Stehovani se do ciziny

Ahoj Johne,

zajimalo by me jak jsi to vlastne mel v CR s rodici,manzelkou,kamarady a pribuznymi ,kdyz jsi se rozhodl
jet do USA a na delsi cas – mozna naporad tam zustat ? Je tom mozna trochu osobni, ale urcite by se dalo neco napsat.
Ja v podstate cestujirad a dokazal bych si zivot a praci v cizine predstavit, ale je pro me velkou neznamou , zda bych nasel dost energie k tomuabych se dobrovolne na nekolik let ev. naporad rozhodl zit v cizi zemi kvuli rodicum, sourozencum, kamaradum…
Pokud myslis ze je o cem psat na blog, rad si to prectu 🙂
Diky

Martin

Odstehovat se do jine zeme a zacit uplne znovu je hodne tezke. Obzvlast kdyz se clovek ma relativne dobre, tak nema zadny urgentni duvod se nekam stehovat. Uprimne ani ja sam bych asi nenasel dost sily se jen tak rozhodnout a odjet nekam do neznama. Ale moje stehovani bylo docela pozvolne. Zadne radikalni rozhodnuti.

Nejdrive jsem do Ameriky jezdival na dovolene. A to hlavne proto, ze se mi tady libilo. Pak jsme se s manzelkou rozhodli, ze odjedeme na takovou delsi dovolenou a vylepsime si anglictinu. Manzelka ziskala rok studijniho volna na dokonceni doktoratu a ja jsem si to zaridil v praci, abych na rok mohl odjet. Nasetrili jsme penize a jeli na jednorocni dovolenou do Ameriky. Plan bylo si uzivat, cestovat, ucit se anglicky, apod. Po roce pobytu v Miami na Floride jsem nebyl nijak rozhodnuty nebo presvedceny, ze bych chtel v USA zustat. Ani mi to neprislo nejak na mysl. Tesil jsem se zpet domu do CR.

Ale kdyz jsem se pak vratil do CR tak se mi najednou uplne zmenil uhel pohledu. Az ten navrat do CR me pomohl se rozhodnout. Videl jsem to pak uplne jasne, ze chci odjet pryc. A nejake problemy, vydavani energie a prekonavani prekazek najednou nebylo problem.

S kamarady to je tak, ze s temi doopravdovskymi (kterych je jen par) zustanete v kontaktu. V cizine poznate nove lidi a ziskate nova pratelstvi. Taky vas prekvapi, ze kdyz treba na rok odjete z CR tak spousta lidi si na vas ani nevzpomene. Nebo kdyz se vratite tak mate pocit, ze se vubec nic nezmenilo a treba nekoho ani vubec nezajima co jste delali. Proste na rok zmizite ze zivota lidem a nikdo ani nic nezpozoruje.

Zivotem v cizine neco ztratite, ale myslim, ze mnohem vice ziskate. Je to neco jako znovu se narodit a zit uplne jinaci zivot. Take kdyz nekde zijete tak mnohem lepe pochopite jinaci kulturu a narod. Jako turista nemate sanci videt do neceho do hloubky. Kdyz nekde zijete rok a dele tak najednou objevite zajimave veci o kterych jste ani netusili.

Spread the love

37 thoughts on “Stehovani se do ciziny

  1. Rovnaký pocit som mal aj ja, keď som sa po ročnom pobyte v zahraničí vrátil domov… Som si hovoril, že konečne doma. Až tak som sa tešil, že som po vstupe na slovenské územie napísal do rádia SMS, ktorú mi prečítali: "Na Slovensku je tak dobre, tak fantasticky. Som rád, že tu môžem byť."

    Ale moderátor to prečítal nejak takto: "Na Slovensku je taaaaaaaak doooooobre…", takže to vyznelo ako žart.

    Ako som skončil po pár rokoch? Mimo Slovenska 😀

  2. Uplne mi mluvis z duse Johne. Ja jsem sice byl rozhodnut v cizine (UK) zustat, ale kdyz jsem po par mesicich navstivil CR, byl jsem uprimne sokovan mnoha vecmi. Hlavne chovanim lidi. V Londyne jsou lidi v pohode, mili, usmevavy, priletel jsem do CR a prvni Cech kteryho jsem potkal pokladal za svou povinnost me 10 minut prudit kvuli cemusi s obcankou … pak se mi dostali do rukou noviny, potkal jsem par beznych ceskych nasranych lidi … brrr, fakt mi tam nebylo dobre. Nemluve o tom ze kdyz chce clovek v CR neco dokazat, ostatni mu jen hazou klacky pod nohy, toho jsem si tam uzil az az … ted jen uvazuju jestli se tu mam prihlasit k zubari nebo si zaletet do CR, zdravotni system zrovna v UK neni zas tak super, aspon co jsem slysel.

  3. Co to vyžaduje z právního hlediska?

    Mě by zajímalo co potřebuju k tomu abych se mohl odstěhovat do Ameriky, to přece nejde jen tak?

  4. Ono to asi bude vyzerať ako klišé, ale každá krajina má svoje pozitíva aj negatíva. Keď som sa vrátil po roku na Slovensko, tie rozdiely v službách boli očividné. Ale zase na druhej strane – v cudzine som napríklad denne strácal 3 hodiny cestovaním, v rannej a večernej dopravnej špičke.

    Ono je to len o tom, ako si to človek zariadi. Tak ako sa dalo zvládnuť to cestovanie v cudzine (nikdy som neprečítal toľko kníh :-), tak isto sa dajú zvládnuť aj domáce služby (nech žije Internet :-).

  5. to Botanicus: Chtel jsem tu popsat me pocity z bydleni v UK a z navratu do CR, ale nemusim. Ty mi mluvis z duse. Podle me si popsal ty hlavni svetle a stinne stranky zivotu v UK a CR. Obrovkse pozitivum v UK – usmevavi lide, s kteryma neni problem se domluvit vicemene na cemkoliv. Oproti tomu neskutecne odporni zamindrakovani lide v CR (je zvlastni, ze tohoto si clovek nevsimne nez nekam na delsi dobu neodjede), z kterych se mi po 5 minutach pobytu v CR dela spatne…

    Naopak bidne zdravotnictvi v UK (opravdu radeji ani nechci vedet, kde ti Indove co tu 'leci' vzali diplom a za jakych okolnosti jej ziskali ;))

    Diky teto zkusenosti si naopak neskutecne vazim ceskych doktoru.

  6. Botanicus a Ondra v podstate opisali moju skusenost z Irska. Mili ludia, zle zdravotnictvo. Nik ti tu nezavidi (teda ak nie je Slovak / Cech / Poliak) a nehadze polena pod nohy. Clovek si dokaze vybudovat velmi uspesnu karieru bez akejkolvek protekcie, uplatkov, ritolezectva, len vlastnymi schopnostami. Irsko je 2ha najlepsia krajina na podnikanie (CR 29., SR 36.) http://www.forbes.com/lists/2008/6/biz_bizcountri

    Vycestovat na dlhsiu dobu sa jednoznacne oplati, clovek ziska nove obzory a rozsiri si vedomosti. Ja som vycestoval, lebo som chcel, mal som doma velmi dobru pracu (financne / karierne).

    Zakladom je urobit si velmi dobru pripravu, zistit co najviac info a naucit sa jazyk. Uz pred odchodom, po prichode do cudzej krajiny bez jazyka samozrejme kazdy skonci s umyvanim riadov alebo na stavbe a nadava na system. Nadavat treba na vlastnu hlupu hlavu.

    Co sa tyka kontaktu s priatelmi a rodinou, po odchode clovek zisti, kto bol priatel a kto sa len tak tvaril. Ti najlepsi priatelia ostanu v kontakte aj ked odletite na Mars, osatny po vas ani nesteknu, ale to sa deje ak ked ste doma, len to nie je take okate, lebo tychto ludi stretavate v praci, na ulici, v pube …

  7. Ja som odisiel zo SR uz 2x a tento krat sa uz nevratim.

    Presne ako vsetci pisete…usmievavi ochotni ludia, celkovo dobra atmosfera…a ked sa vratite na SR tak vidite ten rozdiel…

    Ja uz nemozem zit na SR…citim ze UK je to najlepsie co ma mohlo postretnut:)

    A rozhodol som sa radikalne:)

  8. "S kamarady to je tak, ze s temi doopravdovskymi (kterych je jen par) zustanete v kontaktu. V cizine poznate nove lidi a ziskate nova pratelstvi. Taky vas prekvapi, ze kdyz treba na rok odjete z CR tak spousta lidi si na vas ani nevzpomene. Nebo kdyz se vratite tak mate pocit, ze se vubec nic nezmenilo a treba nekoho ani vubec nezajima co jste delali. Proste na rok zmizite ze zivota lidem a nikdo ani nic nezpozoruje."

    AMEN

    Jinak z pohledu přicestování do Čech, jako cizinec, tak zde životní úroveň není zrovna nejhorší a lidi? Ignorovat zakomplexovance a držet se rozumných jedinců…kterých, tu taky není bohužel není mnoho.

  9. My sme boli v anglicku (Bristol) minuly rok iba 2,5 mesiaca a po navrate na SK sme sa asi po tyzdni rozhodli, ze tu neozeme ostat a musime odist. Koncom septembra letime do Sydney a podla vsetkeho budeme chodit domov iba na dovolenky:)

  10. Dnes ma moznost clovek rozhodnut sa zit podnikat kdekolvek na svete, ale treba si vzdy zistit informacie o zdravotnom systeme a zdravotnom poisteni. Lebo aj ked su ludia nespokojny so zdravotnictvom v SR alebo v CR v pripade vaznych ochoreni v podstate nic neplatia. V niektorych statoch je potrebne platit velmi velke sumy za taketo osetrenie alebo dokonca aj porody. Jedna znama sa vystahovala do USA a kedze bola tehotna, nechcela ju poistit ziadna poistovna, takze porod ju stal 10.000,- USD.

    Osobne si myslim, ze nezalezi na tom ci sa ludia usmievaju, alebo nie. Vela azijskych narodov sa usmieva, ale neviete co si v skutocnosti myslia. Dolezite je , aby bol clovek spokojny tam kde chce zit a aby mu to vyhovovalo po kazdej stranke.

  11. Asi dost záleží na konkrétní zkušenosti. Žil jsem v Izraeli, který je vyspělejší než ČR, ale dává to tam člověku trochu jiný pohled (kvůli nedostatku vody, půdy, bezpečnostní situaci, klimatu, daňovému či sociálnímu systému…). Když zvážím všechny aspekty, je u nás velmi dobře. Lidi, se kterými se stýkám, si většinou vybírám (přátelé, ale i obchodní partneři, zaměstnanci, dodavatelé…), takže setkání s Čechy nevnímám tak negativně.

    Záleží samozřejmě i na preferencích každého z nás. Mně by v USA chyběl sociální a zdravotní systém, obvyklý v Evropě. Má pro mě zkrátka značnou hodnotu třeba ukazatel, podle kterého jsme zemí s nejnižší mírou chudoby. Přitom naše zdanění má velmi slušnou úroveň.

  12. Jen tak nahodou se mi postestilo se dostat na tyto stranky a debatu zde vedenou. Docela me to zaujalo a mel bych jeden dotaz na zde pisici, kteri jiz ziji v zahranici. Jak to mate s pratelstvim s lidmi v novem domove? Nemyslim to povrchni, pracovni, ale skutecne. Nebo ti skutecni pratele zustali a jsou pouze vasi narodnosti ?- Cesi, Slovaci… Sestra zije v zahranici, manzel je z USA, srtyc CH, manzelka z D, ja sam mam manzelku z ciziny. Ale u vsech mam pocit, ze i kdyz jiz prozili v zahranici spoustu let – stryc 40, tak ze skutecni pratele a kamaradi jsou vzdy jen ti stejne narodnosti. Za odpovedi dekuju.

  13. igor: to vám nezávidim, ale zas tak odlišné od CZ to nebude, jistě objasníš výpočet a uděláš srovnání s vyspělými zeměmi? 🙂

  14. Zajímavá diskuse. Taky bych si delší pobyt chtěl zkusit.

    A pointa s přáteli je myslím pravdivá. Myslím, že by se našlo dost takových, co si opravdu nevšimnou že jste pryč.

  15. Mart: Jestli veškeré peníze prohulí a prochlastá, tak bych podobnému číslu i věřil. 🙂 Pokud do toho teda zahrneš i danění spotřeby (u spotřební daně i u DPH je poplatníkem konečný spotřebitel).

  16. LLook: Taky myslim, že igor jezdí do práce Hummerem nebo rovnou tankem 🙂

    U nás většina internetových živnostníků platí minimální daně. Společníci s.r.o. efektivně 31 % ze zisku… Na zdanění podnikatelů si nemůžeme moc stěžovat, akorát cena práce je vysoká.

  17. Jaci debilove jsou mezi nami jsem poznal az na vojne. Do te doby jsem si myslel ze cesi/slovaci jsou v pohode.

    Pratele si clovek clovek urcuje sam. Nevedomky pritahujete urcite lidi a urcite situace k sobe. Ma to svuj vyznam.

    "Externi" situace ve state ma pouze maly vyznam /krome komunistickych a jinych toror rezimu/.

  18. S tou povahou je to zajimavy, nastesti lidi co znam jsou fajn a lidi co se zacli chovat divne(zakomplexovane?) k tem nejak prirozene prestavam mit chut mluvit, proste odpadnou z meho zivota. Taky se mi ale libi vic v tomhle smyslu ta americka touha uspet, sebevedomi atd., na druhou stranu zas ta hysterie kolem averze k "socialismu"…no kazdy narod ma neco:-) Celkove bych si chtel vyzkouset zit v USA, kazdopadne se tam chci podivat hned jak to bude mozne…

  19. Zvažuji koncem roku odjet do USA. Napřed se nějak tam zoorientovat a poté začít podnikat , zatím nevím v čem a také nevím zdali by mě stačilo pro nějaké slušné podnikaní cca 20 -30 tisíc dolarů. Mám vybranou lokalitu Californii. Moje ninejší podnikaní ukončím nebo prodám,nebaví mě to. Zajimalo by mne na jaké výzum bych se tam mohl dostat abych mohl podnikat nebo pracovat?

  20. Sranda, koľko rovnakých pohľadov na vec. Človek odcestuje do US, je tam pár mesiacov a ani mu nepríde, že je to niečo extra oproti SR, alebo ČR. Potom sa vráti na rodnú hrudu a už to fičí. Diametrálne rozdiely v mentalite ľudí, pracovnej atmosfére, pri obyčajnom bežnom nákupe v potravinách. Vráti sa naspäť do US a zasa je všetko v poriadku … Čo k tomu dodať.

  21. Moja skusenost je, ze ty najlepsi kamosi su prave ty z mladi v rodnej hrude. Aj ked sme boli 6-7 rokov rozlezeny rozne po svete, jedine s tymito ludmi zostavam stale dlhodobo v kontakte

  22. Preco si ludia vzdy myslia ze v zahranici sa zije/podnika lepsie nez doma ? Ja to osobne vidim trochu inac. Aj doma v SR/CR sa da robit profitabilny biznis/zamestnanie ak v tom vie clovek chodit. Nase ekonomiky ponukaju uzasne prilezitosti lebo trh nie je taky nasyteny a konkurencia nie je az taka tvrda.

    Najviac legalnych milionarov v nasich krajinach pravdepodobne vzniklo z modelu, doniest zo zahranicia uspesny produkt/sluzbu ktora vonku fici a predavat to doma.

  23. Jak je to ve státech ze zdravotním pojištěním? Kolik to stojí? Odvádí se i sociální pojištění?

  24. Frankie: Slovo legalny uplne vystihuje problem Slovenska. Na kazdeho legalneho milionara je 10 nelegalnych podvodnikov, ktori zmenili slovo podnikatel na nadavku.

    Profitabilny business sa da vybudovat aj v Iraku, isiel by si tam podnikat?

    Vediet v tom chodit je v Slovenskom ponimani vediet, komu kolko dat. Zial bohu, ale je to tak.

  25. Zdravotni pojisteni si platim sam a stoji asi $170 mesicne. Treba u starsich a vice nemocnych lidi co mam zamestnane vychazi pojisteni na $300 mesicne. Pro uplne mladeho cloveka je to klidne pod $100.

    Socialni pojisteni nebo-li Social Security $7.65% (6.3% Social security 1.45% Medicare – zdravotni pojisteni pro starsi lidi co je zdarma).

  26. Add pojištění k tomu aby ta informace byla alespoň částečně porovnatelná je třeba říci, že výše uvedené sumy zdrav. pojištění nekryjí zdaleka shodný rozsah péče jak ho vnímáme v u nás.

  27. Kolik stojí solidní bydlení, nějaké rozpětí?U toho zdravotního pojištení, tě normálně ošetří? Po vidění dokumetu sicko od mora si myslím,že ve státech jíz k lekáři znamená se hodně zadlužit? Mužeš napsat kolik co stojí cca, a co platí ta pojištovna například zubrař nebo navšteva lekaře bolí mě tady vyšetření? Zdali to není, že si člověk vyděla a pak půjde jednou k lékaři a nechá tam 10 000 tis. dolarů za ošetření.

  28. Bydleni zalezi kde.. od par stovek mesicne po zhruba $1,500 za pekny rodinny dum (treba ted krasny dum muzes pronajmout ve Vegas za $900 mesicne).

    Samozrejme te normalne osetri u doktora. K doktorum chodim. I kdybys sel k doktorovi bez pojisteni tak te ta navsteva stoji treba $100-$200. Pojisteni je hlavne na to kdyz se stane neco vazneho a skoncis v nemocnici.

    Treba zubar se neda srovnat s tim co jsem zazival v CR. Absolutne zadna bolest nebo neprijemnost. Proste neuveritelne. Ta kvalita je uplne nekde jinde. Pojisteni pro zubare se plati zvlast (treba $40 mesicne), ale kdyz se cloveku porad nekazi zuby tak je pomalu vyhodnejsi platit cash. Plomba vyjde treba na $300-$400. Korunka na $600-$800. A to jsem nehledal nejakeho levneho zubare.

  29. Zajímalo by mne jaký by byl skutečný postup v případě podnikaní ve Státech. Co jsem prostudoval informace na webu, tam mě příjdou obtížné dvě věci. Obdržet vizum tak abych mohl podnikat, protože z čr podnikat mě příjde hodně nereálné: neznám místní trh a tím padem nevím v čem nejlepe podnikat a také z čr se jakékoliv služby nebo prodej velice težko realizují. Pokud bych založil tedy přes tebe firmu na základě toho dostanu vízum nebo firma musí být aktivní? Je možné začít i 30 000$, co jsem koukal mě to příjde na podnikaní velice málo.

  30. to Vlajka:

    Já myslím, že skutečné přátele získáte v dětství, případně při nějaké zásadní životní skušenosti (např. vojenská služba).

    Ostatní přátelství jsou častěji povrchnější a jsou kratšího trvání.

    Tuto teorii jsem kdesi četl a skutečně jí moje zkušenosti odpovídají. Své nejlepší přátele znám už od základní školy. Dokonce i když pozoruji své přátele a jejich nové kamarády tak to stále platí. Trvalejší nová přátelství získal jen jeden z mých kamarádů a to právě na vojně (my ostatní jsme modrý ;-).

  31. Jelikoz se vizum a podnikani v US venuji, tak jsem si na zaklade Johnova komentare koupil knizku, jen abych vedel, zdali John vi neco co ja ne.

    Ta informace, ze se to dozvite v knizce neni pravdiva. Resp. dozvite se nejake informace, ale ty nejsou v roce 2009 pouzitelne.

    Jako podnikatel mate de facto velmi omezene moznosti.

    – Vzit si americanku (a zelena karta po 3-5 letech)

    – Zelena karta jako upgrade k L1, H1B, O2 apod., pocitejte se 7+ lety

    – Upgrade pres visa typu E (pochybuji ze je ziskate na bezne podnikani, velikost investice je znacna – pokud to John ziskal, bud v tom byla cernota nebo se podnimky v roce 2009 znacne lisi)

    – nejake nerealne veci typu uprchlik, loterie, armada atd. atd.

  32. Ne zadnou cernotu jsem fakt nedelal. Nevim co presne delas Dane. Jestli jsi ve stadiu hledani informaci nebo jestli jsi se o neco pokusil a neuspel jsi.

    Ale uz jsem si sam zvykl na to, ze hodne casto existuji cesty, kdyz se clovek nevzdava a porad hleda. Jinak nevim presne co povazujes za nepravdive. Kladu duraz na to nejdrive vydelat penize (klidne zacit z CR s Americkou firmou), idealne jakmile vydelavas tak teprve zamestnavat lidi (Americany)… a s takovou firmou je mnohem jednodussi ziskat viza nez s nejakym teoretickym business planem. To ti snad i potvrdi kazdy imigracni pravnik. A tak jsem to i udelal.

  33. pohravam sa s myslienkou skusit zivot v USA na rok. chodievam tam uz 2 roky na dovolenky, minuly rok som tam stravila 4 mesiace pocas mojho doktorandskeho studia. pred rokom som skoncila s titulom PhD. v oblasti krizovy manazment, teraz pracujem na univerzite v Cechach.

    zistujem, ake mam realne moznosti pracovat v obore, ktory som vystudovala. ci je este mozne vycestovat do USA na intership, co k tomu potrebujem… pripadne ake ine moznosti mam. vie mi niekto z vas poradit, prosim?

  34. Ja jsem stastny doma, mam to tady rad. Co se tyce lidi je to hruza. Rad bych se odstehoval prave kvuli lidem, spolecnosti. I kdyz me to bude bolet, opoustet ten krasny kraj, urcite mi to pomuze. Uz to pomalu zacnu planovat. Jediny problem vydim v presvedceni rodiny, aby sla se mnou….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *