Kdyz v USA prodavate vlastni dum tak nemusite platit danz 250 tisic dolaru zisku. Pro manzelske pary je ten limit 500 tisic dolaru. Dejme tomu koupite dum za 1 mil. Prodate ho za 1.5 mil. A tech 500 tisic se nemusi danit.
Pravidlo je, ze v tom dome musite dva roky v ramci poslednich peti let bydlet. Nemusi to byt najednou dva roky. Treba v dome bydlite prvni rok, pak tri roky jinde a pak posledni rok.
Je docela velka vyhoda, kterou muzete opakovane vyuzit. Neni limit kolik tech vlastnich domu mate. Staci vzdy bydlet jen dva roky. A vyuzit tuto vyhodu maximalne kazde dva roky (ne casteji to nejde:-).
Strašně jednoduché 🙂 Jen největší problém vidím v tom, dokázat prodat dům se ziskem. Samozřejmě, v ČR jsou daňové zákony ještě daleko příznivější – stačí nemovitost 5 let vlastnit nebo v ní 2 roky bydlet. Kromě toho snad stále ještě platí, že od daně je osvobozen ten, kdo použije příjem z prodeje nemovitosti na vlastní bydlení. Je pravda, že je tu navíc 4% daň z převodu nemovitosti. Ale stejně, co bych dal za to, kdyby české daňové zákony platily v USA…
Zajímavé je, že u nás se píše že máme jedny z nejsložitějších daňových zákonů na světě 😀 Hádám že to tak píší lidé ve všech zemích na světě 😀
To urcite… kazdy by chtel vsechno co nejjednoduseji …
Claytone, jestliže se platí daň za převod nemovitosti u vás,
tak to je asi Nevadský zákon; u nás to není.
Když Nevada nemá státní income tax, tak si stát najít peníze jinde.
Mě spíš trápí jak si ten “vlastní” dům pořídit 🙂
Řekla bych, že větší problém než složitý systém, je neustále se měnící systém 🙁
Nejvíc by politici ekonomickému rozvoji pomohli, kdyby nechali zákony tak, jak jsou aspoň 5 let !!
Ahoj Johne,
Skvělý blog! Mohl bys mi prosím ještě vysvětlit tím bydlet myslíš trvalé bydliště ? nebo doopravdy bydlet – tzn sousedi ti potvrdí že si tam opravdu bydlel..? Jde mi o to jestli by šlo koupit barák jako FO dát si tam trvalý bydliště a v klidu ho pronajímat a pak případně prodat a na daních ušetřit..šlo by to ? 🙂
Čtu blog pravidelně a lehce mi je líto, že si opustil residenční nemovitosti – pro mě nejvíce zajímavé téma .. 🙁 psal si o tom jakou taktiku používáš když kupuješ sklady např než dáš counter offer tak v poho počkáš 5 dní, řekneš jak se díváš po jiných skladech apod. .. zároveň si uvedl, že tohle jde aplikovat u komerčních nemovitostí. Snad se nemýlím, ale nikdy si nepsal nějakou kompletní strategii jak si vyjednával u residenčních nemovitostí ? Zmínil ses např o tom, že mnohdy nabídneš něco jiného než vyšší cenu (cash, postupné splácení aby bývalý owner ušetřil na daních) je tu ještě něco o co by ses mohl podělit ? (možná námět na poslední článek k residenčním nemovitostem – lehce zavzpomínat co fungovalo.. ? 🙂 ) ale určitě se spokojím i s jakoukoli odpovědí do komentářů
Díky za reakci opravdu oceňuji a uznávám co tady na blogu děláš 🙂 (tedy jestli nějaká reakce přijde :D) vím jak cenný je čas a jestli reakce nepřijde určo se připomenu příště snad si mě všimneš 😀
Tak ono se v USA nikde nehlasi trvaly pobyt. Je to mysleno tak, ze tam fakt bydlis. A kdyby doslo na vec tak to budes schopen prokazat (coz si muzes domyslet cokoliv.. kdyz se nekdo zepta sousedu jestli jsi tam bydlel, jestli ti tam chodila posta, vypis z bank, kreditek, nebylo to pronajmute nekomu jinemu, apod.)
U tech bytu a domu kdyz kupujes na zhavem trhu tak je lepsi nabizet cash za nabidky.. a treba trosku nizsi cenu. Ale tim, ze je to za hotovost je vetsi sance na akceptovani tve nabidky.
Jasný takže když chci tuto daňovou výhodu využít musím tam skutečně fyzicky bydlet 🙂
Díky moc za upřesnění :))
a cash – zní to logicky díky za radu 🙂