Recept, ako overiť startup myšlienku

Všetci sme sa stretli s prípadmi, kedy niekto dostal vynikajúci nápad na podnikanie, venoval mu všetok svoj dostupný čas, no projektu sa nedarilo a po čase skončil. Obrovské odhodlanie a chuť vytrvalo pracovať totiž rýchlo zničil jeden malý veľký detail – zlý business model.

Môžete mať super marketing, programátorov, procesy a všetko robiť na jedničku, no ak máte zlý biznis model, nič z toho nebude platné.

Mám za sebou veľké množstvo failov. Du budúcna budem určite ďalej failovať, no mojím cieľom je poučiť sa z nich. Preto pri štarte nového businessu používam nasledujúci recept:

Krok 1, necháme odstáť
Zakaždým, keď dostanem nápad na čo i len maličký projekt, zapíšem si ho do zoznamu nápadov. Nikdy na ňom nezačnem pracovať hneď. Nechám ho odstáť a ak sa mi projekt páči aj po mesiaci, začnem nad ním reálnejšie rozmýšľať.

2. Krok 2, prefiltrujeme
Vďaka zapisovaniu si všetkých startup ideas a zlyhaní, ktoré ich nasledovali, sa mi po čase podarilo vytvoriť checklist, na základe ktorého hodnotím nové starup myšlienky. S ním by som sa tu rád podelil.

Môj checklist:

  • Business je jednoduchý, ako na realizáciu, tak na pochopenie zákazníkmi
  • Má vysoké margins
  • Už niekde existuje (v inej krajine, v inom sektore, alebo competitor je drahý/zlý/pomalý)
  • Potrebujem len nízky vstupný kapitál
  • Nízka, no zdanlivo vysoká bariéra vstupu
  • Trh sa dá overiť rýchlo a za lacno
  • Recurring sales
  • Dá sa ľahko sprocesovať a delegovať práca
  • Na zákazníkov viem zacieliť rýchlo a lacno

Napriek tomu, že sa mi tento zoznam v posledných rokoch osvedčil, nemôžem tvrdiť, že je univerzálne použiteľný. Tak, ako sa medzi sebou líšia jednotlivé startupy, sa líšia aj podnikatelia a ich prístupy. Síce platí, že čím viac bodov z checklistu startup idea splní, tým väčšiu šancu na úspech má. To však neznamená, že ich musí spĺňať všetky.

3. Krok 3: Počas prípravy dávame startup ochutnávať
Vyvarujem sa toho, aby som celý startup potichu vytvoril a následne ho spustil ako hotovú vec. V tomto kroku ešte môže byť môj business model úplná hlúposť a je zbytočné mu venovať viac zdrojov, ako je potrebné.

Urobím iba minimum:

Následne môžem na webku poslať nejaký skúšobný traffic a zistiť, koľko ľudí sa zaregistruje. Po registrácii užívateľ uvidí iba hlášku, že služba sa zatiaľ pripravuje a toto je len test, či o takúto službu je záujem.

V tomto kroku taktiež kontaktujem potenciálnych užívateľov a prejdem si s nimi prototypy. Opýtam sa ich, či by táto vec riešila ich problém a či je toto dobré riešenie.

Osobne som žurnalistov nepoznal, a tak som kontaktoval mnoho známych, ktorí majú širší network ako ja. Napríklad sa mi podarilo spojiť s reportérkou v rozhlase, ktorá mi povedala, že celý office hľadal včera 4 hodiny pediatra, aby dal vyjadrenie do večerných správ. Celkovo sa mi podarilo spojiť sa s troma žurnalistami a ohlas bol pozitívny.

4. Startup zahodíme, alebo podávame postupne
V tomto bode sme do startupu investovali ešte minimum peňazí a možno mesiac práce. Teraz je čas rozhodnúť sa, či má zmysel pokračovať, alebo nie. Získali sme veľa spätnej väzby, ktorú môžeme rovno implementovať do finálneho produktu. Je dobré ísť vonku rýchlo s minimálnou funkcionalitou – takzvaný Minimum Viable Product – MVP.

MVP pre medializuj.sk je iba spájanie žurnalistov s odboníkmi, ktoré je jednoduché a zadarmo.

Následne postupne pridávame funkcionalitu podľa potreby.

Tento systém na overenie startup myšlienky som postavil na mojich zaznamenaných chybách a skúsenostiach s neúspechmi. Ako by vyzeral checklist vytvorený podľa vašich skúseností? Čo by ste do neho doplnili?

Zsolt Szabo

Spread the love

17 thoughts on “Recept, ako overiť startup myšlienku

  1. Zatial všetky moje milionove nápady som najprv prebral z ľudmi, ktorý by mali byť potenciálny klienti. Väčšinou rôzna odpoved, avsak ten istý význam. Preto som nezrealizoval ani jeden milionovy napad 🙂

    1. Tom, dakujem ze si komentoval ako prvy.

      Uplne tomu rozumiem. Vacsinu svojich napadov nerealizujem tiez. Je to tazke vediet comu sa oplati venovat a comu nie.

      1. Mohol by si prosím ťa napísať zoznam, resp. výber tvojich nápadov, ktoré podla teba mali jasnú cestu k úspechu, avšak skončilo to failom, a taktiež projekty, ktoré sú/boli úspešné, pretože je ťažké niečo vygoogliť niečo o tebe (môj názor).

  2. Takhle obecně se to většinou píše v knížkách o startupech, otázka je, jestli je to všeobecně použitelné. Podle mě záleží na konkrétních detailech. V něčem ten byznys musí být jiný nebo lepší, než konkurence, protože takhle podobně to dneska zkouší každý.

    Mám malý byznys, prodávám svoji aplikaci na AppStore, momentálně to vydělává kolem $10k / měsíc a není to založené na předplatném. Nebyl to žádný úspěch přes noc, trvalo to několik let po večerech, a kdybych použil postup v článku, po vydání MVP bych se na to do roka vykašlal, protože se to moc neprodávalo ($100 / měsíc). Jak jsem postupně přidával a vylepšoval, rostlo to každým rokem.
    Je pravda, že to není žádný zázračný byznys, ale zase si říkám, lepší něco, než mít po pár letech 10 neúspěšných MVP. Což vidím u známých, co to dělají způsobem z článku.

    1. 10k USD/měs. to už je solidní renta 🙂
      To už stojí za nějakou péči, aby se to rozvíjelo a neumřelo 🙂

    2. Suhlasim. Z mojich skusenosti to vyrazne zalezi aj na cloveku. Niekto nie je typ co sa dokaze s niecim hrat 5 rokov, zacial co to nosi 100$ mesacne.

      Niekto v tom zase vidi tu radost, najde nieco co je blizke jeho srdcu a nevadi mu 9-5 v praci a potom po veroch si hustlit svoj software.

      Stale je asi lepsie mat po par rokoch 10 neuspecnych projektov, ako vysedenu dieru na gauci pred telkou. Ak niekto dal 10 neuspesnych projektov tak podla mna je statisticky velmi blizko k niecomu co nakoniec prerazi. Tie skusenosti etc sa nakoniec niekde musia prejavit.

      Btw 10k$ mesacne je super. Gratulujem.

      1. Sice mě ten můj projekt baví, ale dělám to jen kvůli finančnímu zajištění, abych mohl dřív odejít z práce, za pár let, doufám.

        Mně se ten příklad s 12 startupy za 12 měsíců moc zamlouvá, akorát bych to asi sám nedal, chybí mi na to spousta zkušeností a taky moc nejsem zvykly delat s lidmi. Ale clovek se asi nauci vsechno, kdyz chce, a jednou to vyjde.

    3. Ahoj Dave,

      dakujem, ze si sa zdelil aj s cislami, je to velmi motivujuce a sluzi to citatelom ako ukazka, ze sa to naozaj da.

      Otazka je, ze ak by namiesto 10 MVPs vytvorili 10 full featured projektov, ktorych vytvorenie by trvalo o dost dlhsie / drahsie, ze ci by sa nieco z toho ujalo. Mozno si tym len usetrili roky casu a desattisice eur.

      Ja som tiez mal projekty, ktore nosili 10k+ mesacne. Vtedy som si myslel, ze ake je to jednoduche… teraz ked startujem nove veci, pride mi to dost zlozite. Mozno je len vacsia konkurencia.

      1. Fakt se to dá, akorát si člověk musí nastavit nějak to síto na začátku a zkoušet.
        Mně k tomu motivoval kolega z práce, projektový manažer, který po večerech jako amatérský astronom naprogramoval aplikaci Pocket Universe. Odhadem vydělal dva miliony dolarů, za pár let.

        Já to dělám jen tak po večerech, protože mám dobrou práci v korporátu a $10k pro mě ještě není finanční svoboda, aspoň pokud z toho nenašetřím tak $1M nebo spíš o hodně víc.

        U mě to trvalo několik let, protože jsem to nedělal full time. Strategie byla, že jsem záměrně vybral něco s vysokou bariérou vstupu (inspiroval jsem se Johnovou knížkou a příkladem s velikostí kontejneru) – ne domnělou, ale skutečnou, že to bylo fakt těžké naprogramovat, aby to bylo použitelné i pro běžného člověka. Takže za ty roky se objevilo pár konkurentů, ale prostě jim to moc nefungovalo, až na 2 vyjímky, ale ti zase nemají nic moc byznys stránku, takže neprodávají.

        Samozřejmě je otázka, nakolik je ten příjem udržitelný, je to malý byznys. Potenciálních zákazníků s iOS v mém segmentu je mým odhadem kolem pár desítek milionů (zatím jsem prodal kolem 60k kopií), ale nevím, jak bude jednoduché se k nim dostat, zatím to valím převážně přes AppStore search optimization.

  3. Marně přemýšlím, proč je na checklistu podmínka, že už byznys někde existuje? Vždyť pokud člověk přijde s něčím novým, tak to přeci nemůže být na škodu?

    1. Přijít s něčím novým je riziko, protože se těžko odhaduje, jestli je pro to trh. Jedna strategie proto je, že se zaměřím na existující byznys, z čehož se dá mnohem snadněji usoudit velikost trhu a možný potenciál, a snažit se ukrojit z toho.

    2. Ono přijít s něčím novým je podle mě dost těžké.
      Když se to tak vezme, tak ani Facebook nebyla první social network, WhatsApp nebyla první aplikace na posílání zpráv, Instagram nebyla první app na sdílení fotek, Microsoft nebyl první kdo napsal OS, Ford nebyl první kdo vyrobil auto atd.
      🙂

    3. Presne preto tie moje rady nemozes az tak pocuvat, lebo co ked tvoj napad naozaj neexistuje a je naozaj super.

      Ja som sa casto snazil robit “prelomove” veci, co neexistovali a to bolo zlozite, lebo musis zakaznikom vysvetlovat ze co to je a nerozumeju tomu vacsinou.

  4. Chci se zeptat, jak například hledáš ty byznysy, které už fungují jinde? Nějak systematicky nebo se ti nějaká myšlenka zalíbí a ty si řekneš “to je to, co tu chybí”.

    1. Najlepsie na to mi pride zacat nieco robit, uplne hocico a potom ked k tomu hocijakemu biznisu potrebujes sluzby, tak napady pridu same.

      Napr. John urobil pizzeriu a videl aka je distribucia naprd a ako by ju vylepsil.
      Taktiez videl, ze pizzerie nemaju software na cost tracking atd.

      Ja som na vsetko prisiel len tak, ze som nieco robil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *