Zemetreseni v Japonsku me donutilo premyslet jak se pripravit na podobnou situaci. Kalifornie je take velmi rizikova oblast. V novinach strasi, ze nejake velke zemetreseni se uz dlouho ocekava.
V posledni dobe hledam novy velky sklad. Jenze kdyby se stala nejaka pohroma tak by asi davalo mnohem vetsi smysl mit vice skladu a v ruznych oblastech. Kdyz se nahodou stane neco v jedne oblasti tak byt schopen pokracovat nekde jinde.
Nevim jestli to neni az moc velka paranoia. Mensi sklady vychazi na ctverecni metr o dost draze. Klidne i dvojnasobek nez velky sklad. Takze takove rozhodnuti bude stat firmu penize. Samozrejme kdyby se nejaka katastrofa stala tak by se to vyplatilo. Nemusi jit o zemetreseni. Staci i mensi problem jako pozar. Kdyz vyhori jeden sklad tak by byli treba tri dalsi kam by se hned dal presmerovat provoz. Ale kdyz bude jeden tak to muze znamenat kompletni zastaveni firmy.
Byli byste paranoidni nebo radeji sledovali maximalni efektivitu (a vysi nakladu)?
Kupuj víc velkých skladů a je vystaráno 🙂 Dobře a teď vážně. Paranoidní bych nebyl, zaměřil bych se na co nejrychlejší rozvoj firmy a poté se začal starat až o zabezpečení. Pokud ti to teď roste, tak bych šel tomu naproti, až to bude stagnovat nebo klesat, tak bude správná doba na přemýšlení o tom “co kdyby”..
a co pojištění
Pojisteni beru jako samozrejmost..ale to moc neresi jestli firma prezije. Dejme tomu, ze Shipito prestane fungovat na jeden mesic (nebo i vice).. pojistovna vyplati penize za sklad a znicene baliky.. jenze co pak dal? Nemyslim, ze klienti budou cekat nez se obnovi provoz.
Mať “single point of failure” je riskantné. Ako píšeš – oheň, zemetrasenie, hurikán, meteorit 🙂 Čokoľvek. Keď prídeš o jeden sklad, o jedného dodávateľa, jedného odberateľa, tak by sa nemalo nič stať. Toľko z marketingového hľadiska. Dokonca pri niektorých marketingových stratégiách čo používam platí: Pokaz 80 % tohto a nič sa nestane…
je to paranoidni. kaslal bych na to. stejnym zpusobem “lakaji” pojistovaci na zivotni pojistky: “co kdyby se vam neco stalo, co kdyz umrete”. udelat bububu, on uz pusti penize. o nic jineho nejde. byt paranoidni stoji penize. ty sance na zemetreseni, pozar, atd, jsou tak male ze bych to ignoroval. stejne male sance jsou, ze cokoli znici sklady dva, tri, pet…
Mozna bych se trochu zajimal, v jake lokalite budova stoji, zda nehrozi zaplavy, tornada, jak je vyreseno samohaseni, snih, atd. nic vic. byt efektivni. nebo to skonci u budovani atomovych bunkru a delani zasob plechovek s jidlem.
A to nejde si nějak posjistit i případný ušlý zisk?
Podľa mí´jho názoru si práve Váš veľký rast, vyžaduje diverzifikovať riziko. Už to nie je len malá firmička, ktorá keď padne, mám ešte inú. Teraz tvorí podstatnú hodnotu. “Zabezpečovať” až na vrchole ekonomického cyklu bude nákladnejšie.
S Michalem nesouhlasim. Obecne – jak rikaval uz muj tata: “Kdyz jdu do kopce, raduji se, protoze vim, ze brzy pujdu z kopce. Pokud jdu z kopce, radovat se prestavam, vim ze brzy pujdu do kopce… ” Ja to uspesne vyuzivam na burze – pokud jde neco nahoru, hledam prilezitosti k prodeji a opacne…
Jak ale pise chupascz – zase nebyt paranoidni… Ja na burze riskuji relativne dost, ale pokud nastane silena souhra spatnych okolnosti, muj ucet “prezije” a ja se pote bude moci vydat opet do lepsiho obdobi…:) To je myslim dobry pristup i v Tvem pripade. Pri ceste vzhuru zajistit nouzovy chod firmy v extremnim obdobi, do te doby (pokud vubec nastane;) zdimat $$$ co to jde:)
@MichalFeltl
osobne by som asi riesil 2 velke sklady, ktore nie su pri sebe. trebars ak by jeden bol v LA blizko tvojho bydliska, druhy by som umiestnil v LA na druhy koniec, dalej od mora… potom by bolo riziko diverzifikovane velmi dobre – keby jeden sklad odisiel, pouzival by sa zatial druhy. ale mat viac ako 2 uz asi nie je v tejto faze efektivne
Až tak paranoidní bych nebyl. Pokud budeš mít drahé sklady, tak tě smete konkurence a nebude k tomu potřeba ani zemětřesení. Na druhou stranu, bych pečlivě vybíral umístění velkého skladu. Nemusí stát někde přímo na zlomu San Andreas, držel bych se stranou od pobřeží kvůli riziku tsunami a také pokud možno aspoň 50 mil od jaderných elektráren San Onofre a Diablo Canyon. Tyhle elektrárny nejsou o nic lépe zajištěné než ty v Japonsku… Potom by mě zemetřesení ponechávalo poměrně klidným, v Japonsku kupodivu až tolik škod nenapáchalo, problém byla následná tsunami.
Také bych se asi vybavil záložními dieselagregáty, abych mohl pracovat i v případě výpadku elektřiny. I když je otázkou, zda v takovém případě půjde vůbec něco někam posílat.
Zdravim Johne,
osobně bych diverzifikoval, ale nějak rozumně, např mít cenu přes kterou nepudeš a počkat si na dobrej deal, ale to sám asi dobře víš…
Asi bych se na to vykašlal, katastrofa je rarita, kterou bych řešil až pak improvizací. Je možné třeba předem udělat scénáře, plány nebo strategie jak podobné věci řešit.
@Travic “katastrofa je rarita”. Právěže podle toho kde.
Extra paranoik asi ne, ale ohled na přírodní extrémy v jednotlivých místech bych bral v úvahu.
@Endorfin V extrémních přírodních podmínkách žijí snad jen přírodovědci. 🙂 Ale jo, proč ne. Jsou oblasti kde se 1x až 4x za 2 roky musí stavět hráze z pytlů písku a lidé tam staví domy dál. Asi nejjednodušší je zjistit jak na oblast nahlíží pojišťovny, protože to je jejich bussiness a mají o tom určitě přehled. Otázka je jak je z nich dostat.
Ahoj
jak je narocny mit dva sklady ? Prvni velkej, ten kterej mas ted , kousek od domu. Ve kterym by se delala vetsina obchodu a druhej mozna mensi a jednodussi sklad nekde dal . Nekde na klidnejsi pude , nekde kde neni takova sance na prirodni katastrofy , nekde kde je to mozna i levnejsi jak na zamestnance tak na porizeni a pouzit do nej nejaky treba starsi pouzity vybaveni. V pripade katastrofy prestehovat do toho druheho ? Tak jak rika PeterRepta.
Já bych paranoidní byl. Nikdy není nad to být dostatečně paranoidní. Nicméně bych to zase nějak nepřeháněl. Koupil bych třeba 2 velké sklady na dvou různých místech (jeden ve vnitrozemí USA, kde nehrozí zemětřesení a jeden v CA). Podle mě by se to za cenu ukrojení části zisku vyplatilo. Sice stoprocentní jistota není nikdy, ale tou diverzifikací omezíš riziko na polovinu a to už se vyplatí.
Já jsem zažil nedávno podobný případ. Měli jsme vlastní server se dvěma disky. Zálohování probíhalo každý den na jeden z těch disků, který současně fungoval jako záložní kopie v případě problémů prvního disku. Zničehonic odešly oba disky najednou v důsledku nějaké kritické výrobní chyby. Stálo mě 50 tisíc obnovit data a nahodit weby, které jsem tam měl znovu. Proto si myslím, že je dobré být paranoidní a diverzifikoval bych ve tvém případě i za cenu zvýšení nákladů. Nikdy sice nemůžeš pokrýt všechno, ale kdyby se v Kalifornii stalo to co v Japonsku (a nereálné to není vzhledem k tomu, že je to zemětřesením ohrožená oblast), tak tě to může v nákladech stát poměrně hodně peněz a hlavně firmu i zlikvidovat, což by byla škoda. Tolik můj názor.
@Gamelicker “Koupil bych třeba 2 velké sklady…” – si ale musíš uvedomiť, že rozhodovať sa o kúpe skladu a HDD je mierny rozdiel 😀 Ty to píšeš, akože: Johne, tak si kúp ten sklad, veď len pre istotu. Ale pre Johna je to pekná “pálka” a otázka, ako to ovplyvní cashflow, firemné procesy atď atď
@Travic Uvažujem o nehnuteľnosti v ČR a tam máte celkom pekne vypracované mapy s vyznačenými napr. povodňovými územiami (5 ročná voda, 20 ročná, hranica 100 ročnej vody atď). A keď to je voľne dostupné v ČR, verím tomu, že také bude aj v US.
@eastbiz pro firmu tvé velikosti je vhodné mít už připravený nějaký krizový plán pro různé situace. Připravenou obnovu techniky, PC, zálohy. Určitě existují logistické a skladové firmy od kterých si dočasně můžeš pronajmout nějakou kapacitu na omezenou dobu. Pokud se s nimi domluvis dopredu, pripadne jim slozis nejakou mensi zalohu, tak to muze zajistit preziti firmy i kdyz to nebude levna zalezitost. Podobne zalezitosti se resi snaze kdyz ma clovek k dispozici dost hotovosti (viz muj predchozi prispevek tykajici se prodeje IncParadise).
@MartinMiklas @Gamelicker Ještě mě napadlo dohodnout se s firmou v jiném oboru o vzájemné výpomoci – okamžité pronajmutí/uvolnění části prostor v případě katastrofy. Je to asi kostrbaté řešení, ale nějaké to místo může jedna firma postrádat, zatímco té druhé to může zachránit krk, než se problém vyřeší.
@ora @eastbiz Toto je dobrý nápad… Porozmýšľajte komu sa vyprázdnia sklady po katastrofe? 🙂 Okrem Walmartu možno aj humanitárnym organizáciám…
Já bych taky raději trochu diverzifikoval. Vsadit 100 % prostředků na efektivitu (ziskovost) a 0 % na diverzifikaci nevidím jako nejšťastnější řešení. Firmy, co tohle udělají, jsou jako dinosauři, kteří s příchodem prvního většího problému mizí z povrchu zemského…
Představ si, co by se stalo, kdyby v Japonsku byla místo cca 20 menších jaderných elektráren jedna velká jaderná elektrárna, kterou by poškodilo zemětřesení s tsunami. Japonská ekonomika a nejspíš i japonská společnost by díky tomu zkolabovala. Podobně dopadají i firmy co jedou na 100 % metodou “just in time” (tj. nulové skladové zásoby). Stačí menší sněhová kalamita nebo lokální povodeň u jednoho z dodavatele a rázem na několik dnů až týdnů stojí celý výrobní řetězec. To samé platí o jednom velkém vyhořelém skladu či datovém centru, o firmě co je závislá na jednom velkém zákazníkovi či dodavateli atd.
Diverzifikace je krátkodobě ekonomicky neefektivní, v dlouhém období ale díky ní mají firmy větší šanci přežít na trhu.
Mimochodem gratuluji k 50 000 zákazníkům a doufám, že se ti brzy podaří pokořit magických 100 000!
@Josef_Zemanek Opravdu geniální. Víš proč John může tyhlety diversifikované dinosaury porazit? Protože není diversifikovaný. Najdi v čem můžeš vydělat nevjíce a to jeď na plno. Praxe je úplně opačná než píšeš, firmy je možné porazit protože dělají úplně všechno a zároveň nic.
Tohle je skutecne obrovske dilema.. cim vice se jede na efektivitu.. just in time.. tim je firma silnejsi a vice konkurence schopna.. ale jen do okamziku nez se stane nejaka katastrofa.. takze kdyz se katastrofa nestane tak tento pristup prinese nejvetsi uspech. Kdyz se katastrofa stane tak je to duvod k upadku. @Josef_Zemanek
Nechci tady být (znovu, zase) za strašáka, ale z mého pohledu končí období stability obecně (v přírodě, společnosti, ekonomice) a začíná nám turbulentní období, kdy bude docházet k rychlým změnám a ztrátě dosavadních jistot. Just in time byl dobrý posledních pár let, ale teď je skoro povinností být “paranoidní” a mít krizové plány, být pokud možno soběstačný a nezáviset moc na faktorech, které nemáme pod kontrolou. Nemám k tomu žádná tvrdá data, takže je to jen můj názor jak to vidím díky práci co teď dělám.
Není otázka jestli bude změstřesení v Kalifornii, ale spíše kdy. Je tady moooc krásně, ale stabilní oblast to není určitě. Můj osobní tip je, že příští týden nám odpoví jestli diverzikovat nebo ne (pokud už se teda nedá poučit z Japonska). Nejde o materiální škody, které třeba nebudou velké, ale o chaos, který většinou pak nastane – což má vliv na fungování byznysu. Vzhledem k tomu kolik má Shipito zákazníků a zaměstnanců, vyplatí se počítat s tím, že se může stát cokoliv. Shipito vidím jako nadnárodní byznys a zákazníky v HK nebo Čině nezajímá, že včera nešel v LA proud.
@eastbiz @Josef_Zemanek Menší zisk se dá přežít, ale kolaps firmy nikoliv. Jel bych na jistotu a stabilitu, u Shipita nevidím důvod něco riskovat. Možná to co ti přineslo úspěch v minulosti a garantuje ho i v budoucnosti, je určitá opatrnost až jemná paranoia. Projevuje se to třeba tím, že “hlídáš” náklady a rozvíjíš firmu step by step. No a vítězný team se nemění, že 😉
@eastbiz @Josef_Zemanek No pokud uz tou dobou pojede Shipito China, tak je vlastně už svym zpusobem diverzifikovano 😉
Připomíná mi to skvělou větu.
Fakt, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mě nejdou.
ad diverzifikace pro shipito: a co poskytovat byznys model shipita jako frenčízu?
Asi bych byl s růstem firmy na tohle více a více opatrný.
V této souvislosti připomínám, že s velkou pravděpodobností během 4 měsíců bouchne Katla. A jestli to bude o tolik horší, o co se opozdila, tak potěš Pánbůh.