Nekdy me prekvapi jak vycurane metody maji nejake obrovske firmy v USA. Hlavne takove, ktere maji temer nebo uplny monopol. Treba kabelovky. Poslou vam nabidku online. Kliknete. Napise vam to na jedne obrazovce cenu. Potvrdite, ze nabidku chcete. Pak naskoci potvrzovaci stranka a tam je cena uplne jina. Tohle presne se mi stalo. Delal jsem si paranoidne screenshoty, protoze uz jem podobnou zkusenost mel. Hned jsem kontaktoval jejich customer support. Dal jim dukazy, ze ukazovali jinou cenu. Uznali, ze to je nejaka chyba. Ale uz to odmitli zmenit. Ze jsem odklikl kontrakt na 12 mesicu a musi se tech 12 mesicu pockat.
Ted mam druhou takovou prihodu. Loopnet (databaze komercnich nemovitosti) ma uz taky v podstate monopol. Veskerou konkurenci zkoupili nebo se s nimi soudili (a pak je koupili). Uvazoval jsem ze vice zpropaguji nejaky listing. Napsali cenu. Ale zase to udelali velice chytre, ze v textu bylo, ze toto je nizsi cena, kdyz se to koupi na cely rok. Jenze uvedli cenu za ctvrtleti. V poslednim kroku se mel odkliknout souhlas s podminkami. Ten jsem neodklikl, dal krok zpet v prohlizeci. Transakce ale stejne probehla! Customer support rika, ze s tim nic udelat nemuze . Zase je to zavazek na cely rok. A jediny zpusob jak to zrusit je zavolat pouze 3 dny pred vyprsenim. Kdyz se zavola jakoukoliv jinou dobu tak to nezrusi. A kazdy rok se automaticky znovu prodlouzi o dalsi rok.
Tohle je fakt silene a jeste je to hrosi tim, ze ta firma je fakt monopol tak se neda jit jednoduse jinam. Urcite doporucuji si na to davat pozor. Ale zaroven ted sedim v letadle, trosku se nudim a premyslim jak proti tomu bojovat.
Co tak firme oznamit co sa stalo, nezaplatit a povedat, ze ak maju iny nazor, nech ta daju na sud?
Na sude s dokazmi argumentovat, ze ide o sikanu.
Páááán milionár, strácate s peniazmi ostražitosť. Vonku je džungľa !!!
Paaan Faandoor, no snad sa vam stajne problemu nestanuuuu!!!! Zoostante ostrazity!!
A stahnout penize zpet pres kreditku nejde? Oni pak te firme volaji a snazi se domluvit kompromis, tak to trochu muze pomoct.
Ano to jde. O penize neprijdu. Ty chargebacky nejsou problem. Jen ta domluva s nimi to chce silenou trpelivost. Nejcasteji to delaji tak, ze nerozumi… a nechteji vyhovet.
Ano, to dělání, jak nerozumí, je peklo. Teď reklamuju v US nějaké harddisky, kde testovací program hlásí “chyba 08 — příliš mnoho vadných sektorů” (“08” je kód chyby). No a dodavatel dělá blbého, že “8 vadných sektorů je v normě” a jakoby odmítá vidět screenshot, kde ten testovací program ani nedoběhl a skončil, že těch vad je prostě příliš mnoho. Všechno jen kvůli tomu, že to zboží neuměli správně zabalit a pomlátilo se cestou.
v tomhle si rikam fakt zlata EU – ta udelala v ramci spotrebitelske ochrany opravdu hodne
Ano, jeden problém EU vyřeší a zavede přitom takovou byrokracii, že nastolí deset dalších, které ve výsledku malým podnikatelům znemožní podnikat skoro úplně. Ale ono USA směřuje také stejným směrem, jen je o pár let pozadu.
no je to vazne parada – jen na to tady dojedem, je to jako jed
Tak tohle jsou trivialni omyly, je nejaky problem je zazalovat a dostat zpet penize i kompenzaci za ten podvod ?
Jaky nazor mate na zdravotnictvi v USA, je normalni aby nemocnice prestrelovala ceny ve fakturach a pak se spokojila treba jen s 20% toho co puvodne fakturovala po nejakych pravnich tahanicich ? To mi prijde hodne zvlastni (slusne receno).
Ty nemocnice je normalni, ze prestreli ceny o 90%. Je na tom zalozen ten system. Pojistovny chteji platit mene, tak nemocnicim vyskrtaji polozky. Nemocnice na obranu uctuje zase navic. Kdyz te nemocnici reknete, ze zaplatite hotove, tak da slevu kolem 90%. Tohle je potreba vedet a neleknout se tech velkych castek na fakturach za zakroky. A rovnou jednat. Jde to i predem (rict, ze platite hotove at rovnou daji tu nizkou cenu)
Při současné spoluúčasti na většině zdravotních pojištění (ročně klidně $10,000) mi přijde, že jediný smysl zdravotního pojištění je ušetřit člověku tuhle práci s dohadováním se s nemocnicí. Pokud jsi pojištěný, tak dostaneš k zaplacení jen tu normální cenu, nikoliv tu přestřelenou, klidně 10x vyšší.
Svinstvo je, že u doktora nikdy nevíš, kolik nakonec zaplatíš. Přitom často jde o standardizované úkony, kde by mělo být možné znát cenu předem. A úplně nejhorší je, když člověk leží v nemocnici třeba po operaci, nemá možnost se bránit a z účtu zjistí, že někdo z personálu v nemocnici neměl smlouvu s jeho pojišťovnou, takže mu od něj přijde takováhle nesmyslná částka. Často totiž dostáváte účty od jednotlivých lékařů nebo i techniků, nikoliv od nemocnice. Za takový jeden den v nemocnici dostanete třeba deset různých účtů.
V ČR jsou to nekalé obchodní praktiky a řeší to ČOI, resp. úřad na ochranu spotřebitele/hospodářské soutěže. Ale nevyřeší vše. Pak je tu ještě možnost precendtu. I když v českých právních normách není precent zanesen tak silně jako v USA, tak když se tu třeba řešily skryté poplatky u úvěrových smluv, jeden člověk se naštval, soudil se s jednou úvěrovou společností a jelikož vyhrál, mohli jednoduše žádat zneplatnění smluv nejen všichni klienti té společnosti, ale i klienti dalších společností, kteří našli ve svých smlouvách stejné pochybení. Vždy ale musí být někdo ten první, kdo si dokáže vydupat před soudy spravedlnost. To, co píšeš ty, je podle mě v ČR protiprávní z mnoha hledisek – např. možnost odstoupení od smlouvy jen v jeden konkrétní den, nebo uzavření smlouvy, kterou jsou nepotvrdil.
Čekal bych, že u takovýchto kupních smluv uzavíraných na dálku je možnost odstoupení (třeba do 14 dnů jako v ČR). Nevím jestli se toto vztahuje např. i na služby.
Ale co vím tak většina velkých subscription služeb typu Netfix atd. má třeba první měsíc trial zdarma, než začnou chargovat…
Možnost odstoupit pouze konkrétní 3 dny před koncem smlouvy mi taky přijde jako protiprávní blbost.
Energetické firmy v ČR umožňují odstoupit od smlouvy 50 až 20 dnů před koncem 3-letého období a následně nastane automatické prodloužení o 3 roky.
Problém tohoto jednání firem je, že jde o hodně malé částky, o které se mi ani nechce moc přetahovat. Jde o to zvážit, jestli mi stojí za to se vůbec s nimi do sporu pouštět. A i velké české firmy už mají řešení sporů dobře standardizované (stejné “problémy” se stávají desítkám tisíc klientů a jen zlomek se ozve) a ví, kdy mlčet a odškodnit a kdy klientovi na**** na hlavu.
Nějak těm USA přestávám rozumět…všude se prohlašuje, že se tam vysoudí těžké prachy za každé opomenutí ze strany firmy a takto jasná věc nejde vyřídit? To si to nevezme nějaký právník, za procenta z odškodnění?
Soud stojí šílené peníze a u bagatelních položek za desítky nebo stovky dolarů se to prostě nevyplatí. Na to ta firma může sázet, když zavádí do svého businessu takové praktiky. Leda by se sešlo hodně klientů se stejným problémem a udělali class action.
to nechápu, máš přece důkazy, oni nemůžou tvrdit, že jsi odsouhlasil podmínky, když jsi je neodsouhlasil ne? možná jedině by mohli argumentovat, že jsi klikl souhlasím a pak jsi začal tvrdit opak. je to tvrzení proti tvrzení, skutečný důkaz by byl, kdybys to měl asi na videu a ještě k tomu sniff síťové komunikace. ale to už je pak na hlavu, navíc, o takové zákazníky, kteří jsou mega nasraní ta firma vážně stojí?
Podobné nekalé praktiky už zavádí i Alza u nás 🙁
https://www.lupa.cz/aktuality/alza-cz-lidem-do-kosiku-prihazuje-nevyzadane-zbozi/
Hele teď jsem řešil problém s T-Mobile, prokazoval jsem jim, že mají problém na síti, nejdříve furt že to není u nich, tak jsem prokazoval, dodal jsem jim veškeré podklady a oni pak stejně, že u služby “Internet” za připojení do Internetu neručí (pro informaci jednalo se o ztrátovost paketů na mé servery do Amazonu).
Nějaké problémy jsem řešil s UPC, o něco lepší, funguje jim to obecně líp, ale je to taky děs.
Vždycky mě to tak nasere. Teď si čtu knížku o štěstí, a protože mě vše už tak sralo, tak jsem to začal řešit tím, že si připomínám to moře dobrých věcí, jako třeba když ráno v hotelu, kam si chodím zaplavat je vytopená sauna a prázdný bazén 🙂 Pak přijdu k autu a hned “super, auto mi nikdo neblokuje a ani mi nikdo nevymlátil okénka” si řeknu pro sebe, takhle si za den pochválím pár věcí a jsem spokojenější 🙂
Ale ohledně toho štěstí zjišťuji právě to co vidím u tebe Johne, že peníze na to nemaj až tak zásadní vliv (jako samozřejmě kdyby jich bylo extrémně málo, ale nad jistou hranici).
Zkusil bych na tom Johne vidět to pozitivní, typu: “Ach jo, zase jsem přišel o 0,0001% mého majetku, asi jsem stále bohatý” 😀
to neni problem ale prilezitost :)) evidentne potrebuji konkurenci aby se uklidnili , tam je potencial, a kdyz ne treba najit jiny fach kde je monopol a pustit se do toho
Všechno má dvě strany mince. V US džungli se člověk naučí chodit a vyhádat si to svoje. V EU džungli má každý idiot právo na všechno a běda jak to nedostane. Deset státních darmožroutů se na podnikatele vrhne a zlikviduje ho. Idiot rozmlátí výrobek, vy zamítnete reklamaci a hned tam máte kontrolu. A úředník vždycky něco najde.