Ze zajimavosti sleduji jeden maly a vyhraneny trh s luxusnimi nemovitostmi. Mala lokalni oblast. Sem tam napisu nejakou nabidku na koupi (nizkou) a divam se jak budou prodavajici reagovat. Jeste v lonskem roce jsem dostaval odpovedi, ze prodavajici nepotrebuji penize a ani nebudou se mnou vyjednavat. Pockaji si, az jim nekdo nabidne plnou cenu. Od te doby se to vyrazne zmenilo. Prodavajici jsou ochotni vyjednavat i na velmi nizke nabidky. Prodeje jsou slabe. Ceny klesaji. Jakoby tem bohatsim lidem klesl apetit na ty velke nakupy. Duvodu muze byt vice. Jednim je urcite zmena v danovych zakonech, kdy ve statech jako Kalifornie je uz omezeno odecteni dane z nemovitosti do nakladu.
Podle analyzy prodeju vidim, ze nejvetsi vrchol a narust cen probehl v letech 2012-2015. To byly roky, kdy treba nekdo koupil dum, udelal nejake mirne upravy a dal to znovu na trh o 50% vyssi cenou. Proste optimismus byl obrovsky. Poslednich par let jdou ceny pomalu a jiste dolu. Ne viditelne. Na trhu zustavaji listovane domy za ty vysoke ceny. Ale vidim to podle tech reakci na ty moje nabidky. Je tam najednou ochota snizovat ceny (neverejne). A ted se to v poslednich trech mesicich uplne akceleruje. Treba i pod hodnoty co jsem jim nabizel v lete a to mi nechteli ani odpovedet, ze nabizim moc malo.
Vidíš, to bych si nikdy nemyslel, že by zrovna tenhle segment mohl klesat. To abych zase začal pomalu sledovat ceny nemovitostí v Yellowstone Club 🙂
Jaky z toho delas zaver, Johne?
Ze je zajimave mit moznost koupit dum za stejnou nebo nizsi cenu nez pred 3-7 roky. A zbytek sleduji jak se to vyviji. Na zavery je jeste brzo.
Do určité míry bude podle mého názoru ochota těchto lidí záviset na situaci na akciových trzích. Viděli jsme co se stalo poslední měsíce roku a to by mohl být společný jmenovatel.
Je to v Kalifornii? Mozno to souvisi s tim, ze tenhle federalni stat pomaly ale jiste prechazi na komunismus.
Ja mam byt pred prodejem, tesne pred podpisem KS a doufam ze to projde pristi tyden, jinak mi to prijde uz dost zamrzly tady v Praze.
No tak lidi obecně čekají že to půjde dolů , alespoň o něco, divím se, že ještě nepočkají, mohl bys snížit cenu 😉
A ti, co nemají love, tak těžko mají našetřený milion, aby dali 20% ceny předem ze svého.
Jestli mají peníze a potřebují hned bydlet, tak to asi koupí , ale já bych ještě 0.5 – 1 rok počkal na nižší cenu 😉
Ekonomicky vrchol byl byl nekdy v lete nebo zari 2018. Pak se to drzi na konstatni hodnote a snazi se to rust a kdyz to nejde (ekonomika narazi na svoje limity ) tak to jde proste neodvratne dolu. Prosakuje to v podstate uz odevsad, ale setrvacnost je vzdy velka. Vydelat na tom pujde jak uz tady John psal – zase na konci toho poklesu. Ted se rika ze to nespadne tak hluboko jako 2008 – 2009 ale bude to zase trvat o chvilku dele.
Trivialni priklad treba z imaginarni firmy v CR. Firma vyrabi dily pro auta na soustruzich, porad jim to roste a stavi dalsi haly a firma jde nahoru. Ted halu postavi a uver na 100 soustruhu dostanou, ale nemaji koho postavit za ty soustruhy – takze rust prestanou protoze dosli lidi. Kdyz nerostou tak jdou dolu …
Ted se pise jak zpomaluje Nemecko, zpomaluje Čína ale ještě dlouho nikdo nenapíše ze nezpomalujeme, ale rozjíždíme se z kopce dolů. Neni na tom nic špatného, spousta lidí na tom jako John opět vydělá a dobře jim tak.
Další věc je, že ovce (střední třídu) je potřeba čas od času ostříhat a nastřádaný majatek se zase posune někam jinam, kde mu bude lépe :))
Ono se to samo pročistí.
Ta firma teď nebude zvyšovat produkci, páč např. škoda auto nebude navyšovat zakázky, tzn. nejsou potřeba nový lidi ani soustruhy 😉
Nevypadá to jako konec optimismu? Otázka si co znamená konec optimismu.
to znamena, ze mlada generacia(millenials) nema kupnu silu. Vsade o tom pisu. Proste nedokazu zarobit/dovolit si drahsie domy. No a teraz starsie generacie nevedia co stym. Akoby ich trh podviedol, co je aj pravda. Kolegovi svokrovci, kupili drahsi dom v Chicagu a teraz sa prestahovali do Cinci a nedokazu predat dom, lebo ten dom je jeden z tych drahsich. Proste tu je citiet dosledok bubliny a este to potrva. Mam kolegu, co nemoze predat dom, lebo ho kupil pred krizou. Doteraz sa mu to nepodarilo, lebo silou mocou nechce byt stratovy…
Samozrejme, ze mladi nemaju kupnu silu. Treba si pozriet, ako uleteli nehnutelnosti. Je uz dnes bezne, ze clovek potrebuje 10 rocny cisty prijem, aby si kupil beznu nehnutelnost – nie nejaku garzonku (hovoril o hlavnych mestach, napriklad Bratislava, Praha, Londyn). Kedysi na to stacil 3 rocny cisty prijem. Je to cista bublina, mladi si to uz jednoducho uvedomili a mnohi nie su ochotni pokracovat v tejto hre.
Vedel by si mi povedat kedy na kupu nehnutelnosti stacil 3x rocny cisty prijem? Realne mzdy rastu rychlejsie ako ceny nehnutelnosti (v dohodobom horizonte od 89teho)
https://www.aktuality.sk/foto/308174/3/graf-vyvoja-priemernych-miezd-na-slovensku/
Bohužel nejvyšší kupní síla je u lidí kolem 55-70 let, až tito nebudou, vůbec nevím, kdo bude kupovat ten luxus co vlastní, vše bude bezcenné co po nich zůstane, nikdo nic nekoupí – nebude komu prodat. Ano mají děti, které majetek zdědí, ale jak s ním naloží, resp rozhážou naspořenou cash a nebude z toho vůbec nic…
tak kolega může o víkendu do Chicaga jezdit na víkendy jako na chalupu , 5 hodin autem není na US zase tak moc.
A kolik procent lidí v USA si dům jen pronajímá a kolik kupuje.
Když vím, že nejsem bílý límeček , ale manuál, tak si barák jen pronajmu.
V západní EU je 70% procent bytů či domů v pronájmu , u nás v ČR je to naopak.
Ale když si vypočtu, fiktivně, že hypo na 6 mil. budu platit cca 23.000 kč (25 let) + fond oprav min. 3.000 kč , předem mít našetřeno 1 mil. tak se mě, když nepočítám zhodnocení bytu vyplatí pronájem toho bytu , cena bude max. 23.000 kč. , tzn. 3.000 a 1 mil. mě zůstane 😉
Jasně mohu dát hypo do nákladů , tzn. celkem 350.000 kč si za těch 25 let odečtu na daních , ale stejně mě přijde že vlastnit byt by mělo být výhodnější 😉
Ten vysoký podíl nájmu je ale hlavně o tom, že na Západě se postupně koncentrují obrovské majetky do rukou malého procenta vyvolených.
Ti bohatnou více a více už jen tím že drží ty majetky a pronajímají je té střední/pracující třídě.
Zákazní rozdíl nájmu a hypo je ten, že po 25 letech placení nájmu budeš mít pořád holou prdel.
Zatímco po 25 letech placení hypo budeš mít vlastní byt – podle inflace v ceně třeba 15-20 mega.
A vlastní nemovitost se v penzi kurva hodí, v penzi nebudeš mít na to platit nájem 23 000,- (v dnešních cenách).
Tady jde krásně vidět, jak jsou lidi pořád žebráci – až do smrti nemá z běžných lidí v podstatě nikdo nic a to celý život makají.
Vzít si závazek na XX let v podobě hypotéky (defacto na celý život) a stát se otrokem, je řešení, ale nevím, jestli je to tak správně.
Ta hypotéka by měla být vyřešena do X let a snad potom ano…
Chyba! Hypoteka je povazovana ako dobry dlh. Mnohi financne negramotny ludia sa snazia zbavit/splatit hypoteku ako prvu a nevadi im, splacanie inych pozicok. Je lepsie sa zbavit akychkovlek pozicok , ale dom je radsej lepsie nesplacat cely. Pretoze v pripadne hypoteky vlastnite dom, ktory moze mat aj vyssiu hodnotu ako samotna hypoteka. U druhych pozicok len stracate peniaze. Mnohi maju nasetrene a mozu si dovolit splatit dom, ale naco sa zrieknut uspor a mat len dobry pocit z toho, ze ste sa zbavili hypoteky a akoze vlastnite dom? V USA ani po splateni hypoteky nevlastnite dom uplne. Ak prestanete platit dan z nehnutelnosti, tak vam mozu dom zobrat. O to to je este lepsie sa vyhybat vlastneniu domov. Samozrejme toto plati iba vo vacsine ak ste priemerny american/cech/slovak a nie nejaky zbohatlik ako napr. John
Důvodem krize v 2007/8 bylo moc nekrytých hypoték v USA a s tím související bublina na trhu nemovitostí.
Nezavedla se náhodou nějaká opatření, aby se podobný scénář neopakoval? 🙂
Ceny nemovitostí snad teď nerostly tak rychle jako před minulou krizí, ne?
opatrenim su nizke platy a skusenost krizy. Aj ked sa to nezda, vela firiem ma dostatok kapitalu, ale neplati zamestnancov dostatocne. Radsej zaplati 3 juniorske pozicie nizkym platom ako jednu seniorsku s vyssim. Toto vytvara urcitu stabilitu, avsak kedze prijmi su nizke, mlady si nedokazu vykryt hypoteky. Predajcovia sa neponahlaju a nevadi im cakat aj niekolko rokov s nehnutelnostou, akoby radsej mali znizit cenu. Tymto bublina nepraskne, skor len trozku vyfrci. A nasvadcuje to aj to o com John pise(ze ceny isli dole). Pochybujem, ze tu mame bublinu, ktora by mala prasknut, trosku vyfuci, ked to predajcov prestane bavit a ideme dalej… A tiez tu mame inflaciu, aj kvoli tomu isli ceny hore.
Presne tak, problem je to, ze platy nerastli. Vlady obmedzuju inflaciu (povedal by som ze sa len snazia o to umelo, realne im to neide), pritom tlacia peniaze, platy sa nedvihaju. Myslim, ze to az tak dobry koniec nebude mat. Najlepsie by to bolo uznat, ze to cele nefunguje takto a nastavit to na model s vyssiou inflaciou, vyssimi urokovymi sadzbami a narastom platov. Inak to cele zase bude boliet.
Myslím že dnešní mladí už taky tolik nelpí na vlastnictví věcí, ale někde je trochu přesun k platbám za služby (audio/video streaming vs CD/VHS, leasing u aut, AirBNB, Uber, cloudové služby…)
Jenom Češi jsou asi pořád ale dost konzervativní v tom mít vlastní bydlení…
Tak to je hlavně tím, že z platu 30.000 Kč (a to je plat jako kráva, že, téměř nikdo ho nemá v ČR)
zbude pouze na věci si půjčovat, tj platit služby a žití, ne vlastnit majetek. Není z čeho ho pořizovat. Problém je tedy jen ve mzdách, ty jsou pořád strašně nízké.
On je podle mě taky problém “nepotřebuji hned peníze” v tom, že když takhle člověk vyčkává roky, tak už uvažuje jinak, říká si, že se to za to co chtěl asi fakt neprodá, náklady na údržbu, …
Jak se díváte na koupi nemovitosti jako investici? Mám nasetreno na 1/3 ceny průměrného bytu v Praze. Jsme zaměstnanec, prace mě baví, vydělávám cca 50 hrubého. Podnikání tedy pro mě nemá moc smysl, protože bych vydělaval méně za mnohem více práce. Žít někde potřebuji tak jako tak, čili koupě bytu se mi zdá jako rozumná investice. Pro a proti?
Ano, dlouhodobe to je dobra investice. Obzvlast v dobre lokalite.
Za mě určitě koupit byt, pokud člověk už má vyřešeno, kde chce žít.
(A i kdyby se snad později měl stěhovat třeba za budoucí manželkou z Prahy do Brna, byt se dá pronajmout nebo prodat; že by cena běžných bytů někdy v Praze klesala je téměř vyloučeno).
Platit nájem je pro většinu lidí vyhazování peněz z okna.
Proti:
– je to určitý závazek a není tak jednoduché/rychlé sbalit batoh a odstěhovat se třeba do zahraničí.
– vybrat vhodný byt – lokalita/dispozice/sousedi/cena atd.
vybrat vhodného nájemníka, zvlášť pokud chcete vzít batoh mimo cz.. ti nájemníci jsou dnes na úrovni jako zaměstnanci u Johna.
Tak to asi záleží. Nejlíp pronajmout ve vlastní soc. bublině – nabídnout známým/kamarádům případně spolupracovníkům ve firmě. A mělo by to být v klidu.
Nebo studentům, jsou obvykle taky v pohodě.