Prislo emailem jak udelat socialni a levnejsi posilani zasilek

Prislo emailem a zverejnuji k diskuzi jak udelat jeste levnejsi a socialnejsi Shipito

Čau Johne,

Nedávno jsem tě prosil abys mi pověsil na tvůj blog řekněme spí­š takové cvičení­ na tvoje dilema jak distribuovat ví­na po USA. Za to velké dí­k, zpětná vazba mi opět otevřela trochu ví­c oči.

Nicméně teďka k jádru pudla. Ty a tvůj blog je teďka ví­ceméně o strastech a slastech shipita. Jak ho tak pročí­tám tak mi to nedá a podvědomě onen koncept “levného přeposí­lání­” balí­ků v hlavě neustále rozví­jí­m a snaží­m na něj naroubovat ještě ví­ce “Low-cost” priority. Ba co ví­c, abych byl konkurenceschopný musí­m nejen byznys model, ale i celou ideu zaobalit do moderní­ho “sociální­ho” hávu. Lidé v dnešní­ době neumí­ bez internetové socializace ží­t, ale na druhou stranu ony fyzické potřeby v podobě posí­lání­ fyzických předmětů jsou zde stále, stále ví­ce se rozví­její­ a já sem si řekl, že přesně tohle by měla být konkurenční­ výhoda (nebo spí­še jen dí­ra na trhu) nového, další­ho českého “Johna”(rozuměj mě:). Teď jen krátce k tomu jak nápad co popí­šu později vzniknul. Jelikož se snaží­m podnikat v Brně(vývoj mobilní­ch aplikací­) a každý den tak jezdí­m vlakem(ne autem) z Hodoní­na(cca 60km) tak aby mé podnikání­ bylo opravdu co nejví­c lowcost, přemýšlel sem, že by bylo super kdybych nejezdil denně za dvě stovky tam i zpět, ale zadarmo, nebo dokonce ještě něco cestou vydělal.

Jak toho docí­lit? Ří­kám si co využí­t potřeb jiných, kolik lidí­ z Hodoní­na kde bydlí­m potřebuje řekněme v úterý poslat balí­ček do Brna? A kolik existuje lidí­, kteří­ právě v úterý jedou autem do Brna nakupovat(tudí­ž vezou cestou tam jen vzduch) nebo jedou třeba jen ráno na otočku k zubaři a mají­ volné mí­sto v batůžku? No možná Vám to bude zní­t poprvé ší­leně, ale já bych něměl problém vzí­t na nádraží­ do ruky igelitku kde by se mi sešlo nějkých pět libovolných věcí­, které se jen prostě potřebujou lowcost variantou dostat z bodu A do bodu B(na hlavák v Brně kam stejně jedu tak i tak)a kde je opět předám. Balí­k o hmotnosti 1kg Vás bude stát cca 60kč(ovšem doručení­ do druhého dne), ostatní­ dopravci od 120kč nahoru. Já kdybych si vzal za transport jednoho balí­čku 20kč, tak jsem minimálně 5x levnější­ než drtivá většina konkurence, moji osobu to fakticky nic nestojí­ a jedu do práce zadarmo. Tady se hodí­ lidové rčení­ :”Vlk se nažral(já vydělal) a koza zůstala celá(spokojený koncový “zákazní­k”)”.
Ano je zde plno otazní­ků a vykřiční­ků,ale zde jsem chtěl představit pouze koncept/ideu. Samotné rozklí­čování­ všech procesní­ch problémů mám v byznys pláně.

Pokud si ovšem představí­m celosvětový potenciál samotné myšlenky, stávají­ mi chlupy na zádech. Netají­m se ani tí­m, že velkou inspirací­ mi byl cestovatelsko-podnikatelský portál airbnb.com kde můžete pronají­mat třeba jen jedinou nevyužitou mí­stnost v domě témě komukoliv na světě. A pozor opravdu to funguje a airbnb.com má po dvou letech existence aktuální­ tržní­ hodnotu cca 1mld USD! Zakladatelé tohoto portálu velmi dobře přečetli trh když si všimli, že ona škálovatelnost ubytovací­ch služeb jde ještě dál rozší­řit a to velmi efektivně a přijatelně pro obě strany “obchodní­ho vztahu”. Jeden nabí­zí­ ubytování­ za konrétní­ cenu a v konrétní­ čas, druhý poptává útočiště za bezkonkurenční­ cenu na oplátku za jistý “diskomfort” hotelu kde je všechno pěkně tak jak má být(u airbnb když neteče voda nebo praskne odpad problém se většinou nemusí­ ihned podařit vyřešit atd).(http://www.moneycrashers.com/airbnb-reviews/ )

Stejně tak i u přepravců- člověk má jen velmi malou možnost nastavení­ úrovně služeb, chcete-li škálovatelnosti kvality a samotné přepravy. Je jasné že pokud budu chtí­t poslat nějakou high tech křehkou věcičku byť jen 60km daleko využiju DHL nebo UPS nebo PPL, ale pokud se máme bavit o tzv Point-to-point tracking nenabí­zí­ žádní­ světoví­ dopravci jakoukoliv LOWcost variantu- ono to ve své podstatě ani cenově nabí­dnout nelze- mluví­m teďka o pří­kladu když potřebuju dostat z bodu A do bodu B napří­klad tenisovou raketu nebo helmu na motorku atd. Přepravce ve své podstatě nabí­dne stejný přepravní­ “komfort” jak křehké tří­kilové 3D tiskárně tak tří­kilové helmě, která byť má balí­kově stejné parametry bude mě stát přeprava balí­ku úplně stejně.

Nějak takhle by vypadala odpověď na potencionální­ otázku: “Jaká je přidaná hodnota Vašeho nápadu a co řeší­ za reálný problém” kdybych byl před investory ve Dni D.

Tzn tento nápad “zabalený” do podoby sociální­ sí­tě nemá nějak dramaticky konkurovat zavedeným přepravcům, ovšem řeší­ problém nebo chcete-li nabí­zí­ alternativu lidem , kteří­ chtějí­ dát posí­láným věcem ten nejnižší­ možný přepravní­ komfort a prioritu na oplátku za extrémně ní­zké ceny.Zároveň ale využí­t ten obrovský potenciál lidí­, kteří­ denně cestují­ byť už za prací­ nebo kamkoliv jinam a chtějí­ si svým přičinění­m a zvýšeným úsilí­m něco přivydělat.

Samozřejmě, že koncept může fungovat ve dvou rovinách- 1/Friends of friends nebo 2/Business(cizí­ služba pro cizí­ lidi)- vše se dá ale rozpracovat.

Určování­ ceny by bylo naprosto tržní­- tudí­ž bych si rozklikl mapu ve své lokalitě a podle toho pokud bych chtěl něco někam převést či bych já někam cestoval nabí­zel své kapacity tak bych viděl jednotlivé ceny a buď si mezi něma mohl vybrat anebo v pří­padě že bych já něco někam vezl tak bych je tvořil.

Určitě by fungoval stejně tak jako v pří­padě airbnb.com(mají­ 50k USD) jistý fond náhrad pro ztracené či ukradené zboží­(z každé zásilky by šlo třeba 50centů do fondu), ale vzhledem k tomu že by se lidi registrovali a byli pod dohledem alá ebay.com nečekal bych žádné extrémní­ delikventní­ chování­- přecejenom buď chci vydělat anebo ušetřit.

Poslední­ věc, která je nejví­ce komplikovaná je samotný pří­jem/výdej zásilek. Ovšem k socialní­mu prostředí­ celé platformy/sí­tě bych alespoň na straně odesí­lají­cí­ho nečekal dramatické problémy. Zkrátka když uvidí­m že borec co jede z Los Angeles do San Franciska autem v 5 hodin odpoledne v pátek od té a té nemocnice, kde má sběrný bod pro domluvené všechny “zákazní­ky”, tak je v zájmu odesí­lají­cí­ho, aby na avizovaném mí­stě byl a zásilku předal.
Problém může nastat na straně přebí­rají­cí­ho. Ten si nemusí­ opět na domluveném mí­stě a v domluvený čas balí­k převzí­t, ovšem tohle je přesně ta cena za LOW cost variantu zásilky.(V byznys plánu tohle je ošetřené)

Jenom sem chtěl Johne vědět co si ty o tom jako člověk se zkušenostmi s logistikou myslí­š. Ano je to ví­c sociálně-interaktivní­ než si poslat balí­k zásilkovou službou, ovšem baví­me se tu o extrémně lowcost přepravě 21.století­:)

Za odpověď budu velmi rád, nápad jsem schopný formou startupu se svým týmem zpracovat téměř ihned. Kapitál by taktéž neměl být problém, nejví­c chybí­ mentoring zasvěceného člověka.

Měj se fajn, Ondra!

Spread the love

44 thoughts on “Prislo emailem jak udelat socialni a levnejsi posilani zasilek

  1. Kromně toho, že jsou lidi zavislí­ na sociální­ch sí­tí­ch, mají­ také problém udržet pozornost a přečí­st delší­ texty 🙂

    1. Přemýšlel sem, že bych to proložil po odstavci nějakým lechtivým obrázkem, ale to by přes Johna asi neprošlo;o)

      1. Cist to nemusite, je to mimo realitu. Jak na vnitrostatni, tak mezinarodni urovni. Sorry.

        Proste, kdyz chci neco takoveho resit, tak musim o logistice napred neco vedet. Musim znat zakony (ie. za sverenou zasilku zodpovida prepravce), a pokud to chci delat na mezinarodni urovni, tak musim znat celni predpisy, cla, sazebniky, neco o exportu/importu zbozi, o obchodnich uniich, o zakazanych latkach, atd. Nevim jak by se tvaril “prepravce” kdyby nekam vezl cizi zasilku a Policie pak v te zasilce nasla drogy. Jak by to asi vysvetlil? Rikal by: “To neni moje, ja to jenom vezu… zn. zalevno” ??

        Co se tyka vymysleni inovaci pro Shipito, chtel bych upozornit na to, ze Shipito je FORWARDING company. Neni to ani DHL, ani FedEx, ani UPS. A forwarding company by pro svuj rozvoj mela treba resit sourcing, tj. aby ten, kdo premysli o nakupu v USA mel co nakupovat a co posilat domu. Aby se na neznamem trhu zorientoval. A to pak monetizovat.

        Ale bez insider informaci to resit nejde.

        1. hele Cappy neber to tak vážně, z článku to nemuselo být asi tak zřejmé(za to se omlouvám)…ALE! fungovalo by to na bázi opravdu sociální­, tudí­ž by se nejednalo o přepravu neznámých balí­čků, ale zcela konkrétní­ch věcí­(rozuměj “poštovně” nezabalených), které by byly dopředu specifikované(již na internetovém rozhraní­ obchodu)- tudí­ž borec Peter z Las Vegas by přesně věděl že ve svém Chrysleru poveze od nemocnice svaté Lucie v 15:00 28.6 do Los Angeles: tenisovou raketu, helmu na kolo, lezecké mačky s 50m lanem, gramofon a dvě sady neoprenů se surfy…. Tohle už je schůdnější­ ne? Komu tohle bude v kufru auta vadit? Ty věci nebudou “zabalené”… to je právě ta báze SOCIíLNí, kdy prostě jen vezu věci kamarádovi z bodu A do bodu B:))))) hmmmmm?

        2. Ještě jednou k tvému poslední­mu odstavci: nejedná se o suplování­ služeb Shipita, ani rozší­ření­ o nějakou low-cost variantu, z článku to sice patrné po přečtení­ je, ale napsal sem to možná trochu kostrbatě:) … Zapomeň teda na FORWARDING company, i potencinální­ dealování­ zakázaných látek a drog- měj před sebou furt tu helmu na motorku, co potřebuje borec poslat na 150km a nechce se mu zbytečně platit 20USD ale třeba jen 5USD… to by měla být idea… user friendly.

  2. Zní­ to velmi zají­mavě a jestli si, jak ří­káš, vychytal všechny ty otazní­ky a vykřiční­ky, tak by to podle mě mohlo mí­t budoucnost.
    Jen si nemohu dovolit malou, nesouvisejí­cí­, poznámku – křehkou high-tech věcičku bych se snažil poslat jakkoliv jinak, než právě PPL. Dělal jsem tam před čtyřmi lety na brigádě, nakládal jsem kamiony a přesně těmihle malými, křehkými high-tech věcičkami jsme “zaplňovali dí­ry” – tzn. pokud bylo někde nahoře v kamionu mí­sto, kde už člověk ani nedosáhl, nedával tam těžké balí­ky, ale házel tam právě těmahle krabičkama. Třeba rovnou od pásu na 10m… Létaly takhle notebooky, display apod., nehledě na to, zda byly opatřeny nálepkou “fragile”…
    Nutno ří­ct, že jsme k tomu byli ví­ceméně donuceni. První­ch pár dnů jsem se tomu snažil vyhýbat, ale šéf mi potom řekl, že musí­m využí­t každou volnou mezí­rku. Potom jsem se to alespoň snažil neházet, ale ukládat to tam, jenomže to mi zase na páse přijí­žděly další­ a další­ věci, až se mi pás ucpal a celé logistické centrum čekalo na mě, až si tam udělám pořádek.
    Takže od té doby trnu pokaždé, když mi má přes PPL přijí­t nějaká křehčí­ zásilka.
    To jen takové upozornění­…

    1. mno pravda je, že sem zrovna u PPL váhal jestli to tam napsat…mno jak ří­káš sou to pěkní­ burani:)

  3. Jako zásadní­ problém u nabí­zení­ služeb jako prostřední­k (člověk chtějí­cí­ přepravit i přepravují­cí­ se neznají­) bych viděl, že spousta lidí­ bude mí­t problém s důvěryhodností­ přepravují­cí­ho.

    Pokud vezmeme podobný projekt – jí­zdomat, který nabí­zí­ v podstatě to samé, jen mí­sto balí­ků přepravuje lidi, je to snadné. Protože jedu s dotyčným mám osobní­ “dohled”. Pokud bych ale měl někomu dát balí­k a doufat, že ho bez poškození­ vrátí­ a neukradne budu se 2x rozmýšlet jestli mě to za to stojí­.

    Další­ věcí­ je, že u pošty (DPD, etc.) se můžu domluvit na mí­stě (pří­padně čase) dodání­. V pří­padě, že by ten, komu má věc přijí­t neměl v tu dobu čas pří­padně chuť dorazit na nádraží­, co pak s doručovanou věcí­?

  4. V Brně na hlaváku nejsou takové ty skří­nky na úschovu věcí­? Pokud možno na čí­selný zámek? Tí­m by šlo vyřešit předávání­ balí­ků. 🙂

  5. Podle mě je tam zásadní­ problém v ekonomice…Povezu 5 balí­ku po 20 Kč na 60 km, vydělám 120 Kč, ale ztratí­m vyzvednutí­m a předání­m min 30 minut a to je hodně optimistické…někdo si pro balí­k nepřijde vůbec, někomu to nebude časové vycházet….pak jsou tu další­ rizika..porucha auta, vykradení­…

    1. když si někdo pro balí­k nepří­jde nebo to nestí­há, budou oba dva přesně vědět co dělat- to za prvé. Co se týče první­ho bodu- představ si násl pří­pad: Řidič autobusu na americkém předměstí­, 3 děti, hypotéka a okres s dramatickou nezaměstnaností­, relativně dlouhá doba dojezdu do samotné práce…člověk nabí­dne své kapacity v dny kdy si to může časově dovolit, je spolehlivý a za ty pení­ze mu to stojí­(soudí­m dle sebe). V pří­padě, že nastane kix na straně pří­jemce, ří­dí­ se bodem č.2 ;o)

  6. sranda, ja som nieco taketo navrhoval par rokov dozadu, najma na cezhranicnu prepravu, akurat som sa dockal v podstate len negativnych reakcii – najcastejsia bola ohladom dovery, ze co ked ti niekto pribali nejake drogy do balika…
    Aj napriek tomu som presvedceny o tom, ze by to mohlo fungovat, najma v case socialnych sieti, kedy totoznost tohu druheho je relativne znama

  7. Niečo čo nemá 100% funkčnosť a spoľahlivosť nikdy fungovať nebude. Z toho treba vychádzať. Treba si stanoviť čo je vlastne prioritou človeka čo doručuje zásielku. Cieľ jeho cesty alebo tých 20kč za doručenie?
    Osobne si myslí­m, že mojou prioritou bude sa dostať z bodu A do bodu B a nie riešiť ešte k tomu doručenie zásielky, ktorú ani nemusí­ dotyčný prevziať.
    Aj keby som ju dal do boxu, tak s prepáčení­m “srať sa ešte v okolí­ bodu B” do nejakého boxu a odtiaľ do cieľa aj za 200 kč (u teba 10 zásielok) sa mi vážne chcieť nebude. Sú to zbytočné problémy, ktoré sa seba doručovatelia preberú a za málo peňazí­+ stratu času.
    Prepáč, ale byť investorom nedám Ti ani 1Kč.

    1. ehm možná se budu opakovat, ale 100% funkční­ a spolehlivý nikdy nebyl ani nebude projekt airbnb.com ani třeba zipcars(http://www.ted.com/talks/robin_chase_on_zipcar_and_her_next_big_idea.html) a sleduj kde jsou…A ano, pokud je tvou prioritou dostat se z bodu A do bodu B a neřešit imbecilní­ problémy spojené s nějakou zásilkou zřejmě nebudeš cí­lová skupina- důležité pro oba je že to ví­me. Kéž by to bylo tak jednoduché u všech ostatní­ch:)
      Matka tří­ dětí­ co jede v pátek po práci z předměstí­ 50mil do města něco nakupovat si ráda pokryje náklady na cestu tí­m, že se pár těchto “problémů” pokusí­ vyřešit…přece jenom galon benzí­nu už dávno nekoreluje s cenou mléka;o)

      1. Airbnb je úplne o inom, zipcars nepoznam. Matka troch detí­ keď ide v piatok po práci do mesta tak sa bude snažiť čo najrýchlejšie nakúpiť a dostať sa domov a nie zapodievať sa nejakou zásielkou :D. Nebudem riešiť niečo čo mi je odruky. Jednak aj zásielku musí­ od niekoho prevziať. Čo ju bude ťahať do práce? A niekdy nevieš ako dlho sa v práci mí´žeš ešte zdržať. Zásielku musí­ niekomu odovzdať alebo niekam dať (kde si ju niekto prevezme). A obávam za, že ti bude niečí­m ručiť pri strate alebo poškodení­ zásielky.
        To čo pí­šeš Ti fungovať nikdy nebude.
        Jedniné čo fungovať bude, je to, že by som poslal zásielku po niekom koho poznám (alebo je to nejaký známy človek) , hodnota zásielky bude nepatrná a dotyčný bude mať rovnaký cieľ ako zásielka.
        Toto zasielanie Ťa ale isto neuživí­ :DDDDD

        1. Fildo, obávám se, že si celý koncept nepochopil správně. Vtip je v tom, že službu nebude nucen využí­vat nikdo nedobrovolně. A ti lidé co ji vyzkouší­, budou vědět do čeho jdou. Pravidla budou přesně daná, na všechny jednotlivé situace, které mohou nastat. A hlavně mě nemá uživit samotné zasí­lání­, jak pí­šeš v poslední­ větě. Tahle služba má být free, má se jednat o velmi sofistikované(po IT stránce) “tržiště” nabí­dky a poptávky lowcost, user friendly přepravy statků, ovšem s ví­ce proměnnýma(čas, pozice na mapě, zpoždění­ atd)…ovšem v konečné fázi maximálně klientsky použitelné. V dnešní­ době se vydělává na tom, že máš přehled o chování­ obrovského počtu lidí­, máš na ně páky jak je ovládat a máš o nich strategické informace- kde kdy jak s kým se pohybují­ atd atd atd…monetizace přichází­ až v tom poslední­m bodě. FB registraci máš taky zadarmo a přitom Facebooku vydělá jeden člověk za rok myslí­m 6USD, při počtu uživatelů 1mld je to už vcelku balí­k.

      2. Inak poviem Ti čo naprí­klad funguje: Využitie miestnej taxislužby miesto doručenia zásielok kuriérom. ÄŽalší­ job pre taxikárov, ktorý keď ide okolo a je v práci Ta ti zásielku doručí­. Takto mi naprí­klad jeden taxikár doručil mrazený Acai.

  8. Take jsem jednou měl stejnou myšlenku, ale myslí­m, že lidé tomu nebudou pří­liš důvěřovat. Start bude nejhorší­, pokud se dostanete přes tu hranici, že tomu lidé budou věřit, jste za vodou. Každopádně budu fandit 🙂

  9. Z prvnich par odstavcu mi to pripada jako http://bringsome.com od Dejva Ruzniuse – expati a turisti si vozi nedostatkove zbozi.

    Myslim, ze jim to moc neslape i kdyz do toho Dave jednu dobu slapal dost intenzivne. Problem vidim v tom, ze to cili na low-cost, takze marze nizke, ale naklady s adhoc domluvou a pripadnymi “reklamacnimi” problemy jsou vysoke. Nepocitas vubec cenu casu tech lidi.

    Co si myslim, ze muze fungovat, je posadit celou sluzbu nad “autobusaky”. Das ridicum autobusu moznost si privydelat, kdyz budou brat zasilky. Problem duvery je vyresen, jizdni rady jsou pevne, autobusove zastavky jasne dokumentovane, apod. Jedinny problem je, ze to neni koser vuci jejich zamestavateli, takze by to skoncilo, jakmile by projekt dosahnul nejakeho nadprahoveho uspechu.

    1. Antoní­ne myslí­m že autobusáci sou velmi nešťastní­ lidé sami o sobě, do tohoto bych je netahal:) …jinak právě s tou cenou času těch lidí­ právě počí­tám- mají­ možnost “pracovat” ikdyž jedou např do práce, či k doktorovi nebo třeba k rodičům 1000mil daleko. Zbytečně bych tu jednoduchou myšlenku nedémonizoval- preferuju filozofii KISS(keep it stupid simple)…jinak “reklamační­” problémy existují­, ale náklady na ně nejsou nijak vysoké. Jen to chce chytře vymyslet už při registraci;) … a frázi low-cost bych nahradil spí­še výrazem low-end, ikdyž ho s problematikou logisitiky spojuje málokdo… koncept je inspirován lehce i tématikou kolaborativní­ spotřeby(mrkni zde: http://www.letorost.cz/2011/kolaborativni-spotreba-je-cestou-z-krize/ )

      1. Koukam, ze tady nekoho svrbi prsty 🙂

        Dam ti jednu radu: Vyhodnejsi je resit problemy bohatych lidi s casem nez problemy chudych lidi s penezi.

        Navic sis tu vymyslel tu nejtezsi kategorii sluzby, ktera musi rozlousknout ten zatraceny chicken-egg problem.

        Preji hodne zdaru! 🙂

    2. Ta preprava autobusama funguje zcela bezne v ruznych koutech sveta: cely Balkan, severni Afrika, Turecko… Nepotrebuji zadnou socialni sit ani osetrovani ruznych pravidel, vse je zalozene na duvere. Zamestnavatel o tom musi vedet, ale nijak to neresi, je to takove kapesne pro ridice.

  10. “Pokud si ovšem představí­m celosvětový potenciál samotné myšlenky, stávají­ mi chlupy na zádech.” Mě vstávají­ chlupy na zádech maximálně ze všech ukradených věcí­. Žádných 50c do fondu to nezachrání­. Tohle je typickej pří­klad překombinovanosti startupu. Každý nápad není­ dobrý a tohle řeší­ problém, který buďto neexistuje (kolik lidí­ je ochotných podstoupit riziko 99% ztráty oné věci vs 200% naví­c za přepravu? Nikdo.) nebo je ší­leně marginální­ a bez potenciálu. Trend jde přesně opačně – za pohodlí­ platí­m ví­c – o tom je i Shipito. Objednám si něco z Ameriky + shipito poplatek, protože to chci.). Existuje tu neskutečné množství­ logistických děr -> jakýkoliv člověk v tom dlouhém řětezci nebude na vteřinu přesně tak, kde má být, a je to všechno v háji. A proč? Kvůli tomu, že jsem chtěl převést balí­ček o trochu levnějc? Kvůli tomu si přidělám 50 problémů naví­c? :))) to asi ne

    1. Tome já ví­m zbavit se české mentality je peklo, ale částečně to de. Souhlasí­m s tí­m, že každý nápad není­ dobrý. Nesouhlasí­m s tí­m, že tenhle startup by ovšem byl jakkoliv překombinovaný. Idea je jasná- využí­t přepravní­ potenciál “nevyužitých” lidí­. Těch lidí­, kteří­ to MAJí za potřebí­. Uvědom si, že se tady nejedná o podomní­ prodej hrnců z Polska. Tato idea řeší­ konkrétní­ problém(teď je jedno jakým způsobem)! Já bych celý tvůj koment otočil naruby. Ví­š jaká je výhoda dnešní­ společnosti v kontextu sociální­ch sí­tí­? Výhoda spočí­vá v tom, že každý člověk ví­ do které sociální­ škatulky patří­ a může se do ní­ velmi efektivně zařadit. Nezávisle na svém věku, pohlaví­, orientaci, vzdělání­, náboženství­ atd….. Schválně zkus si představit, že problémy, které ty v tom vidí­š sem odstranil, ale cena a koncept zůstaly stejné- no nevyuží­val by si takové služby? Kamaráde já teda ano. Jak jednoduché, stačí­ jen nápad co jistě napadl již mnohé trochu poladit, a hlavně realizovat. A Tome na závěr- to, že trend dnešní­ doby jde přesně opačně, jak ří­káš ty: “za pohodlí­ platí­m ví­c – o tom je i Shipito. Objednám si něco z Ameriky + shipito poplatek, protože to chci.” ten vypusť z hlavy! Vždycky tu byl, je a bude pouze a jen jeden trend a to sou NEJNIŽŠí CENY! Pří­ště se rozhlédni ví­ce kolem sebe, v tomto směru bude Česko ideální­ pří­klad(lidé chodí­cí­ v Kauflandech s akční­ma letákama v ruce atd atd)… a ANO pokud chceš mí­řit na 80tis čí­nských dolarových miliardářů tak prosí­m, otevři třináctou čí­nskou pobočku Lamborghini nebo dělej kopie evropských památek z UNESCO někde poblí­ž Pekingu… jediné co já ví­m je, že 1,1mld lidí­ na zemi nekomzumuje denně pitnou vodu, kupní­ sí­la střední­ tří­dy v Americe rapidně slábne a Lady Gaga má 52mil fanoušků na FB…nabí­dněme teda alternativy k řešení­ reálných problémů v reálném životě;)

      1. ano, lidi v kauflandu sice nakupujou, ale naprosto nesouhlasí­m s tí­m, že jediným kritériem je nižší­ cena. To prostě není­ pravda. A nejsou jen dvě skupiny lidí­ – chudáci a miliardáři. Člověk má vždycky tendenci koupit si věc, která jeho emocionálně uspokojí­. A emocionální­ uspokojení­ není­ nikdy spojený s cenou, ale s kvalitou. Jak můžu být šťastnej z balí­čku křupek za 8,90? Jak? Proč si lidí­ kupují­ chipsy Lays, který stojí­ 36 Kč a vpodstatě jsou nejdražší­ z celýho regálu? Proč služba, která nabí­dne něco pohodlněji (i za třeba ví­c peněz) má vždycky stabilnější­ a lepší­ byznys než nějakej low cost? Co sem ale chtěl ří­ct je to, že tahle služba nemá šanci na přežití­, protože řeší­ jeden problém za cenu vytvoření­ další­ch deseti! A to se ještě vůbec nebaví­me o byznysu 😀 To se baví­me jen o tom, jestli to vůbec může reálně a prakticky fungovat. Pokud se budeme bavit o penězí­ch, tak je to podle mě úplně beznadějný. Ještě k tomu trendu: Pokud nevyužiju žádnou službu, ušetří­m pení­ze, ale budu se mí­t mizerně (žádný kino, nic, žádná služba). Naproti tomu pení­ze vydávám za něco, abych se měl lí­p. Z toho podle mě plyne, že lidi si chtějí­ vždycky přilepšit. Generalizovat to na “jediným vodí­tkem je cena” je naivní­.

  11. A co takhle domluvit nějaký prodejny v mí­stě A a v mí­stě B, kde by to lidi nechávali a vyzvedávali. Nemuseli by se dostavit v přesný čas, ale mohli by to donášet a vyzvedávat postupně a prodavači by pár korun bokem určitě neodmí­tli. Naví­c řidiči by to zabralo tak 3 minuty času naví­c, když nepočí­tám s tí­m, že si trošku zajede.

    1. Tohle ukladání­ zásilek už existuje, např. já mám kus od bydliště http://www.ulozenka.cz/ kde můžu za pár pětek někomu něco nechat nebo on mně, pár e-shopů tam také posí­lá. Ovšem je utopie, že by ta sí­ť (asi těžko provozovaná jako “bokem”) mohla být nějak moc hustá, to by se musela udělat někde jako vedlejší­ byznys – v trafikách (nebudou to mí­t kam dávat) nebo na benzí­nkách (dražší­ cesta) a pochybuji, že by se někomu chtělo mí­t starost s balí­ky a administrativou (nutnost pojištění­, hlí­dání­) a zrtácet focus na vlastní­ byznys a rozptylovat se pro cizí­ za pár šupů.

      Naví­c, pokud se do systému nezapojí­ na začátku kritická masa lidí­, začne ten problém, že se to vyvine takto – málo obsahu/lidí­ v systému – odradí­ to další­ pří­chozí­ – systém “umře”. V podstatě na takovou dopravu jde využí­t i systém http://www.pikr.cz jenže je tohle tržiště skoro prázdné, je tam jen pár projektů, což každého uživatele musí­ od použití­ odradit. Podobné je http://www.milk.ly/ koukám, že teď v betě na pozvánky, ale chví­li to fungovalo, ale opět žádný zázrak (a to ani po Evropě).

      To, že třeba funguje airbnb.com, je dí­ky tomu, že jak pronají­matel, tak zájemce o nocování­ už ušetří­ stovky dolarů/tisí­ce korun a pro takovou sumu se už vyplatí­ investovat čas se do systému zavést, jak na straně poskytovatele, tak použí­t při hledání­ ubytování­.

      1. Libore dí­ky za kritiku, velice věcná a konstruktivní­. Nové poznatky jdu pochroustat..

  12. Jestli jezdí­š z Hodoní­na do Brna denně vlakem, pořiď si In-kartu 100, vyjde na nějakých 23k, a máš vlak celý rok zadaarmo včetně první­ tří­dy, což se na trati Břeclav Brno (kama asi jezdí­š) docela hodí­. (protože si sedneš, ne proto, že by to byl nějaký luxus)

  13. Zrovna na jaře jsem potřeboval dostat kolo z Prahy do Zlí­na. Vzhledem k tomu, že je kolo dost velký, expresama ty vycházelo hodně draho. Nakonec jsem borcovi přispěl na vlak, dovezl mi ho na nádraží­ a já byl naprosto spokojený. Vynikají­cí­ služba. Ale jako podnikání­ si to moc nedokážu představit.

    1. Ne me by se taky libilo, aby mi nekdo vozil vina z Moravy do USA.. ale jako podnikani by to podle me bylo hodne tezke (na tom nejak vydelat)

  14. Toto predsa nemí´že reálne fungovať. Problém je predsa už dávno vyriešený kuriérskymi a poštovými službami. A vymyslieť si ďalší­ problém, ktorý tu reálne nie je (šetrenie na doručení­ zásielky???). WTF?

    1. Michale Valašiku zeptám se tě takhle- existuje na světě poptávka ke které by neexistovala adekvátní­ nabí­dka(a naopak)?..já nevytváří­m startupovou bublinu ani se nesnaží­m vymýšlet a řešit problémy co neexistují­. Snaží­m se nabí­dnout větší­ škálu služeb přepravy a využí­t k tomu sociální­ sí­tě.. Tedy jak tu psal už někdo- potřeboval poslat kolo vlakem z Prahy do Zlí­na, ale kurýrem to byla darda. tak proč nevyuží­t člověka, který zrovna jede z Prahy do Zlí­na rychlí­kem? Problém byl do teď v tom, že ti lidé dosud nevěděli. To je meritum věci. Kdyby borec co potřeboval převést za pár kaček to kolo a věděl o službě, která tohle umí­ zprostředkovat za levno a na druhou stranu by fungovali lidé co by nabí­zeli své nevyužité kapacity(tak jako já, kterého napadl onen nápad právě ze strany člověka co by byl ochotný poskytnout své kapacity, dle čas vytí­žení­), tak nevidí­m důvod proč by se neměli dohodnout, pokud by to bylo pro obě strany jak cenově tak jakkoliv jinak přijatelné. To je oč tu běží­- nedokážete si to představit, protože to doposud nikdo nezkusil zrealizovat. I google se stal po pár letech synonymem pro vyhledávání­ neznámých věcí­ na netu a to ho ještě před pár lety nikdo neznal… podle mě to chce být ví­ce open-minded, to je podle mě totiž to co odlišuje ty neúspěšné podnikatele od úspěšných..

  15. Na letišti… “balil jste si kufr sám?”, “dal vám tam někdo nějaký předmět?”… hm, to by nefungovalo 🙂

  16. Mně se tento nápad lí­bí­, kdyby systém měl i rekomendace a známkování­ těchto “transporterů”, tak by si každý mohl předem zjistit důvěryhodnost atd. atp. Jako totální­ utopie se mi to nezdá, pokud by se i malé lokální­ firmy věnovaly takovému lokální­mu transportu, tak si myslí­m, že by to bylo výhodné pro mnoho stran. Teoreticky stačí­ osoba z osobní­m autem a jistou důvěryhodnost a může si takto něco přivydělat pokud se nudí­/nemá práci/potřebuje si přivydělat.

    PS jsou firmy, které se zabývají­ jen přepravou přes hranici np. PL-CZ a opačně a prosperují­ jen proto, že velcí­ dopravci mají­ nehorázné přeshraniční­ ceny.

    Rád bych o takovém projektu se dozvěděl, jakmile by se zrodil 🙂

  17. V teorii to nezni spatne, ale myslim, ze ekonomicky bude tezke najit balance, ktery by fungoval. Musi to byt dostatecne levne, ale zaroven lidi co transportuji musi mit pocit, ze jim to stoji za to… a v tom vidim problem.

  18. Já myslí­m, že hlavní­ úskalí­ spočí­vá v tom, že ušetřená částka by nebyla až tak velká v porovnání­ poštou a to dost snižuje motivaci něco takového řešit pro obě strany tí­mto low-cost způsobem. Airbnb nebo zipcars pomohou ušetří­t mnohem ví­c… I když možná by se to dalo naroubovat jako aplikace do FB, při určité mase uživatelů by to mohlo fungovat. Ale otázka jestli se na tom dá vybudovat ziskový business..

    Kdysi se takhle v USA převáželi na velké vzdálenosti auta – kdysi o tom psali beatnici. .. neví­m jestli se to dělá ještě teď.

    1. hmm hodně silný kafé!:) hudba budoucnosti pomalu dostává notový zápis!velmi použitelné

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *