A to takove, ze bych ani netusil, ze existuji. V komentarich casto vidim, ze lide maji strach budovat firmu kvuli personalnim problemum (se zamestnanci). Mysli si, ze cim vetsi firma tim vice starosti. S tim mam obracenou zkusenost. Cim vice lidi, tim vice se ztrati, kdyz nahodou nekdo nepracuje na 100%. Cim vetsi firma tim vice muzete mit lajdaku a porad to bude fungovat (nerikam, ze to je dobry zpusob jak podnikat). Ale je to tak. U male firmy staci jeden nespolehlivy zamestnanec a ohrozi to celou firmu. Treba u firmy, kde je pouze majitel a jeden zamestanec. Majitel onemocni a zamestnanec neprijde do prace. A firma nefunguje.
Takze problemy se zamestnanci nejsou nejak vyznamne. Ale objevuji se jine veci. Treba me prekvapilo, jak funguji tzv. merchant ucty (prijimani platebnich karet).
V USA maji firmy co poskytuji merchant ucty sva pravidla podle kterych posuzuji risk. Kdyz vam vyrazne stoupne obrat tak se stavate vice rizikovym zakaznikem. Misto gratulaci a lepsich podminek se muzete potkat s obracenym pristupem. Merchant firma vam treba bude chtit zadrzovat vice penez jako zalohu. Nebo zvedne poplatky. Budou po vas chcit vice dokumentu (danova priznani, par mesicu vypisu z banky). Najednou vas zacnou sledovat a mit strach.
Ta prvni hranice je, kdyz prijimate pres milion dolaru rocne pres platebni karty. To je jeste relativne jednoducha hranice, kdyz staci dodat par papiru navic. Horsi je magicke cislo pres 3 miliony dolaru pres kreditky. Jen pro upresneni bavim se jen o 100% online transakcich. Ty jsou povazovane za mnohem riskantnejsi nez platby nekde v obchode, kde ma zakaznik kartu u sebe. Merchant firmy vam zacnou pitvat kazdou vetu co mate na webu a hledat “red flags”. Nesmite mit moc refunds (vraceni penez). I kdyz vracite penize legitimne, tak pro merchant firmu je to znameni, ze jsou zakaznici nespokojeni a musite jim vracet penize. Nesmite mit chargebacks (ze lidi zavolaji na kreditku, ze chteji penize zpet). Kdyz vam chargebacks presahnou treba 1% z transakci tak vam merchant ucet uplne zrusi.
Merchant firmy maji temer paranoidni strach. Kdyz jsem se o tom s nimi bavil, tak tvrdi, ze je to pro ne pry obrovsky risk pracovat s online firmami s velkymi obraty. Ze pry ten merchant processor nedostane penize od bank az 1-2 mesice (nevim jestli tomu verit) a vlastne ty penize pujcuje me firme. Zakaznikovi jsou penize strhnuty hned, banka si je pry drzi dost dlouho, firma (ja) dostane penize behem par dnu a merchant processor pry ceka tydny az mesice. Kdybych zkrachoval tak muzou prijit o spoustu penez.
A co je to ta "merchant firma"?
@Fondil: To bude prostředník mezi firmou a bankou. V česku používaný třeba GPWebPay.com. Zákazník zaplatí přes jejich terminál, oni ti dají info a peníze převedou na tvůj účet.
Mozno stacilo naznacit, ze nemas problem prejst k inej payment process company a zmenili by retoriku. Pripadne tie platby rozlozit na viacero spolocnosti. A hlavne byt poisteny.
Skusal si si u banky overit, ci ti merchant spolocnost netlaci BS do hlavy co sa tyka tych terminov? Nechce sa mi verit, ze by si banky zadrziavali peniaze tak dlho.
Merchant processors jsou v podstate banky.
Peniaze z platobnych kariet odchadzaju od 2 tyzdnov, do 4 mesiacov. Zalezi od toho, ake ma banka a payment procesor dohodnute podmienky. Takto system funguje vsade na svete. Jedine kedy je to inak je, ak pouzivate tzv. virutalny POS terminal. Tam su transackie spracovavane tak isto ako pri beznom POS raz za 24 hodin (niekedy 48) a peniaze su odosielane hned.
John: problemy ktore mas su pochopitelne, pretoze tie mensie "payment procesory" musia pouzivat vacsie atd. Vysledkom je, ze oni rucia za chargebacky a hlavne fraud, oni su zodpovedni za overovanie spolocnosti, atd. Napriklad AMEX ma zasadu, ze peniaze NIKDY nevracia spolocnosti, ak je poziadavka od klienta na chargeback a spolocnost znasa uplne vsetky straty. Je to v podmienkach napisane. Najvacsiu ochranu ponukaju spracovatelia pri 3D secure, co je kram, ale aspon sa tam tvaria, ze je chraneny aj obchodnik.
Ak vas problematika fraudov zaujima, tu najdete moju prednasku
http://blog.synopsi.com/2010-02-14/podvody-s-plat…
Docela síla, ale věřím tomu. Sám to řeším jako merchant společnost. Občas je to jediná cesta. Shipito inkasuje vše předem, což je výhodné a třeba nad tímto nemusíš přemýšlet, ale po čase jsem si na tohle všechno musel udělat vlastní filosofii :
Ber to tak, že ta merchant společnost má sice velké obraty, ale strašně malé procento provizi. Kdyby měla 10% provizi, tak může klidně žít z nějakého casflow po určitou dobu, než jí banka peníze pošle. Jenže má třeba 1%? 2%? No a nakonec když se do toho přidá pár společností, které zkrachují (oni s tím musejí kalkulovat dopředu), tak mají třeba už předem spočítáno, že jim to může vzít maximálně 0,1 % třeba za rok ze všech transakcí… Když těch společností krachne najednou více, musejí to stále ustát. Je to paradox, ale čím má společnost větší obrat, tím spíš jsi pro ně větší problém. Raději budou mít tisíce malých a budou rozkládat riziko, než mít pár velkých společností.
Ondřej má pravdu, jsi pro ně už prostě velký risk, je to jasné. V běžném retail credit card processingu jsou nízké provize (rozhodně nějsou 10 procent, jako v "jiných" oblastech, ale jen v jednotkách procent) a pak když jim krachne někdo velký, tak je to bude opravdu hodně bolet, protože peníze ti poslali, lidi jim udělají za dva měsíce po tvém krachu chargebacky na 90 procent transakcí a oni jsou v pytli… takže je jasné, že ti budou chtít vidět do účetnictví, a nebo ti budou zadržovat velké procento, kolem pár procent, na vratnou zálohu, po dobu měsíce, či dvou (až už nebude možné udělat chargeback).
Jinak mě udivuje, že používáš ne CC processing ale merchanta. Já tomu moc ale nerozumím, je CC processing, ten je navázaný na merchanta a ten pak na banku ne? Hodně lidi, co začínají, používají CC processing od jiných stran, a pak si sami udělají merchanta. Proč si sám neuděláš merchanta? Otázka je kolik máš vlastně transakcí přes CC, jestli nemáš všechno přes PayPal, a zbytek bude jen minorita, a taky bys pak musel dělat pro ty CC podporu…
A není výhodnější jako platební bránu na platby kreditkou používat PayPal? Tam popisované problémy nehrozí, provize PayPalu je dost vysoká, aby pokryl rizika?
Nemá cenu platit prostředníkům větší provize, nebo se pojišťovat, když Joh ví, že riziko, že si to vytuneluje a zkrachuje, je téměř nulové.
Pokud chce šetřit, tak je dobré riziko které znám nejlépe sám a je nízké vzít na sebe.
Buď si může dělat merchanta sám, nebo může říci že mu stačí peníze s měsíčním spožděním, ale pak naopak na sebe bere ziriko, toho že ten merchant zkrachuje a toho tak nezná.
Takže nejlepší by bylo, kdyby mohl té firmě třeba přednostně zastavit své sklady, a oni by pak k němu přistupovali s nulovým rizikem, dokud by jeho měsíční obrat nepřesáhl cenu těch skladů.