Poslouchal jsem podcast Tonyho Hsieh (Zappos) z prednasky Code konference. Rikal tam pekny priklad jak pristupuji k praci podnikavi lide vs. MBA absolventi.
Ukol je uvarit nejake jidlo.
MBA absolventi udelaji schuzku. Prodiskutuji to. Jdou na Google a udelaji pruzkum co by mohli varit. A podle toho pak to jidlo vyberou. Podle toho co vyberou za jidlo jdou do obchodu nakoupit suroviny. A pak vari.
Podnikavi lide se jdou podivat do lednicky. A at najdou jakekolivi suroviny tak se tomu prizpusobi a vymysli jidlo z tech surovin co maji k dispozici.
Presne tohle je co hledam u mych spolupracovniku a zamestnancu. Uplne me berou certi, kdyz nekdo chce neco porad jenom probirat. Nebo pak idelane vzdy najit duvod proc neco nejde udelat (chybi ty suroviny, nebo chybi nekdo komu by se to dalo nadelegovat, apod). Nebo mu nepripada dost dobre varit z toho co mame k dispozici (nebo mu to pripada amaterske, nebo to chce proste dokonale a na to se musi najit profesinalni sefkuchar).
Proste jde o to vedet co sam umim, co muzu udelat, co mam k dispozici za suroviny a pak to udelam! Bez dlouheho otaleni a okecavani! Tohle je klic k uspechu!
Da sa tento pristup naučiť alebo vychovať? Ako? Nie ako odpoved ma nezaujíma.
Urcite da.. staci zacit tim uvedomenim, ze tohle je zpusob jak to delat.
Aby som bol konkrétny ja som tiež jeden z absolventov MBA ale mam pocit ze ten pristup so snahou o elegantne riešenia vo mne zakorenila uz vysoká škola a az po nej som si uvedomil ze to nie je praktické pre bežný život a doteraz s tým bojujem. Zaujímali by ma práve názory ako to vypestovať. Napáda ma napr. mat mentora ako si ty John. Niekoho kto človeku pomí´že neustále to korigovať. Ale to nie je vždy možné. Co ine by sa dalo robiť? Možno sa to tažko predstavuje niekomu kto ten “problém” nema :).
Jednoducho… Vidis nejaky problem? Tak sa pusti bez rozmyslu a vyries ho. Napadne ta v momente napr ze ides na dovolenku? Schmatnes par veci sadnes do auta/vlaku/busu a ides a nemusis vediet kam to premyslis cestou …
Peter, myslím že mentor ti nepomí´že.
Nepotrebuješ mentora aby ti povedal že tie peniaze čo si našiel na zemi mí´žeš zodvihnúť rukou a nepotrebuješ si navrhnúť a skonštruovať k tomu žeriav.
Ale zas si tvoj problém asi neviem predstaviť, pretože ja som sa nikdy nad nejakou extra formou toho čo robím a ako to robím nezamýšľal.
Skús hľadať skratky všade tam kde je nejaké ako tak funkčné riešenie na dosah.
Nekdy s nekym zacnu pracovat.. na zacatku ho porad buzeruji… srazime hlavy nad tim jak co delat.. a po case ten stejny clovek presne vi co a jak … a jsem neuveritelne spokojeny… ale na tom zacatku je to boj si sjednotit to mysleni jak pracovat.
pri citani tvojho prispevku ma napada, ake skody dokaze edukacny system v ludoch zanechat. a to nemyslim ofenzivne. tiez som chodil na vysku, ale pravdu poviem, ze som nikdy nepodlahol tomu sposobu riesenia problemov , ktory edukacny system prezentuje ako spravny.
proste si prave napisal, ze jedine co ta napada, je mat mentora na to, aby ta naucil pouzivat sedliacky rozum. cela nasa spolocnost je nakazena tymto mentoringovym nesvarom. pritom si staci pred kazdym problemom, ktory riesis polozit dve otazky
1. ako sa dopracujem k vysledku co najefektivnejsie
2. ako sa dopracovat k vysledku co najrychlejsie.
tieto dve otazky si mozes klast pred kazdou somarinou, ktoru pocas dna riesis. v momente kedy ju vyriesis na nu mozes pokojne zabudnut. pretoze pride dalsich 100. ak splnis desiatky jednoduchych taskov denne, tak sa ti z toho stane rutina. a potom uz fakt nebudes mysliet sposobom, ze potrebujes mentora na to akosi uvarit veceru.
Tu pekne vydiet rozdiel medzi MBA a technickym vzdelanim 🙂
Doteraz si pamatam situaciu z cviceni na niektorom z automatizacnych predmetov. Vsetci v kruzku sme ratali hodnoty regulatora ako divi takmer dve hodiny, aby sme co najlepsie uregulovali nejaky tepelny proces. Na konci dosiel cviciaci s novinami a kavou, pozrel sa kazdemu na zadanie, hodil tam nejake konstanty a reguloval.
V zadani bola tolerancia 5% odchylky teploty, vsetci sa snazili o idealny priebeh blizky 0, a typek to ureguloval s 2-3% odchylkov. Len tak, bez zlozitych vypoctov na 10 desatinnych miest. Proste chytil a urobil.
A potom nam vysvetlil, ze snazit sa o dokonale riesenia ma zmysel vtedy, ked je namaha mensia, ako prinos. Ak ma clovek vynalozit obrovsku namahu a prinos je minimalny, nema to zmysel.
Pre lepsiu predstavu, pri udrziavani teploty 20 stupnov v miestnosti sme to po dlhych vypoctoch regulovali s odchylkou 0.2 stupna, cviciaci po minute zamyslenia s odchylkou 0.4 stupna. To bezny clovek nerozozna, a stale to bolo menej, ako zadana odchylka 1 stupen.
A o tom to je, pouzit zdravy rozum / skusenosti, namiesto nekonecneho teoretizovania.
íšplně ten škatulkový vysokoškolský systém práce nesnáším a rozhodně ho nepraktikuju. Na druhou stranu moje – HURí jdem na to a nějak to dopadne – také vždy není optimální. A nedokážu si představit jak by poslal někdo kosmonauta na měsíc stylem – jdeme postavit raketu, až budeme v půlce tak ještě promyslíme kam s ní poletíme….
Osobne si skí´r myslím, že je to o prístupe každého jedného človeka a je jedno či daný človek má vysokoškolské vzdelanie, MBA alebo čokoľvek iné.
Myslím si, že je to skí´r v tom, či je daný človek ochotný vyjsť zo svojej komfortnej zí³ny, začať “makať” a riskovať prípadný neúspech.
Jednoduchšie a menej bolestivé je rozprávať o probléme, analyzovať ho, do detailov naplánovať kroky a tím minimalizovať riziko. Avšak tento proces zaberie omnoho viac času a kým sa daný problém takto vyrieši mí´že byť už neskoro.
Toto je jeden z najpravdivejsich prispevkov ake som kedy cital, 100% s tym suhlasim. Najhorsie je, ked sa clovek moc zamysla a dostava sa do depresie az z toho exituje, pretoze pridu pochybnosti. Treba si uvedomit co viem urobit teraz, ake mam momentalne moznosti a proste to urobim. Bez pochybnosti. A budem tomu verit na 100%! A uspech sa dostavi, som toho nazoru – rovnica: pocet vynalozenej energie je priamo umerny dosiahnutemu uspechu
Hrozne by me zajimalo, jaci lide a kolik to tu sleduji.
Nemohla by tu byt treba sekce kdyz nekdo hleda lidi do bussinesu? Ja byl v jednom a ta atmosfera ze vznika neco novyho a vy na to mate vliv je supr.
Chtel jsem na to najit nejaky jednoduchy plugin.. kde by se treba dali pridavat takoveto prispevky… nejaka super jednoducha diskuze, kde by si kazdy mohl pridat takoveto prispevky. Ale zatim jsem nic nenasel.
No slo by to udelat i jen jako novy clanek
Me ten podnikavy pristup funguje prave s jidlem. Vzdy nastane situace, kdy varim jen z toho co najdu a bavi me to. Na zacatku nemam presnou predstavu a na konci je vzdy spokojeny jedlik. V pracovnim zivote, jako zamestnanec pod vedenim MBA jsem prlis vazany pravidly a postupy, ale to je jony salek kavy