Slice – lepsi business model nez franchising

Zrovna jsem si cetl tento clanek o tom jak to Domino’s pizza vyhrava diky online a mobilnim objednavkam. A startup Slice (nedavno raisovali $15M) nabizi pizzeriim applikaci, ktera jim pomuze presne v tomto. Vetsina pizzerii totiz stale bere objednavky jen pres telefon. Mobilni a online objednavky jsou to v cem je v dnesni dobe nejvetsi rust.

Takze pizzerie, ktere pouzivaji Slice jim plati $1.95 za objednavku. Dejme tomu, ze si zakaznik objedna jednu pizzu za $10. Coz si myslim, ze hodne zakazniku dela. Tak pak to jsou silene penize. Zajimalo by me jak moc se jim to dari prodavat. Jestli je to nejaky startup hype nebo jestli skutecne maji spokojene zakazniky a solidne postaveny business.

Kazdopadne to ukazuje dalsi zpusob jak se na pizza businessu da vydelavat. Dalsi uhel jak na to jit. Kdyz ted programujeme aplikaci na PV Pizza, tak uz od zacatku pocitame s moznosti, ze ze by se software dal pouzivat i pro pizzerie pod jejich vlastni znackou. Pro me je vzdy velka otazka jako ten business model postavit. Kdyz nekdo nabizi franchising tak obvykle chce 5% z obratu pizzerii. To je relativne dost penez. A neni ty fransizy uplne jednoduche prodavat (jen to papirovani na prodej fransizy v USA je velmi komplexni). Kdyz se divam na Slice a jejich $1.95 poplatek, tak to jejeste vetsi zisk nez 5%. Prumerna pizza dejme tomu stoji $10. Pet procent je $0.50. Takze Slice takto vydelava ctyrnasobek! A to tem pizzeriim jen nabizi applikaci na objednani. Prodavat applikaci je podle me o dost jednodussi. Ale jsem spatny clovek toto rikat.Moje slabina je prodej vseobecne. Moc ho neumim.Ale je to zajimave na premysleni jestli takovymto zpusobem do toho businessu jit.

Spread the love

32 thoughts on “Slice – lepsi business model nez franchising

  1. Pokud prodám 100 koláčů denně tak mě tahle aplikace bude stát něco přes $71k ročně. Pokud bych chtěl dělat něco podobného (a nemám k dispozici levné lidi jako ty) tak mě tohle naprogramovat pravděpodobně bude stát ví­c a roční­ provoz to samé. Je to drahé ale alternativa ještě dražší­. Tipnul bych si, že jim to vydělává.

  2. Nic ve zlém, ale myslí­m si, že než provozovat pizzerii je mnohem lepší­ mí­t takovou aplikaci jako mají­ oni 😀 Pokud pí­ší­, že už tam mají­ 6000 restaurací­ a když si vezmu, jak jsou amí­ci ,, žravý ,, tak jejich pří­jem 1.95 z objednávky jim denně vydělá tolik, co nejelepší­ restaurace za měsí­c :)) a to nemluví­m jak porostou……:)

    1. Souhlas s David Sach .. Navic na necem podobnem bude celkove fungovat i DoorDash, ne ? Zrovna vcera jsem pres ne v San José objednaval…

  3. 2 dolary z pizzy mi přijde docela ší­lené jen za poskytnutí­ aplikace 😀

    V ČR se za 3-4 dolary prodává celá pizza (bez rozvozu), s rozvozem 4-6 🙂

      1. Koupí­m od vás 3 dolary za 65,- a 4 dolary za 85,-! 😉 Mimochodem, tady v Praze na Pankráci mám několik možností­ mí­t za 6 dolarů pizzu s dovozem (ten je totiž zdarma), takže Lukino není­ tak daleko od pravdy.

        1. Jinak podotýkám že tohle je kvalitní­ italská pizza s tenkým křupavým těstem, žádnej “american style” sráč co jsem viděl za oceánem (což je pro mě spí­š slaný koláč s nechutným silným těstem).

  4. v čr funguje damejidlo.cz a taky si uctuje 20% bez dph pokud si uctujou jen 1.99 usd a je jedno jestli si objednaji treba 5 x pizzu tak je to o dost levnejsi jak unas

  5. kamarad ma pizza a burger rozvoz a 80% objednavek mu jde prave pres damejidlo 20% bez dph a + aby byl na prvni strane na jejich strance plati dalsich par tisic tydne temu se rika bussnis 😀

    1. Dame jí­dlo nemá jen appku ale kompletní­ rozvoz – vlastní­ kurýry a auta proto jsou dražší­. Ten model slice je jednodužší­.

      1. To sice mají­, ale naposledy ke mně kurýr od Damejidlo přijel tak před 2 lety, jinak si to normálně rozvážejí­ restaurace samy, tudí­ž se z nich stala jenom appka sdružují­cí­ nabí­dku na jednom mí­stě a obzvlášť tady v Brně už toho mají­ dost a když si neobjednáš přes Damejidlo, tak ti dají­ slevu.

  6. Pracuji jako soft developer pro delivery hero (food, pizza, bike delivery pro cca 40+ zemi ale ne USA, valuace cca 3B). Vytvorit platformu je relativne jednoduche pokud dana zeme nepotrebuje dopravu (restaurace si dopravu resi sami), management dopravy uz je slozitejsi protoze je treba optimalizovat pro maximalni vytizenost delivery guys.

    Delam nejvic pro UK market a v restauraci je normalni ze majitel ma tablety a tablinky od nekolika spolecnosti + delivery firmy se casto snazi integrovat i cely pos a docilit maximalniho vendor lockingu a nabidnout i whitelabel atd atd. (napr 9cookies)

    Mluvil jsem v ramci researchu se spoustou majitelu restauraci a nekdy jsou velmi spokojeni a nekdy zacnou rvat ze jsem podvodnik atd atd. UK dela skoro 1M objednavek a to je Delivery hero na trhu dvojka, jednickou v UK je Just Eat.

  7. Všichni tady mluví­ o tom, že appka za $2/pizza je drahá. Zapomí­náte ale na to, že nejde jen o tu appku. Ten Slice je MarketPlace, který musí­ nejen udělat appku/web, ale hlavně na ni musí­ přivést traffic, koupit PPCčka, udělat SEO, emailing atd. Ve výsledku pak konkrétní­ restauraci dohodí­ hodně zákazní­ků, kteří­ by se na ni jinak vůbec nedostali.

    Věří­m, že vedle toho existuje jiná služba, která nabí­zí­ právě jen tu appku v barvách konkrétní­ pizzerie za nějakou fixní­=menší­ částku. Stejně je to třeba u hotelů.

    1. Jenze oni sami rikaji, ze to neni o prilakavani novych zakazniku. Ale o nabidnuti dalsiho objednavajiciho kanalu pro existujici zakazniky.

      But Slice’s main pitch to pizzerias is around increasing loyalty among current customers, not necessarily attracting new ones.

      1. Ale to je preci jen klasicka pravnicka formulace, aby se nic nestalo, kdyz jim eventuelne ten pocet zakazniku nezvednou. Na homepage maji:

        Restaurants succeed on slice

        It’s true! Pizza restaurants love Slice because we help them grow their business, increase their order size, and reach new customers who want to order online. Plus, Slice offers an incredible value because we cost way less than other ordering services.

        Takze ta jejich provize naprosto nevylucuje, ze maji spokojene pizzerie jako zakazniky, protoze se jim zvysil obrat od chvile, co zacly objednavat pres slice.

  8. Johne,
    když jsem byl v UK tak jsem jednou zaví­tal do nějakého mí­sta kde prodávali pizzu a nějaké těstoviny. Měli tam nějaké fakt agresivní­ happy hour (na oběd během všední­ch dnů, kdy většina anglánů jí­ sendvič ze Sainsbury’s a do restaraček se nechodí­). Během čekání­ na objednávku mě nějak přesvědčili abych si stáhl jejich appku (to je myslí­m fakt dobré využití­ času kdy čakáš na pizzu. Samozřejmě tam musí­š mí­t wifinu zadara aby to stažení­ bylo pro lidi fakt grátis – řekl bych, že se to dá i nějak spojit, alá wifi zdarma když si stáhneš appku). No ale k té pointě. Při první­m otevření­ to chtělo tlf čí­slo, které jsem tam prostě vyťukal a nepřemýšlel nad tí­m. No, a za pár dní­ se mi stalo, že mi kolem šesté večer (zkrátka čas na jí­dlo) dorazila SMS zpráva s nějakou promo akcí­ (resp. první­ zpráva ani žádnou neobsahovala, jen něco ve stylu “Máš hlad? Do 30 minut ti doručí­me tvoji oblí­benou pizzu”). To mi přišlo naprosto perfektní­, protože se to dokonale trefilo do chví­le, kdy jsem fakt ten hlad měl. A v dnešní­ době se to dá skvěle vychytat. Můžeš z appky čerpat na jaké detaily se ten člověk dí­vá a doporučit mu konkrétní­ pizzu. Můžeš sledovat, kdy si ji zapne a pak směřovat SMS na podobný čas. Když nereaguje na běžnou výzvu tak po čase posí­láš ví­ce agresivní­ nabí­dky (dovoz grátis, 1+1 apod.). Zkrátka dí­ky dnešní­m možnostem jak měřit tyhle věci jsou ty scénáře nekonečné.

  9. Johne, vyprdni se na nejakou spolupraci s nekym. Dam priklad za sebe v UK – Londyn. Objednavam obcas pizzu online a hodne rozsirena je tu sluzba Hungryhouse. Asi 2x jsem pres ne objednal. Jenze problem je v tom, ze kdyz se podivas co je tam za pizzerie firmy jako Domino’s nebo Pizza Hut tam nenajdes (asi ne nahodou) a ty co tam jsou maji ruznou kvalitu a prave ta druha objednavka nebylo nic moc. Takze jsem se na to vykaslal a objednavam online primo u Domino’s a jsem spokojenej. Pokud tvoje pizza bude vazne dobra, budes mit verny zakazniky, ktery budou objednavat online na tvym webu, pripadne na tve appce. O tom jsem presvedcenej.

  10. Mobilní­ aplikace umí­ sbí­rat řádově ví­c dat než pouhá telefonická nebo webová objednávka. Když Slice budou umět se sebranými daty dobře pracovat , tak budou mí­t s skvělý náskok před ostatní­ma. Tipuju, že se zaměřují­ na lokální­ vlastní­ky, kteří­ mají­ několik málo restaurací­ a nemají­ skill ani prostředky k tomu vybudovat kvalitní­ mobilní­ aplikaci a hlavně analytický background nad daty.
    Slice tak dí­ky datům může např. dobře optimalizovat push notifikace , slevy – lí­p než kdokoli jiný.
    Brzy nezávislé restaurace budou muset být všechny na podobných tržiští­ch , pokud budou chtí­t mí­t fungují­cí­ delivery business.

  11. ja si myslim ze zacinat jako neznamej a jeste pri tak velke konkurenci to chce urcite nejakou službu využivat lepsi zaplatit 2 usd za objednavku jak neprodat skoro nic 🙂 idealni je pak naucit aby objednavali postupem casu přimo od tebe

  12. Na franší­ze nedokázal vydělat ani McDonalds, ty marže byly pří­liš ní­zké, vydělali na pozemcí­ch.

    Je jasné, že dnes má smysl mí­t krom pozemků i technologické know-how, dodavatele a tak.

    Mí­t vlastní­ aplikaci podle mě smysl má, člověk má kontakty na zákazní­ky, nemá to nějaká třetí­ strana, která tam může zí­tra začí­t nabí­zet tvojí­ pří­mou konkurenci.

    Další­ otázkou je, jestli to vůbec franší­zovat a nenajmout si pří­mo manažery. Pení­ze jsou dnes levné a úvěry dostupné, proč to prostě nevlastnit a nekontrolovat pří­mo a nepomáhat úročit pení­ze bance a investorům.

    A zároveň investovat do technologií­.

  13. Mám za to, že zákazní­k objednává od konkrétní­ho brandu, který má rád a nepotřebuje k tomu tržiště, na něm stejně objedná z restaurace, kterou zná a objedná z agragátoru z toho důvodu, že restaurace nemá vlastní­ online či apku. DJ tu funguje dvojí­m způsobem, když máš své auto, tak se platí­ 15% + DPH a pení­ze si nechávají­ až dva měsí­ce, v pří­padě, že auto nemáš, tak zaplatí­š až 35%. Za mě je daleko lepší­ si budovat vztah se zákazní­kem napří­mo bez agregátoru, hlavně je třeba si uvědomit, že tyto agregátory se nedělí­ o emaily zákazní­ků, což je jeden z důvodů proč online dělat. Pak si musí­m zákaznáky stále draze kupovat a nemohu si je zadarmo oslovit sám, pracovat s němi, třeba skrz vlastní­ bonusový systém. Je jasný, že je nákladný si tohle všechno nechat vybudovat, ale jsou tu už zají­mavé možnosti, kdy si stačí­ jen pronajmout licenci a je to bez starostí­. Napří­klad gastro.adaptee.cz (online + dispečink dohromady) Johne at’se ti to vše podaří­! )ps: jak jsi na tom s IT daleko?

    1. Ja jsem obrovskym zastancem neousourcovat klicove casti businessu. A to objednavani to je. A pokracuje to velmi pekne. S objednavky co mame jsem nadseny. Brzy chci zadat appku pro ridice a zakazniky.

  14. Slice je podobné jako v ČR damejidlo.cz, to bylo před časem koupeno gigantem deliveryhero za “stovky milionů” http://www.czechcrunch.cz/2015/01/skupina-delivery-hero-kupuje-ceske-damejidlo-i-jidloted-za-stovky-milionu-korun/ zde je vidět obrovský potenciál i u nás v malém státě…

    Klí­čem k úspěchu je mimo “relativně” jednoduché aplikace, hlavně práce s daty, to je v poslední­ době alfa omega úspěchu, např IBM Watson je zajimavý i pro pizerii 🙂

    Z pohledu začí­nají­cí­ pizzerie, bych neváhal a jejich služeb i kdyby jen na dobu omezenou využil…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *