Nihiwatu nedavno vyhral, ze je nejlepsi hotel na svete od Travel & Leisure casopisu.Ten hotel je velmi vyjimecny ve spouste vecech, ale nevim jestli bych jej jmenoval, ze je nejlepsi na svete.
To hlavni lakadlo je pro lidi co surfuji. Je na miste, kde jsoudobre vlny na surfovani. Takze kdyz chcete surfovat a byt trosku v luxusu tak to je idealni hotel.
Nihiwatu se nachazi na Sumba ostrove, ktery ma jen 650 tisic obyvatel, ale je pritom dvakratvetsi nez Bali. Denne tam je jen par letu letadlem a to z Bali. Ostrov pusobi, ze ho turisti jeste moc neobjevili. Na ostrove je jen par hotelu.
Nihiwatu maji dobre vyresenu logistiku uz pri odletu z Bali. Maji na letisti sveho zastupce, ktery se nas okamzite ujmul, prevzal zavazadla vyridil check-in. I kdyz na Sumbu leta jen let s jednou tridou (economy), tak se snazi celou zkusenost zprijemnit sluzbami okolo. Takze i s letenkou eocnomy jsme meli pristup do salonku (se kterym spolupracuji), kde jsme cekali na let. Po priletu nas okamzite prevezli do hotelu a pak trosku se zpozdenim druhe auto dovezlo zavazadla.
Nase cestovka se pro nas vzdy snazi vybrat nejlepsi pokoj na ubytovani. V tomto pripade to byla vila Mandaka 1 (tech Mandak vil je pet jako takovy compound). Na vchodu do vily je napis Private residence.
Ten napis tam je proto, ze ty vily pouzivamajitel resortu miliardar Christopher Burch kdykoliv nastivi ostrov. A kdyz v resortu neni tak se pronajimaji hostum. Sesli jsme par schodu dolu a vidime dalsi vchod uz primo do nasi vilky.
Design nadherny.
Vila ma svuj bazen.
Libilo se mi jak zamestnanci vzdy rano otevreli vsechny dvere a vecer zase vse krasne nasvitili.
Nadherny vyhled.
Nihiwatu ma takovy trosku zvlastni system na alkohol. Na pokoji ho mate v cene. Vcetne minibaru, ktery jednou denne doplnuji. Ale v restauracich nebo na baru za stejny alkohol platite.
Dalsi sprcha je jeste dole (take venkovni).
Vana na dalsim balkone u loznice s krasnym vyhledem.
Kazdy pokoj (vila) maji prideleneho butlera. Na pokoji mate vysilacku a muzete butlerovi primo volat.
To jsem uprimne moc nevyuzil, protoze nerad komanduji lidi. Mam radeji kdyz jsou proaktivni a treba se nekde objevi u obeda, kdyz zrovna jime. Zrovna s tim jak maji v Nihiwatu zarizene ty butlery vidim trosku nedostatek. Jsou jine hotely, ktere to dokazou delat mnohem lepe a prijemneji. Proste jak pisu velmi proaktivne, kdy i ten butler vi a dokaze zaridit mnohem vice a pritom neni otravny. Nihiwatu, ale ty butlery vyuziva jako normalni pracovni silu, takzenase butlerka vetsinou pracovala jeste v restauraci. Taky kdyz jsem po ni chtel zaridit nejake aktivity tak nejak nevedela jak na to a stejne me odkazala na nekoho jineho. Mozna jsem ten jejich system nepochopil, ale po zkusenosti z jinych hotelu, kde to doopravdy umi na jednicku me to tady pripadalo trosku rozpacite. Treba Como Shambhala na Bali ma jejich personal assistenty dovedene k dokonalosti. Doopravdy vam dokazou zaridit spoustu veci, ale takovym prijemnym zpusobem, ze vas nikdy neotravuji. Dokazou se vzdy objevit na spravnem miste a zaridit proaktivne veci predem.
Na pokoji cekali cookies a rucne napsane prani na privitanou
Jidlo je zahrnuto v cene pokoje, takze bud muzete jist v restauracich nebo si objednavat na pokoj bez dalsiho priplatku. Nebylo to spatne si objednat treba cappucino kdyz na nej clovek dostal chut primo na pokoj.
Hotel byl docela plny a zaskocilo me, ze ve spicce byly skoro vsechny stoly v restauraci obsazene. To se mi v podobnych hotelech nikdy nestava. Tady jakoby nebyli pripraveni na to, ze maji vice hostu. Nekdy to i dost dlouho trvalo, nez obsluha prinesla jidlo. Pritom maji snad jeden z nejvetsich pomeru zamestnancu na hosty. Na zhruba 30 vil ma Nihiwatu 400 zamestnancu (podle jejich slov). Ale ve skutecnosti to fakt nebylo poznat. Spise me pripadalo, ze maji nedostatek lidi.
Jinak tohle je vice pratelsky hotel i pro rodiny s detmi. Mnohem vice nez Amany (jak se nekdo ptal v komentarich u trip reportu z Amanusa). Bylo tam nekolik rodin s detmi.
Trosku me i zaskocilo jak nekteri lidi u jidla kouri. Uz na to nejsem vubec zvykly a znovu to v hotelech kam jezdim normalne nevidim. Ale bylo tam dost evropanu, kde lidi kouri jeste docela dost.
Cenove to je hotel na podobne urovni jako Aman s tim, ze je vice veci zahrnuto (jidlo a akohol na pokoji). Coz znamena, ze to levny hotel v zadnem pripade neni. A celou dobu jsem si rikal, kdo je pro ne vlastne ta cilovka. Byl to takovy zvlastni mix surfer dudes, kteri tam jezdi hlavne kvuli surfovani (plati $100 denne navic, za exkluzivni misto na te jejich jedinecne vlne). K tomu rodiny s detmi a pak pary, jako ja a manzelka. Vetsinou si ty hotely vyberou kterou skupinu chteji jako sve klienty, protoze ono se to docela vylucuje, abyste udelali uplne vsechny zakazniky stastne. Slysel jsem, ze treba drive se surfer dudes nekdy opili a pak tancovali po stolech na nejake veceri, takze to si myslim, ze treba je naprosto OK pro dalsi surfer dudes, ale ty dalsi skupiny hostu to neoceni.
Co ma Nihiwatu vyborne vyreseno jsou ruzne aktivity, coz jsem uz popsal v predchozim clanku. V tom jim davam plusove body, ze nabizi hodne veci co nikdo jiny nenabizi. Ale nedelaji ty aktivity tak exkluzivne jako treba v Amanu. Tzn. vzdy na nejake akci jde vice hostu dohromady. Neni to nejak dramaticke, ale horsi je, kdyz se pripoji nekdo na koho se pak ceka. Tohle bylo k te cenove kategorii taky pro me neobvykle. V exkluzivnejsich hotelech je nepripustne, aby se nechavali hosti cekat kvuli tomu, ze jini hosti chodi pozde. Radeji se zaridi odvoz treba dvema auty, nez aby se nechavali hosti cekat.
Jednu z tech dalsich aktivit co nabizi je idealni pro milovniky spa a masazi. Nazyvaji to Spa Safari. Den zacne tak, ze rano jde ne na 1.5 hodinovou prochazku do jine casti ostrova, kde maji spa centrum.
Pochodujeme pres pole a mistni vesnice. Divame se jak lide ziji a vyhaneji dobytek na pastvu.
Nebo treba jak si mistni lide perou pradlo.
Po 1.5 hodine jsme dorazilido mista kde se nachazi spa.
Nejdrive dostaneme zaslouzenou snidani po te prochazce na miste s nadhernym vyhledem. Ostatne tohle misto je cele kouzelne.
A po snidani se presouvame do mista, kde mame cely den k dispozici maserky. Je to trosku stoupani do kopce.
Jsou to takove jednotlive bungalovy, vzdalene hodne od sebe. Mate totalni soukromi. Muzete si jakkoliv delat prestavky mezi jednotlivymi masazemi. Dat si treba prestavku na obed (ugrilovali nam na ohni vyborne kure a rybu). Nebo si lehnete na chvili ke svemu bazenu. To Spa Safari spociva v tom, ze za jednu cenu ($599 za par) mate maserky k dispozici uplne cely den, takze do omrzeni si muzete davat neomezene procedur co se vam zlibi.
Mame k dispozici i celou vilku, kdybysme treba chteli odpocivat na posteli.
Rikaji ji honeymoon suite.
Ale posobi to skoro zbytecne, protoze taky mame k dispozici maly bazenek a dalsi mista na lezeni venku.
Takze maximalni relaxace.
Zaver: Je to velmi zajimavy hotel, ale jak jsem psal nemaji uplne vyjasnenou svoji cilovku a to si myslim, ze jim skodi. Aktivity co nabizi jsou perfektni.
Ahoj, řekl bych že vaše reporty jsou čím dál jakoby povrchnější. Zaprvé, hodnocení nejlepších hotelů světa v dnešní době už naprosto neváýznamné (z hlediska fanoušků, nikoli médií či lidí jezdící s cestovkami), dále píšeš, že jezdíš že ti to zařizuje cestovka? Ufff. Myslím, že ses dostal do takové spirály – byl jsem v ní též před mnoha lety a přirozeně odzkoušel desítky stejných/podobných/lepších hotelů, ale zjistil jsem, že pak lidem vyprávím o nějakém hotelu a ne zemi samotné! Velmi špatně. Jasně, je to příjemné, ale paradoxně kromě např. Gili Lankanfushi (další “nejlepší” hotel světa, ale v jiné a dost vyšší cenové hladině) v nich panuje dost upjatá a nepřirozená atmosféra. Navíc tento vámi popisovaný podle fotek tedy vypadá svým způsobem nezajímavě, skoro tak obyčejně jako např. four seasons na seychelách atd. Je to jako když jste psal o Aman Bhutan – co má co společného s Bhútánem? Nic, musel jsem tam jednu noc být jelikož jinde už bylo plno a je tam úplně prázdná a univerzální atmosféra a $1200/n úplně mimo a že vám tam pošlou mnicha? To snad nikdo nemůže brát vážně. Takto – reporty z first class letů máte moc fajn, je to svým způsobem zajímavé počtení, ale reporty z hotelů? Což je striktně intimní věc a navíc naprosto nepodstatná v rámci dané země? Není ok. Ale to nic proti vám, určitě ne, ale jen tímto způsobem je to prostě hrozně povrchní, ale každý si asi toto kolečko musí projít…
Například minulej článek byl o zemi, resp. lidech, kteří tam žijí. Tento je o hotelu, takže docela logicky – když vidím článek kterej mě nezajímá, tak ho snad nečtu ne?
A upřímně, pokud se budu chtít dozvědět něco o dané zemi, tak jsou vhodnější zdroje, rozhodně ne blog člověka, kterej tu zemi poznává z luxusních hotelů. Tohle je trochu jinak zaměřenej zážitek, o kterým si taky rád přečtu, ale v každým případě je to soukromej blog, kam člověk píše osobní zážitky, ne encyklopedie, nebo cestovatelskej magazín.
Tak jak říká Nikdo a tak jak to má na svých stránkách D-fens: “Pokud se Vám to nelíbí, nečtěte to”.
Třeba já jsem moc rád, že jsem si to mohl přečíst. S podobnými hotely zkušenosti nemám, moje znalosti lepších hotelů končí u Sofitelu na LHR T5 🙂 Teď tedy aspoň vím, co bych od takového hotelu mohl čekat a zda pro mě má smysl za takový hotel utrácet. Je to podobné jako trip reporty z letů. Bohužel, tak nějak vidím, že stejně jako děti nepatří do longhaul first class (v business je to naopak vcelku O.K., nikdo nemůže čekat, že s nimi budu létat v economy), nepatří moc ani do takových hotelů. Naprosto upřímně, moje malé děti by jim tam z toho udělali kůlničku na dříví 🙂
Johne, nenech se odradit a piš dál reporty i z hotelů!
Disclaimer: Johnovy zazitkovy reporty z hotelu a letadel mi prijdou hodne divny odjakziva. Nemyslim, ze se na nich neco zmenilo. Chapu, ze tohle je skutecnej luxus, ale hodne hnusne receno, prijde mi na tom cosi Kaluzovskeho.
Nicmene na tvym nemene pozerskym postu je fascinujicich par veci. Napriklad jak prejdes z vykani do tykani a zpet.
Ale ze neco zarizuje cestovka, nebo ze nepozna tu danou zemi jinak, nez skrz nastrceny figurky a rozdavani slichty? Proste to tak chce, no. (Jak tam krmi ty maly pricmoudliky, tak to vypada jak krmeni nejaky zvere.) Nechce se srat s tema opruzama kolem, stejne jako chce bydlet hodinu od velkyho letiste tak to ma. Vypada, ze si to uziva. Byt je to vetsine ctenaru tohohle blogu k necemu uplne jinymu, nez se John asi domniva.
Myslis, ze zivot obycejnych lidi tj. pot, smrad, cekani, riziko a zazitky na skale od hnusu k necemu vypovida neco pravdivejsiho o te zemi? Neco, co cloveka naplni vic, nez personal butler co ti utira prdel? A je snad jedinym povolenym zazitkem z cest “skutecne poznani ty zeme”? I kdyby bylo, tak si dovolim tvrdit, ze zem se zacne poznavat az tim, ze se tam clovek natvrdo odstehuje a zacne resit day2day problemy a to misto ho mimo jiny zacne poradne srat. To, ze vyjdes z obycejnyho hotelu na obycejnou ulici a das se do reci s obycejnym clovekem, jeste v zadnym pripade neznamena, ze jsi nutne nasal nejake pravdivejsi informace. Pokud jsi tam jako cizinec, tak je to vsechno zazitej a dojem odpoutanej od reality dany zeme. Low-cost i high-cost dovolena, klidne i delsi dobu, se proste ma k poznavani dany zeme asi jako porno k sexu.
Podle mě dost podceňujete (Jarda, Michael123..) inteligenci Johnovu i tu čtenářskou, když poukazujete na nedostatečnost jeho poznání reálného světa schovaného za comfort a super služby. Možná máte pocit, že je potřeba někomu otevírat oči, přičemž neobjevujete nic co by John přirozeně nevěděl a pouze tráví dovolenou podle vlastních představ, nic víc.
Johne, líbí se mi Tvoje reporty. A úplně z jiného soudku, oceňuji, jak respektuješ soukromí Tvé ženy.
Taky souhlasím s názorem, že je to osobní blog, autor si může psát co chce a stejně tak si to může přečíst nebo nepřečíst kdokoliv.
Pro mě je hodně zajímavý ten fakt, že v ČR není asi žádný jiný člověk s podobným net worth, který by takto docela inspirativně popisoval, jak tráví volný čas. Jsem si téměř jist, že v “recenzovaných” hotelech spát nikdy nebudu (nevidím tam pro sebe tu hodnotu poměr/cena výkon), ale jednou v životě bych se třeba chtěl proletět kolem světa ve first class. Což by mě jinak asi nenapadlo, kdybych nečetl tento blog 🙂
Já bych si dovolil s Jardou docela nesouhlasit, už jen pro to, že spousta věcí, které John popisuje může inspirovat i úplně malý penzion u nás na Valašsku a s minimálními náklady pak nabízet mnohem lepší hodnotu než veliký řetězec, se kterým v jiných oblastech nemůže soupeřit. Proto ještě víc než poslední report z Amanu oceňuji tento, který upozorňuje, čeho se vyvarovat. Možná takové výtky přijdou někomu povrchní, ale pro provozovatele, který chce vždy nabídnout nejlepší servis, můžou být velmi hodnotné.
Dobrý postřeh, ale obávám se, že nikdo z majitelů penzionů nejen na Valašsku tento a podobné blogy nečte. Jinak by to v nich nemohlo vypadat tak, jak to většinou vypadá. A vůbec, majitelé a vedoucií pensionů v ČR a SR by měli v létě vypadnout na dovolenou do světa, ať ví, jak se penziony provozují :-))
Díky za trip report a těším se na další. Někomu se to nemusí líbit, ale zase se můžeme takto seznámit s jiným stylem cestování, než s tím na co jsme zvyklí. Hotel a prostředí je nádherné, to se musí nechat i když na moji osobu je to už asi moc luxusní. Sám se cítím nesvůj i v běžném 5* hotelu 🙂 Nicméně co se týká těch ostatních aktivit a prohlídek tak se nemohu zbavit pocitu, že to je spíše skanzen, že to není autentický život v dané zemi. Zdání ale může klamat, že.
Ahoj Johne, pokud tato otazka padla v minulosti, tak se omlouvam, ale neyetl jsem vsechny reakce na tvoje clanky. Chtel jsem se zeptat, jak jo v takovych drahych hotelech jako je tento popisovany, nebo hotely Aman, se spropitnym? Dava se vubec?
Jinak mam moc rad tvoje trip reporty at uz hotelu nebo pri cestovani prvni tridou.
Ahoj Johne,
kdyz pomineme hotely a servis, ve ktere zemi se ti zatim libilo nejvic? Ptam se jako zvedavy cestovatel, ktery ale zatim moc neprocestoval.
Dekuji
Tomas
Spropitne se nedava.. nekdy to ty hotely uctuji automaticky na ucet (treba pridaji 10% service charge). Jedine komu se dava spropitne je, kdyz mas nejakeho pruvodce nebo toho asistenta/butlera a dela dobry job.. tak ho tim zpropitnym ocenis. Ale neni to nejaka povinnost. Treba v Amanu v Bhutanu mas cely pobyt pruvodce, ktery chodi jen s tebou.. a dokonce kdyz se presunes do jineho Amanu v Bhutanu tak jako tvuj pruvodce porad zustava. Tohle bych rekl, ze jsou jedine pripady na spropitne.
Johne a co tvé RVéčko? Nějak ticho po pěšině, nebo tě už přestalo bavit? Tvé výlety po Asií si užívám, ale čundry s RV mně jsou nějak bližší../sleduju třeba web Gone With the Wynns a další/ něco sem hoď také z této oblasti…
No s tim RV jsem se jednou chystal napsat report… ale nikdy jsem to nedodelal
Moc pěkný trip report, úroveň služeb je úchvatná