Ale resim dalsi prusvihy. V Los Angeles byl pred mesicem dest stoleti. Behem jednoho dne naprselo zhruba 20 cm deste a prselo nekolik dnu v tahu. Na sousednim pozemku, ktery vlastni byvaly Exxon Mobil (ted se to jmenuje jinak) jsou v podzemi trubky s plynem a dalsimi chemickymi latkami. Na tomto pozemku se zacala najednou zadrzovat voda. Udelal se tam rybnik. Voda se pak vsakovala do zakladu me stavby. Kazdy majitel musi mit zajisteno odtekani destove vody ze sveho pozemku. Nesmi jen tak nechat tect na sousedni pozemek.
V tom byvalem Exxonu jsou zamestnanci, kterym je vse jedno. Kdyz tam muj stavitel chtel dat docasne pumpu at se to odcerpava tak rekli, ze nesouhlasi (jsou tam ty trubky). Kdyz tam chteli dat pytle s piskem at proudy vody netecou do zakladu tak taky nesouhlasili (to tam stavitel nakonec dal bez jejich souhlasu).
Tady presne se zadrzovala a stekala veskera voda do tech zakladu ze sousedniho pozemku. Stena se pohla o par inchu. Muselo se to narovnavat. Delaji se dalsi opatreni. Naklady stouply o vyssi desitky tisic dolaru. Musi se udelat znovu betonova podlaha (ta se taky donicila tim pohybem).
Jsou to takovy manazeri bez duse co absolutne nechteji udelat zadne rozhodnuti. Kdyz je s nimi schuzka tak jen koukaji a krci rameny. Ale maji za ukol hlidat ty trubky, takze kdyz se nahodou pracuje do 3 metru vzdalenosti od hranice pozemku, tak tam nekdo sedi v aute a cely den to sleduje. Tak mame domluveny dalsi meeting a uvidime jak se k tomu postavi. Jde o to, aby se to nestavalo v budoucnosti a aby ta jejich voda odtekala jinam nez ke me. Cely ten jejich pozemek je naklonen tak, ze to tece rovnou na muj.
Korporátny komunizmus v praxi.
Viem, že to je úzky pohľad na súčasnú situáciu v Californii, ale tieto správy za posledné 2 roky mi prídu desivé pre budúcnosť CA a v zásade celých štátov. McCarthy-smus bola desivá história v štátoch, ale to čomu sa vtedy bránili sa tam teraz vkráda potichu.
A bohužiaľ to čo ukazuješ sa potvrdzuje aj z iných zdrojov.
Docela se divím že jsou stěny z betonu.
Dneska se většina skladů staví z nějakých prefabrikovaných desek (Kingspan) nebo na dřevenné konstrukci (v USA), ne?
Na drevene konsktrukci jsem jeste sklad nevidel. Ruzne zelezne prefabrikaty ano, ale spise jsen ty levnejsi a malo. Vetsina je prave postavena takto. Je to drazsi, ale sklad vydrzi v podstate na veky.. odolny vuci cemukoliv (zemetreseni, tornado) a vypada porad dobre i po 30-40 letech.
Z dřeva tady třeba:
https://www.youtube.com/watch?v=8ea_Uvnu5cA
https://www.youtube.com/watch?v=UXdkX6sRdMA
Ale je pravda že to je asi menší sklad.
Tuhle stavbu bez základové desky (takový větší dřevěný stan), nemůžeš vůbec srovnávat s klasickým skladem. To je jako srovnávat krytou autobusovou zastávku s rodinným domem.
Na druhou stranu, i rozsáhlejší x-patrové bytovky se v některých částech LA staví ze dřeva, kvůli zemětřesení. Viz videa od M. Šopora.
Tak pořád je to taky sklad.
Je to zateplené, má to betonovou podlahu, neprší tam.
Co víc je od skladu potřeba?
Mrakodrapy se taky nestavi ze dreva. Je tam nejaka limitace. Na velke budove ta strecha taky nebude nejlehci. Obzlvast kdyz na ni jsou jeste solarni panely a klimatizac. Podle to snad ani z toho dreva nejde podle nejakeho building code. Asi je to otazka pro structural engineer.
Tak ono to někdy má nějaké ocelové nosníky.
Viděl jsem že takhle v USA staví i větší patrové domy(vily. Většina konstrukce je dřevo jak je v USA zvykem a nosná část třeba patra/střechy jsou ocelové nosníky.
Nějaké hodně patrové dřevostavby taky jsou, ale základ je, aby bylo levné dřevo a to je dnes na 300% svých nedávných cen, tak to ten beton nejen dobře vypadá, ale i dobře poslouží za slušné náklady.