Soucasna ekonomicka situace

S ekonomikou se to zase pekne mele. A nemyslim jen v USA. Ono co se stane v USA ovlivnuje cely svet. Downgrade ratingu USA. Ceny akcii padaly minuly tyden dolu. Proste je to takovy kolotoc, ze ktereho neni jednoducha cesta ven. Nikdo nema reseni, jak soucasnou ekonomickou situaci zlepsit.

Takze je to o tom, abychom se kazdy postarali co nejvice sami o sebe a nespolehali se na vlady, ze neco vyresi za nas.

Ja kdyz to vidim kolem sebe, tak porad premyslim, jak se co nejvice pojistit do budoucnosti. Samozrejme verim ve sve schopnosti, ze si poradim v kazde situaci. Ale taky premyslim, jak nejlepe investovat penize. A i kdyz nemovitosti nejsou v mode, tak mi pripadaji jako uplne nejlepsi investice. Je v nich jistota, ktera ochrani pred inflaci a devalvaci. Prinaseji prijem a uchrani hodnotu penez.

Spread the love

17 thoughts on “Soucasna ekonomicka situace

  1. “Takze je to o tom, abysme se kazdy postarali co nejvice sami o sebe a nespolehali se na vlady, ze neco vyresi za nas.” S tí­mhle 100% souhlasí­m.

    S investicemi do nemovitostí­ to už není­ tak jednoduché. Pokud někdo nakoupí­ nemovitosti v oblasti s hlubokým a dlouhodobým ekonomickým útlumem, ten o většinu svých peněz také přijde. Ve Španělsku se teď napří­klad kvůli kolapsu automobilového průmyslu a turistického ruchu vylidňují­ celé oblasti, ceny nemovitostí­ v podobně postižených oblastech mohou klesat klidně i 10 let. Finanční­ krize ve Španělsku přitom teprve začí­ná. Podobně je na tom i spousta oblastí­ v Irsku, Řecku a pár se jich určitě najde i v USA. Finská Nokia kvůli ztrátě trhu propouští­ po tisí­cí­ch, možná úplně zavře několik evropských závodů a přesune výrobu části telefonů do Vietnamu. Nemovitostí­ kolem zavřených továren Nokie pak také ztratí­ na ceně atd.

    Asi to chce tedy dávat čí­m dál větší­ pozor na výběr lokality. Když vybereš špatnou lokalitu, žádnou hodnotu ti nemovitosti neuchrání­. Podí­vej se schválně, jakou hodnotu uchránily svým “investorům” nemovitosti v kdysi slavném městě Scenic (South Dakota):
    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2019030/Scenic-799-000-Entire-South-Dakota-town-sale.html
    Město se po hospodářské krizi ve 30. letech 20. století­ vylidnilo, dneska je mrtvé, bydlí­ v něm 10 lidí­ a nikdo si ho nechce koupit ani za cenu jednoho nového domu.

    Vesnice a města nejenom vznikají­, ale i zanikají­. Když rostou, cena nemovitostí­ v nich taky roste, když se vylidňují­ a zanikají­, cena nemovitostí­ klesá…

    1. Nokie spí­še nastoupila cestu, že hrdinně zkrachuje.

      Jinak základní­ problém je, že cokoli s čí­m se ve velkém začne spekulovat na udržení­ hodnoty / rozmnožení­ začne jí­t vždy časem do kopru.

      Nemovitosti dí­ky použí­vání­ jako nástroj na udržení­ hodnoty a výdělku způsobil, že ceny roztly natolik, že to přestala být pravda.

      Časem se tohle stane i zlatu ‘“ má na to nejlépe nakročeno. Jednou praskne i zlatá bublina.

      Celé je to jednoduché. Pení­ze jsou bezcenné papí­rky bez hodnoty. Skutečná hodnota je majetek a práce a výroba. Pokud dlouhodobě něco předražuje, pak realita nutí­ větší­ a větší­ silou si lhát a udržet předražení­.

      Není­ možné dlouhodobě uchovat hodnotu vůbec v ničem, co neslouží­ žádnému účelu ‘“ jen uchování­ hodnoty. Je zcela jedno o co se lidi dlouhodobě pokusí­.

  2. Mám pocit, že ekonomika začí­ná být celosvětově velký problém. Obecně problémem je, že pení­ze již nejsou kryté zlatem. Jsou to už jen bezcenné papí­rky s uměle vytvořenou hodnotou. To mnoha ekonomikám srazí­ vaz. Všechno k tomu tak nějak spěje.

    http://www.webdiskuse.cz

  3. Zalezi, jak moc se to rozsype. Napr. v pripade opravdove krize muze byt dobre, kdyz mas farmu a moznost byt sobestacny co se jidla tyce. Treba za valky se na vesnici zilo vzdy lip, nez ve meste. Zaroven jsou potraviny dobra komodita v pripade opravdove krize. V USA si to asi nikdo nepripousti, ale treba moji predkove prisli v 50 tych letech o vsechno (tovarnu, hospodu), nastesti jim zustala velka zahrada a kus pole a v podstate od statu nic nepotrebovali (ani jim stat nic nedal – kulakovsky duchod 200 Kc nepocitam).

    1. Jako ještě větší­ pesimista bych nezapoměl na dostatečnou zásobu zbraní­ a střeliva 🙂

    2. Pokud se to opravdu rozsype, tak farma či pole nepomůže. Je celkem velký optimismus se domní­vat, že budete v klidu hospodařit, zatí­mco tisí­ce hladových lidí­ kolem se uctivě obloukem vyhnout Vaší­ farmě a půjdou hladovět/umří­t hlady o kousek dál a dbát na to, aby nenavští­vili Vaší­ farmu.

      Stejně tak pokud na tom budou lidi, tedy velké množství­ lidí­, opravdu bí­dně ‘“ pak ani zásoba střeliva nepomůže. Jen dočasně odloží­ Vaší­ mizérii.

  4. Netroufal bych si o něčem tvrdit, že něco je nejlepší­ investice – protože to vždycky ukáže až čas. Vhodnější­ je mí­t investice diverzifikované a poměr jednotlivých částí­ měnit podle stávají­cí­ situace. Za současné ekonomické turbulence je vhodné mí­t dostatek hotovosti (ideálně zajištěné proti pohybům kurzu – třeba švýc. frankem). Pokud totiž dojde skutečně ke krizi , bude hlubší­ než ta minulá, protože vlády už nebudou mí­t z čeho “vyfutrovat” banky a poskytovatele hypoték. Pokud se zvýší­ inflace, tak okamžitě vylétnou úrokové sazby a úvěry se razantně zdraží­ a zároveň omezí­ – to bude obrovská pří­ležitost pro ty, kteří­ budou mí­t dostatek hotovosti – dostanou se tak k majetku za zlomek jeho ceny. Potvrzuje to i strategie Warrena Buffeta, který drží­ v hotovosti 47 miliard dolarů.

    1. Pení­ze totiž jsou pouze toaletní­ potřebou na WC.

      Krize bude bohatými využita k tomu, aby zelené papí­rky bez hodnoty směnily za skutečnou hodnotu. Podle mého se nejví­ce bude činit Čí­na, která už dokonce skupuje evropský dluh.

      Jinak zdražení­ úvěrů na maximum, ideálně na nedosažitelno by byla možná rychlá cesta ven z celé krize.

      U nás klesají­ ceny nemovitostí­ na reálné hodnoty z jediného důvodu ‘“ nejsou dostupné hypotéky tak jako dří­ve. A pokud nabí­dka převyšuje poptávku (která klesla z důvodu mnohem obtí­žnější­ho pří­stupu k hypotékám), tak se musí­ ceny zreálnit se skutečnými pří­jmy lidí­.

      Dokud budou existovat banky a jejich systém částečných rezerv, tak platí­, že dobře už bylo. To je skutečná pří­čina všech státní­ch dluhů včetně dluhů USA. Pokud banky mohou vyrábět pení­ze vycucání­m z prstů, dále je půjčit a PAK ZA NÄš CHTíT SKUTEČNOU HODNOTU A MAJETEK jako splacení­ půjčky, pak je jasné, že se jedná o černou dí­ru, kam mizí­ vše.

      Tahle krize není­ běžná krize, tak skončí­ přerozdělení­m sil celého světa a změnou společenského zří­zení­ mnoha států.

  5. Naví­c investice jsou stále velmi subjektivní­ záležitost. Pokud nerozumí­m nemovitostem, ale např. komoditám (opravdu řekněme diametrální­ rozdí­l ve znalostech), tak ve většině pří­padech vydělám ví­ce na těch komoditách, než když koupí­m pár domů a vice versa samozřejmě..

  6. Investice do nemovitostí­ vyžadují­ velký kapitál, špatně se diverzifikuje riziko (pokud člověk nemá pení­ze na několik nemovitostí­) a dále řadu znalostí­.

    Jasně nemovitosti jsou fajn, je to stabilní­ pří­jem (pokud člověk nekoupí­ špatně), ale připadá mi, že rozjet vlastní­ podnikání­ je výnosnější­, lehčí­ a méně rizikové a nebo akcie jsou taky méně náročné, vyžaduji o dva řády menší­ kapitál, než nemovitosti a jsou ví­ce výnosné.

    Prostě nemovitosti jsou fajn, lae nejsou podle mě pro malé hráče…

  7. Upří­mě Johne, po pár Tvých reportáží­ch z “vybydlených” bytů přemýšlí­m, jestli nejbezpečnější­ investiční­ nemovitostí­ není­ parkovací­ mí­sto (nedá se tolik zničit, ní­zké pořizovací­ náklady za jednotku, auta přibývají­ rychleji než parkovací­ mí­sta… ) Co si o tom myslí­š?

    1. Jde jen o penize a spocitat si to, ze sem tam udelas nejakou opravu. Samozrejme na to chce mit zaludek. Coz je to nejtezsi. Vidim krasny novy dum a pak ho nejake hovado znici. To me mrzi. Ale k tomu businessu to riziko patri. Pozemky taky nejsou spatne. Nikdo nic neznici, ale me vadi, ze tam neni ten prijem. To je na nemovitostech pekne.. aniz by to byl pozemek co se da pronajimat.

      1. počekej: nemyslí­m pozemek ale parkovací­ mí­sto do OV. Koupil jsem si 1 pro sebe a škoda, že jsem nebyl chamtivější­, další­ jsme mohl pronají­mat. (jí³, člověk ví­c lituje toho, co neudělal)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *