Najemnik a pronajimatel maji presne rozdilne strategie kdyz se resi pronajem nemovitosti. Beru priklad pronajimani skladu.
Najemnik vi, ze potrebuje k urcitemu datumu mit sklad. Hleda co je na trhu k dispozici. Najde treba tri sklady, ktere by vyhovovaly jeho pozadavkum. Zadny sklad neni idealni. Ten co se mu libi nejvice je zaroven nejdrazsi. Chce vyjednat co nejlepsi cenu, ale zaroven chce mit jistotu, ze nejaky sklad bude mit. V idealnim pripade, by chtel dat nabidky na vsechny tri sklady najednou, dostat odpovedi okamzite zpet a vybrat si co mu da nejvetsi hodnotu (sklad ktery se mu libi za nejlepsi cenu). Jenze to se zridka dari. I kdyz da nekolik nabidek najednou tak ti pronajimatele malokdy odpovi stejne rychle.
Pronajimatel je oslovovan ruznymi potencialnimi najemniky. Ti ale neprichazeji najednou, ale treba v casovem rozmezi, zhruba kazdy tyden jeden. Najemnici se velmi lisi. Nekteri nabizeji vetsi najem, ale jejich finance nejsou idealni (treba zacinajici firma). Uspesne firmy s dobrymi financemi, zase nabizeji striktnejsi podminky a nizsi najem.
Pronajimatel by si pral, aby mel vsechny navrhy najednou v jeden den na posouzeni. Vybral si nejlepsiho najmenika, ktery ma dobre finance i nabidne dobry najem. Pronajimatel bychtel taky posuzovat vsechny najemniky najednou a vybrat si to nejlepsi. Takze se hraji ruzne hry kdy jedna nebo druha strana zdrzuje vyjednavani, ale zaroven si chce nechat otevrenou pozici, aby dale vyjednavat mohla.
Za tyden me ma prijet potencialni najemnik ze zahranici co rozjizdi business v USA. Chce okamzite pronajmout sklad a vypada to, ze za plnou cenu. Ale chce se divat na vice skladu a neni jiste, ze si vezme ten muj. Takze nemam 100% jistotu.
Mezitim mam dalsi zajemce, kteri nabizeji horsi najem, ale chteji se domluvit hned. Chteli pronajmou jinaci sklad, na ktery je ale vice zajemcu a cena se sponuje nahoru. Tento najemce si nasel muj sklad jako backup plan, protoze nechce akceptovat vysponovany najem. V hlave si rekl, ze kdybych mu ja dal dneska stejny deal za ktery chtel ten jiny sklad takto vezme ode me. Ale musi to vedet dneska! Na tom jak zareaguji stavi jeho rozhodnuti jestli vzit horsi nabidku v tom jinem skladu. A ja zase nechci v zadnem pripade reagovat dneska, protoze ten najem je hodne nizky. Velmi tlaci. Volaji, emailuji a chteji okamzite odpoved. Pro me by bylo idealni to rozhodnuti delat za tyden. Chtel bych mit tohoto cloveka jako backup plan kdyby mi to s tim zahranicnim najemnikem nevyslo.
Takze ted pracne vymyslim jakziskat cas. V USA je strasne dulezite byt prijemy a zbytecne nikoho nenastvat. Hodne kseftu se muze rozpadnout jen na tom psychologickem faktoru, ze nekdo nekoho nema rad a pak se mu s nim nechce vyjednavat. Hodne brokeru to resi tim, ze proste hraji mrtveho brouka, coz ja osobne uplne nesnasim a neni to nejlepsi strategie (i kdyz asi nejpouzivanejsi). Dam treba nekomu protinabidku a pak najednou uplne prestanou komunikovat. Proste chteji me mit v zaloze, ale zaroven nechteji rict, ze vyjednavaji s nekym jinym a chteji zdrzovat.
Ono to zni jako volovina, resit takove detaily. Ale ty rozdily jsou strasne velke. Zapojenim nejake taktiky udela rozdil desitek tisic dolaru rocne. Najemni smlouva se podepisuje treba na pet let a jsou z toho stovky tisic dolaru o kterych rozhodne troska taktiky a psychologie v ten dany okamzik.
Pri veľkom rozdiele nájmu na tak dlhý čas by som určite čakal. Zmysel má počkať napr. aj niekoľko týždňov za ktoré v najhoršom prerobím menej ako získané rozdiely nájmov za 5 rokov…
Nájomca, ktorý tlačí k uzavretiu zmluvy okamžite to robí pre stlačenie ceny, on reálne nepotrebuje mať ten sklad hneď.
Tu by bolo výhodné vymyslieť výhovorku napr. na nejakú fiktívnu tretiu stranu. Aby záujemca videl, že nemá zmysel tlačiť na pílu, keď napr. “ja by som Vám ho rád prenajal, ale rozhodnutie nie je na mne, ale na inej osobe, ktorá to mí´že riešiť až o týždeň”.
a co ak by si cakal donekonecna? 🙂
Ukaz tomu, co se chce se dohodnout hned za malo, svoje karty a napis mu to samy, co jsi napsal sem v nejakym kratsim formatu. Nemusis hrat mrtvyho brouka. Napis “Jeden clovek nabidl platit najem ve vysi 100%, a dal jsem mu deadline pro finalni papework do konce tydne. Srovnej nabidku a domluvim se s Tebou nebo prosim pockej.”
A tomu druhemu, co chce platit 100% ale dava si na cas, bych napsal: “Beru Tvuj byznys, ale nic neni potrzeno dokud nemame podepsanou smlouvu. Vice lidi ma o muj sklad zajem …”. First come first serve.
kdyz vim, ze priletim az za tyden, nabizim vysokou cenu, aby pronjimatel to nepronajal. a az dorazim, nabidnu cenu nizsi, nez ti, co nabizeji ted.
Presne!
no a presne z toho duvodu, mu aspon naznacim, ze neni sam, kdo ma o sklad zajem, treba by papiry mohly pockat a on by mohl poslat alespon nejakou zalohu? 😉
Tento problém je znám teoretikům jako The Secretary Problém. Na wikipedii je popis včetně hodně složité matematiky. Lidsky je to hezky popsané např. zde: http://rs.io/the-secretary-problem-explained-dating/ (Pokud i to je na vás tl;dr, tak doporučuji závěrečný odstavec All Together Now)
Pekny!
In laboratory experiments, people often stop searching too soon when solving secretary problems. This suggests that the average person doesn’t date enough people prior to marriage.
no ja som bol na rande asi 3x, z toho raz ma donutila kamaratka s jej kamoskou, aj by som mal zaujem ale ona vycuvala (bol som necinny), druhy krat preto, lebo som bol na istom fore a opar zien bolo zvedavych, ci existujem, jedna ma pozyvala az som sa prelomil a aj preto, lebo tretia ma k tomu popostrcila, s tou tretou som do dnes (3 roky) a beriem ju od dna 1 ako tu, s ktorou chcem dozit… ale dlhe roky som zeny/rande ignoroval, lebo velmi rychlo ma dokazali odradit iste veci, banality.. co mi vadilo na dotycnej tretej, som vyladil, alebo este len vyladim..
ale napr k bytom – mal som na predaj byt na zvysenom prizemi, za dajme tomu za 80, aby sa lahsie pocitalo. totalne povodny stav. realitka si chcela prihodit 2 niektore az 3. vela ludi prislo, kseftarov sa cashom, co ponukali 73 (jeden az 63-69), pretoze stav a trh je zly. potom prisiel niekto, komu sa pacilo prizemie, lebo zdravie. ponukol 78, trval som na 80+2, dostal som 80+2 – dnes o 2 roky by mal ten isty byt hodnotu odhadujem 95. ponaucenie ? neviem.. skor ci neskor pride niekto, kto kupi, ak sa trh neprepadne. extra vela variabilnych tam je tiez..
ale dalsi priklad: kupil som byt za 28, po roku predal za 28, strata asi 2 na sprave. nevhodne mesto/lokalita.
ohladom tej zeny, podla mna, namiesto treba hladat tu pravu, taka neexistuje, aj keby, MOZE SA zmenit – preto som hladal taku, ktora ide zmenit na moj obraz.
Já sice pronajímám jenom byt, ale jakmile někdo tlačí na pilu, chce hned, tak ho diskvalifikuji. Nejdříve chce hned, potom levně a nakonec počkat s placením. Děkuji, nemám zájem.
Ahoj Johne, je to typicky problem, ktery je hlavne o social skills… ale zaujalo mne jak pises v poslednim odstavci, ze vysledny rozdil je v radech desitek tisic USD..
Je opravdu bezne uzavirat smlouvy na pet let? Jak to v takovem pripade funguje s vypovedni lhutou? Neni lepsi z hlediska pronajimatele dovolit i dobu neurcitou a mit to pojistene treba delsi vypovedni lhutou pri ktere mas cas najit jineho najemce? Zda se mi, ze se pak tebou popisovany problem znacne zmensuje…
Vetsina majitelu i najemniku prave chce delsi najemni smlouvy napr. 3-5-7 let.. apod. To je normalni praxe. Me osobne je celkem jedno na jak dlouho to ten najemnik chce. Kdyz chce najemnik odejit drive tak je odpovedny za placeni najmu do doby nez si majitel najde dalsiho najemnika.
Asi to je zpusobeno bankami, ktere nejradeji pujci kdyz vidi najemni smlouvu na dlouhou dobu napr. 5-7 let.. a kdyz tam je kratsi tak nechteji pujcit.