Problem s bonusem

Libi se mi pracovat s lidmi ruznych narodnosti. Proste ty kulturni rozdily stoji za to.

Dnes za mnou prisel jeden zamestnanec. Je to neuveritelny makac. Jeho rodina je z Korei (Sakra pise se to tak vubec cesky? Fakt nevim. Je to South Korea). Je na nem videt, ze ho rodice vychovali velmi striktne. A je to kluk, ktereho kazdy porad chvali jak dobre dela.

Dostal vanocni bonus. Tvaril se strasne vazne, ze se mnou potrebuje soukrome mluvit v kancelari o jeho vyplate. Tak se ho ptam co je za problem. Rika, ze jsem asi udelal chybu, ze dostal moc penez. Ze v kolonce bonus na vyplatni pasce ma moc penez. Rikam, ze to je za to, ze dobre pracuje. On se pta, ale proc tolik? Rikam, ze cim lepe pracujes tim vice si vydelas. Ze to tak funguje. Jeste chvilku delal, ze to je jako moc a pak sel pracovat. Zlepsil me naladu na zbytek dne.

Spread the love

24 thoughts on “Problem s bonusem

  1. Jardo Jardo..penize za nic nemuzou, kdyby bylo platidlo dreveny klacik tak je to chyba dreveneho klaciku, ze. Penize jsou jen natazenou rukou lidi, smejdi je pouzivaji na korupci, dobri lide s nima dokazou vytvorit hodnoty. Je to tak se vsim, autem muzes zabijet nebo se nekam svezt. Prekazkou jsou lidi, ne penize nebo cokoliv co je jen medium.

  2. Tak tohle by mě v Čechách opravdu hodně překvapilo…je vidět, že si dokážeš nají­t skutečně kvalitní­ pracovní­ sí­ly…Kéž by takových lidí­ bylo ví­c…

  3. pekny a hlavne moralni pristup z obou stran, takhle kdyby to fungovalo vsude na svete, to by byla parada, bohuzel penize je ta hlavni nejvetsi prekazka aby se z dnesnich lidi stali jeste vyspelejsi, kvuli penezeum se hlavne valci, zabijeji lidi, vytvari korupce, byrokracii, dela moc samozvanych nadlidi nad ostatnimi slusnymi, vrazdi atd., proto jsou lidi porad primitivi, tohle vyresi totalni zmena mysleni dnesni konzumni spolecnosti na jine moralni a hlavne duchovni hodnoty, snad se dockam za sveho zivota alespon nove evoluce lidstva 🙂 ti co preziji musi zmenit totalni mysleni, ti co to uz vedi dnes preziji, viz. projekt Venuse(project Venus)

  4. Hezka prihoda. Dcera studuje politické vedy se zamerenim na Koreu a tak vim, ze v Koreji (v te jizni) se alespon v obchodnim styku pouziva zdvorilost, kterou u nas zname z feudalismu. Je tam vice urovni nez nase vykani/tykani, takze treba ve vztahu k nadrizenemu se nepouziva zajmeno “ja”, ale obrat “moje ponizena osoba”.

  5. Opatrně. Správně je to nadepsané jako “Problém”. Rozdávání­ odměn tí­mto způsobem je nebezpečné. Mám s tí­m nedobré zkušenosti.

    Co se stane, když pří­ště nebudou tak dobré hospodářské výsledky firmy? A to bez ohledu na to, jak ten kluk dře?…. Ty mu ten bonus nebudeš moci dát, i kdyby si se rozkrájel… A co si pak o Tobě bude myslet? -> “Kašle na mě?” “Pracuji málo..?”

    Přesně to je ukázka, že každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán.

    Je potřeba nastavit jasná pravidla. Nepouží­vat žádné subjektivní­ měří­tko. Něří­kat si “Teď se mi zrovna zdá, že fakt maká”. Ale měřit výkony.

    Pak se třeba zjistí­, že někdo maká, jen když je tam šéf (protože si chce šplhnout). Že někdo je lepší­ týmový hráč a pomáhá ostatní­m a jeho samotného to zpomaluje. Že někdo dělá pomaleji, ale nedělá chyby. Že někdo dělá zbytečné mezikroky a přidělává si práci. A tak dále.

    Našel bych něco, co zaměstnance motivuje (třeba u obchodní­ka jsou to prodeje, ví­ce uzavřených a lepší­ch smluv atd., u tvých pracovní­ků to může být něco jiného), to bych začal měřit, a udělal jim nějaký transparentní­ Profit Share – založený na průměrném růstu v odvětví­, tj. 12,5 procenta ročně.

    Existují­ i firmy, ve kterých dostávají­ všichni členové týmu (zaměstnanci) v půlce měsí­ce vysvědčení­, v čem jsou good a v čem outstanding, a kam firma jde a kde firma potřebuje od nich pomoci – což nebude Tvůj pří­pad, ty nejsi zatí­m tak velká firma, ale hlí­dat motivaci lidí­ by sis měl už teď.

  6. jezisi pardon jsemmel cache stranky, sorry, omlouvam se 😀

    Pavel: uvazoval jsem o tom dost mesicu a historie se opakuje porad dokola, valky, niceni, budovani, valk, niceni, budovani a jen kvuli penezeum, prostredek proc lidi chodi do prace, penize o sobe za to nemuzou, pravda, ale clovek co je vymylel si tim drzi na odstup dalsi, bohati jsou bohatdi a chudi chudsi, o to jde, a neni to vubec potraba toto, to chce ale aby lidi zacali myslet evolucne uplne jinak, zdroje tu jsou, tehnolgie taky, ty maj pomahat lidem a lidi se venovat lidem, zajmum, konickum, vzdelani, zkouseni, tim ze chodi do prace jak otroci, nikdy nemaji cas na vyssi stupen mysleni a o to jde, stejne pristi rok padne dolar, vsechny TV jsou jen propaganda uz desitky let, vlady to vedi, vse je pripravene dopredu, budou nepokoje v USA, to je obdobi kdy se lidi musi zamyslet ze stovky let je neco sakra spatne, system penez a cely ten system okolo je spatny! clovek nepotrebuje penize, vlady, politiky, bankere, korupcniky, vrahy, moci chtivi nadlidi atd., penize jim to umoznuji

    btw: staci poslat par atomovek na Evropu, USA a muze se zacit znova, a USA nejvetsi agreosr na svete za poslednich sto let opet neda pokoj, kvuli rope a zemnimu plynu se uz zbrojuje u Arktidy, a zase kvuli tomu aby se nekdo napakoval papirkama a lidi pri tom chcipali, hnus, na to ale kazdy musi prijit sam!

  7. Je videt co dela prosterdi a taky vychova v tom prostredi.

    Jinak si myslim, ze spravna message pro toho hocha mela byt neco jako: "Firme se dari a mame zisk. Je to i diky tobe, a tak ti mohu udelat radost a z toho zisku dostanes nejaky podil. Ten podil nema s tvym platem za tvoji dobre odvedenou praci nic spolecneho – je to navic a nemusi se to povest pokazde."

    Nejhorsi je, kdyz si lidi na odmeny a podil na zisku zvyknou a povazuji je za samozrejmost. V Cesku je stale hodne firem, kde maji trinacty a ctrnacty plat, a kdyz se zrusi vyrocni odmeny, tak jsou lidi (kteri svuj podnik bezne rozkradaji) nastvani, protoze s nimi pocitali. Ale pritom si neuvedomuji, ze svymi kradezemi prispeli taky k tomu, ze ty odmeny neni z ceho davat 🙁

  8. Cappy: Naprostý souhlas. Jeden rok se dařilo, prodávalo se na krámě jako blázen, dámy za pultem dostaly bonusy. Rok na to začala krize, prodeje šly dolu.. a málem stávka protože bonus nebyl.:(

  9. Problém může být jen ten, když si někdo na bonusy zvykne a už s němi i počítá. Pak ho nedostane a je zklamaný.

    Jinak fajn příhoda, oni v té Koreji a Japonsku prostě makají jako šrouby, to u nás není :).

  10. No neví­m, neví­m.
    Doufám, že jsi mu vysvětlil, že ten bonus nedostal jen za to, že zrovna ten měsí­c jsi ho viděl tvrdě makat, ale proto že ten měsí­c jsou vánoce křesťanský svátek.
    Roční­ bonusy jsou zvyk od nás ze státní­ch zaměstnání­, kde se předpokládá, že tam bude člověk přez dvacet let.
    Také se to uplatňuje u manažerů, tam to ale dělá klidně tolik co celoroční­ plat, je to navázáno na určené cí­le, a stejně to dělá problémy i tam. Teď zrovna manažeři v automobilce Hyundai u Ostravy, kvůli tomu nutili dělní­ky celý poslední­ měsí­c dělat u linky neustále přezčasy, aby mí­sto 155 000 aut přesáhli 160 000, a ti jim tam naráz uspořádali neočekávaně stávku, i když v začí­nají­cí­ch odborech se jich nekoordinuje ještě ani 10%.
    Jinak co ví­m, tak u většiny soukromí­ch firem se dávají­ bonusy už po čtvrtletí­ch, a je to vázáno na měřitelný výkon a v Česku hlavně na nemocnoct. Na přesčasy se to měřit nedá, protože ty mají­ být normálně placené v měsí­ční­ výplatě.

  11. 2Jarda ty jsi bud nenapravitelny snilek, nebo nebezpecnej ***** Doufam v to prvni a z toho mozna s vekem vyrostes, presne podle toho, ze kdo neni ve 20 komunista, nema srdce, kdo jim zustal ve 30, nema rozum 🙂

    A paradoxne mnohem vice zla bylo zejmena v poslednich tak 100letech napachano ve vire ve zvracene filozofie co prezentujes, nez kvuli cemukoliv jinemu…

  12. Ja pracuju v jedny IT firme uz 5 let za stejny penize.. zadna valorizace , zadny zvysovani mzdy, kdyz makam tak mam stejne jak kdyz nemakam. Ted mi snizili mzdu za pohotovost na polovinu a ani se mi to nenemahali rict. Pred vanocema slusny prekvapko.

    Neshanite nekdo IT generalistu na urovni T2? 🙂 Staci mi prumerna mzda v IT se zohlednenim vykonosti a inflace. 🙂

  13. Josef: v Japonsku nemakaji jako srouby, to je obrovsky omyl. V Japonsku makaji dlouho do noci, ale jsou tak zniceni, ze cely den akorat pospavaji u notebooku a jsou docela mimo. Kdyz tam prijedeme z CZ nebo treba nekdo z nemecke nebo britske pobocky, tak jsme nesrovnatelne produktivnejsi, i kdyz jdeme na hotel uz v sedm vecer.

    To, ze tam mistni smrdi do pulnoci, z nich jeste nedela makace.

  14. Taky bych napsal z “Jižní­ Koreje” ona totiž není­ Korea jako Korea, tam nahoře je celkem záhul a chcí­pají­ tam chudáci hlady (furt jedí­ to jejich zelí­, a třetinu potravin mají­ z humanitární­ pomoci, hlavně, že mají­ jaderné střely)…

  15. [Josef a jiní] > Problém může být jen ten, když si někdo na bonusy zvykne a už s němi i počítá. Pak ho nedostane a je zklamaný.

    Bonus se musí dávat tak, aby pracovník věděl za co ho má a že je to mimořádné. Já mám na bonusy roční solidní rozpočet a když se něco někomu povede (jednou za několik měsíců), peníze vydám a vysvětlím proč. Taky teď jeden člověk (čech) nemohl pochopit, proč dostal to tolik.

    > Jinak fajn příhoda, oni v té Koreji a Japonsku prostě makají jako šrouby, to u nás není.

    I u nás to je. Lenochy nebereme pracovitost podporujeme. Nejde o národnost, ale o firemní kulturu, o motivační program a o personální politiku obecně.

  16. Pro me je hodne zajimave jak se povazuje za obrovsky problem dostat penize jen tak. Kdyz jsem jednou pro nekoho pracoval (zakazku) a dostal jsem bonus (neocekavane).. tak jsem mel z neho obrovskou radost. A vubec mi nevadilo, ze to dopredu nebylo nejak definovane. A ani jsem nepotreboval nejakou omacku a vysvetlovani okolo. Asi se na to divam jinak.

  17. Hmmmmm, ja to vidim tak ze nejidealnejsi je nemit zadny pevny termin… proste mit oci otevrene a dat zamestnanci odmenu v pravou chvili, je to mnohem narocnejsi ale urcite mnohem vice motivujici a nepusobi zklamani na Vanoce…. lidi ziji v ocekavani toho co dostali minuly rok…. na opakovani sumy je prece vyplata…..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *