Prosba o radu: Co delat s penezmi

Ahoj Johne,
jak se daří­ ?
Chtěl bych tě poprosit o radu, jsem na Novém Zelandu a dostal jsem se k sumě 200000 NZD, co by jsi mi doporučil z touto sumou provést ?

Zrovna jsem dokončil vysokou školu a pení­ze zatí­m nikde nutně nepotřebuju.

Pokud by to bylo možné, tak prosí­mtě zveřejni tento dotaz na svém blogu

děkuji za odpověď
s pozdravem
Petr

Spread the love

36 thoughts on “Prosba o radu: Co delat s penezmi

  1. Rozdělit na ví­ce menší­ch částek a pak rozumně investovat v závislosti na mí­ře rizika, které jsi ochoten podstoupit. Jinak investice do vlastní­ho bydlení­ asi patří­ k základům, která lze doporučit. Ovšem v tvém pří­padě, kdy zřejmě neví­š, kde budeš v budoucnu bydlet asi momentálně nedává pří­liš smysl…

  2. Mozna tady trosku neobvykla rada na tomhle foru ale zkus se zamyslet nad timhle:

    Jestli jsi v Aucklandu tak pockej cca rok (mozna i pul roku) az zapusobi novy LVR rules na 20% downpayment na mortgage a pak ty prachy nacpi do second hand nemovitosti (a tim myslim do vice nemovitosti a leveraguj pres mortgage) a rentuj to – zamer se na South Auckland rekl bych kde bych ocekaval ze se stane to same jako za uplynule 2 roky ve West Aucklandu (rust 10+% rocne)

    Na NZ neni capital gain tax (pro neinvestment properties, takze rental se tam vejdou), mortgage payment se da dat do dani, v Aucklandu je akutni nedostatek domu a nove se stavi malo, zacina se zvysovat ratio mnozstvi lidi pribyvajich pres immigration (hlavne moviti cinani, staci se kouknout na immigration grafy za poslednich par let, net immigration za posledni rok je tusim rekord od 2002).

    BTW samozrejme je mozny ze nastane krach ktery jsem treba i ja nejak tak predpovidal v roce 2009 ale naopak nastal neobvykly boom cen podle me predevsim v dusledku nesmyslnych council stavebnich omezenich, mnozstvi levnych penez na trhu, rekordni interest rates na mortgages (4.8% pro us/cz lidi mozna porad zni silene ale jeste pred trema/ctyrma rokama byly bezny 7-8% 🙂

    V mezidobi muzes ty prachy zatim dat do rabobank na 4.2% urok (nevim jakej mas income ale pokud pod 12k tak zaplatis nejaky 12.5 procenta na danich takze skoro 3.8% ? netto).

    Anebo investuj do nejakyho technologickyho startupu, v Aucklandu je mega prilezitosti a provedeni vetsinou stoji za hovno.

  3. Muj otec rikaval: “co projis a propijes, to uz ti nikdo nevezme”. Jeho radama jsem se ale nikdy neridil, ja bych dnes ve sve situaci udelal tohle:

    50% vlastni projekt nebo projekt lidi, ktere dobre znam
    30% zlato
    10% bitcoin
    10% zalozni cash (treba na nejakem sporicim uctu)

    Akcie, dluhopisy a “produkty financnich trhu” bych obecne povazoval za toxicke, pro nekoho, kdo s tim nema moc zkusenosti.

      1. Zlato sice rastlo za posledne desatrocia, ale je otazka casu, kedy zacne klesat a ludia zacnu prerabat. Nie je to sice zla vec, ale ked uz aj napr. upratovacka vravi o investiciach, ruky pomaly prec 🙂 Zlata doba uz len bola, zevraj existuju zasoby, ktore nie su este v obehu. A ked sa daju oficialne do obehu, co sa stane? Vacsia ponuka, klesne hodnota 🙂

          1. Souhlasim, ale jak uz tady bylo receno… Nemovitosti jsou pro cloveka, ktery se v nich trochu vyzna a ma nastroje/cas se o tu investici dal starat. Pokud ma Petr ambici se to naucit a dal se tomu venovat, tak hura do toho.

  4. Teď jste dokončil vysokou školu. To vám bude plus mí­nus 25 let. Teď byste se měl vybrat sbí­rat zkušenosti tak do 30ti – nechat se někde na chví­li zaměstnat. Garantuji vám že do těch 30 budete vědet co z penězi. Neví­m jestli to budete chtí­t k založení­ vlastní­ firmy, nebo ke koupi vlastní­ho domu a založení­ rodiny. Neví­m jestli zůstanete na NZ nebo se vrátí­te do ČR nebo jestli se přesunete někam jinam po zeměkouli. Neví­m. Ale VY to v třiceti už budete vědět.
    Pokud ty pení­ze vrazí­te do nemovitostí­, tak se o ty nemovitosti budete muset aspoň trochu starat a ukotví­ vás (aspoň na tom kterém kontinentu). Pokud to vrazí­te do fondů, akcí­í­, tak to se blbě okamžitě vybí­rá. A pokud budete chtí­t založit firmu, tak se může stát že ty pení­ze budete chtí­t poměrně rychle.
    Takže moje rada? Dejte si to na nějaký spoří­cí­ účet nebo termí­novaný vklad s max. měsí­ční­ výpovědní­ lhůtou. Ano ty pení­ze vám nebudou tolik vydělávat jako jinde. Ale budete mí­t svobodu pohybu, svobodu rozhodování­ co s vlastní­m životem. A za pár let už budete vědět jak s penězi naložit.

  5. 1. Investovat do sebe a vlastnich projektu.

    Pokud neni takove mnozstvi penez na projekt potreba, neni chut neco rozjizdet nebo nejsou dobre moznosti v okoli:

    2. Ciste ochrana kapitalu, neco do fyzickeho zlata a stribra ulozeneho mimo zadluzene staty aby se zabranilo mozne konfiskaci ktera prijde, kovy jsou prenosne velmi cenne, docela likvidni.

    Fundamenty ceny snad nemuzou byt lepsi, akciove trhy lehce dolu, bondy hodne dolu, a zlato posledni dva roky ztraci na cene, cena je takova ze uz to lame vaz nekterym tezarum, takze mit zlato za cenu okolo nebo pod vyrobnimi naklady, kdy zase bude takova prilezitost??? 😀

    Hlavne zlato je tady od zacatku civilizaci a az FED prestane s tou saradou okolo ukoncovani QE, kdyz uz ted trhy panikari a ceny aktiv jdou dolu, bude se tisknout jak o zivot jak jinak zabranit krizi, jedny staty maji nesplatitelne dluhy v mene kterou si “tisknou”, jine staty reaguji na posilovani sve meny jejim oslabovanim protoze potrebuji mit levne exporty prave do zemi ktere masivne tisknou a konzumuji jejich vyrobky.

    A co delaji ty “chude” staty se vsemi temi vytistenymi penezi ktere jim prebyvaji v ekonomice a musi je vykoupit aby udrzely svuj kurz nizky? Pumpuji je zpatky do rozvinutych ekonomik, bondy usa uz davno nejsou “bezpecny pristav” jakym byvaly, prave kvuli tisku a fundamentalnim problemum predluzene ekonomiky a je tu velky odklon k nakupu fyzickeho zlata. Ted bude prave zajimave kde resp. od koho instituce ktere manipuluji cenu zlata koupi v dostatecnem objemu prodane zlato zpatky 🙂

    Pokud zaparkovat do neceho nemoviteho tak mrknout na nemovitosti a zaparkovat neco do nich, dobra lokalita v dobrem trendu, dobry stav nemovitosti a dobre cashflow, je o tom spousta publikaci, navodu, stranek atd.

    Cryptomeny jako bitcoin a litecoin jsou mozna likvidni a rychle poslatelna alternativa, jenom nejsem schopen odhadnout budoucnost, ktera kryptomenova alternativa vyhraje a hlavne jestli je ted dobra cena (velky rust ceny v poslednich dnech ale na stale mensim a mensim objemu) a ma smysl je kupovat.

    V pripade, ze rad riskujes jsou tu dalsi moznosti:

    3. Malo riskantni investice do projektu/bussinessu jinych lidi v oboru kteremu rozumis a ktere maji silne cash flow. Ty lidi znas, je mozne investovat tam penize jako podil ve firme, pujceni penez proti nejakemu kolateralu etc. Moznosti je spousta.

    4. Riskantni Investice do inovativnich projektu jinych lidi v oboru kteremu rozumis a ktere v budoucnu vydelaji, risk je velky, stejne tak i zisk, expertiza v oboru riziko minimalizuje, ale i tak rozhoduje exekuce tech napadu konretnimi lidmi v realistickem casovem horizontu. Cashflow z toho nebude nekolik let, ale je sance, ze se mezi nekolika projekty najde ten ktery zaplati ty nepovede mnohonasobne a treba nekdo konecne vynalezne ten teleport ktery by se hodil uplne kazdemu na svete 😀 Tim chci rict ze investice do technologii muze neco realne zmenit na svete a posunout ho dal, at uz je to reseni problemu hladu, novych zdroju levne dostupne energie, lecba nemoci, nebo prosty pristup k pitne vode – a to vse zmeni zivoty miliardy lidi.

    Treba akcie Linkedin pokud by jejich cena eventualne spadla by mohla byt zajimava je na zacatku zmeny trendu ktery meni zpusob nabirani lidi a HR na svete, ma velky rust kazdy kvartal, jeste porad hodne lidi ho nepouziva a to se v budoucnu zmeni, uz maji cashflow a vydelavaji. Je to takovy facebook pro zamestnavatele a zamestnance, zname porad nekdo otravuje s nabidkami prace takze to zrejme funguje 🙂

    Riziko je ze se nejak zmeni trh, ze treba google nebo facebook ktery tech uzivatelu ma vic prijde s vlastni nabidkou pro zamestanavatele a tim padem prebere klientelu. Zatim tomu tak neni, mozna to jeste dlouho potrva a nakonec se ukaze ze na to nemaji lidi takze si treba radsi Linkedin rovnou koupi a integruji ho tak jak integrovali instagram nebo jine startupy co se prikupuji atd.

    Je to riskantni, ale zisky alespon vzhledem k trhu s miliardou lidi hledajici praci/firem hledajici zamestnance do ktereho se cim dal vic zakousavaji mohou byt enormni. Stale jsou na zacatku.

    5. Konzervativni akcie verejne obchodovatelnych spolecnosti na svetovych burzach, s rozumnym cashflow, s dobrymi produkty a inovacemi i v budoucnu, s malym dluhem, v oboru kteremu rozumis a ktery uz idealne par desitek ne-li stovek let funguje a fungovat bude.

    Zrovna ted bych ale do akcii nic neinvestoval, pro me to je klasicky priklad divergence, soude podle zprav jde uz nejakou chvili svetova ekonomika v realnem svete dolu, ale akciove trhy si vesele juchaji, po nekolika letech tistenim penez nahoneneho rustu.

    O budoucnosti cen aktiv na trhu ted rozhoduje CENTRALNE RIZENE BANKOVNICTVI, jak je to na trhu realne ekonomiky bych odhadnul, ale ceny neovlada prosta trzni logika, protoze ta je pod naporem distorze enormni nabidky levnych penez ktere nekde hledaji svuj domov + nejake te trzni manipulace s cenami (napr. drahych kovu) na papirovem trhu atd. To co by melo jit nahoru (zlato, stribro etc) jde dolu a to co by melo jit dolu jde nahoru.

    Tezko odhadnu co se odehrava v hlave centralniho bankere, ktery si upravuje sazby a programy odkupu aktiv podle sveho uvazeni a kteremu mimochodem za par mesicu konci obdobi.

    Muzu jen odhadovat nakolik to co tvrdi, ono utahovani bude rikat aby ochladil trhy nez ho skutecne udela, a kdy pripadny nastupce v cele FED v roce 2014 obnovi nebo zvysi nasledne odkupy protoze ekonomika vyhnana na tisteni penez potrebuje tisteni penez aby ceny aktiv kontinualne rostly bez prudke kontrakce.

    Bez podpory muze i drobny propad trhu zpusobit paniku, dalsi vyprodeje, nedostatek likvidity, horsi pocity konzumentu kterym mizi jejich “cenove bohatstvi” ulozene v akciich a nemovitostech pred ocima a tak logicky se citi spatne a delaji mensi nakupy, coz zhorsi nasledne vysledky firem ktere tolik neprodavaji, to uz v predstihu prinese propad cen jejich akcii, na to nasledne zareaguji znova konzumenti kterym uz tou dobou urokove sazby zacnou rust, takze pujceni si a splatky na domy jsou drazsi, taky ziskat uver na auto a dalsi konzumne spotrebni predmety JE vetsi problem a je to drazsi, tim padem se tolik nekupuje a v negativnim vyhledu situace na trhu logicky firmy zacnou propoustet.

    A co udelaji ti nezamestnani?

    Mene nakupuji to za prve, pak maji problem platit svoje hypoteky, kdyz chteji dum prodat protoze nemaji CASH je jeho hodnota uz dole a klesa s tim jak cim dal vic lidi musi prodavat.

    To bychom byli zase zpatky jako minule pri bubline 1.0 , jenom ted po bubline 2.0 by to bylo DEJAVU uz s vice Triliony dluhu v tomto kole noveho tisteni a zachranovani vladou 🙂

    6. Penize ti muzu zhodnotit ja, zrovna ted mam urok nejak pres 300 % ale nevim jestli se mi chce resit rozbourene emoce investora kdy se ceny na volatilnich trzich meni kazdy den takze hodnota aktiv leta sem tam.

  6. Kdyz takto prijdes k penezum tak bych s nimi po dobu jednoho roku nedelal vubec nic. Neinvestoval, neutracel.. proste bych je ignoroval. Je strasne jednoduche o ne prijit nejakym rozhodnutim o skvele investici. Po tom roce budes chytrejsi. Hrozne moc lidi kdyz dostanou penize tak je to tak strasne pali v kapse. A mysli si, ze je musi okamzite investovat a utracet. Ale opak je pravdou. Bud v klidu a delej vse jak delas dal. A po tom roce se dobra prilezitost objevi sama. Nebo budes rad, ze je mas schovane jako rezervu na kterou nikdy nesahnes.

  7. Mas vlastne byvanie? Chces sa vratit do CR? Tak kup si v CR byt alebo dom. Nebudes musiet potom brat hypoteku a mas vyriesene byvanie. Zvysok mozes investovat do podnikania (ak Ti ostane). Ale to je na Tebe. Ziadat o radu co s peniazmi sa mi zda smiesne. A zase 200k NZD nie je az tak moc.
    Inak jednoducha pdpoved znie: vynaloz s nimi na to co uznas sam za vhodne. alebo si spln si to o com si snil, ved zijes len raz.

      1. Ale raz sa kazdy bude chciet usadit, aspon ten co rozmysla o rodine a pod. Preto ako najlepsie za investiciu z pohladu toho, kto nedavno dokoncil vysoku skolu a nema vlastne byvanie povazujem kupu nehnutelnosti na vlastne byvanie. 🙂 Koniec koncov, vzdy sa da predat (ak sa clovek chce prestahovat). Ono totiz mat peniaze na ucte a nehybat s nimi nie je az tak jednoduche, pretoze clovek ma podvedome zafixovane, ze tie peniaze ma a spolieha sa na to. To je na tom to najtazsie a s kludnym svedomim si dopraje viac ako ma vyplatu. :))) Banka totiz vie, kolko mas nasporene a poskytnenie s kludnym svedomim aj povolene precerpanie uctu. Sama od seba.

  8. Řeší­m něco podobného. Po X letech budování­ firmy a její­m prodeji mám v hotovosti 100 mil Kč, nic nepotřebuju kupovat, všechno “potřebné” jako auto, bydlení­ atd. mám. Jenom mně vadí­, že pení­ze logicky ubývají­ a kolem sebe neznám nikoho kdo by s “investiční­mi bankéři a poradci” došel dál než na “nulu”. Ve většině pří­padů jsou spí­š v mí­nusu. Zhodnocení­ na bankovní­ch účtech je ví­ceméně pokrývají­cí­ inflaci, akcie atd = ruleta, nemovitosti = dtto. Takže se oklikou zas vrací­m ke vstupu do nějaké firmy…

    1. Investicni poradci jsou OK.. ale je je potreba korigovat.. a neocekavat zazraky, protoze taky nejsou vsevedouci. Uroky na sporicich uctech jsou bida. Investice do nemovitosti v USA udelali kazdemu radost (koupe od roku 2009 po nedavno)

      1. V USA jsem koupil (snad dobře) jeden prázdninovej dům poblí­ž pláže, nicméně znáš to – daně, pojištění­, poplatky atd. Tahle konkrétní­ lokalita se zhodnocuje meziročně skvěle, ale není­ to nic co by mě radostí­ budilo v noci ze spaní­ 🙂 cca 10-12 procent za poslední­ rok. Když jsem nedávno seděl u neformální­ho stolu s jední­m “investiční­m poradcem se skvělou vizitkou” a ten se propil do vyprávěcí­ho stavu jak dělá byznys s klienty = když to hodně zkrátí­m tak když přijdou o pení­ze, tak jede formulkou “trh ztrácel ještě ví­c, buďte rád za ztrátu XY” a když vydělá tak “kosí­me klienta co jsme mu vydělali přes poplatky” atd. Neří­kám, že jsou všichni stejní­, ale člověk moc obětoval a dřel na to, aby pak odmazával nuly…
        Takže i když jsem se tomu chtěl vyhnout, vidí­m to zpátky na investice do perspektivní­ch firem a projektů.

        1. S větší­mi prostředky je lepší­ jí­t do dluhopisů firem, které člověk zná. Ale zhodnocení­ se pak pohybuje mezi 4-6 % pa, což proti tvým nemovitostem s dvojnásobným zhodnocení­m asi není­ zas až tak zají­mavé.

        2. Dobrý deň, do firmy v akom obore by ste najradšej investovali? Poznám jednu firmu, ktorá má minimálne náklady (aj tie minimálne náklady sa dajú podstatne orezať v prí­pade potreby) a darí­ sa jej zí­skavať stále nových a nových klientov a pravdaže si aj udržovať tých stálych. Nie je to spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou ale službami. Určite si myslí­m, že by finančnou investí­ciu prijali, kví´li rýchlejšej expanzii. Ak by ste chceli viac info, v kľude mi napí­šte.

  9. Nejlepší­ je rada minimálně rok na ty pení­ze nesahat a nemyslet, z vlastní­ zkušenosti musí­m potvrdit, že nemovitosti jsou sice fajn, ale člověka to fakt uváže na jedno mí­sto (delegovat to při objemu, který máš, moc dobře nejde), což je mi zpětně i trochu lí­to.

  10. Prvni vec, kterou jsem si zaplatil kdyz jsem mel neco nasetrene bylo vlastni bydleni. Byla to financne ta nejhorsi “investice” co jsem mohl udelat, ale je to socialni jistota (prosperitu si clovek musi zajistit jinak). Chtel jsem tim rici, ze to cloveku hrozne pomuze psychicky, kdyz ma delat nejake slozitejsi rozhodnuti nebo jit do nejakeho risku apod.: pokud se nebudete zadluzovat a o bydleni neprijdete, mate vzdy jistotu kam se vratit a pokud bydleni sebou nenese vysoke naklady, tak i zalevno prezit. Dobre je mit s bydlenim i vlastni zahradu, na ktere se da neco pestovat (v dobe kdy neni nouze treba jenom neco pro radost).

    Zacinal jsem vlastne podnikat kvuli tomu, abych si poridil dum. Po ceste od prvni “zakazky” jsem se naivne tesil tomu, ze to udelam jeste 300x a budu mit milion, za ktery si poridim vlastni bydleni.

  11. Jsem překvapenej, kolik lidí­ si v ČR a SR stále myslí­, že nejlepší­ investice je do vlastní­ho bydlení­. Není­ ani náhodou. Je to jenom zažitý klišé z postkomunistické éry.

    1. Tak investice to není­, někde člověk bydlet musí­ 🙂 A proč platit nájem, když za +- stejnou cenu se dá platit hypotéka? Pro toho kdo se nechce stěhovat to je dobrá volba.

  12. Jen ještě drobnost….. investice do svého bydlení­ není­ investice…
    Tvoje bydlení­ Ti pení­ze nevydělává……tak s tí­m opatrně….
    naopak Ti to pení­ze vyhání­ z kapsy…..

  13. Ahoj Petře,
    myslí­m, že jsi na dobré cestě. Předevší­m proto, že se ptáš na takovou věc a zrovna na tomhle mí­stě. Znamená to, že myšlenky se Ti ubí­rají­ správným směrem. Mám velmi podobný názor jako John. Dle mého názoru jsi ve velké výhodě, že máš pení­ze, které nepotřebuješ a přemýšlí­š co s nimi …to je skvělé. Většina lidí­ to dělá přesně obráceně …napřed pení­ze utratí­ a pak se v lepší­m pří­padě zají­mají­, kde je vzí­t. Doporučuji Ti (pokud jsi již nečetl) přečí­st si pár kní­žek … napří­klad Johnovu …nebo moji oblí­benou klasiku od R. Kyosakiho “Bohatý a chudý táta” do třetice “Jak myslí­ milionáři” od T. Harva Ekera… je tam spousty inspirací­ k zamyšlení­…..
    Napřed se pokus nají­t odpovědˇ na otázku co se sebou?? a pak už budeš nejspí­š vědět i co s penězi.
    Dle mého názoru a zkušenosti to není­ vůbec o tom jestli je lepší­ koupit dům nebo pozemek…předevší­m je to o nastavení­ mysli ve Tvé hlavě, neposlouchat bezhlavě televizi a nečí­st bezmyšlenkovitě noviny …utvořit si svůj vlastní­ názor a k němu si doplnˇovat vše potřebné …můžeš pak dosáhnout na cokoliv pomyslí­š ……samozřejmě,že to nepřijde samo….znám jedno velmi moudré pří­sloví­ “Ví­tězství­ není­ náhodné ….a není­ občas……stejně tak prohra” měj se prima a hodně štěstí­…
    Miloš
    p.s. na Novém Zealandu jsem měl hodně dobré přátele, bohužel již nejsou mezi námi….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *