Priznam se, ze tohle mi mluvi z duse

We celebrate income disparity and we applaud the growing margins between the bottom 20% of American society and the upper 20% for it is evidence of what has made America a great country. It is the chance to have a huge income‘¦ to make something of one’s self; to begin a business and become a millionaire legally and on one’s own that separates the US from most other nations of the world. Do we feel bad for the growing gap between the rich and the poor in the U.S.? Of course not; we celebrate it, for we were poor once and we are reasonably wealthy now. We did it on our own, by the sheer dint of will, tenacity, street smarts and the like. That is why immigrants come to the U.S.: to join the disparate income earners at the upper levels of society and to leave poverty behind. Income inequality?

Takhle mluvit ted neni v Americe povazovano za politicky korektni. Hnuti Occupy Wall Street. My jsme 99%. Vy jste 1% nejbohatsich. Me to docela irituje, kdyz vidim velmi bohate zname americany, kteri jsou multimilionari, ale ted maji pocit, ze musi vsude rikat, ze nepatri k tomu 1% nejbohatsich. I kdyz kapitalismus neni dokonaly system tak je porad nejlepsi. Amerika vzdycky byla zemi, kde jste prisli splnit ten svuj American Dream. Legalne a ciste mate sanci vydelat miliony. Nemusite s nicim sidit nebo hledat nejake klicky. Staci kdyz vam to mysli a nebojite se tvrde pracovat. Nekomu se to povede. Jinemu ne. Ale skutecne to zalezi jen na vas. Tech prilezitosti je tady strasne moc. Je jen na vas jak moc je chcete a kolik jste ochotni dat jejich dosazeni.

 

Spread the love

42 thoughts on “Priznam se, ze tohle mi mluvi z duse

  1. Johne, to co popisuješ kdysi fungovalo, ale v průmyslu už dí­ky patentovému a právní­mu marazmu ne. Dnes pomalu v Americe nevyrobí­š nic, aniž bys neporušil patent na kdejakou ptákovinu.

    I dí­ky tomu brzdí­te.

    1. Ve USA temer 80% HDP tvori sluzby. John taky podnika ve sfere sluzeb. A zde je podle meho nazoru spousta prilezitosti i v Cesku.

      1. Právě to je ten problém, Amerika už dávno nekryje svou spotřebu produkcí­. Počet lidí­ potřebných ve službách je limitován a naví­c jsou tam vyšší­ nároky na kvalifikaci, proto dochází­ k nárůstu nezaměstnaných. Celý problém nastal v okamžiku, kdy se zastavila poslední­ oblast, kterou nešlo odstěhovat do Čí­ny a to stavebnictví­. Se zastavení­m stavebnictví­ tito lidé nemají­ kam přejí­t a oblast služeb tolik lidí­ prostě neabsorbuje.

        U nás je situace složitější­. Pro nás už začí­ná být drahá i ta čí­nská produkce, takže většinu služeb si u nás lidi řeší­ svépomocí­. Vyváží­me většinu naší­ produkce (cca 75% HDP). Vývoz služeb je komplikovaný, protože nám chybí­ firmy, které by měly dost financí­ na to, aby to vůbec mohli rozjet a naví­c žijeme v zemi, kterou průměrný Američan ani neumí­ zařadit na mapě, protože jsme bezvýznamní­.

  2. Nejsem nadprumerne chytry, nadprumerne podnikavy, nadprumerne kreativni ani nadprumerne pracovity, proto mi vic vyhovuje zivot v Evrope. V Evrope je zivot pro obycejneho cloveka jako jsem ja lehci a prijemnejsi. V USA je byt chudy daleko tezsi.

    Nikdy v minulosti neztratily USA tolik vlivu, jako za poslednich 10 let. Vse podstatne se bude v pristich letech odehravat v Asii.

    1. Taky mi přijde, že v důsledku globalizace nás Asie tlačí­ někam 300let zpátky, kdy museli lidé pracovat od sví­tání­ do soumraku, aby přežili. A kvanta lidí­ se honí­ do padnutí­, aby si mohla kupovat zbytečný cetky a šmejd z Asie. Těžko se všichni můžou živit jako přeposí­lači krabic (nic proti Johnovi 🙂 ), většina lidí­ musí­ nějaké reálné hodnoty skutečně vytvářet.

      1. Nechce se mi verit ze ctete tento blog … “realne hodnoty” apod., jeste kousek a jsme u “poctive prace” jako jedine spravnacke alternativy pro obzivu (samozrejme manualni, od soumraku do usvitu).

  3. ja si myslim ze vela ludi ktori protestuju vobec nevadi ked clovek zbohatne a kludne by suhlasili aj s tym aby mali ludia rovne dane , keby mali co jest mali svoju pracu a mali kde byvat.

    cely protest a hnutie occupy wallstreet nebol ziadnym socialistickym protestom,bol len na takyto protest zmanipulovany mediami a fanatikmi. mimochodom retazova reakcia na seba nedala dlho cakat. aj u nas sa deje presne to iste po vzore z ameriky.

    ludia proste maju strach a ked nevedia identifikovat vinnika tak utocia na vsetky strany. vtedy sa stavaju velmi lahko manipulovatelni.

    problemom je ze financny sektor v amerike, ale aj globalne je totalne deregulovany, securitizovany, a napakovany na prasknutie.
    obycajni ludia ale nevedia co to znamena , proste problemu nerozumeju. nerozumeju tomu ze maju zlucene investicne a retailove bankovnictvo, nevedia co je to CDO a CDS. nevedia co su to financne derivaty a ani nevedia aky bol ich povodny ucel. nevedia ze transferi toxickych aktiv sa vobec nemusia robit cez burzy. nevedia to ze banka ktora nema stanovene pravidla regulatorom je panom v tvorbe cenneho papieru a panom trhu.

    vsetky hluposti o samocistiacej schopnosti trhov sa koncia vtedy pokial sa nezacne hovorit o financnom sektore.a ten je najvacsim problemom ameriky.

    a uprimne poviem ze to ze je amerika najlepsia krajna na podnikanie a ze je to zem neobmedzenych moznosti sa na prvy pohlad moze zdat super, aj organizmus s chorym krvnym obehom moze na vonok vyzerat super no nezmeni to nic na fakte ze je chory. a to je dovod preco tam ti ludia protestuju.aj ked si to uvedomuje len cast z nich. mozno mensia.

    1. Souhlasil bych k te slozitosti fin. produktu (nebo spis nastroju?) ovsem myslim, ze prave statni zasahy jsou to co k tomu vede.

      Muzu byt i konkretni, ale asi to je nad ramec tohoto blogu.

      1. je to prilis rozsiahla tema na diskusiu a moc sa to kontextu tohoto blogu nehodi. stat je prave ten kto diktuje podmienky, takze sa da suhlasit s tym ze on za to nesie zodpovednost. moze za hlupe rozhodnutia odstranenia regulacnych opatreni a rovnako tak moze aj za hlupe zavedenie zbytocnych opatreni ktore situaciu len zhorsuju. podmienky diktuju politici, a je na uvazeni kazdeho z nas aka je ich motivacia prijimat ci rusit opatrenia.
        banky budu mat vzdy snahu hladat medzeru aby zarobili. ak ale hladat tieto medzery nepotrebuju. tak je asi nieco spatne.

  4. Me hlavne prijde Johne, ze ale trosku zapominas, co vlastne Amerika dela na mezinarodnim poli. To, ze ve sve zemi dodrzuje zakony a necha lidi bohatnout, pokud jsou schopni a cestni, je super. To se musi libit kazdemu. Ale to, co dela mimo sve hranice, to uz je ti jedno? Nebo myslis, ze to nema primy dusledek na to, jak si tam uvnitr te zeme spokojene bohatnete? Me to proste prijde jako hrozne velka hypokracie nevidet “the full picture” toho, odkud to bohatstvi vlastne prameni.

    1. Temi cestnymi lidmi myslis ty bankere/ maklere, kteri zbohatli na ukor obrovskeho moralniho hazard, za ktery musi ted platit obycejni danovy poplatnici? V USA ted bohatnou pouze velke korporace, potazmo jiz bohati lide. Statisticky stredni vrstva chudne.

        1. Ilona: Na ukor ceho Amerika bohatne? To by me vazne zajimalo… (povidej, koho pak nam to ti vrazi z Wall Streetu a imperialisti zase oskubali… 😀

          PS. Amerika krmi celej svet. Cinu, Indii, Kanadu, Japonsko, 80 procent Evropy. Kupujeme jejich auta, elektroniku, software, filmy, burgry i hranolky… To jen aby si vedela, proc kdyz se v USA neco posere, to mame za rok doma.

          Josito76: Kdyby obycejni danovi poplatnici nemeli vsechno na dluh a meli alespon nejake uspory, tak jsou dneska vysmati. Tu blbost o velkych korporacich nebudu komentovat. Nedavno jednu takovou zachranoval federalni stat a vysekaval ji z obrich dluhu..

    2. To bohatstvi prameni z lidi, kteri vi, ze kdyz budou tvrde makat tak maji sanci se dostat nahoru…

      Politika zeme stoji za prd, ale s timto podle me nema nic spolecneho.

      Ten American Dream byl vzdy ideal. Sance pro lidi co se nenarodili s penezmi. Vedet, ze se da prorazit.

    1. Kdyz jsme u tech uhlu, tak by me zajimalo co si o Americkem snu a zemi plne prilezitosti mysli nejaka svobodna matka, která pracuje u Johna jako skladnice za minimalni nebo podobne nizkou mzdu. Nebo lidi co pracuji ve Walmartu.
      V te fantasticke zemi je dostupnost lekarske pece nejhorsi ze všech rozvinutych zemich na svete. Nemluve o tom, ze i stredni vrstva ted dostava ted pekne kapky. Rozumim, ze pro draveho, ambiciozniho, zdraveho a chytreho člověka je
      USA země neomezenych moznosti, ale je potreba videt vse v sirsich souvislostech.

      1. S tim bych souhlasila. Skoro se mi zda, ze takovy schopni jako je John uplne zapominaji, ze bohuzel, hodne lidi tak schopnych neni a ten zivot pro ne je hodne daleko od “American Dream”. Vidim to tady v Anglii, kde pokud teda clovek neni “schopny” (coz znamena vyplatou alespon rovnu stredni urovni managementu), tak ma horsi zivotni uroven nez vetsina lidi treba v Cechach… On ten vyhroceny kapitalismus ma dve strany mince a me take prekvapuje, ze John tohle nevidi…

        1. Bohuzel staty zapadni Evropy jsou v soucasnosti bliz k socialismu nez k ryzimu kapitalismu. Davate priklad Anglii, kde opravdu zivotni uroven prijmove slabsich stale klesa, mate samozrejme pravdu. Velke danove zatizeni, ruzne statni zasahy, regulace a mnoho dalsiho, to jsou priciny. Bohuzel prave drtiva vetsina haze vinu na kapitalismus, podle meho nazoru holy nesmysl. Je to opet socialismus, ktery nefunguje. V historii, ale i v soucasnosti najdeme spoustu prikladu, ze liberalni rizeni ekonomiky, nizke danove zatizeni vede k dlouhodobe prosperite a spokojenosti vsech socialnich vrstev obyvatelsva (viz. Singapur, Svycarsko, Norsko, povalecna USA apod.)

              1. Krome toho Norsko profituje z obrovskeho nerostneho bohatstvi. V Singapuru jsou opravdu nizke dane, ale stat ma silne zastoupeni a rozhodujici slovo v nejvetsich firmach a vubec ve vsem. Panuje tam dost autoritativni rezim. Takze jako priklad ryziho liberalniho kapitalismu neobstoji. Svycarsko je fenomen tezici ze sve dlouholete nezavislosti a bankovniho systemu. Povalecny rychly rust USA byl zalozen na uplne jinych fundamentech ( baby boom, nezniceny prumysl oproti Evrope, obrovsky rust osobni spotreby, etc ) nez jsou nizke dane. Byt na tvem miste, tak davam v hodinach ekonomie vetsi pozor, jinak to budes mit v tom kapitalismu, ktery tak adorujes hodne tezke.

                1. Krok, ktery nekolik poslednich desetileti dela Singapurska vlada je zcela pochopitelny. Sve volne financni prostredky zkratka poskytuje tamnim firmam prostrednictvim investicnich fondu. Stat zkratka funguje jako investor. Mluvit v tomto pripade o Singapuru v souvislosti s autoritativnim rezimem je naprosta hloupost. Nerozumim vasemu tvrzeni ze Svycarsko je dlouhodobe nezavisle, nic to nemeni na tom ze tam funguje velmi liberalni a pravni stat. Proto jsem udaval jako priklad. A kdyz tak snadno vysvetlis priciny rozmachu ekonomiky USA po valce, cim budes argumentovat situaci ve Velké Británii v 70-80. letech??? Ekonomika stagnovala, vysoka nezamestnanost, korupce, prehnana moc odboru. Do tehle situace se Britanie dostala po letech uzivani si socialniho statu, tomu neni sporu. Kroky, ktere udelala Thatcherova, ze omezila vliv odboru, privatizovala znacnou cast statnich podniku se sice nekomu nemusi libit, ale jednoznacne to byly kroky spravne a vedly opet k hospodarske prosperite.

  5. To co udelal John mohl udelat opravdu kazdy. Taky jste mohli behat s fotakem po baracich za trochu penez, chodit do skoly po praci, taky jste mohli v nejvetsim vedru vykladat kontejnery s koly, riskovat v tom bizu posledni penize a hadat se s kazdym zakaznikem o nesmysly… Myslite si, ze je “super schopny” a ze Vy nejste, takze jste uplni chudinkove, co se bez pomoci neobejdou?

    Opravdu?!

    Vse co delal, popisoval krok za krokem tady na blogu, vzdy rikal co dela… vite kolikrat mu neco nevyslo? Kolikrat treba nemel ani na veceri?

    Ve finale to co ma, je tvrde odpracovane. Nic jineho v tom neni.

    Co jste za tu dobu udelali Vy?

    Brecet umi kazdej. Dulezity je, nenechat se nicim znechutit a nevymejslet blbosti.

    PS. I z pomocne uklidove sily ve Walmartu se da vypracovat (mam treba znameho, ktery takto zacinal, jako ilegal a dneska ma uklidovou a stavebni firmu a zamestnava lidi). Nebal se totiz prace a neohrnoval nos nad tim, kdyz mel cistit zachodky (a to ma vystudovanou konzervator a zacinal v dobe krize).
    PS2. Kaslete na ty, co se Vam posmivaji, ze delate takovou nebo jinou praci (kterou oni by teda “urcite” nedelali). Ja jsem taky zacinal za 2400,- CZK mesicne jako pomocna sila a kamaradum jsem byl pro srandu. Z prvnich dvou zamestnani me vyhodili pro neschopnost, protoze jsem tam byl vazne uplne nejhorsi. Dneska uz mam vlastni (mensi) firmu. A co jako? Nezmenil jsem se.

    1. Nemyslim si o sobe, ze jsem nejaka “chudinka”, nebrecim, ani si nestezuji, natoz abych nekomu zavidel. Nemam k tomu duvod. Nechapu, jak si k takove interpretaci dospel. Pouze jsem se “dopustil” toho, ze jsem si dovolil zapochybovat s autorem toho clanku v B.I. Dle meho nazoru, totiz clovek patrici mezi ekonomickou elitu, ktery si muze dovolit tu nejlepsi lekarskou peci, bydlici v krasne udrzovane ctvrti, hrajici kazdy vikend tenis v country clubu, clovek ktery absolutne nevnima problemy lidi, kteri mu tankuji benzin do auta, sekaji travnik, cisti bazen, uklizi dum, je do sebe zahledeny egoista. Clovek, ktery takovou ekonomickou nerovnost vychvaluje, jako neco pro spolecnost skveleho je sociopat.

      1. Vy pomerujete lidi podle toho, kolik vydelavaji? Zase je to tak ze “ti chudi = hodni – a ti bohati = zli? toho casu sociopati” ?

        Ten ekonomicky rozdil preci nejak musel vzniknout, ne? Proc tomu rikate “nerovnost” ?

        Podivejte, kdyz si vydelate moralnim zpusobem, tak ja za vama prece nebudu chodit a nebudu Vam rikat, “ze byste se mel o me trochu vic starat, kdyz Vam sekam ten travnik a cistim bazen” a “ze jste vazne sociopat, kdyz to nedelate, protoze vy vydelavate cim dal tim vic a ja cim dal tim min nebo stejne”.

        Ta statistika akorat rika, ze lidi jako Steve Jobs (Apple) nebo Steve Ballmer (Microsoft) delali v poslednich letech svoji praci vyjimecne dobre. A ze my ostatni bychom se nad sebou meli zamyslet. To je vsechno. Ze z toho media udelali “mega zpravu” vhodnou do ucebnic komunismu, je vec jina, a je dobre ze se nekdo proti tomu nazorove postavil.

      2. Souhlasim s cappym, myslite ze “ekonomicka elita” spadla z nebe? Plno tech elit zacinalo u tech sekacu travniku, cisticu bazenu, apod. Nemluvim ted o nejakych ceskych specialitach jako zdejsich podnikavcich, ale o normalnim podnikani kdy nabizim neco na trh a lidi to kupuji protoze moje nabidka je kvalitni, za dobrou cenu nebo necim zajimava(sluzby, produkty). Ja to teprv zacinam rozjizdet s vydelavanim, letos jsem vydelal nekolikanasobek “prumerne” mzdy v CR tim co prodavam. Kdyz jem prisel do Prahy pouzival jsem na mobilu programek kam jsem si psal vydaje v Kc, treba za rohliky, aby mi zbylo na pristi mesic. Nejak furt berete ty bohatsi jako vyvolene ci co.

  6. Krásně popsaný, co se právě děje je v kní­žce od Roberta T. Kiyosakiho Konspirace mocných a bohatých. Ří­kám si i když tam může být plno lidí­ mezi demonstranty, kteří­ tomu nerozumí­. Tak je dobře, že tam jsou. Páč pak se o to můžou začí­t starat bohatí­ a vlí­dní­ lidé(kapitalisté), kteří­ mají­ moc. Kapitalismus může být nejlepší­ systém, ale ne v podobě, jaký je dnes. Naše planeta trpí­, nadnárodní­ korporace se chovají­ ke svým zaměstnancům jak k otrokům (přál bych si ví­c korporací­ jako ZAPPOS, IKEA viz. hnutí­, který u nás propaguje Tomáš Hajzler http://www.peoplecomm.cz/svoboda-v-praci ) Vláda se přizpůsobuje obrovským nadnárodní­m korporací­ a k tomu ještě chorý bankovní­ systém. Myslí­m že za poslední­ch let nebylo nikdy tak důležitý zbohatnout jako dnes. A Johna mám rád a a přeju mu. ))

  7. Článek který John zmiňuje se mi přes jeho soudobou nekorektnost lí­bí­. Ještě ví­c se mi lí­bí­ těch pár vět, které k němu John připsal. Lidé jako John začí­nali od nuly a tam kde jsou se dostali předevší­m vlastní­m úsilí­m a schopnostmi. Přestože si mnohokrát “nabili hubu”, dokázali se zvednout a jí­t dál za svým snem. Takové lidi potřebujeme. Je dobré vidět, že tohle je možné a každý z nás tohle může dokázat.
    Dří­ve Američan viděl úspěšného člověka a řekl si: Vida, když to dokázal on, tak to můžu dokázat taky. Dnes se pří­stup lidí­ i tady v USA změnil. Mnozí­ z nich vidí­ za svými neúspěchy nikoliv vlastní­ chyby a nedostatky ale zlý okolní­ svět. Oni nechtějí­ být výjimečnými, vyhovuje jim průměrnost. Mnozí­ z nich by si raději zvolili obdobu socialismu, tedy zří­zení­ ve kterém se mají­ všichni stejně špatně, i za cenu, že by v takovém pří­padě jejich reálná životní­ úroveň klesla.
    Mnoho lidí­ kolem mě se snaží­ o heslech a ideálech Occupy Wall Street diskutovat s tí­m, že mají­ v mnohém pravdu. To ale měl Karel Marx také. Koneckonců, když si přečtete jeho dí­lo (já ještě musel povinně) zjistí­te, že velmi správně popsal slabiny kapitalismu a jeho největší­ problémy. Tady jde spí­š o to, co by se stalo, pokud by se tito lidé dostali k moci. V žádném pří­padě by nás nečekal svobodný svět plný pří­ležitostí­ ale v tom lepší­m pří­padě přeregulovaná společnost podle ideálů byrokratů z Bruselu. Těm by se samozřejmě lí­bilo, kdyby mohli přerozdělovat čí­m dál větší­ balí­k peněz a tí­m stoupala i jejich moc a důležitost. V takové společnosti se nejlépe funguje velkým nadnárodní­m korporací­m a paradoxně těm úplně nejbohatší­m. Ti si budou umět vždy prolobovat své zájmy a s rostoucí­m množství­m přerozdělovaných peněz státem jim poroste i podí­l státní­ch zakázek, ke kterým se vždy umí­ dostat. Naopak malé a čí­m dál ví­ce i střední­ firmy budou zavalovány neúměrnou zátěží­ ve formě byrokracie a předpisů likvidují­cí­ch jejich podnikání­. Toho jsme svědky v podstatě částečně už dnes – v USA zatí­m o něco méně než v Evropě.
    Je možné, že velkému množství­ lidí­ bude vyhovovat v takové společnosti ží­t. Odpracovat si osm hodin, cestovat ekologicky hromadnou dopravou, večer televize, jednou za rok podniková rekreace. Ží­t podle předpisů, hlavně nevyční­vat… Mám takový dojem, že to tu už jednou bylo. Děkuju, nechci. To raději budu znovu začí­nat úplně od nuly ve svobodném světě. Klidně mezi dolní­m 1% ale s nadějí­ na úspěch.

    1. Ano presne takto: To raději budu znovu začí­nat úplně od nuly ve svobodném světě. Klidně mezi dolní­m 1% ale s nadějí­ na úspěch.

  8. Ja myslim, že tam nikto neprotestuje proti Johnovi a podobným malým podnikateľom. A asi ani proti WB a iným miliardárom, ktorí­ podporujú demokratov a sú tak trochu doľava. Skí´r je to namierené voči podnikaniam typu Goldman Sachs, kde sa dá objektí­vne povedať, že ľuďom, ani zákazní­kom nič neprinášajú, ale ich len ošklbú. A paradox je, že zrovna GS nemá klientelu z ulice, ale iné veľké inštitúcie. A zarába práve na tom, že tieto inštitúcie odrbáva.

    1. Pozor… ja jsem 1% a lidi protestuji proti 1%… a nikdo specificky nerika, ze se to lidi jako jsem ja netyka. Tohle se ted v te spolecnosti ted meni.

  9. Johne, myslí­m že jsi opomenul jednu podstatnou dimenzi problému:

    1. dimenze – bohatí­ vs. chudí­ (majetkem),
    2. dimenze – tvůrci hodnot vs. parazité.

    Z toho plynou 4 segmenty:

    – bohatí­ tvůrci hodnot – zakladatelé Apple, Amazon, Shipito,
    – bohatí­ parazité – Goldman Sachs, JP Morgan …,
    – chudí­ tvůrci hodnot – paní­ u kasy v Lidlu či Walmartu, která se nemůže jí­t ani vyčůrat,
    – chudí­ paraziti – zloději peněženek a autorádií­.

    Problém nejsou bohatí­ tvůrci hodnot. Problém jsou bohatí­ parazité…

    íšsměvné na tom je, že v určitém úhlu pohledu má TeaParty a OccupyWallstreet, v českém měří­tku ProAlt a Svobodní­ Perta Macha společného ví­ce, než si (zatí­m?) uvědomují­.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *