Silna poptavka pomuze i prumernym

Velmi dobra myslenka z clanku na Silicon Alley Insider: Four Tips For Raising Funding in a Harsh Environment

Marc Andreessen identifies the market as being the most important factor driving the success of a startup ‘“ market defined as the number and growth rate of potential users for your product or service. If there exists a strong demand from your target market, even a simply adequate product can succeed, as the “market pulls the product out of the start up,” as Andreessen says.

The reverse is seldom true. Even great products often don’t succeed in tough markets, and very rarely do they create new markets (there are examples of this happening, but these are the exceptions rather than the rule). So pick not only your battles, but also pick your battlefield.

Je to logicke. Je to pravda. Asi kazdy se instinktivne snazi podnikat v oboru, ve kterem je poptavka tak velka, ze i prumerny produkt je uspesny. Jen je to pekne takto videt napsano a uvedomit si to. Mozna to i stoji za rozvedeni. Protoze ne vzdy tim produktem musi byt nejaka novinka. Nekdy staci, ze najdete cestu jak treba stejny produkt nebo sluzbu prodavat mnohem levneji se zachovanim slusneho profitu.

Prikladem je treba xyzbikes.com. Obchodni model fungoval az donedavna nasledovne. Tovarna v Cine vyrobi kola. Distributor je doveze do USA. Distributor, ale nechce prodavat koncovym uzivatelum, protoze prodava obchodnikum. Distributor prodava velkemu mnozstvi obchodu a kazdy obchod proda par kol zakaznikum. System to neni moc efektivni a i obycejne kolo pak musi byt o dost drazsi. Kazdy si musi narazit aspon 30-50%. Jenom zmena systemu, ze jsem kola dovezl primo, prodaval je ze skladu (misto z prodejny) mne umoznila nabidnout cenu temer o polovinu nizsi a stale si zachovat velkou profit marzi. Lide maji zajem nakupovat levne. Takze tento zajem pomohl business odstartovat.

Podobne jsem premyslel i nad ostatnimi projekty. Jak delat veci jinak abych mel co nejvetsi vyhodu oproti konkurenci. Ale funguje to i obracene. Nekdy se snazim delat vse dokonale, resim detaily, vymyslim slozite upravy… ale nakonec tam stejne chybi ta zakladni poptavka. Muzu udelat vse dokonale a stejne to nebude uspesne.. Takze ta poptavka je klicova!

Spread the love

8 thoughts on “Silna poptavka pomuze i prumernym

  1. V skole nas ucili, ze nieje umenie nahanat sa za existujucim dopytom, ale ten dopyt vytvorit.

  2. S tim, co je v clanku se neda nesouhlasit. Nicmene hodne vyrazne by to chtelo napsat to, ze firma se po prvni fazi musi zacit odlisovat od ostatnich! Dle meho nazoru je tento zpusob podnikani velmi dobry na rozjezd, ale do budoucna to je tezky boj, a to i kdyz si udela postaveni na trhu. Co Johne budete delat, az si ti cinani zacnou stavet v US vlastni sklady a prodavat primo? Ja verim tomu, ze jednou se to stane (ne jen u kol). Neco podobneho jako nasi vietnamci, bude to zivoreni s minimalnimi marzemi, ale te tovarne to bude jedno! Majitel stejne bude vydelavat.

    Rad se inspiruji u cizich lidi jak podnikaji. Je to velmi inspirativni, ale mam pocit, ze drtiva vetsina firem, ktere jsou "prumerne" sice rychle a radostne zacnou, ale po nejake dobe zkrachuji (resp. je tady vyssi riziko krachu).

    Naproti tomu tvorit jeste neexistujici trhy je velmi tezke. To si prave na vlastni kuzi overuji s http://www.microvga.com ;-). Abych tedy byl uprimny, zase tak pesimisticke to neni, roste to, a kdyby rust mel takto pokracovat mnoho let, tak to je super, ale jsem realista – takze predpokladam, ze za rok-dva prijde nejaky cinan a design naklonuje a bude to prodavat za $10.

  3. Souhlas s Martinem… no taky si myslim ze do nekolika let je hodne realna expanze cinanu… jeste ze je drzi jejich uzavreny politicky system doma :)… jinak by jsme je uz meli vsude… Tim ze se v podobnem systemu podnikani tzn. dovoz pohybuji take, vidim ze to uz dela kde kdo a puvodni vyhody jiz nejsou ( Nebo je to stejny syndrom jako kdyz si chcete koupit nove auto a zacnete ho vsude vidat kolem sebe ? ).. no nevim.

  4. Někde si psal, že nevíš jak říct v angličtině frázi ,,Uplíst z hovna bič" 🙂

    V angličtině se pro to používá: ,,Turn lead into gold"

  5. A jinak, co si myslítě o burze? Dá se tim živit, když má člověk základní kapitál 1-2 M CZK? Zatim jsem tu článek ohledně toho neviděl .. a zajímá mě to

  6. Myslím si, že je pravda, že lidi chtějí kupovat levně. Jde jenom o to vymyslet jak snížit náklady. Neviděl bych to s tím rozmachem Číňanů tak černě. Oni nemohou jenom tak snadno přijít do USA nebo Evropy a začít zde vyrábět. Jejich jediná výhoda je v tom, že u nich jsou lidi "stroje" a nemají žádné sociální zajištění. Takže musí vyrábět v Číně a s čínskými náklady. Jinak budou ve stejné kůži jako je John – sociální odvody, daně, apod. Proto bych se neobával ohrožení obchodního modelu. Ohledně té ceny mám ale v poslední době poněkud jinou zkušenost z mého oboru (překladatelské služby). Zatímco dříve šlo firmám především o cenu a na kvalitu až tak nehleděli, dnes je to obráceně a firmy klidně zaplatí o 20 – 30% víc jen aby byl překlad kvalitní. Navíc zde nejde náklady jednoduše snížit, protože překladatelé mají své taxy (a ti lepší jsou dražší a nemají důvod cenu snižovat), které si drží. Ale při prodeji komodit rozhoduje hodně často cena a pokud je její snižování na úkor komfortu při nakupování (prodej ze skladu namísto z luxusního obchodu), tak to může skutečně dobře fungovat a generovat slušný zisk.

  7. Martine: Naprosto souhlasim… ono staci, aby to stejne zacali delat stejne firmy a jde to do haje. Ty vyhody plati jen omezenou dobu.

  8. Moje zkušenost je rozdílná v oblasti zboží a služeb. Překladatelské společnosti jako služba nese značku kvality a ta se zapisuje u zákazníků tučným písmem. Ocenit dobrý překlad neznamená ohodnotit překlad marketingového plánu, který může být špatný. Tohle pole působnosti je potřeba sloučit s konzultantem v oboru a státu( jiný kraj, jiný mrav)

    Zboží do budoucna statí hodnotu a službě hodnota zůstane. Zboží jako takové má většinou úspěch pokud je dobře a účelně propagováno na základě marketingového plánu. Je potřeba se na obchodní případ dívat s optimismem a pohodou. S dobrou profesní znalostí a vypracovaným marketingovým plánem lze zboží prodat části trhu. Příkladem je: čeká republika má kupní sílu skartovaček cca 200 000ks za rok a s malým výkyvem +-10% a víc toho nenakoupí. Proč bude Vaše skartovačka zajímavější než konkurenční. Je potřeba vytýčit cílovou oblast zákazníků a postavit obchod na míru jejich požadavků.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *