Posledni tydny strukturalni inzenyr premalovaval plany na to jak je polozena vzduchotechnika na strese. Pak se vzdy cekalo na mesto jak se vyjadri. Pak znovu predelavalo. A vcera konecne schvaleno.
Resili se dalsi veci, ale nechci moc nudit detaily. Velky problem byl privod elektriny, kdy jsem o fous unikl upgradu elektrickeho panelu na cele budove (investice $30k). Plyn a vymeneny merak za komercni verzi (s vetsi kapacitou) probehne snad v pondeli (jednu dobu nam presunuli termin na listopad!!).
Ted uz to kontraktor rychle predela. A za tyden mame domluveny finalni inspekce. Kdyz jsem psal tento clanek tak bych neveril zas jak dlouho to bude trvat! Kdyz tam nekdo psal v komentarich zari nebo rijen, tak jeste ze jsem se nevsadil. Protoze bych optimisticky veril, ze to bude na 100% drive.
Tohle je strasne zajimavy, ze si clovek musi vsim projit sam na vlastni zkusenost aby tomu uveril. Nez jsem tu restauraci zacal delat, tak mi rikali ruzni lide, ze to zabere hodne casu. Ale porad jsem tak nejak veril, ze to urcite dokazu udelat rychleji. Ze neni mozny aby to trvalo tak strasne moc casu. Ted bych se vsadil, ze i kdyz to tady popisuji na blogu, tak spousta lidi veri uplne stejne, ze by to dokazali udelat rychleji a ze to neni mozny jak strasne dlouho to delam!
Cely ten proces ma obrovskou vyhodu. Krok za krokem vidim presne co a jak nas zdrzovalo. A jak by sly veci delat jinak a levneji! Proste jakobych si zaplatil business kurz: “Jak budovat restauraci”, ale v realnem zivote. Zadna teorie. Ciste praxe.
Planuješ z toho udělat pizza řetězec nebo to bude jen ta jedna provozovna?
Krok za krokem. Jeste je na tu otazku brzy. Kdyz uvidim, ze prvni provozovna perfektne slape a jsem spokojeny s cisly (zisk musi byt vyrazne lepsi nez je prumer), tak ano.
Tipoval jsem 1.12. čistě ze srandy, ale koukám že nebudu asi tak daleko od pravdy :-))
https://www.csfd.cz/film/136186-lepsi-pozde-nezli-pozdeji
Kdyz to dopadne uspesne, tak chci byt fransizant!
Super:-)
jsem stavar,
strasne me tady stve, jak v CR vsechno trva, kazdou novelou se to paradoxne jen zhorsi. Vyjadruje se kazdy kdo ma s prominutim diru do zadku.
Na work and travel jsem pracoval na stavbe RD pro malyho kontraktora v Lagune Beach. Pripadalo mi, že povoleni ziskal hodne svizne. Nejdele trvalo natahnout provazky s faborky po obrysu budouciho domu a ziskat souhlasy sousedu, ze jim neznehodnoti vyhled na more. Pizzerka je samozrejme slozitejsi nez RD.
Nejpruznejsi mi prislo jednani s urady ve Skotsku, i co se rozsahu dokumentace tyce.
Otevrit pizzerku proc ne, v USA je to velice oblibene a sni se ji vic nez kvanta. Kdyz se ti povede implementovat napady ktere mas, budes mit nespornou konkurencni vyhodu a v obrovske konkurenci se odlisis. Verim tomu, ze uspejes. Zajima me, jak dlouho bude trvat rozjezd, nez to zacne generovat spravny cisla.
Fandim lidem, co dokazi podnikat v ruznorodych oborech, to neumim. Jsem omezeny jen na tu svoji stavarinu.
Momentalne jsem na vazkach jestli vystoupit ze sve komfortni zony a pustit se do vyvoje 3D tiskarny na stavbu domu, protoze se mi ji nepodarilo koupit a umi jen polovinu z toho co bych po ni chtel, to bych k ni musel dovyvinout stejne. Moc me netesi, ze stavajici zrealizovane stavby nejsou uplne pravdive co se tyce casu vystavby a nakladu. Presto si mysli, ze jestli zacit, tak ted hned. Realna cisla vychazi uz ted lepe nez drevostavba ci zdena technologie. Nahrava tomu i to, ze je konjunkce a nejsou ruky, ktere by byly schopne pracovat. Nemyslim si, ze u nas v prdelakove jsme na novou technologii uplne pripraveni, ale cena a rychlost je dobry argument. Hlavne pole zajmu pro prodej tiskaren a stavbu je stejne uvazovano zahranici.
I poblíž tebe – SF byla firma Cazza na 3D tisk domu s mladyma klucinama. Ti to uplne nepobrali, rozhadali se a slibne rozjeta myslenka krachla.
Dnes se uvidim s investorem, kdyz pristoupi na moje podminky, tak to zkusime, uz jsem tomu obetoval tolik casu, ze se mi to nechce hodit za hlavu.
Kolik je potreba na rozjeti 3D tisku domu?
Z coho su steny domu? Aky je to material?
Viď napríklad https://zahranicni.ihned.cz/c1-66220110-v-nizozemsku-planuji-prvni-vystavbu-domu-vytistenych-na-3d-tiskarne
3D tisk domu je podle me stejna picovina jako 3D tisk zbrani. Jo “funguje to” jako demo, ale v realu to nikdo nevyuzije v nejbližší budoucnosti..:-)
Tak co vim 3D tisk pouziva SpaceX ve svych raketach (mam pocit ze primo v motoru). Takze bych to nepodcenoval.
U domu vidim problem ve skale, jako tisknout si cihly nebo dalsi mensi casti nestandardnich tvaru, proc ne. Ale kdyz NASA spolupracuje s firmama ktery se 3d tiskem zabyvaji pro stavbu struktur na orbite, tak na tom asi neco bude. Ne v nejblizsi budoucnosti, ale do budoucna to dava smysl (automatizace stavebnictvi, at uz bude podoba jakakoliv).
Lukas, s tim, ze je to “picovina” si dovolim nesouhlasit. Pokud si dobre vzpominam pomoci 3D tisku byl tento rok vytvoren a uspesne implantovan prvni organ. Tiskne se vstrebatelna mrizka na niz se implantuji bunky. Tisknou se sperky, tisknou se ruzne modely soucastek do automobiloveho prumyslu, tisknou se makety, kusove vyrobky. Tiskne se z ruznych kovu, plastu nebo kombinaci.
Vyzkum materialu pro tisk budov stale pokracuje a je porad na zacatku, tiskne se bud ze specianich smesi – napr. SIKA, v CR maji odkaz na strankach, ale nikdo o prodeji nic nevi. Svycarska SIKA mi take neodpovedela. Z receptur podobnych betonu, ktere jsou podstatne dostupnejsi. Cetl jsem i o smesi, kde je hlavnim prvkem raselina. Dale se tiskne z plastu – Canal House v Amsterdamu, jedni francouzi pouzivaji dokonce PUR penu jako bedneni a do ni liji beton.
Mam za to, ze v prvni fazi se bude nejvic tisknout z betonovych smesi s recyklaty, plastifikatory a popilky…. (ekologie, cena). Z betonových smesi kvuli tomu, ze je to ze vsech alternativ nejprobadanejsi zpusob “vyroby zdi” a siroka verejnost se s tim nejsnaze ztotozni. Betonova smes se da barvit pigmenty, muzes pridavat opticka vlakna a prosvetlovat.
V budoucnu by mohla byt zajimava alternativa tisku zdi z plastu, ktery by mohl eliminovat povetrnostni vlivy pri stavbe a od te doby co cina uz plastovy odpad nebo recyklat nema potrebu nakupovat je prakticky zadarmo.
V roce 2020 se maji v CR verejne zakazky projektovat v BIM tzn. ve 3D, predpokladam, ze tak jak vsechno, tak i tohle narizeni je provazano s EU, jeste jsem nezjistoval. Tohle ohromne nahraje pripadnym stavbam z tiskarny, protoze je potreba mít dokonaly model budovy ve 3D model.
Stavarina jede strasne dlouho na stejnem principu – kamen nebo cihla a pojivo co to slepi – malta, lepidlo, pena. Verim tomu, ze jsme na prahu revoluce, ktera obor zmeni od zakladu. Eliminuje se fyzicky narocna lidska prace, kterou chce delat cim dal min lidi, ubude stavebniho odpadu…
Vsechno k tisku i k myslenym vylepsenim (aby stavba tiskarnou dostala logiku) je uz vyvinuto, vymysleno. Je potreba to dat “jen” dohromady a otestovat. Co se tyce legislativy je to lity beton – skorepina, to se spocitat da.
Za 20 let si dokazu predstavit, ze u stavby bude stat 15 stacionarnich sil a tiskarna bude schopna tisknout “zdivo”, vodovodni, odpadni potrubi, elektro. Dokazu si predstavit robota do polozi dlazbu atd.
Mate pravdu, ze to co se zatim postavilo je bida (treba The BOD v Kodani), ale doslova kazdych 14 dni vyleze neco noveho, ale vsicni se uci a posouvaji, prijde to driv nez si myslite.
Jo a pro NASA jak pise PL vyviji tisk 3D domu na Mesici a Marsu profesor ze Skotska, co zacinal zake s 3D tiskem domu ve spolupraci se Skanskou, nicmene nic hmatatelneho z toho myslim nevzeslo a ted dela pro NASA.
Johne napisu Ti zitra soukromy email.
Jak to dopadlo už máte investora? Stavíte?
Už máte investora? Stavíte 3D domy?
Co investora už máte? Jak to dopadlo?