Spolehlivost dodavatelu z Ciny

Ahoj,

Měl bych na tebe asi opakují­cí­ se otázku, ovšem jakým způsobem řeší­š/řešil jsi důvěryhodnost obchodní­ků v Čí­ně? Hodně jsem o tom četl na google kde mají­ lide sofistikované systémy jak obchodní­ka/výrobce prověřit a nenaletět. Chtěl bych se zeptat jak jsi to řešil ty, pokud to není­ tajné. Protože i na tvém blogu jsem četl posty že to ne vždy bylo zrovna jednoduché se s danou továrnou dohodnout.

S pozdravem Tomáš Ulman

Moje odpoved je, ze pouzivam Google a hledam jakoukoliv zminku s nazvem tovarny, telefonnich cisel, emailu, jmen lidi se kterymi jsem si dopisoval. Kdyz mi to najde vice vysledku tak pridam slovo scam nebo fraud, apod.

Taky se divam, jestli je bankovni ucet v jine zemi nez tovarna. Divam se jak vypada WWW stranka. Jestli tam jsou nejake fotky tovarny. Snazim se ziskat reference. Ptam se jestli maji ISO certifikat a chci po nich at mi jej poslou.

Existuji ale i lepsi reseni. Mistni firmy, ktere vam za penize udelaji inspekci a zjisti informace o tovarne. Treba nekdo ze ctenaru ma dalsi rady.

Spread the love

20 thoughts on “Spolehlivost dodavatelu z Ciny

  1. Omlouvám se za OT: nevím Johne, jestli to je jen u mě, ale ten odkaz na facebook v pravém sloupci mi háže error…

  2. Nemam zkusenosti s Cinou ale s outsourcingem do ruznych koutu sveta, jedna se temer vzdy o grafiku a spolupracoval jsem od USA po Indonesii pres Indii(pred tou me dost varovali) v soucasne dobe. Delam v podstate to same jako John, google. Hledam souvisejici fakta, zminky, reference, najdu dotycneho treba i na nejakych forech a divam se jakym stylem pise, kolik veci dotahl do konce a jak to bylo velke. Zminim se znamym jestli o nem neslyseli apod.

    Nechci to zakriknout, ale jeste nikdy jsem nemel problemy s lidmi kdyz jsem si je nasel timto zpusobem, at byli odkudkoliv. Zatimco u znamych nekdy slysim, jak jim lidi utikaji, jsou nespolehlivi atd., u me vzdycky slo o spolehlive lidi kteri neutekli od rozdelane prace a byli kvalitni. Stejne tak zkusenosti s obchodnimi partnery, nikdo me az na jeden pripad kde ale diky moji opatrnosti o moc neslo "nenapalil"(vse bylo pres net vetsinou pres pulku sveta). Vyslovene problemoveho cloveka jsem mel jen jednou a toho mi pridelil publisher 🙂

  3. Zaujala me zminka o fotkach tovarny. Z vlastni zkusenosti vim, ze fotky "tovaren" na webu jsou velmi casto vyrobene stazenim fotky honosne budovy ocel/sklo z internetu a doplnenim loga na fasadu ve Photoshopu. Pokud clovek odmysli od nejspolehlivejsiho reseni – zaletet se tam podivat osobne – tak bych doporucoval zjistit, jestli aspon vystavuji na nejakem oborovem veletrhu, nejlepe v Evrope. Dost casto clovek zjisti, ze se s tou firmou muze potkat osobne nekde skoro "za rohem". Mimochodem, například hongkongska obchodni komora dotuje letenku a ubytovani na veletrhy do HK do 100%. Obnasi to ale udeleni statusu VIP buyer, tedy musite operovat urcitym obratem.

  4. Najlepsie je, ked tam mas vplyvnych znamych. Vzhladom k zriadeniu, ktore tam funguje, su schopni hocikoho prelustrovat do 24 hodin aj co jedol vcera vecer 😀 Socializmus ma aj svoje vyhody…

  5. Nekdy je dobre videt fotku budovy a pak se podivat na google maps (street view).. I kdyz nevim jak to funguje v Cine. V USA to funguje dobre, kdyz s nekym zacinate spolupracovat.

  6. Igor: V Číně není žádný socialismus. Parazitní-otrokařství tam je.

    A že bychom měli v zájmu vlastního prospěchu spolupracovat s Čínskou fízlokracií…?

    Tak to si neodhadol. Chudáčik môj maličký.

  7. cokoliv je risk. Soudil ses uz s nekym v CR? Poslat penize do ciny je hop-trop. Kdyz se jim tam neco podela, tak proste o ty penize prijdes.

    Neco jineho jsou velke kontrakty, kde mas penize tam nekoho kazdy kvartal poslat aby neco vomrknul. Ale to asi neni tvuj pripad.

  8. U drobných zakázek co pro mě někdo dělá (grafika a tak) platím až po dodání. John taky psal, že platí až po tom, co dostane doklad o naložení svého kontejneru na loď.

    To hledání podle mobilu/ICQ/email ve vyhledávači je opravdu dobré.

    Před měsícem mi někdo volal, měl jsem nepřijatý hovor, tak jsem zadal číslo do Google a našel nějakou seminárku, z ní jsem viděl jméno, ročník (podle toho jsem spočítal věk), co studovala, pak jsem našel podle jména její současnou práci, a když mi daná žena zavolal, tak jsem ji oslovil už jménem a že vím, jaký má titul a pro koho dělá…

    Google je mocný nástroj.

  9. 1/ nejlepe je pouzivat selskej rozum, vedet co je a neni realne

    2/ prvni kontrakt delat v minimalni mozne vysi i za vyssi cenu

    3/ dlouhodoba spoluprace = vyssi spolehlivost

    —–

    Jaromír Adámek : zadna fabrika paklize tam neni dobra vazba nezacne OEM vyrobu bez nejakeho depozitu 30%, 50% atd. doplatek klidne az po nalodeni, chce se na to obcas podivat i z druhe strany…odberatel se dostane do platebni neschopnosti…, nebo kontrakt, kde mel zajisteneho kupce selze atd. fabrika pak ma kontejner v nejakem pristavu zaplaceno 30% coz obcas nepokryje ani transport a ted co s tim…

  10. priprav se ze mas velkou sanci ze bez mistni firmy naletis. Doporucuju zaplatit par set dolaru nezavisle firme za inspekci. vyplati se to, usetris si hodiny nervu a penez. napriklad pro hracky http://www.ytii.com/eng/. Bacha na lidi s MSN a ICQ na alibabe. jsou to na 99% prostrednici nekde ve stanku s netem a notebookem.

  11. Dovolil bych si upozornit na klony, se kterymi mame bohate zkusenosti :-). Cinani okopiruji cokoliv co jim poslete (pripadne si sami sezenou) nebo vam vyrobi a nabidnou to komukoliv kdo muze mit jen zajem. Viz motokary Blata, nebo i nase veci:

    Klony:

    http://www.al*baba.com/showroom/vag_prog.html?relatedKey=vag%20prog&tracelog=spelling_check (nahradte * za i) – myslim, ze to mnozstvi prodejcu mluvi samo za sebe…

    Original: http://www.vagprog.cz

    Vysvetleni: http://www.vagprog.cz/faq/vag-prog-linux-vip/je-m

  12. V pripade, ak chces obchodovat z Cinou a robit opakovany obchod, po najdeni dodavatela, najlepsie viacerych prostrednictvom informacii cez Google je dobre ist priamo do Ciny, pozriet si jednotlive fabriky a vybrat si toho najlepsiehoi obchodneho partnera, alebo robit obchod cez seriozneho sprostredkovatela. Co sa tyka kvality, tak najlepsie je zaplatit si inspektora kvality / je to firma alebo clovek/, ktory skontroluje tovar pre odoslanim. Co sa tyka platby tak jedine formou akreditivu L/C.

    Dovoz z Ciny je zaujimavy z hladiska ceny, ale treba si vsetko dobre vopred preverit, lebo je to ine ako obchodovat s europskymi krajinami.

  13. To, co pise Bella, je naprosto nejspravnejsi pristup. Zaroven tezko realizovatelny v malych podminkach. At uz nalezeni "zprostredkovatele" a nebo resit s bankou L/C kvuli kazde platbe. Doporucuju proklepnout dodavatele co nejlepe pres Google, pak udelat mensi zkusebni objednavku. Obvykle chteji 100% predplatbu, takze tam poslat jenom to, co me nezabije, pokud bych narazil na podvodnika.

  14. Dnes mi ma prijt moje prvni zasikla z Ciny. Jako mnozi jsem taky cetl Johnuv blog a po nekolika letech se konecne rozhodl neco objednat. Taky jsem si s dodavatelem mesic psal, na vsechno se ptal, googloval atd… nakonec to vypada ze to dobre dopadlo, tak jsem rad. Nejaky risk je vzdycky, i kdyz vse udelate dobre. Ani nevim jeslti na teto zasilce vubec neco vydelam, ale slo mi hlavne o tu zkusenost.

  15. Ahoj Tome.

    Trošku se pousmívám, protože sem to tímhle způsobem dělal taky. Tedy v době, kdy jsem si pár balíků z Číny přitáhl. Dneska už na všechno prdím protože je v Čechách všeho dost a díky krizi a malé ochotě lidí utrácet mají problémy i "velcí hráči". Natož malý obchodníček který to se svým skromným kapitálem utáhnout nemůže. To co děláš je vcelku rozumné. Já kdybych o něčem zase uvažoval tak bych si tenhle "research" asi ponechal nějakému B2B serveru který tohle už má ošetřené a má své lidi na to aby fyzicky prolustrovali fabriku, kvalitu, certifikace apod. Z vlastní zkušenosti tedy můžu doporučit globalsources.com. Oproti alibabě je tam sice podstatně menší výběr, zato se ale snaží (podle mého názoru) si dávat pozor na scammery.

  16. prečo su texty prí­spevkov nečitatelné ? Myslí­m archývnych. Nové sú čitatelné ale archývne nie prečo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *