V cem je tajemstvi uspechu pro rostouci e-commerce firmy

Malokdo si to uvedomuje, ale ten nejvetsi problem neni mit krasny web nebo logo. V e-commerce podnikani je to o narustu slozitost se zvetsujicim se obraty. Shipito v tomto povazuji za e-commerce firmu, i kdyz sami nic neprodavame. Ale rozesilame zbozi podobne jako kazdy jiny e-shop.

Je to neuveritelny rozdil v tom jestli vyrizujete 100 objednavek/baliku za den v porovnani s tisicem nebo deseti tisici. Ono se to asi neda ani vysvetlit nekomu kdo tim neprosel. Ale ta komplexnost narusta takovym zpusobem, ze jakakoliv i mala chyba dokaze nadelat totalni paseku, ktera polozi celou firmu. Jsou to doopravdy neuveritelne skoky v tom jak musite pracovat a jak musite byt pripraveni.

Spread the love

17 thoughts on “V cem je tajemstvi uspechu pro rostouci e-commerce firmy

  1. Ja sa s tym casto stretavam, ze si nas zavola klient ktory postavil e-commerce riesenie pre male objemy. Najcastejsim problemom ak pominiem prave tu logistiku, byva to, ze si klient obstaral nejaky “chromy” ERP. Akonahle ma viac obj./den, tak uz nezvladaju nastavene procesy, funkcnosti (nemoze napriklad robit casovo ohranicene cenove akcie,…), ani skalovatelnost rieseni. Paradoxne, kazdy obstaraval riesenie s tym, ze bude rast a este s pozitivnejsimi odhadmi. Ked sa mu to vsak podari, nieje ani len technicky schopny sa s tym vysporiadat a musi investovat do noveho riesenia uplne odznova.

      1. niekto uz nezvlada par desiatok obj/den, najme ked ma riesenie ze mu chodia objednavky emailom a ma miesto ERP len uctovny system instalovatelny na jeden pocitac (uctovnicky), pricom sklad sa aktualizuje priamo v eshope. to je typicky priklad ktory vie zastavit rast firmy, ak obrat rastie.

        1. jasne, rozumim. my jsme od zacatku koncipovali nase reseni eshopu – jak software, tak procesy tak, abychom zvladali stovky a vice.
          Myslim, ze je tohle i trochu problem naseho IT prostredi eshopu, kdy je zde spousta aplikaci, kde muzete jednoduse zacit s eshop resenim, bohuzel ale prave konci vyuziti pri par desitkach objednavek. systemy typicky konci u evidence objednavky, ale uplne chybi proces zpracovani objednavky – nejlepe automaticky s integraci na banku, dopravce. Typicky tisk stitku pro dopravce s carovym kodem z vlastniho systemu jsem hledala v systemech na trhu marne.

  2. Souhlas. Znám několik pří­padů, kdy podnikání­, zprvu dělané tzv. doma na koleni, které si zakládalo právě na individuální­m pří­stupu a takové té rodinné atmosféře, zrazu narostlo neuvěřitelným tempem a daný podnikatel to přestal zvládat – nejen po technické stránce či personální­, ale předevší­m je problém i v tom rychle změnit vlastní­ pří­stup k tomu byznysu, posunout myšlení­ v tom, jak to chci, resp. najednou musí­m dělat a překopat nějaké vlastní­ původní­ modely chování­.

  3. Od 1. ledna se chystám spustit jeden projekt, který je zaměřený pří­mo na klienty, kteří­ si tu službu předplácí­ na základě měsí­ční­ho či roční­ho poplatku, spolu s tí­m je spojená jejich marketingová podpora, focení­ “produktů” a prostor a pro některé i správa webu a sociální­ch profilů. A ří­kám si, zezačátku to bude v pořádku, několik desí­tek klientů a jejich správa, časem se z toho může stát čistý fulltime pro mě a 2 lidi co se do toho pouštějí­. Ale jak to uří­dit, pokud jde ten vývoj daleko rychleji. Viz. třeba Simplia.cz která měla něco obdobného co se týče té správy uživatelů a dneska už vůbec neroste, protože na to nemají­ dostačné kapacity. Jak ale pokračovat dál? Založit firmu, najmout pár další­ch lidí­ a připravit se tak o část zisku, ale s možností­ ještě větší­ho růstu a nebo se to snažit nějak zoptimalizovat?

  4. okrem SAPu je tu Microsoft Dynamics, ktore sa da pekne prepojit s outlookom–tam dat NAC, a CRM a hotovo..len ked sa to individualizuje, to uz trva, takze pri velkych objemoch treba ratat so softwarom ale aj casom pre jeho implementaciu..

  5. John tu naznačil jádro svého úspěchu v Shipitu – dokázal přetvořit malou firmu posí­lají­cí­ pár desí­tek balí­ků v kolos, který jich zvládne posí­lat tisí­ce. Krom schopnosti ří­dit lidi a delegovat pravomoci to vyžadovalo vytvoření­ informační­ho systému, který dokáže vše bez problémů zvládnout. Informační­ systém u e-commerce businessu bývá často jádrem problémů. Znám e-commerce firmu s milardovými obraty, kde hlavní­ část systému fungovala na jednom serveru. I pouhý někalihodinový výpadek by znamenal milií³nové ztráty. Zavedení­ SAPu v Mall.cz firmu málem položilo atd.

    IS je ta nejcennější­ součást Shipita o které se pochopitelně John na blogu moc nezmiňuje. Osobně by mě zají­mal nějaký logistický benchmark s porovnání­ s konkurencí­.

  6. Vzpomenu si, jak kolega kterého jsem učil špatně vygeneroval nálepky pro cca 300 balí­ků kvůli malé nepozornosti. Sranda a pláč… Tohle je takový hazard, že casino v las vegas je slabý odvar 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *