Tak tenhle tyden jsem chtel otevrit, ale navsteva od hygieny nedopadla nejlepe

S mestem mame vsechny inspekce zhruba vyrizene. Neco nam jeste trosku zbyva, ale je to uz jen relativne formalita. Treba, ze nas kontraktor ma povrzeni, ze recykloval 50% odpadu ze stavby, ale pozadavek  je donest potvrzeni na min. 60%. Jeste se byl nekdo podivat na pristresek na popelnice a jestli na strese pres tu zidku neni videt vzduchotechnika a pry jim tam taky neco vadi. Zatim nevime co, protoze dva dny se tomu inspektorovi neda dovolat.

Meli jsme uz take inspekci z hygieny (health department). Ti chodi az na konec dat to posledni pozehnani. Mame par nedostatku co jdou relativne rychle opravit. Treba ze ten prodejni pult (co je ze dreva) musi mit tu stranu do kuchyne pokrytou nerezem nebo laminatem. Pak odstranovac tuku (grease interceptor) se musi posunout o par inchu od steny. Ale taky prisli s jednim velkym pozadavkem coz je pruser. Mame velky mixer na testo. Ma v sobe takovou velkou misu, ktera musi byt odelavaci na snadnejsi umyvani (pozadavek v Kalifornii). A hygiena chce, abysme ted u toho mixeru udelali v podlaze kanalek, aby se primo tam dal umyvat hadici. Ze jinak neni mozne garantovat, ze budeme tu misu dostatecne umyvat a sanitizovat!

Me to pripadalo jako blbost. Zas tak velkou tu kuchyn nemame. Radeji tu misu umyjeme v umyvadle co mame na nadobi. Sice je fakt velka, ale porad mi to pripada hygienictejsi nez to umyvat  hadici na zemi.

Takze provozovna nachystana na spusteni. Chtel jsem zahajit provoz tento tyden. Vse je uklizeno. Vse je nachystano. A jestli hrozi, ze budeme znovu kopat do zeme a budovat kanalek, tak me z toho klepne.

Co je silene, ze spouste problemu bysme se mohli jednoduse vyhnout. Stacilo by zmerit tu misu a podle ni objednat vetsi umyvadlo. Nebo vubec ten mixer nedavat do planu a pak si ho tam pridat az po spusteni provozu. Urady prudi, kdyz to v tech planech mate. Kdyz to tam neni tak jim to je jedno. Tohle bohuzel vubec nikdo neporadil. Architektovi to bylo uplne jedno. Namaloval by cokoliv co nejak splni pozadavky uradu a hlavne at to ma za sebou (bez ohledu na to kolik to pak bude stat zrealizovat nebo jestli to dava smysl).

Jiny restauratersky expert co mi radil (a udajne rozjizdel moc restauraci), zase jako prvni vec zadal podil ve firme, ale absolutne nedokazal dat zadnou praktickou radu nebo tip na dobreho architekta. Jen chtel uctovat hodiny za osobni nastevy, schuzky a analyzy. Ale konkretni rada jak resit tu kuchyni chybela (nejvice me chtel radit jaky si mam koupit POS, jake bysme meli mit call centrum na prijimani objednavek, jestli budeme vyhrivat tasky na rozvoz krabic, apod). Proste porad si chtel vymyslet nejake projekty co ho asi bavi delat, ale pomoci s architektem a rozjezdem provozovny, na tom byl bidne.

Chybama se clovek uci. Mohl jsem si usetrit spoustu casu a penez, kdybych vedel co vim dneska. Doopravdy kdyby ted nekdo oteviral restauraci v Los Angeles, tak mu dokazu usetrit spoustu penez a udelat to mnohem rychleji. Je to o tom presne vedet jake vybaveni pouzit a pozadavky na to vybaveni znat lepe nez inspektori. LEPE NEZ KDOKOLIV. A LEPE NEZ INSPEKTORI. Oni totiz fakt moc nevi a spoustu problemu jsme si udelali sami. Kdyz po nas naposledy plumbing inspektor chtel, ze mame pridelat na ten grease interceptor nejaky dalsi ventil, tak pri pristi nasteve mu stacilo ukazat, ze ten ventil tam uz vevnitr nekde je (ve vytisklem navodu). Podival se a rekl, ze v pohode. Pritom predtim prudil, ze tam neni a ze ho tam musime instalovat, protoze to je narizeni.

Spread the love

24 thoughts on “Tak tenhle tyden jsem chtel otevrit, ale navsteva od hygieny nedopadla nejlepe

  1. Je skvely sledovat jak se proste potvrzuje, ze praxe je ve finale nejvic…clovek si muze ledacos nacist, nastudovat, dokud si tim ale fakt neprojde, nepozna…a uplne si dokazu predstavit tu situaci, kdyz ti ZASE NEKDO STUPIDNI prisel s DALSIM VYMYSLEM. Na zemi se to voplachne a umyto 🙂 Tahle absurdita me tu v US pekne se*e…clovek muze bejt silnej a bojovat jako lev, jenze stejne ve finale nic nezmuze…Best of luck Dear John!

  2. Tak to je mazec, když ti říkají, jak máš mýt nádobí.

    Jen mi nějak mozek nebere, jaká je souvislost mezi kanálkem na zemi a tím jak budeš dbát o hygienu… 😀

    1. Prece kdyz si lenivy a nevejde se ti hrnec do umyvadla, tak ho bud vubec nemyjes nebo ho umyjes jednou mesicne venku. 😉

  3. Až mi zase někdo bude povídat o zlé přeregulované EU a hodné svobodné Americe, kde si lze otevřít podnik lusknutím prstů…. odkážu ho sem. Díky.

  4. Johne, neda se mi nezeptat: predpokladam, ze ten health department se je schopny odkazat na konkretni normu/zakon proc dany kanalek je zapotrebi a proc vase reseni je nedostatecne. Kdyz jsem mel naposled “chytreho” urednika na kontrole, vysvetlil jsem mu ze tech podniku jsme otevirali x a ze vsude je to reseno takhle a ze pokud on chce jine reseni nez jeho x jinych kolegu, ze klidne se muzeme o tom a o zpusobene skode bavit s advokatem pokud je/neni schopen dolozit sve tvrzeni nejakym konkretnim pravnim predpisem. Nevim jak to funguje v US, tady to zabralo. Jak to tedy funguje v US?

    1. Uspechany inspektor rekne, ze to tak musi byt.. nevi proc. Na nic te neodkaze. Neodpovi na email nebo telefonat. Nic nedolozi, nic neporadi. Jedine co se da delat je neco zmenit, pozvat je znovu na inspekci a doufat, ze to schvali.

  5. Před lety jsem dělal pro “vaječného barona” otevíral varnu vajec, vše v pořádku, ale mezi špinavým a čistým provozem byli dveře s dřevěnými obložkami, hygienik namítal že zárubeň není vybetonovaná a někdo by mohl vniknout ze špinavého do čistého rozpáčením zárubní… Logiku v tom nehledej, na zárubeň se ve dvou výškách po obou stranách nalepili železná kolečka, jako že je pod tím díra a vybetonováno. Při další kontrole byl spokojený.

  6. Teda Johne… 🙁
    Když si vzpomenu, že už je to cca 10měsíců co jsme spolu párkrát snídali na Hermose… a jak (logicky a správně) optimistický jsi tehdy byl, co se otevření týká… a zatím pořád nic 🙁 Fakt Tě obdivuji, že máš sílu s tím pořád bojovat…
    Mimochodem, před časem jsi tady vyhlásil soutěž, měli jsme tipovat datum otevření a vítěz měl dostat hodnotnou cenu, že…?? 🙂
    Máš nějakou tabulku se seřazenymi datumy a jmény? Ten časově poslední tip bude asi nejblíže a máš možnost už teď vyhlásit vítěze… protože myslím že září a později netipoval nikdo….
    Držím Ti palce!

    1. Tak mi to nedalo… a já jsem jako velký optimista mimo 🙂
      Ale máš tam tipy 9. a 10.9.
      A potom 1., 9., 15.10.
      Takže teď to bude o každém dni a ukáže se, kdo bude výherce … mimochodem, za výhru jsi logicky slíbil pizzu 🙂

      1. Je to tak, já si to právě také vypsal. Je tu hodně lidí, kteří jsou docela pesimističtí, pokud jde o podnikání v People’s Republic of California.

        Vyhrát mají stále šanci Eva a Ivo s tipem 10.9.2018, ale to by sebou John musel hodit 🙂 Ivo psal tip v US formátu 9/10/2018, takže předpokládám, že myslel skutečně 10.9.2018 a ne 9.10.2018.

        Pak tu máme zatraceně nebezpečný tip Verzany, která napsala 1.10.2018. Je vidět, že v NASA s termíny mají také své zkušenosti 🙂

        Já už se ale pomalu začínám strachovat, aby se to stihlo ke mnou tipovanému termínu (Clayton, 15.10.2018). Po zkušenostech s americkými úřady, zejména USCIS, mi to připadalo tak nějak jako rozumně optimistický odhad. Už ale začínám Johnovi netrpělivě volat a připomínat, že “už je čas…”

        K svému překvapení jsem zjistil, že existují i větší pesimisté, než jsem já. Takže Lukino s tipem 1.12.2018 začíná být také nebezpečným soupeřem.

        Posledním tipujícím s teoretickou šancí na výhru je Tvrdy OptYmYsta. Pokud by ten náhodou měl mít pravdu, tak se snad ale raději seberu a vrátím se zpět domů k Babišovi.

  7. Vzdycky kdyz to ctu, tak si rikam, jak to dela Musk s raketama, elektroautam a samorizenim… Kdyz blba pizzerka trva mesice…

    Ale paradoxne asi ty urednici regulujou jen co znaj a porad dokola vytvarej novy predpisy, protoze za to jsou vlastne placeny… A novym vecem nerozumi a tak se jich bojej a nechavaj lezet, jinak to neni mozny…

  8. Ahoj Johne, mohl by ses trochu rozepsat o svém architektovi? Narazli jsi na něj v pár větách a přijde mi, že jsi z něho hodně flustrovaný. Jak jsi jej vybíral? Pracoval jsi s ním na něčem jiném, nebo je to přímo architekt co se specializuje na restaurace? Spolupracoval jsi na tomto projektu i s jinými odborníky? (vzduchotechnik, statik) Díky, pokud si najdeš čas na napsání podrobností. Jinak držím palce, a doufám že do čtrnácti dnů se bude péct pizza od Pizzouna:)

    1. Zkouseli jsme jich nekolik. Tento se vylozene specializuje na restaurace a nedela nic jineho (udajne stovky zrealizovanych restaurci). Je relativne hodne levny, ale ma na to specificky pristup, ze to nasazi velmi rychle, nic nechce diskutovat, nezveda telefony a pak se treba neco dela komplikovane (nebo extremne draze). V podstate vymyslet inteligentni reseni zabere cas, ale on pro jistotu da neco co urcite projde urady, ale je to zbytecne drahe a slozite reseni. Zbytek delaji tzv. engineers (MEP – Mechanical, Electrical, Plumbing), ti rozpracuji plany od architekta do detailu. Ti nebyli zas tak spatni, ale uz se to tezko meni, kdyz architek neco navrhne spatne. Znovu se musi jit do celeho procesu ve meste a velkeho cekani na schvaleni.

  9. No, nevim, myslim, ze az budes rozjizdet sam druhou, treti, desatou provozovnu, tak zjistis, ze zkusenosti z tehle prvni serie inspekci byly celkem k nicemu, protoze kazdy inspektor se na ty pravidla diva jinak a ma jine metody, jak to zneprijemnit. Ono kdyby inspektori skutecne dodrzovali stejne pravidla, tak by prece stavitel bezbarieroveho zachodu vedel, jak vysoko ma postavit madla. Jenze ten tvuj to zrejme nevedel, protoze zadny predchozi inspektor proti tomu nic nenamital. (Neverim, ze stavel svuj prvni bezbarierovy zachod v restauraci). Rict, ze “nebude zaruceno, ze to budete skutecne umyvat v umyvadle”, to je fakt vysmech.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *