Diky Twitteru jsem si pripomnel starsi clanek o tom jak jsme delali support na Shipito pres Gmail.
@agilek Tuším, že Gmail používal pro customer care @eastbiz.
— Martin Kopta (@atpok) December 6, 2015
Ten clanek kde to popisuji jsem napsal v roce 2013. Prosim prectete si ho jesli ho neznate. Po Gmailu jsme v Shipito presli na Desk.
Desk ma v sobe krasne funkce a statistiky. Je to rozhodne lepsi program na support nez Gmail. Ale stejne porad stojim za tim starym clankem. Kdyz clovek rozjizdi firmu, tak musi presne vedet kam smerovat priority. Technicky nadani lide si mysli, ze vsechno co se tyka technologii je maximalni priorita. Takze muzou naprosto dokonale vyladit web, software, procesy, support… ale pak nechapou, ze proc jim neroste ten business (obraty a zisky).
Me tohle pripadalo vzdycky strasne jasne a intuitivni. Mit ten minimalisticky pristup a vedet presne kde tu energii vynakladat. Docela jsem rad, ze jsem si ten clanek dneska pripomnel, protoze mi to pripada ohromna legrace jak dlouho to s tim Gmailem v Shipito fungovalo.
Já tedy taky razím přístup, že napřed to vše pořádně rozjet a až potom ladit. Přeci jen mít vše doladěné a mít tak jednu objednávku za dva dny je na nic. Ladit se dá nejlépe podle informací, které se získají z velkého počtu návštěvníků/objednávek.
Osobně ani nevidím důvod, proč nejet na gmailu u středních firem. Hlavní je jejich přístup ke komunikaci a řešení problémů.
A mne zase tento clanek pripomel Martina, se kterym jsem si (za starychcasu serveru miesto.sk) casto psal. Byly to zajimave a inspirujici maily, stejne jako je jim tento web.
Já si myslím, že to je o přirozeném vývoji, nejdřív využíváš low-cost co jde a soustředíš se na svůj hlavní produkt. Až ti produkt funguje, tak začneš tunit vše okolo, od marketingu, přes web až po podporu.
Před rokem jsme se pustili do tvorby české alternativy k Desku a dalším(HelpScout, Freshdes, Groove….) pod názvem SupportBox (http://supportbox.cz).
Podpora může být velmi silný prodejní kanál, pokud je uchopena dobře a některé věci přes gmail neuděláš. Třeba neošetříš přístup více lidí. Právě dnes jsem volal s klientem, který přešel na SB právě z důvodu, že jeho klienti dostali 2 různé odpovědi z gmailu na ten samý dotaz a to nepůsobilo důvěryhodně.
Těch výhod je spousta => http://supportbox.cz/podpora-pro-e-shopy/
Ale základ je vždy funkční produkt / e-shop / produkt a pak až řešit tyto další nástroje, co něco zjednodušují, urychlují a zlepšují.
suhlas, gmail + chrome plugin od yesware.com splni (takmer) plnohodnotne funkciu CRM.
Yesware pouzivame na to, co samotny gmail nevie- sablony so subjectom namiesto canned responses, reminder/follow-up v pripade neotvorenia/neodpovedania na mail, trackovanie otvoreni mailov a kliknuti na linky aj statistiky uspesnosti jednotlivych sablon.
Odporucam (a maju aj iphone appku)