Pri kazdem rozjezdu noveho podnikani mam pocit nejistoty. Nemam tuseni jak presne budu vsechno delat. Snazim se prijit na nejlepsi kombinaci, ktera zajisti uspech. Je to presne obdobi kdy strasne zalezi jak rychle clovek dokaze odhadnout co bude nejlepe fungovat. Je to obdobi, kdy je potreba intenzivne zkoumat, testovat, zjistovat, delat zavery a rychla rozhodnuti.
Presne ted premyslim nad tim co bude ta vyherni kombinace pro nove nemovitosti (byty a domy) v Las Vegas.
- Dlouhodobe nebo kratkodobe pronajmy. Vetsina majitelu pronajima pouze na jeden rok. A nechteji podepsat smlouvu na kratsi dobu. Nekdy se vyplaci jit proti proudu. Treba jak jsem to udelal v Memphisu. Mam smlouvy na mesic (month to month), kazdy mesic se to automaticky prodluzuje. Vyhoda je, ze se muzu najemnika jednoduse zbavit. A ti co plati a nejsou s nimi problemy stejne zustavaji dlouhodobe. Diky me flexibilite umoznit najemnikum podepsat smlouvu na kratsi dobu jich ziskavam mnohem vice nez konkurence. Zacinajici podnikatele se boji podepsat smlouvu na rok, kdyz ani nevi jestli se jejich firmam bude darit. Me to nevadi a diky tomu tyto klienty ziskavam.
- Opravovat nebo neopravovat. Nejhorsi je kdyz krasne opravite nejakou nemovitost a treba nove vymalujete. Najemnik se pak rozhodne, ze bile nebo nejake decentne barevne steny premaluje na zarivou cervenou. Tohle se mne stalo nekolikrat v Memphisu (a to maji takove upravy najemnici ve smlouve zakazano). Mival jsem pocit, ze musim vymalovat, protoze steny vypadaly strasne. Pozdeji jsem zmenil strategii. Nechal jsem najemniky pronajmout vse jak to je a rekl jsem jim, ze si muzou vymalovat sami. Kupodivu se jim to libilo. Ja jsem usetril penize za malovani (asi budu muset vymalovat az odejdou, ale porad lepsi malovat jednou nez dvakrat).
- Vybavene nabytkem nebo ne. Tohle je taky dilema. Nekdy se vyplaci pronajimat vice vybavene nemovitosti, protoze ziskate vice penez na najmu. V Memphisu mam nektere kancelare vybavene. Muzu uctovat o $100 vice u male kancelare a vybaveni prislo na $600. Tzn. za sest mesicu se investice do nabytku vrati. Ale prinasi to rizika. Najemnici muzou nabytek znicit. Takze je potreba presne odhadnout risk, cenu nabytku a zjistit jestli se to vyplati. Ale i to jestli bude nemovitost vybavena muze udelat obrovsky rozdil v tom jak rychle se pronajme a kolik penez mesicne ziskate.
Ukazal jsem priklad na podnikani s nemovitostmi, protoze to je aktualni tema nad kterym premyslim. Ale stejne to funguje u jakehokoliv podnikani. Vzdy je nekolik cest jak jit kupredu.
Poučné a čtivé, jako vždy 😉
>> Myval jsem pocit, ze musim vymalovat, protoze steny vypadaly strasne.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vyjmenovan%C3%A1_slova#M
P.S.: Nerejpu, jen nechci, aby ti nezakrněl rodný jazyk 😉
U toho malovania aj nábytku to mí´žeš riešiť kauciou. To je ale obchodná zvyklosť u nás, či ťa s takou politikou nebudú v US klienti považovať za pofidérneho neviem 🙁
Ešte som zabudol dodať k tomu “proti prúdu”. Ročné zmluvy sú síce ví¤čšia istota ale v týchto časoch ideš IMHO dobrou cestou.
Netreba hlavou rozbíjať stenu, keď je hneď vedľa diera, síce malá ale preliezť sa ňou dá.
Dnes som nejaký poetický 😀
Mám pocit, že dnešní situace má mnoho velmi pozitivních vlivů. Firmy často vyhodí zbytečné zaměstnance, kteří tam nemuseli být ani předtím. Víc se mi ale líbí, že snížením poptávky vlastně vzrostla konkurenčnost prostředí a některé firmy tak přicházejí s velmi rozumnými změnami a zbavují se zbytečných pravidel.
Tohle jsou určitě dobré příklady, Johne.
Mě osobně krize přinesla možnost zamyslet se nad některými nesmyslnými věcmi, které člověk kupuje nebo dělá a radikálně snížit náklady. Je až k nevíře o kolik se dají snížit náklady, když se nad tím člověk zamyslí (třeba mě se podařilo snížit náklady na hosting na polovinu díky nákupu vlastního serveru). Navíc jsem začal ve větší míře využívat barterové obchody (výměnu služeb za službu). Ušetřím tak za programátorské práce nemalé peníze, protože se s programátory navzájem potřebujeme (já přeložím prezentaci do 2 jazyků a dostanu za to nový web včetně grafiky, apod.). Pokud bych si takový web objednal u webdesign studia stálo by mě to třeba 30 000 Kč. Takhle mě to sice stojí stejně, ale protože poskytnu překlad a ne hotové peníze, stojí mě to ve skutečnosti o 15 – 20% méně.
Johne, delas to spravne – i podle akademiku viz. Plan B: http://www.london.edu/facultyandresearch/news/2009/03/Launching_a_new_venture_957.html
Aj v podnikaní platí to staré príslovie – všetko zlé je na niečo dobré. S prichádzajúcou krízou sa asi všetci začíname zamýšľať nad tým, ako ďalej….. Ten konzumný spí´sob života sme preniesli aj do podnikania a tak nás teraz okolnosti nútia hľadať opatrenia,aby sme vyviazli s čo najmenšími stratami. Členovia vlády si zachraňujú svoje súkromné firmy rí´znymi balíkmi opatrení , rí´znymi nezmyselnými dotáciami a neprehľadnými tendrami….my si musíme pomí´cť vlastným rozumom a schopnosťami.
To Vembl: koupil sis vlastní železo?
Hm.to zni zajimave,pronajimat na jeden mesic.nevim,jestli by se to dalo praktikovat i u soukromych osob.zvlaste pak kdyz mi najemnice utekla a dosel mi doplatek za el.energii.to je pak na ťafku.