Pribeh jednoho skladu. Nachazi se ve stejnem arealu kde mam svoje sklady. Tak me to hodne zajima jak se to tam vyviji.
Jedna se primo o tento 3417 Jack Northrop Ave
Developer postavil sklad v roce 2007. Zacala finacni krize.
V roce 2009 developer prodal sklad za $191 za stopu vyrobci nabytku.
Vyrobce nabytku sklad vlastnil tri roky a pak ho prodal jen za $155 za stopu. Takze s velmi vyraznou ztratou. Tipuji, ze se mu proste asi nedarilo. Byla krize. A bylo to nouzove reseni.
To byl rok 2012. Pro me nejlepsi rok na nakupy nemovitosti. Podle statistik uz ekonomika rostla, ale v realite bylo spousta prazdnych skladu, ktere nikdo nekolik let nekoupil. V tomto konkretnim arealu byly porad sklady co vlastnil ten stejny developer a uz mu dochazela trpelivost. Byla to doba s minimalni poptavkou a velkou nabidkou na trhu.
Ted je ten stejny sklad na prodej za $350 za stopu! Zrovna mi volal broker jestli ten sklad nemam zajem koupit. Jiny sklad ve stejnem arealu je dokonce listovany za $447 za stopu! Divam se na to jen trosku skepticky a myslim, ze to za ty penize nikdo uz nekoupi. Ze uz jsme na konci cyklu.
Co me na tom fascinuje je to nacasovani recese versus ty ceny.
Posledni krize v USA zacala v prosinci 2007 a skoncila v cervnu 2009.
Laicky bych si rekl, ze nejnizsi ceny budou presne v dobe kdy je ekonomika v recesi. Takze mezi tim rokem 2007 a 2009. Ale ve skutecnosti to tak nebylo. V tom prosinci 2007 jsem kupoval svuj prvni sklad pro XYZ bikes. A byla to nejmene vyhodna koupe. Kupoval jsem i v dalsich letech a dostaval jsem uz lepsi ceny.
A uplne nejlepsi koupe jsem udelal v roce 2012. Tzn. tri roky po skonceni recese!
G.E.N.I.U.S.
Manny Khoshbin se nechal slyšet, že dost nemovitostí nedávno prodal a investuje teď spíš do drahcýh limitovaných edicí aut/drží nějaký cash.
Otázka je co by mohlo bý teď spouštěč krize. Hypoteční bublina snad už nefrčí jako před 2007 (doufám) 🙂
Co si myslím že by mohl být velký problém – klimatické změny/globální oteplování => masová migrace obyvatel nebo nějaký větší vojenský konflikt – Rusko/Čína/USA…
OMG zase nějaký prolhaný arabský motivátor, nedávej sem pls takové 3.14čoviny …
Spouštěčem krize bude jednoznačně automobilový průmysl a zpackane státní zásahy v něm. Začne (spíš začalo) to v Číně a nejvíc to zasáhne Evropu. Fungovat to bude asi tak, že politici nastaví taková pravidla, že auta se přestanou prodávat, automobilky budou muset propouštět, bude to pokračovat hlouběji v dodavatelském řetězci, stoupne nezaměstnanost a klesne příjem. Nastanou defaulty hypoték a reset.
V USA ani krize být nemusí. Mají tam 4x tolik prodejních ploch na obyvatele než i v taky vyspělé Francii, takže tam můžou jednoduše spadnout ceny tím, že polovinu obchodů zavřou. A začnou je postupně předelávat na sklady nebo ještě časově náročněji na továrny kvůli robotizaci a strategickému navracení výroby do USA.
Sklad je nejnizsi vyuziti nemovitosti na pozemku (treba 2-3x nizsi vynos na stejnou plochu) vs. obchod, byt/dum,.. takze ono se nikdy neprevede nemovitost na neco s nizsim vynosem (i kdyby bylo jednodussi ji pronajmout).
Deje se presne obraceny trend. Kdyz vystoupaji ceny pozemku v nejake oblasti, tak se sklad zbori a postavi tam dalsi obchody nebo byty/domy, prave kvuli tomu vetsimu vynosu (a presto ze tech obchodu muze byt uz moc). Pro me jako majitele skladu to je pozitivni, protoze timto se omezi nabidka a poptavka znovu vzroste. Ve dobrych oblastech (napr. blizko more) v L.A. se proste uz sklady vubec nestavi.
Tipoval bych, že firmy které drží nějaké komerční nemovitosti mají možná nějaké finanční polštáře a 3 roky je tak akorát doma kdy jim dojdou 🙂
Tak to na me pusobi. Ten projekt financoval Goldman Sachs. Ten nejlepsi deal s nimi probehl v roce 2012. To mi rikali, ze uz jsou optimisticti, ze ceny pujdou brzy nahoru. A ze uz mi slevu co chci nedaji. Pak ale zavolali ze kdyz dokazu koupit pred koncem ctvrtleti tak ze mi to prodaji za to co chci (pocitam, ze tam byla nejaka motivace s bonusy).
John a jeho krize, vecne tema LOL!!!
Ano!!! Moje nejoblibenejsi tema!!! 🙂
V ČR u bytů je ten posun taky dobře zdokumetován, kdy ceny začaly někde i s větším časovým posunem. Růst nastal až cca 5 roků zpátky a v některých lokalitách i 2 roky zpátky byly ceny dost pod úrovní roku 2009