Splacet dluhy, nebo drzet hotovost

Nemam rad dluhy. Kdyz je to mozne, tak splacim vsechny pujcky, jak to jen rychle jde. Ale mam dilema. Nektere pujcky mam s velmi nizkymi uroky fixovanymi na dlouhou dobu. Takze by bylo logicke je nesplacet. Priste se mi uz nemusi podarit stejne pujcky ziskat.

Na druhou stranu uroky na sporicich uctech jsou minimalni. Treba na firemnich sporicich uctech se plati 0.5% urok. Na osobnich je to trosku lepsi, ale porad je to max. 1 %. To nepokryje ani inflaci. Takze penize na sporicich uctech ztraci na hodnote.

Nejradeji bych vsechny dluhy splatil. Hned. Ale muze nastat nejaka situace, kdy budu potrebovat finance. A pak by naopak bylo lepsi mit penize v hotovosti a nemuset chodit za bankami (a platit jim poplatky za vyrizeni nove pujcky). Taky uroky uz muzou byt za par let uplne nekde jinde.

Jenze cim vice poplatim dluhy, tim lepe se me bude spat. Letos jsem toho uz splatil hodne. Jen mam dilema jak daleko mam az jit. Ale porad vice tihnu k tomu splacet, nez si ty penize drzet nebo je investovat. Investovani je neco, co nemam pod kontrolou. To jak se vyviji trhy je nevypocitatelne. A u splaceneho dluhu hned vidim kolik usetrim.

P. S. Mam jeste takovou vlastnost, ze kdyz mam moc penez, tak upadam do optimismu a delam blba rozhodnuti. Kdyz mam nedostatek, tak zapojuji kreativni mysleni a vzdy prijdu na to, jak vydelat jeste vice.

Spread the love

39 thoughts on “Splacet dluhy, nebo drzet hotovost

  1. Jaký je úrok u těch půjček? Třeba by se ty pení­ze daly dát na spoří­cí­ v jiné zemi, třeba v ČR je teď většinou 1.5 až 2, někde i ví­c.

      1. Já bych ty 5% splatil. Dluhy jsou špatné, už podle selského rozumu. Když se něco stane, dluhy jsou jenom pří­těž (i psychická).

        1. Ja dluhy vubec nemam rad.. a proto splacim. Jediny problem je, kdyz pak na neco potrebujes a rikas si sakra proc ja jsem splatil pujcky kdyz ted ty penize potrebuji nutne. A samozrejme pravidlo bankeru je, ze kdyz doopravdy potrebujes tak ti nepujci:-)

          1. Resim to obcas taky (v mensim meritku). A jedine co me pomaha se rozhodnout je muj budouci plan. Chci neco velkeho zainvestovat v kratkem vyhledu? Pak si zadrzuju penize na uctu. Nebo mam pocit, ze “uz ted vsechno mam” tak poslu nejakou jednorazovou vetsi splatku do banky. Vzdy muze prijit mega prilezitost, na kterou nebudu mit, ale to neresim, protoze to vzdy muze byt prilezitost o par dolaru vetsi nez zrovna mam penez k dispozici. Proste mam nejaky svuj financni ramec a v tom hraju. Penize co jsou navic (kdyz jsou) tak fouknu do banky na umoreni splatek. Ten ramec se s casem samozrejme pomalu zvetsuje…

          2. A co takhle kompromis? Něco splatit, něco nechat. Banky ti pak spí­š půjčí­ když budeš mí­t třeba 25% v hotovosti..

          3. No já si myslí­m, že je lepší­ ty dluhy splatit co nejdří­ve. Samozřejmě neutratit všechno, ale čí­m mí­ň dluhů tí­m to bude lepší­, jak z psychického tak dlouhodobého hlediska. Aby se toho pak nenahromadilo moc. Samozřejmě asi nemáš dostatek podnětů k rozhodnutí­, ale asi je potřeba ho udělat 🙂

          4. ¨Taky nemám rád dluhy, nicméně pokud máš dobré půjčky, máš nějakou silnou finanční­ rezervu, nechal bych je být tak jak jsou. Takhle od stolu radit nejde, sám musí­š vědět jak jsi na tom s tržbami, finanční­ rezervou atd.

        2. Nemyslí­m si že dluhy jsou špatné. Nebýt dluhů, tak tu není­ skoro žádný úspěšný podnikatel. Na spoustu dobrých věcí­ je třeba si půjčit. (Co je špatné, jsou určitě spotřebitelské půjčky, tam to je jednoznačné)

      2. To je jednoduché…potřebuješ investici s výnosností­ aspoň takových 8%…budeš muset zkusit největší­ kasí­no světa zvané Wall Street…a nebo to nechat na profesionálech a zkusit nějaké hedge funds.
        U velkých US korporací­ je yield do 4%, americké 10-leté dluhopisy jsou teď na 1.52%, takže tudy cesta nevede…čí­m větší­ jistota investice tí­m menší­ návratnost. Možná nějaké REITs s vysokou dividendou. A nebo zkusit portugalske dluhopisy s yieldem 10.8% – ale to je v EURech a je tam celkem velké riziko 🙂 (samozřejmě nedoporučuju!)

  2. Tohle je úplně přesné, když člověk nemá pení­ze, tak řeší­ kde je vzí­t, a když jich má hodně, tak zase co s nima. Mám to podobné, a taky se mi nechce (i když u mě jde oproti tobě o malou částku) nechávat pení­ze v bance, ale zároveň se nerad zadlužuji.

    Podle mého názoru je nejlepší­ ty pení­ze utrácet. Tak předevší­m, Johne, do hrobu si to nevezmeš. Já ví­m, že pro osobní­ potřebu je to těžké utratit, kort když je člověk skromný (a to si myslí­m, že se s přibývají­cí­mi penězi nemění­!).

    Jenomže jak to utrácet, že jo. I když budeš investovat, nebo si to uží­vat, tak tvůj čas – a ten není­ nafukovací­, má svoji hodnotu. Asi bys měl ty svoje sny, co chceš v životě trošku rozší­řit. Třeba majitel společnosti, kde dělám si koupil ostrov 🙂

    Podle mého názoru by jsi měl pomalu uvažovat o zvyšování­ životní­ úrovně. Dej si předsevzetí­, zkus to co každý měsí­c vyděláš utratit 🙂 Zkus to libovolným způsobem. Jinak podobný článek s podobnými problémy (akorát že u mě je to menší­ částka) jsem psal tady – Pení­ze a problémy s nimi ( http://www.itefektivne.cz/archives/863 )

  3. Ono je hodne klicove odhadnout kam pujdou uroky.. kdyby behem par let vyrazne vzrostly tak je lepsi pujcky drzet. Ale to je velka otazka. Ja jsem ceka vzrust uroku uz hodne davno a porad se nic nedeje. Na poslednich pujckach mam uroky nizsi nez na pujckach z roku 2008, 2010, 2011…

    1. Pokud je pravděpodobnější­, že úroky budou růst, je lepší­ si půjčky držet. Na pocit, že máte hodně peněz, si zvyknete. Jak psal Marin K., nejcennější­ v životě je čas, který takto využijete efektivněji, protože toho s ví­ce penězi ví­c dokážete.

      Jak jste zmí­nil, úroky na spoří­cí­ch účtech nestačí­ ani vyrovnat inflaci a pení­ze tedy ztrácí­ na hodnotě. Proto se vyplatí­ utrácet a půjčky nechat ležet.

    2. Rust uroku se ceka snad uz pristi rok. Vcera ponechal Fed urokovou sazbu na nejnizsi urovni 0.25%. Na grafu je videt jak to vypadalo v minulosti. Otazkou je co se stane s fixaci pujcek? Jak dlouho vydrzi?

  4. Johne, vzhledem k tomu, že úroky jsou na nesmyslném, historickém minimu. a vzhledem k tomu, jak moc tiskne vláda USA pení­ze, je jen a pouze otázkou času, kdy úroky vzrostou raketově vzhůru. v této situaci ní­zkých úroků a vysoké inflace je extrémně výhodné být dlužní­kem.

    nikdy jsem neměl žádnou půjčku, ale právě finišuji s vyřizování­m půjčky asi 3mil. kč s co nejdelší­ fixací­ úroku (nejlépe 10let).

    ještě neví­m, co s těmi penězi udělám, ale spoléhám na to, že za pár let může klidně banka platit reálně mě (pokud vzroste inflace nad úroky, což je klidně možné – už teď je to blí­zko).

    spoustu času jsem věnoval tomu, že jsem si chtěl půjčit v USD. čekám totiž oslabení­ této měny. USD se drží­ jen proto, že je to světová rezervní­ měna. to ale nebude napořád a vsadil bych si na to, že v horizontu jednotek let dolar velmi prudce oslabí­.
    bohužel jelikož jsem v čr, tento můj záměr s dolarem se mi nepodařil…

    mám pro tebe dvě rady: 
    1. vyměň hotovost do jiné měny. třeba CZK je velmi vhodná. máme velmi malý deficit rozpočtu, ní­zkou inflaci, ní­zký růst peněžní­ zásoby, naše finance jsou relativně ve velmi dobré kondici. kurz je momentálně dobrý a veškerý fundament ukazuje, že by koruna vůči dolaru už oslabovat neměla.

    2. kup akcie. ceny jsou nyní­ velmi ní­zko. nespekuluj však na růst hodnoty akcií­. vybí­rej tituly, které dlouhodobě vyplácejí­ stabilní­ dividendu. prům. výnos je momentálně 5%. v dlouhém období­ to je velmi málo rizikové – pokud takovou akcii dnes koupí­š za 100usd, vyplácí­ 5usd dividendu a její­ cena nedejbože klese na polovinu – tebe to nemusí­ vůbec zají­mat. pokud stále bude vyplácet 5usd dividendu, ty máš stálý trvalý výnos 5% ze své původní­ investice. a pokud by takový propad byl způsoben nějakou “globální­ krizí­”Â tak nejspí­še za 5 let, cena bude zpět na 100. ale i kdyby ne, ty konec konců takovou akcii nikdy prodávat nemusí­š, hlavní­ je ten stabilní­ výnos, který nese.

    např. momentálně čez nabí­zí­ divi přes 6%, cena je vcelku ní­zko, nemá už kam jí­t dolů. pro tebe naví­c pří­jemný bonus, že to je v czk, což je měna, která stabilně dlouhodobě posiluje. a i momentální­ kurz czk/usd ti nahrává…

    1. S těmi fundamenty české koruny to vidí­m trošku jinak. ČNB tiskne jak o život, vývoz a ekonomika zpomaluje. Koruna je naví­c z větší­ části vázaná na EUR, takže když se nebude dařit EURu tak CZK schytá taky – o tom je nynější­ oslabování­ koruny.

      Dva dny stará zpráva:
      ===============
      Česká republika, Novinky z trhů
      Měnová zásoba v červnu vzrostla o 6,5 % (y/y). Předchozí­ hodnota činí­ 6,1%.
      Zdroj: Bloomberg

      1. Přiznám se, že tyhle makro data uplně detailně nesleduju. ale pokud se nemýlí­m tak růst M o 6.5% ročně je řádově méně, než o kolik vzrostla v usa, čí­ně i eurozoně.

        nemýlí­m se? 

    2. naví­c pří­jemný bonus, že to je v czk, což je měna, která stabilně dlouhodobě posiluje

      RE: koruna tak stabilně dlouhodobě posiluje, že za poslední­ roky šla ze 14 korun za $ na 21. Až bude za 28 tak člověk přijde o třetinu $ hodnoty…to není­ moc dobrá rada.

  5. Ve své firmě to řeší­m určitě v podstatně menší­m, ale principy si chci ponechat i do budoucna. Jednu třetinu investovat zpět do firmy, jednou třetinou splácet dluhy od největší­ch po nejmenší­ a jednu třetinu nechávat jako rezervu na “budoucnost”. Je lepší­ si i vytvořit ví­ce fyzických účtů, aby se ty “různé” pení­ze nemí­chali.

  6. Urcite by som to co najskor splatil. Zivot bez dlhov je uplne odlisny pocit. Netreba sa snazit zarobit na inflacii, jej vyvoj je mimo tvojej kontroly (da sa este pomerne dlho oddalovat).

  7. SPLATIT DLHY ZA KAZDU CENU !!!! Popalil som sa tak celkom slusne, asi ako mnoho mladych, a uz nikdy v zivote. Pozicky su najvacsie zlo. Radsej prijdem o moznost do niecoho investovat/kupit nez mat dlhy.

    1. Je to hodně o hlavě. S dluhy se musí­ umět velice dobře zacházet, pokud se s nimy dobře pracuje, může se na tom velice dobře vydělávat. Vem si banku (obecný pojem) ta se zadluží­ u lidí­ a pak investuje. (hodně zjednodušený pohled) Ale ukazuje to tu precizní­ práci s aktivy a pasivy.

      1. ‘žVem si banku (obecný pojem) ta se zadluží­ u lidí­ a pak investuje. (hodně zjednodušený pohled) Ale ukazuje to tu precizní­ práci s aktivy a pasivy.”

        Banka, která si legálně vytváří­ vlastní­ pení­ze ‘“ kohokoli jiného by odsoudili do vězení­ za stejnou činnost.

        A přesto banky neustále krachují­. Většina českého státní­ho dluhu je způsobena sanování­m bank v minulosti a zárukami českého státu za jejich špatné úvěry.

        Upří­mně řečeno, takto precizní­ práci s aktivy a pasivy jako předvádějí­ banky ‘“ to je stejné jako předvádět precizní­ práci kozy obecné při ří­zení­ jaderného reaktoru.

  8. Pri podminkach co mas bych to nesplacel o nic rychleji nez umoznuje fixace, vzdy se muze najit prilezitost, kde ty penize udelaji daleko vic zisku, kdyz je budes mit “ready”…
    prave resim neustale problem s cash flow v businessu, kde za kazdych 600k czk se vydela (dle kurzovych rozdilu) cca 60-90k czk – problem je ve vyssich splatnostech (kolem 60 dnu), ale stejne je to nadherny business, kdyz si to prepoctete na “uroky” … business partneri se stabilnimi odbery, kteri jsou dlouho na trhu… idealni situace… jen je treba neustale resit to cash flow, aby se to rozjizdelo rychleji…

  9. Taky nemám rád dluhy, ale to asi nikdo. Když se na to člověk ale podí­vá trochu bez emocí­, tak možná platí­ dva body:

    1) Když za půjčku ručí­m něčí­m, co můžu v pří­padě horší­ situace klidně ztratit, jako je třeba nemovitost na pronájem, pak je dluh pro mě dost bezrizikový. Je jen otázkou mentální­ho “sebecvičení­” se nenechat takovým dluhem znerví³zňovat, ale dí­vat se na něj chladně.
    2) Asi je dobré využí­t maximálně úvěrový rámec, který banka osobě nebo firmě nabí­zí­, pokud dokážu ty pení­ze s relativně malým rizikem investovat tak, aby mi ROI aspoň vyrovnala úroky. Pří­klad jsou třeba ty nemovitosti, kde se mi tí­mto způsobem může v dlouhém období­ na několika nemovitostech umořit hypotéka z nájmu.

    Cí­tit se u toho v pohodě ale vyžaduje specifickou povahu, kterou nemá každý (mě nevyjí­maje). Myslí­m ale, že k tvojí­ situaci se dá tí­mto způsobem přistupovat – jde jen o to si vše dobře zákonně a účetně zajistit tak, aby se ta majetková struktura a tvé osobní­ bohatství­ nezbořilo s pádem jednoho prvku, bylo to odolné.

  10. Já byl ve své bance před pár týdny, potřebuji úvěr do 300.000 Kč. A nabí­dli mi pení­ze na nějakých 14%… A to nemám žádný jiný úvěr ani hypotéku, vše naprosto ok… Kdybych měl pení­ze půjčené na fixovaných 4 až 5%, tak bych úvěr určitě nesplácel a spí­š je otáčel.
    Zdeněk P.

    1. Kdyz penize nepotrebujes tak ti je pujci a vyhodne. Kdyz ano tak se jim nechce a nebo ti daji hrozne podminky. Klasicke pravidlo jak funguji banky:-)

      1. Asi ano.
        Mám jen takovou mikrofirmičku (obchod s čajem), z Tvého pohledu určitě ne byznys. Na uživení­ to je, ale aby to generovalo rezervy a zisk, je potřeba to trošku posunout dál (a sebekriticky musí­m ří­ci, že i dělat lépe). Ale zí­skat takovýto malý úvěr je fakt peklo 🙂

  11. To nemají­ v USA VIP private bankéře ? (nejspí­š je teď denně odhání­ Brutus 🙂 Zeptal bych se pří­mo v bance, kde mám úvěr … jak investovat, aby to neslo aspoň 11%. A pří­ští­ úvěr za 3% 🙂

    1. přes 10% p.a. dneska nesou snad jedině akcie, když si hodí­š do screeneru akcie s div. yield >10% a s volume>1mil akcií­ denně (=likvidita) tak vyjede jen něco přes 20 firem, polovina z nich jsou REITs = real estate investment trusts které investují­ do nemovitostí­ a vyplácí­ zisky přes dividendy. Nemovitosti v US by mohly už být na dně, takže je to jedna z jistější­ch ziskovější­ch investicí­ v dnešní­ době. Všechny tyhle REITs jsou už ale relativně drahé, když byly před 2-3 lety na svém dně, tak měly div. yield ke 20% a velkou pravděpodobnost růstu ceny.

      http://www.finviz.com/screener.ashx?v=111&f=fa_div_o10,sh_avgvol_o1000

      1. …osobně neví­m jestli John má majetek nad 10mio USD, ale pokud ano, můžu s čistým svědomí­m doporučit investiční­ účet v certacredit.com ..2,5%p.m konzistentně od r 09.Osobně doporučuji;)

    2. bankéř je něco jako rádce v kasí­nu u rulety… pení­ze strkám jen tam, kde je mám pod kontrolou, nebo na základě zákulisní­ch informací­, ale k tomu se každý nedostane

  12. úroky jsou tak ní­zko, jak je blí­zko prasknutí­ nějaké bubliny. teď jde zrovna o nemovitostní­ bublinu, kdy se developeři společně s bankami snaží­ prodat “černého petra” lidem, za ještě dost vysokou nafouknutou cenu a cpou jim to za lákavé úroky. Prostě zabavují­ se tí­m toxických aktiv. Je přeci nelogické, aby člověk platil 30let 2 mí­stnosti (v Praze), nebo jen pozemek za 5mega… to je prostě nesmysl… nemovitostní­ bublina už praskla ve Španělsku a Irsku, kde dokonce nové prázdné domy bourají­ jen proto, aby nabí­dka levných domů nestrhla ceny ostatní­ch – ještě drahých domů…. k dluhům obecně: jsou dobré dluhy a špatné dluhy, nechť si každý veme ten, který uzná za vhodný…

  13. existuje i možnost, že když má klient u banky hodně peněz a potřebuje úvěr, tak dostane klidně i 1% úrok, protože banka má k dispozici jeho volné prostředky, se kterýma může obchodovat a tí­m si kompenzuje ten ní­zký úrok – tak to udělal třeba Mark Zuckerberg

  14. dluhů se bojí­m jako čert kří­že! ikdyž mám asi 200.000Kč měsí­čně, připadám si jako chudý člověk, protože si za to nemohu dovolit koupit vlastní­ bydlení­ a tak šetří­m jak socka kde se dá… kdybych miloval dluhy, už dávno splácí­m zámek a jezdí­m ve Ferrari 😀 teď babo raď, kterou cestou se vydat 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *