V cem delam trosku chybu (zamerne)

Mam nemovitost, kterou pronajimam. Najemnik je slusny. Plati vcas. Nejsou tam zadne problemy. Podle smlouvy bych mohl docela vyrazne zvednout najem.

Muj broker me rika, ze bych to mel uz davno udelat. Z obchodniho pohledu by to davalo smysl. Ale ja to porad odkladam.

Z me zkusenosti je dobry najemnik k nezaplaceni. Takze i radeji relativne ztracim nejake penize, kdyz vim, ze nemam zadne problemy. Mam to tak mnohem radeji nez mit najemnika se kterym jsou porad problemy a plati vice.

Spread the love

25 thoughts on “V cem delam trosku chybu (zamerne)

  1. Johne zkus nastí­nit alespoň orientační­ cenu pronájmu nyní­ + kolik bys měl podle brokera zvýšit nájem v % (ať má pří­spěvek nějakou vypoví­dajcí­ hodnotu.)

    1. 20%-30% narust.. misto $9 tis platit treba $11-$12k… ono to je lakavy zvysit.. jenze o toho najemnika muzu prijit a pak najit noveho muze jednoduse zabrat 6 mesicu (u skladu to je normalni ze se to tahne). Takze radeji vyckavam.

      1. ono se mi to zatim takto vzdy vyplatilo v minulosti.. radeji nemovitost 100% obsazenou nez mit stridajici se najemniky, ktere nalaka, ze nekdo treba nabizi trosku lepsi deal.

  2. Nerozumim tomu, ze mu muzes zvysit najem… Pokud mate najemni smlouvu, pak je jasne dane najemne. Aspon ja, jako najemnik, bych chtel mit jasno. Uz proto, abych vedel, ze pronajimatel mi nebude zvysovat najem….

  3. Já neví­m, jestli je to chyba. Někdy nají­t slušného nájemní­ka, který včas platí­, neničí­ Ti interiér a se kterým se vždy a na všem domluví­š, je docela obtí­žné. Můžeš zkusit zvednout nájem, on se naštve, odejde pryč a ty nebudeš dlouho schopen nají­t nikoho podobného.
    Jde o to, čemu dáváš přednost: nejistota, možná ví­c peněz nebo jistota a slušné vztahy se zákazní­kem. Já se ří­dí­m tí­m, že nemusí­ pořád pršet, stačí­, když kape. A taky: štěstí­ je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupí­š.

  4. Toto poznám zo strany nájomní­ka. Mali sme prenajatý byt a majiteľ mi po prvom roku hovoril ze tak dobrých nájomní­kov ešte nemal a zní­žil nám dokonca nájomné o nejakých 10%. Keď sme odchádzali tak dal ponuku na ďalšie zní­ženie skoro o 20% a to aj ta úplne prvá ponuka bola maximálne férová.

    Až sa desim čo robia s nehnuteľnosťami všetci ostatní­ nájomní­ci keď bol ochotný nám ho prenají­mať takmer zadarmo.

  5. Bydlí­me v Praze, za 2+1 platí­me 11tis i s energiemi. Jsme tam už 5 let a nájem je stále stejný. Majitel je rád, že mu to neničí­me a že platí­me vždy v čas, proto ani nemá důvod nám to zvyšovat, i když by klidně o 2-3 tisí­ce mohl…
    Já jsem spokojenej – on je spokojenej = výhodné pro obě strany.

  6. Johne, ja si nemyslí­m, že je to chyba. Zkrátka pení­ze, které bys utratil za akvizici, utrácí­š za retenci. Z dlouhodobého pohledu je to rozumné řešení­, jen bych si to pojistil tí­m, že bych uzavřel dlouhodobější­ kontrakt – když o něj stojí­š

      1. Jenže záleží­ komu? Než někoho sežene a než to zvýšení­ pokryje náklady na akvizici. Další­ věc pak je, zda opravdu za takovou cenu někoho sežene. Cena ve smlouvě nemusí­ být tržní­ cena

  7. Podle mě ale opravdovou chybu děláš v tom, že toto k nájemní­kovi nekomunikuješ. Neří­káš mu “hele ví­m, že jsi férovej nájemní­k, tak ti nezvyšuji cenu, i když je na trhu vyšší­”. Mohl bys taky zvednout telefon a zavolat se slovy “v budoucnu uvažuji o zvýšení­ cen, protože už jsou všude vyšší­, ale vyčkávám s tí­m, protože ví­m, že jste spolehlivý nájemní­k a váží­m si toho”. Možná bys uslyšel co na to řekne druhá strana, a mohl se lépe zaří­dit. Naví­c na nájemní­ka by tohle prohlášení­ udělalo dojem….

    1. Toto je prirodzena prva reakcia na danu situaciu. Ale je nespravna. Poprve, keby John prisiel za tym najomnikom a povie “tak aby bolo jasno! ja keby som CHCEL tak ti zvysim najom, ale ja to neurobim!” tak prve co si najomnik pomysli – okrem toho ze to bude brat ako prejav slabosti, ze John je v srackach, a ci by nestalo za to prist s tym lacnym trikom, co pouzivaju hlupi zamestnanci – threat to quit. Akurat, ze by nehovoril sefovi, ze chce zvysit plat inak odide (na to je jedina odpoved rozumneho sefa, aj keby ten clovek bol akokolvek klucovy, povedat “ok, tak chod”), ale hovoril by Johnovi, ze chcem ten najom znizit. Lebo by skusal, ci John je v problemoch, a tak sa boji,z e by ten sklad mal prazdny, ze ho radsej bude prenajimat lacno.

      Ja taketo situacie volam “welcome drink”. V niektorych hoteloch, prevazne tej vyssej kategorie, ale zazil som uz aj v beznom “business hoteli”, cloveku neponuknu welcome drink na recepcii, aby cloveka oklamal ten pocit, ze je vitany host zatial co bude nasledovat presne cielena palba manevrov, ktore ho maju donutit doplatit si superior izbu alebo suite (len za 50% doplatok). Ale zrazu par minut po tom ako clovek pride na izbu zaklope room service, ze nam nesie welcome drink. Jediny ciel toho umelo sa usmievajuceho chlapika je sprepitne. Ale ja som si welcome drink neobjednal, a zasadne vtedy nedavam tip. Ono sa lahko moze stat, ze ten welcome drink pride aj zajtra, aj pozajtra. Velmi casto to nie je welcome drink hotela, ale samotnych zamestnancov. Lacny sekt za 5 eur zo supermarketu, z ktoreho urobis 3 pohare, ale v hoteli, kde izba stoji 180+ eur si nikto nedovoli dat tip mensi ako 5 eur. Cize sa to tomu zamestnancovi vysoko oplati. Casto o tom manazment hotela ani nevie alebo to ticho toleruje. Castokrat je to prva interakcia s inym personalom ako recepcnym, kde sa ocakava sprepitne (doorman ani liftboy sa dnes v 5 star hoteloch v EU uz velm nenosia), a vo chvili, ked mate platit vysko za nieco, co ste si ani nahodou neobjednali, podstupujete test. Zaplati? SLaboch, lacna korist. DO vecera este minimalne raz pride upratovacka vymenit uteraky, ktore tam dala len dnes rano a ktorym nic nechyba a neboli an pouzite, pripadne sa pride ten isty co doniesol welcome drink len tak na drzovku spytat, ci nieco nepotrebujete (hoci to ma vyslovene zakazane obtazovat hosti bez dovodu) a ocakava znova nejaku bankovku. Co treba spravit ked vam donesu welcome drink az na izbu a ocakavaju tip? Zdvihnut pohar, naznazit strngnutie, vypit si, podakovat a otocit sa chrbtom a naznazit, ze konverzacia skoncila. po 20 minutach si objednat z baru drink, alebo noviny alebo whatever, a dat rozumny, nie malo – nie vela, tip. TO je jasny signal pre staff, ze na vase dvere neradno klopat, ked to nie je ziadane a zaroven ze nie ste lakomec. Treba sa vzdy zamysliet, ci prejav stedrosti nemoze mat efekt slabosti. Hlavne v biznise.

      Johnov najomca je bud inteligentny, a sam si uvedomuje, ze nema drahy najom a v tom pripade mu John nemusi oznamit, ze obloha je modra a zem gulata, lebo to vie aj sam. Alebo je to muz jednoduchsich myslienok, ktory to zobral, nech uz akokolvek, ale v konecneom dosledku negativner pre Johna (bud by sa zlakol, ze to John zdvihne a preventivne si najde nieco ine alebo by spekuloal a chcel to znizit a vyhrazal sa ze odide).

      1. Moc dobře napsáno. Připomí­ná mi to ty ludry na letišti v mexiku, kde mi jeden nabí­zel odvoz kufrů na gate. Mají­ to hezky vymyšlené… oblečení­ v jakési uniformě, takže člověk má dojem, že patří­ k letištní­ službě, až na to, že na gate pak natáhne ruku… Poprvé jsem odmí­tl. Podruhé, moje dnes už dí­kybohu bejvalka, kufry hned lifrovala na vozí­k. Stálo mě to deset dolarů, pže jsem neměl drobné.:/

  8. Toto uplne nesouvisi ale kde hladas Johne ty domy a byty? Nekde jsi to tu v minulosti zminoval ale nemohu to nikde najit 🙁

  9. Co takhle zají­t pří­mo za klientem a otevřeně si s ní­m popoví­dat? Možná by stačilo mu nastí­nit, jaké možnosti zvažuješ (pro a proti) a zeptej se klienta, zda v tom vidí­ nějaké řešení­? Je-li s ní­m slušná domluva, myslí­m, že se můžete potkat klidně na půli cesty a oba spokojení­.

  10. Prosí­m máte někdo představu nebo ví­te o někom, kdo pronají­má čistý byt – dlouhodobě 1+1 (max. 0+2) – nemusí­ být luxusní­, spí­še mám na mysli klidný a ne v centru – prostě kvalita za rozumnou cenu 😉 … a hlavně za kolik 🙂 Možno i pí­sat na email: [email protected] 🙂 Oblasti mohou být prozatí­m různé … Děkuji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *