Jde o to, ze dost casto slysim ruzne vymluvy, proc se neda zacit podnikat. Velmi klasicky duvod jsou penize. Lidi nechteji prijit o vsechny prijmy a pustit se do neznameho. Takze reknou, ze kvuli penezum nemuzou nic zkusit.
Podle meho nazoru to proste k zacatkum v podnikani patri. Dokazat prekonat to nejtezsi obdobi, kdy nejsou penize a jedine, co clovek ma, je jeho vlastni kreativita a tvrda prace. Ale chapu, ze pro hodne lidi jsou penize velka prekazka.
Proto jsem velmi zvedavy, kolik lidi se prihlasi do akceleratoru StartupYard.
Pro ty, co nechteji tolik riskovat, prinasi StartupYard reseni. Prihlaste se, za to nic nedate. Kdyz vas vyberou, tak mate sanci pracovat na svem podnikani a jeste k tomu mit nejake penize. Ono je tojako socialni experiment. StartupYard odstranuje dalsi vymluvu. Prilezitost, ktera stoji pred vami a ceka na vyuziti.
Tim, ze to v CR vsechno zatim pomalu zacina, prinasi dalsi obrovskou vyhodu. Nemusite se cpat se stovkami dalsich startupu. Nemate brutalni konkurenci. Kdyz budete mit aspon trosku decentni napad, tak vase sance na prijeti je podle me dost velka. Kdyby to bylo v CR rozjete jako v Sillicon Valley tak byste se museli snazit mnohem vice a nadeje na prijeti by byla velmi mala.
Cize ti co nechu riskovat, tak tam im investori daju peniaze bez toho aby tam clovek musel mat svoj financny podiel a nemusel robit na plny uvazok pre dany startup? 😀
No co vim tak dostanes penize na to abys mohl rozvinout ten svuj napad z teorie do praxe… a nemusel pritom zivorit, protoze dostanes financni dotaci na to abys to mohl delat.
Ale kazdy startup potrebuje nekoho kdo na tom bude poradne makat. Takze tohle si myslim je presne o tom, ze ti daji penize abys nemusel mit full time job a jen na okraj delat svuj startup.
Dostanes penize a muzes makat na startupu. Naplno.
Ja jsem na to moc zvedavy. Uvazujeme, ze do toho pujdeme, nicmene vubec ne kvuli tem 150 000 Kc, ale spis kvuli te moznosti “akcelerace”. Nesli bychom tam jako nase firma, spis bychom zkusili vymyslet nejaky projekt primo pro ucast v tomto akcelaratoru.
Nicmene mam trochu strach, zda akcelerator v CR dokaze byt dostatecne silny, aby dokazal pomoc proniknout do sveta. Podle me hlavni prednost akceleratoru (alespon tak jak si to ja predstavuji) nejsou ani tak penize do zacatku, ale moznost nacerpani know how od mentoru.
Ty penize jsou jen maly bonus. Dokonce jsme zvazovali ze to udelame uplne bez nich. Pokud penize nepotrebujete, nabizime “jen” akceleraci, tzn. kancelare, mentoring, kontakty – vymenou za 5% podil.
Co se tyce zahranici – hodne spolupracujeme se zahranicnimi akceleratory – jednou z cest, kam muze projekt po skonceni StartupYardu jit, je prave zahranicni akcelerator. A kdyz to dobre dopadne, budeme moci poslat i nase projekty napr. na tyden na “vymenny pobyt” treba do Anglie.
Ty penize jsou jen maly bonus. Dokonce jsme zvazovali ze to udelame uplne bez nich. Pokud penize nepotrebujete, nabizime “jen” akceleraci, tzn. kancelare, mentoring, kontakty – vymenou za 5% podil.
Co se tyce zahranici – hodne spolupracujeme se zahranicnimi akceleratory – jednou z cest, kam muze projekt po skonceni StartupYardu jit, je prave zahranicni akcelerator. A kdyz to dobre dopadne, budeme moci poslat i nase projekty napr. na tyden na “vymenny pobyt” treba do Anglie.
Johne a myslis si ze muze akcelerator projektu skutecne pomoci? Neni to spise 2 secna zbran? V tom smyslu kdyz podnika clovek na vlastni triko s vlastnim pocatecnim kapitalem tak citi vetsi zodpovednost a v podstate nema jinou moznost. Akcelerator muze poskytovat falesnou utechu ve smyslu zkusim to a uvidim?
No tak zase na to su tam ti investori, aby posudili ci to projektu ist, alebo nie. A ak tam natrafia na niekoho, kto ide stylom skusim a uvidim, tak asi nezainvestuju.
Nejlepsi je mit vlastni penize. Vlastni silu. Nepotrebovat spolecniky.
Nepotrebovat nikoho kdo ti pomuze. V tom je nejvetsi sila.
Ale, kdyz to ma stat na tom, ze bez investoru, spolecniku nebo nekoho
dalsiho to podnikani vubec nebude, tak je zase lepsi tu pomoc vzit. Snizujes
riziko. A v tom akcelerator pomuze. Ale asi uplne totalni utechu v tom nikdo
byt nebude ne? To je jak s investory. Snizi tvoje vlastni riziko, ale
neznamena to, ze si najednou totalne vyrelaxovany, ze o nic nejde.
Je to skvele, i kdyz ne zadarmo. Jak moc v tom ale budes figurovat ty, Johne? Co se startupem, ktery chce v 1. rade do USA (tudiz pro nej nejsou dulezite kanaly na media v CR napr.)?
S takovým startupem sem nechoď, sežeň si 20k, kup letenku do Států, poznej mentalitu lidí a zkus to. Pokud je to opravdu killer služba, půjde dobře rozjet jen po netu, ale chce to hodně času.
No to si myslim, ze je taky nejlepsi… aspon pricichnout k te mentalite. Od stolu v CR se moc mezinarodni startupy delat nedaji. Ono to jde, ale clovek vubec nejdrive musi poznat tu kulturu v zahranici. Zpusob premysleni, apod.
No tim dotazem jsi v podstate odpovedel co jsem chtel rict ja. Ja toho
skutecne nemam moc co rict startupum co se zameruji na trh v CR. Psal jsem o
tom mockrat a nechci rozvirit nejakou debatu o tom jak se v CR da nebo neda
vydelavat. Proste trh v USA ma uplne jinaci dynamiku a tezko se to
vysvetluje.
Ale zaroven je to i tady tvrdsi. Objevi se prilezitost. Nemuzes moc vahat.
Chces, nechces, sbohem… 🙂 Kdo chce na trh v USA se na me muze obratit.
Ale nechci vytvaret dojem, ze jsem totalne otevreny. Casu je malo a nechci
ho venovat necemu nebo nekomu kdo to neoceni. Beru to ze zkusenosti, ze
ruznych takovych pozadavku me uz chodi dost:-).
Johne dekuji, ze ti takovych dotazu chodi mnoho, je mi jasne. Ozvu se,jakmile bude vse 100% pripraveno. A jinak se uvidime osobne v patek:o)
StartupYard preferuje globální projekty a cca polovina přihlášených má takové ambice. Část mentorů má reálné úspěchy s podnikáním v zahraničí (Pavel Doležal, Jon Bratford, Jan Barta), jiní se to o více či méně pokoušeli. Dohromady tomu říkáme 300 let zkušeností (30 mentorů, každý průměrně 10 let v byznysu 🙂
To zni jak b.s.
Jestli tedy mohu mit vsetecnou otazku…kdo z mentoru ma zkusenosti s uvedenim na trh v USA, pripadne vstupem US venture? Kdo dokaze protlacit startup do US medii?
Hledal jsem to na webu, ale nenasel…
Michal Bláha, Ash Maurya, Pavel Doležal, Jan Barta.
No este jedna “vymluva” mi ostala…
Kde najst ludi s podobnym zaujmom (pracovat na startupe, podnikat)? Existuju nejake zdruzenia/komunity, alebo nieco podobne? V CR/SR ?
V prvni rade je dobre hledat ve svem okoli. Jinak podobne smyslejici lidi se dali najit treba na IPO48. Ono je to v zasade o tom, ze kdyz budes delat zajimavou vec, tak ti lidi se najdou jednoduse. Pak uz je to “jen” o tom, jak zjistit kdo je ten spravny i pro tebe. To ukaze jen zkusenost 🙂
Z počátku jsem k tomu byl dost skeptický, ale teď po prvních reálných zkušenostech v TechStars mohu říct, že takové to akcelerátory mají velký smysl. Prvně si nemyslím, že hlavním motivátorem proč jít do takového akcelerátoru jsou peníze, které nabízí. Je to celkem nezajímavá částka a pokud by to měl být jediný důvod tak to raději ne.
Největším přínosem je podle mě právě to know how, které tam člověk může získat a pokud není úplný zaslepenec tak mu zkušenosti těch úspěšných hodně otevřou oči, ale zase jako jinde platí, že pokud to nemá v sobě tak jen akcelerátor nepomůže.
Nicméně na příkladu Startup Yardu si myslím, že je chyba klást hlavní důraz na globální projekty. Když se podívám na skladbu mentorů, tak až na pár vyjímek tam není nikdo kdo by reálně mohl takový startup akcelerovat do světa, dát mu kontakty a potřebné know how. Daleko silnější jsou tyhle lidi v ČR a proto mě to přijde jako mrhání příležitostmi. Umím si představit, že ze Startup Yardu vyjdou další Slevomati apod., ale už si těžko dokážu představit, že z toho vyjde něco jako Foursquare, Instagram apod. Na to tu podle mě není síla a lidi s takovými ambicemi by se měli vydat do Valley. Tohle je podle mě pouze zbožné přání zakladatelů inkubátoru (nechci se jich nijak dotknout).
Každopádně velmi oceňuji, že jsou zde lidé, kteří rozvíjí takové aktivity.
Díky Petře za názor. Globální projekty preferujeme, ale šanci mají všechny projekty co mají hlavu a patu. Jinak další “slevomat” rozhodně v SY nevznikne 🙂
Neměl jsem na mysli další klony Slevomatu 🙂 Spíše projekty se zaměřením na region, které mají potenciál dominovat místnímu trhu stejně jako dneska Slevomat.
Coz si myslim dava logiku. Kdyz se podivate na uspesne projekty v CR tak to
jsou inspirace ze zahranici.. takze bych to taky nezatracoval. Muj nejvetsi
konkurent na Shipito zacal v roce 1997. Neni na tom nic spatneho prijit
pozdeji a zkusit to delat lepe a jinak.