Psat blog o vlastnim podnikani. Risk nebo vyhoda?

Kazdy kdo podnika tak nechce, aby jeho konkurence vedela co presne dela. Takze se vetsinou snazi nikde o nicem nemluvit. Nebo kdyz uz nekde pise nejaky blog nebo dava rozhovory tak radeji mlzi, aby nevypustil neco co by mu uskodilo. Ja tohle presne chapu. Ale premyslim do jake miry je to prospesne.

Mam zkusenosti s obojim. O necem vubec nepisu vubec. O jinych aktivitach pisu nebo mluvim hodne otevrene.

Kdyz se piste otevrene o podnikani tak se da ziskat velmi primy vztah se zakazniky a ruznymi partnery. Proste je to skoro jako kdybyste se znali osobne. Zakaznici a partneri o vas vi vice. Rozumneji lepe proc delate neco jak delate. Pritahnete k sobe podobne smyslejici lidi a ti vam zase lepe pomuzou k uspechu. Byt otevreny vam pomuze vybudovat tyto vztahy. A ty jsou k nezaplaceni.

Je to risk byt otevreny. Je to obrovske dilema jake informace poustet do sveta. Pochlubit se uspechem? Ale nevyuzije tu informaci konkurence? Ale to pochlubeni zase taky pomuze, protoze zakaznici a partneri vidi, ze firma neco asi dela dobre. Verim, ze vetsina lidi si mysli, ze je lepsi tajit co nejvice to jde. Ja bych si to stejne myslel jeste pred par lety. Ted se me uhel pohledu uz dost zmenil. Je to hodne tezke vedet co je doopravdy klicove a nesmi se zverejnovat. Je to tezke delat tyto rozhodnuti. Ale vidim, ze se vyplaci byt otevreny. Je v tom i risk a clovek musi pomalu naslapovat a testovat co si muze dovolit.

Cim je clovek otevrenejsi tim je to zajimavejsi pro lidi okolo. Nejenom clovek dostane dobry feedback, inspiraci, ale je tam ten primy ekonomicky prospech. Kdyz se podivate na “old school” firmy, tak ti toto nikdy nebudou delat. Nejaky CEO nebude psat blog a psat neco o sve firme. Proste toto je nemyslitelne. Ale rikam si, jestli neni jina doba a tento pristup je jiz prekonany.

Spread the love

15 thoughts on “Psat blog o vlastnim podnikani. Risk nebo vyhoda?

  1. Souhlasím s Jaromírem, že blogem si vytváříš přátelský vztah se zákazníky. Myslím, že to bylo hezky vidět třeba u shopguru, který se nechal velmi velmi inspirovat Shipitem. Většina lidí tady na blogu tu kopírku víceméně odsoudila a zůstala u Shipita.

    Takže určitě bych pokračoval v psaní, jen bych něříkal vše. Přesně, jak to děláš do teď.

  2. “Pochlubit se uspechem?”

    Nedávno jsi tu uváděl sní­mek obrazovky s vyúčtování­m u jedné zásilky s tí­m, že tam bylo i celkově ušetřená suma přes Shipito, tak teď už jen tam zbývá přidat něco jako “Gratuluji, přispěli jste Johnovi: 0,005% na 2BE/2BA!” :).

    Otevřenost je pro zákazní­ky rozhodně zají­mavá a přitažlivá (napří­klad mBank má fí³rum). Jistě konkurence tí­m zí­ská informace. Ale pokud si hledí­š svého, tak stejně konkurenci převálcuješ, protože zatí­mco ona bude čí­st tvůj blog a přemýšlet jak ti uškodit, něco zkopí­rovat atd., tak ty si budeš hledět svého a podnikat.

    Naví­c, což je nejdůležitější­, tí­m zí­ská tvá firma takový přátelský vztah se zákazní­ky, takže pak jen tak lehce nepřejdou k někomu jiném a co je nejví­c důležité budou firmu dále doporučovat (jako něco k čemu mají­ velice dobrý, až kamarádský, či rodinný vztah). Lehčeji si vezmou takovou firmu lidé “za svou”, naproti tomu od velkých molochů, kteří­ jen vydávají­ PR, mlží­ a vše zamlčují­ se utí­ká lehce…

    Je to pro tebe, jak jsi psal, velká reklama, a u hodně lidí­ si tí­m vytvoří­š opravdu skvělou vazbu na tvé firmy.

    Naví­c si při psaní­ i utří­dí­š myšlenky. Osobně se nejví­c naučí­m, když učí­m někoho jiného :). Takže si vyjasní­š věci, už jen tí­m, že je napí­šeš a máš od nás zpětnou vazbu. Jistě máš vše předem promyšleno a ví­š jak co řešit, ale občas se jistě objeví­ v diskusi něco, co jsi nečekal…

  3. Johne, asi neodbočím moc od tématu, když se zeptám, zda sleduješ i konkurenční firmy v oboru a zda upravuješ své podnikání dle jejich služeb? Nebo si jen hledíš svého?

    Určitě ti je jasné, že tě ShopGuru, ZasilkovaSluzba, příp. další, pečlivě sledují, neboť se tady kdysi již jejich zástupci ozvali. Docela by mě zajímalo, jak oni reagují na to tvé otevřené blogování. Každopádně, Good Luck všem dobrým službám na trhu 🙂

  4. No, zrovna řeší­m podobné dilema. Teda, ne jestli psát, to už jsem se rozhodl že ano, ale jak a co. Jsem zvědav jak se mi to povede.-)

  5. John, myslim ze v tvojom pripade je to dobre ako to robis. Svojim otvorenym pristupom ziskavas nielen citatelov Blogu ale zaroven aj zakaznikov tvojich firiem. je to tvoja konkurencna vyhoda ze si popularny a popularny si najma vdaka blogu a tvojmu uprimnemu stylu pisania.

    Problem by som videl jedine v pripade, ak by si zverejnoval info na blogu a zaroven robil nejake lokalne podnikanie v CR.

  6. Marian: souhlas.

    Johne sam řekni, jestli bys psal takto otevřeně v angličtině.
    Na druhou stranu u tebe taky pozoruju takovy trochu strach ukazovat priliz konkretni veci v posledni dobe (cca 3/4 roku)

  7. Podle mého názoru si John může dovolit psát co chce proto, že jeho nápady jsou těžko zkopírovatelné. Je v USA, podniká tam a blog je v češtině, čemuž Amíci nerozumí.

    Upřímně řečeno jsem ale za tu Johnovu otevřenost moc rád a myslím si, že většina lidí tady kolem to cítí stejně.

    Ovšem psát podobný blog v českém prostředí, pro české lidi je – pokud podnikáme v Česku docela rizikovým podnikem.

  8. Myslim ze muzes delat ten kompromis ktery naznacujes u jinych clanku – zverejnovat urcite veci az s casovym odstupem, nez to nekdo “zkopiruje” tak uz budes vymyslet neco noveho. Celkove jsem pro chytrou otevrenost – otevreny ve vecech kde to neni problem, se zpozdenim u kterych by to mohl byt problem a nezverejnovat jen fakt citlive veci. Proste se chovat jako normalni clovek, taky na sebe nevykecam vsechno na blogu 🙂

  9. Něco se tajit musí­, ale toho tajného zase není­ tak moc. Když tě někdo vykopí­ruje, bude stejně druhý a než to udělá, ty zase odejdeš o kus vpřed. Kopí­rování­ je pro firmu cesta do pekel. Naví­c nemá moc cenu kopí­rovat podstatně větší­ a podstatně menší­ společnosti, takže se baví­me o něčem podobném, jako je tvá firma. I já vyznávám otevřenost, naví­c se dnes nosí­.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *