Kdyz byla v USA posledni realitni krize tak ten vrchol byl v roce 2006. Pro me to byl jeste velmi uspesny rok v realitach v Las Vegas. Mel jsem realitni firmu a moji agenti ten rok vydelali pekne provize. Ale bylo citit, ze se vse zacina zpomalovat. Prodavajici co tvrdosijne trvali na vysokych cenach najednou zjistili, ze se ty jejich domy uz neprodavaji. Porad doufali, ze staci pockat a prodaji. Ostatne presne tohle tehdy psali v novinach. Ceny v zadnem pripade nemuzou klesnout. Budeme mit tzv. soft landing. Uz to neporoste tak prekotne jak v minulosti. Jen pomalicku par procent rocne.
Co pak nasledovalo byl totalni masakr. Ceny klesly jeste nize nez kdyz nejaky ten boom zacal.
No mam to porad v zive pameti. A s napetim se divam na to jak za poslednich par let rapidne stouply znovu ceny nemovitosti. Sem tam zahlednu uz i nejake oslabeni. V nekterych segementech, se dostaly ceny tak vysoko, ze uz je docela tezke najit dostatek kupujicich co si tu nemovitost muzou dovolit. A prodeje se zpomaluji.
Ten katalyzator muze byt cokoliv. Treba Trump a jeho obchodni valka.
Přesně to si myslím, že ta obchodní válka bude spouštěč. Já to vidím na příchod krize do konce roku.
Druhá polovina roku 2019.
Krize může přijít kdykoliv a my to nijak nemůžeme ovlivnit. Spíše bych se chtěl zeptat, jak na té krizi lze vydělat nějaké peníze?
Mit nachystane penize na prilezitostni investice.
Jak je to se zacatkem podnikani v obdobi krize? Ma to dopad na vetsinu prumyslu a je lepsi trochu preckat?
Já tedy nevím detaily, ale nedělá Trump jenom odvetná patření? Př.: jestli Evropa měla 20% clo na dovoz US aut a US 0% opačně, přece se nemůže kdokoli divit, že to není fér..
Odkud papouškuješ takové nesmysly. Skutečnost je taková, že co se týče clo na auta, tak EU vůči USA uplatňuje 10% a USA vůči EU 2,5% na osobní auta a 25% na dodávky a pickupy.
Tak to bylo myšleno jako příklad, čísla jsem si vymyslel a uvedl jako příklad. Ale jak sám říkáš,když to je 10% vs. 2,5% to je v obchodě kurva velkej rozdíl…
Celosvetove zadluzeni na historicky nejvyssi urocni + ocekavany rust urokovych sazeb + potencialni obchodni valka = velmi nebezpecny koktejl, ktery muze spustit silne ochlazeni. Kdyz se k tomu pripocte oemezene nastroje centralnich bank (hladina ur.sazeb je porad nizka), vetsina firem se tvari ze zadna krize nemuze prijit a lide na posledni krizi uplne zapomneli, tak se ekonomicke ochlazeni/recese muze lehce prelit ve opravdovou krizi, nevyjimaje real estate sektor.
Ano to zadluzeni je podle me nejvetsi riziko, ktere nikam nezmizelo.
OK, do konce roku max. rok a je to tady. Kanada a GTA ( Toronto a okolí ). Žijeme tam od léta 2015. 2015 a 2016 meziroční nárůst cen nemovitostí 10 – 18% . 2016 – 2017 nárůst se zastavil, ale pořád to bylo kolem 10% . A 2017 – 2018. Lidi zoufale snaží prodat baráky. Dřív byl jeden open house a další týden bylo sold. Teď je open house, za měsíc jiná realitka open house a pak je new price. Prodej se zastavil. Může za to nárůst úrokových sazeb, ale i vychladnutí trhu. Dřív realitky lákaly kupující na růst nemovitostí a teď jsou rádi , když prodají. V roce 2016 u nás v ulici prodával Chorche barák. Zájemců bylo tolik, že se konala dražba a dostal o 150 tis. CAD víc než čekal. Jako přistěhovalcovi mě nedávalo smysl, že lidi s příjmem kolem 70 tis. CAD ročně dají za barák i 800 tis. Jen ty úroky jim musely mazat obrovský částky. A hlavně jsme viděli u nás v ulici pastoušku, která se skoro rozpadla. Přijeli kulisáci, natřeli to, namlátili OSB desky a přes to vzor cihla. A na jaře koupili židličky a kvítka na terasu. A ten barák se prodal za 760 tis. Chudák soused, měsíc po koupi přijel Mr Stinki a řešil jim ucpaný odpady a sračky jim tekly do basementu ( sklepa ). Krize přijde, možná už klepe na dveře a možná to odpálí i ten Trump. Protože Kanada je závislá na USA, stejně jako ČR na Německu.
No problém je, že každý musí někde bydlet, pokud nechce pod mostem, takže když jsou všechny baráky za cenu X +- pár procent, stejně to lidi musí kupovat, pokud na trhu není velká konkurence.
Přidajme k tomu faktory jako AirBNB, levné hypotéky, nedostatečná výstavba nových bytů (ČR, Praha) a růst cen je na světě.
Dobra otazka. Ale pride mi to teraz trochu ine. Pred 2008 som mal pocit, ze ludom uz fakt hrabalo. Nie len nemovitosti, ale bolo celkovo vidno, ze ludia nevedeli co od dobroty. Teraz, 10 rokov po krize mi pride, ze obycajny ludia sa z toho stale az tak nedostali. Hej nehnutelnosti isli opat hore, ale nie je to tak, ze kazdy taxikar bol realitny expert (ako bol minulu zimu kazdy expert na bitcoin). Teraz je to fakt skor tym, ze hlavne, Cinsky investori nakupuju vsade po svete. V ramci Londyna aspon to rozhodne robilo posledne roky rozhodne velku cast obratu v nehnutelnostiach.
Tiez to cakam coskoro, a ta Trumpova trade war znie ako dobry spustac, ale subjektivne mi to nepride az taky clondyke, ako to bolo pred 2008. Kazdopadne som ready. Dufam.
A John? Pripavujes sa na to nejako?
Uz prichazi i nejaka cislo o poklesu tempa rustu cen. Treba https://www.cnbc.com/2018/07/12/the-housing-shortage-may-be-turning-warning-of-a-price-bubble.html
Nekde jsem videl clanek o tom, ze KB Homes vyrazne zredukovali pocet zadosti o novou vystavbu. Treba ve Vegas je ale situace jina, proudi sem spousta lidi z Californie a vytvareji velkou poptavku, takze ceny stale stoupaji a pocet domu na trhu je stale mensi nez v minulych letech.
Zeby sa chystali vypredaje?
Minule mi limo driver opisoval jeho realitny biznis tusim v NY alebo Connecticute. Prisiel moment ked cena domu co staval na rychly predaj zrazu klesla o 50K no nechcel predat. O tyzden mu to padlo este o dalsich 100K a uz nevedel pokryt naklady.
Mate pripraveny Cash, lebo ten je the King? 🙂
Dávám bolševikovi rok, maximálně dva roky
https://www.youtube.com/watch?v=dDEsj5QEWwY
Krize je ta nejlepsi vec, co se lidem muze stat. Zajimavy je, ze to plati jak pro toho, koho tvrde postihne, a stejne tak pro toho, kdo je pripraven na ni vydelat. Uz se nemuzu dockat.
Ono je taky klidně možné, že krize, která by se projevila poklesem cen, vůbec nepřijde. Když se dívám na růst měnových agregátů za posledních pár let, tak mám pocit, že to spíš musí vyústit v rychlou inflaci. Důležité je uvědomit si, jak na známky zpomalení reagují centrální banky. V roce 2007 evidentě úplně chrápaly, držely nízké sazby, ale měly malý dohled nad bankovním trhem. Dneska nechrápou, dohled mají silný a vyvinuly si nové nástroje, jak s případnou recesí “bojovat”, totiž záporné sazby, nákup státních dluhopisů, kvantitativní uvolňování. Nic z toho nebylo v roce 2008 možné. Takže kdyby to vypadalo, že přijde krize, tak se naopak rozjede monetární kolotoč a nemovitosti budou to poslední, co zlevní.
Naprostý souhlas s Dušanem Janovským. Všechno to kvantitativní uvolňování a záporné sazby mělo za účel především nakopnout inflaci a devalvovat měnu, aby se umazaly státní dluhy, které stejně nikdo už nedokáže splatit. A podařilo se. Nejprve dramaticky vzrostly ceny akcií. Následně ceny nemovitostí. Jakmile ještě vzrostou reálné mzdy a ceny zboží (což se děje právě teď), tak celý koloběh bude u konce. Když budou akcie, nemovitosti, mzdy i cena zboží na dvojnásobku toho, co před deseti lety, bude vlastně stále zachována rovnováha. Vydělal na tom každý, kdo vlastnil akcie, nebo nemovitosti. A prodělal každý, kdo měl úspory na spořícím účtu v bance.
Růst úrokových sazeb pomalu v ČR nastává, ČNB má progní³zu, že teď vyrostou cca o 1%, během jednoho roku, co je teď v ČR dost aktuální je fakt, že lidi budou moci mít hypotéky jen do 40% svého příjmu, čehož se dost developerů bojí, že zahýbá trhem.
Je fakt, že jakmile začne výprodej, bude to zajímavé, už se na to moc těším 🙂
Ta perioda je tak 12-14 let, myslím že jsme skoro na pokraji 🙂