radeji bral firmu co milion uz dokaze vydelat nez firmu co prodelava/je v zacatku/nic neni overeneho. Tohle rikam jako z pohledu investora. Jenze moc takovych firem jsem jeste nepotkal. No je to fakt zajimava doba ve ktere zijeme. Samozrejme muzete namitnout, ze ty valuace zalezi na pontecialu firmy. A ja s tim naprosto souhlasim. Naprosta vetsina tech startupu co nemaji poradne revenues a zadny zisk skonci (nechtel jsem rict skarede, ze zkrachuji). To je realita. Zadne malovani na cert. Kouknete na statistiky. Takze i z tohoto pohledu ten potencial nemaji zas tak velky, kdyz se na to clovek diva realne. Ale asi kazdy chce byt nejak klaman. Nebo chce byt optimista a doufat ve velkou vyhru v kasinu. A kdyz uz je tam ten zisk tak se uz tolik snit neda. Ma to uz nejaky zaklad v realite od ktereho se to odviji.

Spread the love

10 thoughts on “Valuace u startupu

  1. Otázka je, jak těchto přestřelených valuací­ využí­t. Facebook.com se např. prodává za P/E 120 let. Je to bublina nebo ne?

  2. to je zají­mavé, já reálné zisky mám, sny o růstu do celé EU jsou téměř hotové a přesto o investora nazavadí­m 🙁

    1. Končí­ ti název firmy na “.io”? Umí­š pitchovat, jako když iPadem mrská? Prošel jsi v poslední­m roce alespoň 128 konferencí­ a na nich sbí­ral vizitky každého, kolem kterého byl hlouček lidí­? Odpoví­dáš na konci svého motta info, že chceš změnit svět? Pokud jsi u každé otázky alespoň 3x nezakřičel “yeah!”, tak se nediv. Pokud jen makáš na své firmě, tak nejsi dost cool a budeš to mí­t těžší­.

      1. milý pane, konference je taky něčí­ byznys a jediné, co jsem se tam dozvěděl, je reklama na milií³n produktů a služeb, které mi 100% zajistí­ úspěch (pokud za ně zaplatí­m)… já dosáhl úspěchu bez jediné z těch kravin… takže hodně štěstí­ s vylejvání­m mozků… ti, co neumí­ nic jiného než vymetat konference, nejsou dobří­ na nic jiného, než na vymetání­ konferencí­… vybudovat firmu je tvrdá dřina, já za 1 rok zhodnotil firmu o 50M. Rozhodně lepší­ něž vymetat konference nebo 1rok ztrácet čas na jakékoliv vysoké škole… stay cool 😉

  3. a na zaklade ceho presvedci ty investory, kdyz to nestoji na zadnych cislech? vzdyt prece bullshitovat bude asi kazdy, tak jak to rozslisi komu investici dat a komu ne? moc to nechapu

    1. Tak urcite pomaha mit treba foundery co maji vystudovany Stanford.. a pak ta hokejka.. udelat to tak, ze neco strasne roste.. a to je jedno za jakou cenu.. hlavne ta hokejka musi byt videt:-))

  4. Několik poslední­ch miliardových akvizic typu Instagram, Tumblr, Whatsapp ukazuje, že v casinu se dá vyhrát a to samozřejmě mocně žene očekávání­ všech zúčastněných. Na rozdí­l před 15 lety se na startup investicí­ch podí­lí­ mnohem ví­ce lidí­ (nejen dí­ky Angelistu). Přebytek levných peněz tomu přispí­vá velkou měrou.

    1. Ale to je velká kapka v moři. Všechny tyhle tech-společnosti sice vyhráli (ještě bych možná přidal snapchat), ale takových společností­ je, dovolil bych si ří­ct milií³ny. A jsou to kvalitní­ aplikace a stejně nikdy takovou akvizici nezí­skají­. Na tom se nedá stavět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *