Prihody z prace. Jak predstirat praci a nic nedelat

U jedne pani jsem zjistil, ze kdyz si dam do podpisu auto-responder, ze jsem nekde mimo civilizaci a nemam pristup k telefonu a internetu, tak mi okamzite odepise zpet na email a napise at si hned zavolame, ze ma cas. To se mi stalo kdyz jsem fakt mimo civilizaci byl a jako by necetla tu moji automatickou odpoved a hned vyuzila prilezitost konecne si zavolat.

Pred tim jsem ji zhruba rok nahanel. Zhruba kazdy mesic 6-8 telefonatu, kolem 5 textovek a kolem 4 emailu. Neze bych nedokazal generovat vice komunikace, ale snazil jsem se delat takovy balance, abych nevypadal jako stalker a dokazal byt porad hodny a nerval na ni proc nekomunikuje zpet. Vetsinou po tom mesici se ozvala a velmi prijemne mi rekla jak na vsem pracuje a ozve se pristi tyden. Coz se nestalo a nasledoval dalsi mesic nahaneni.

Tahle pani pracuje pro jednu velkou utility firmu od ktere bereme elektrinu. A ma na starosti economic development.

Podobne resim s IRS (financak) vraceni dani z roku 2019. Uz to budou 3 roky. Posle se priznani, oni ho bud ztrati, nebo reknou, ze chybi podpis, nebo nejaka stranka, nebo poslali dopis (ktery nikdy neprisel) a at to poslu znovu. Pak se ceka ctyri mesice na processing a pak se vola znovu. Takto to delam uz tri roky.

Dnes jsem na nove stavenych skladech zjistil, ze v pulce kancelari nemam klimatizaci. Z nejakeho duvodu v planech chybi, ze pulka kancelari bude mit klimatizaci. Dokonce i sklad mame s klimatizaci. Ale kancelare v druhem patre nemaji nic. Mimochodem v tech bude nejvetsi vedro, protoze tam sviti slunce velkymi okny. Me porad matlo, ze tam ve strope byla videt trubka od klimatizace, ale pri dnesni inspekci jsem zjistil, ze nema zadny vyvod do mistnosti, ze to je jen na odvod vzduchu ven. Ptam se zucastnenych kde je v tom logika. Kontraktor taky nevi, ze to navrhl tak architekt.  Tak architekt nevi, ze to pry zjisti a da vedet. Architekt ze to tak navrhl mechanical engineer a ze taky nevi proc, a ze osoba co to mela na starosti tam uz nedela. Ten architekt mel byt top. Podle referenci i penez co se mu platilo. Dali treba jeste tenky beton u najezdu so skladu, takze pod prvnim nakladakem by to prasklo. Zasuvky na elektrinu dal na mista aby vsude museli vest trubky s draty misto aby je schoval do sten (to se mi vetsinou podarilo chytit). Dal do planu stromy nad mista, kde jsou trubky na odvod vody, kde je garance, ze to koreny stromu do par let kompletne ucpou.  Proste takove prakticke veci, ktere clovek odchyti, ale casto uz jdou komplikovane zmenit, protoze zmeny planu vyzaduji schvaleni byrokracie na meste, coz jsou tydny zdrzeni. Takze treba reseni je radeji u stromu vypnout zavlazovani, aby uschly a pak je budu moci odstranit pozdeji (velmi smutne reseni).

Takovych situaci, kdy lide predstiraji, ze pracuji, ale ve skutecnosti nedelaji temer nic je od pandemie 2020 hodne. Mohl bych pokracovat …. Ale radeji napiste neco pozitivniho do komentaru:-) Ono se vse vyresi, ale je toho dost.

Spread the love

36 thoughts on “Prihody z prace. Jak predstirat praci a nic nedelat

  1. No tak to je mila pani 🙂

    Zazil som jedneho vysdie postaveneho Americana v corp, ktory na assignemente v Európe skusil na americke pomery sialenu vec. Isiel na 2 tyzdnovu dovolenku a zistil ze nic sa nestalo. Mam pocit, ze podobne “osvietenie” cez lockdown zazila cela spolocnost.

    Z mojej skusenosti sa mi v poslednej dobe celkom darilo riesit vacsinu veci az podozrivo hladko. Aj ked niektori ludia fakt nie su zreli na trvaly homeoffice.

  2. my mame teraz uplne super ucetni. V srpnu 2022 mame meeting ze by sme radi uz dorazili danove priznanie 2021. Povie ze potrebuje dodat faktury jedneho nasho dodavatela, lebo jej chybaju v ucetnictvi. Hned v ten den ich vsetky dostala. Po mesiaci a pol uhanania ziadny progres mame meeting znovu. Pytame sa na DPPO 2021. Povie ze potrebuje dodat faktury jedneho nasho dodavatela, lebo jej chybaju v ucetnictvi. Tak jej vravime ze ich dostala hned v ten den ked ich pytala poprve. Ze nech posleme znovu… poslali sme. Pak uhanime a v listopadu piseme na genericky email ucetni firmy ci nam vedia dat niekoho kto nam spracuje DPPO 2021… odpise slepica ze nema faktury jedneho nasho dodavatela, lebo jej chybaju v ucetnictvi. Tak jej odpisem ze ich dostala uz 2x a ci este nieco potrebuje. (toto trvalo 3 mesiace!) Odpovede sa nedozijeme dalsi mesiac a pol. Pak posle den pred silvestrom zle spracovane podklady. Napisem jej ze tie faktury ma nespravne a znovu vypisujem jej kazdy tyzden a cista ignoracia. Zhrniem to: je februar 2023 a k DPPO 2021 sme asi tak blízko ako pred polrokom… 0 progres

    Toto je presne ten typ sracov, ktori sa len tvaria jak pracujú a jak su vytazeni a nestihaju.

      1. Ono je podane, uz asi 3-4x po sobe. Tady je penale za to kdyz nezaplatis. O ten papir tolik nejde. A kdyz ti vraci penize tak je to uplne irelevantni jestli jsi podal pozde. Problem by byl kdyz nezaplatis a pak podas priznani pozde, ktere ukaze ze jsi mel platit. Kdyz to odhadnes dobre tak penale neni.

      2. no… ona podala priznanie “jen aby bylo” a bol splnený deadline a že sa potom podá opravné jak sa opravia všetky nezrovnalosti … tie (ne)opravuje už 8. mesiacom

        inak po podaní toho priznania nám FÚ nastavil kvartálne zálohy na daň z príjmu, o ktorých nám samozrejme nedala vedieť. tam sme penále už dostali ‍♂️

    1. Sorry za offtopic, ale v akom jazyku je napisany tento komentar? Totalne ma zarazil tento preliv cestiny a slovenciny 😀

      1. fifty fifty … robim cely zivot v cesku, tak proste sa mi do huby cpu slova z cestiny … podobne jak ked som robil pre americku firmu a namiesto schodzky bol vzdy meeting, namiesto terminu deadline alebo namiesto ulohy/zadania bol task/assignment … katastrofa :DDDD

        niekedy sa na to snazim sustredit, ale nejde mi to no …

  3. Tak neco pozitivniho. Covid obdobi nas donutilo udelat zmeny a vylepsit veci na ktere predtim nebyl cas nebo chut nebo to nebyla priorita. A diky tomu zvladame hodne veci mnohem lepe a rychleji. O kvalite dodavatelu mlcim, to se neda komentovat.

      1. Nemyslim, ze tyto cinnosti AI nahradi na 100%. Treba to ucetnictvi ma anglictina oproti cestine fajn rozliseni na bookkeeping a accounting. To prvni pro cvicene opice AI urcite nahradi, ale danovou optimalizaci a interpretaci asi ne. Tedy pokud AI nepujde na ruku legislativni ramec ze zadne optimalizace a kreativni ucetnictvi nepujde legalne delat 🙂

  4. No ale je to zas tak novy jev? Pred dvaceti lety jsme zadali truhlarovi at udela supliky na A4. A co myslite, jak to udelal. Melo to vnejsi rozmer A4 takze A4 se do toho nedala dat. Tchan stavbyvedouci dal delat nejakym fachmanum okna. Zasadili je vzhuru nohama. A tak dale. A kdyz sezenete nekoho, kdo to opravdu posefuje, tak ten clovek ma do par roku burnout. Bylo to dostatecne pozitivni ??? 🙂

  5. V jednom mém bytu co pronajímám, jsem měl ubytované dlouhodobe dva řemeslníky, kterým nájem platila firma. Peníze chodily přímo od firmy. Ze začátku v pohodě, po čase začali chodit úplně jiné částky než byl nájem. Někdy o tři tisíce víc, někdy 900kc, jindy o pět tisíc. Vtip je v tom, že nikdy nepřišlo min, vždycky víc. Nenechal jsem si to, volal jsem jim a začali zjišťovat co se děje. A v té firmě od doby co chodily větší částky, najali novou účetní. Hádám, že tam z ní měli velkou radost…

  6. Nezdá se vám, že jde všechno nějak čím dál víc doprdele (logicky dle situace celkově ve světě mě to ani nepřekvapuje), nebo to vidím špatně pouze jenom já ?

    1. Chlapci stárnete. 🙂
      Každá generace jak stárne má pocit že “svět jde do prdele” a je horší než býval za jejich mládí… 😀
      Když se na to podíváme realisticky, tak svět je pořád lepší a lepší ve většině měřitelných parametrů kvality lidského života..
      Stěžujete si že lidi nemakají a flákají se.. hmm jak to bylo za socíku u nás – flákání se v práci byl národní sport. Ve firmách kde dneska dělá 15 lidí tu stejnou práci před 50 lety dělalo 150 lidí… 😀

      1. jestli myslis vazne, ze “svět je pořád lepší a lepší ve většině měřitelných parametrů kvality lidského života”, tak to ti asi hrabe 🙂

        jednak ty parametry kvality jsou ciste subjektivni a dvak vsechny, ktere mi prichazeji na mysl, jsou dramaticky horsi

        1. Ty paramtery jsou celkem jasné a definované.
          Délka života, přístup ke vzdělání nebo zdravotní péči.
          Úmrtnost novorozenců, míra gramotnosti, HDP na obyvatele atd.
          Všechny tyhle parametry se konstantně zlepšují. V rozvojových zemích tedy o dost rychleji než u nás, protože z nižšího základu se snaděnji stoupá nahoru.

          Co např. se zhoršuje?

            1. To je to jediné s čím bych souhlasil. Ale tak je to něco za něco.
              Máme sice všude víc a víc kamer atd. Ale zas to přispívá k vyšší míře bezpečnosti, objasnitelnosti zločinů atp.
              V takovém Kongu mají asi víc svobody než je v EU nebo USA, ale žít bychom tam asi nechtěli…

              1. Já nějak nevím. Přijde mi, že přes všechna ta omezení, kamery a sledování je bezpečnostní situace třeba ve větších městech USA čím dál horší. Probírat, čím to je, by bylo asi na dlouho. Abychom nakonec ještě rádi neodjeli do toho Konga 🙂

      2. Kdo kdy četl nějaká historická fakta ví, že svět i lidi jsou pořád stejní. Máme sice “kyje” na dálkové ovládání, ale jinak je to pořád to samé.

  7. Ono je to těžké, pracuji v IT, byl jsem třeba ve firmě, kterou jsem tahal z totálních sraček, řešil jsem věci v 1 hodinu ráno, psychicky mě to odrovnalo, pak do firmy vedení najalo vysloveně psychopata, co jim nasliboval, že z nás udělá otroky a začal mě šikanovat jak prodavačku v Lidlu a top management mi řekl, že pro ně nejsem důležitý, že ten psychouš jim nasliboval hory doly a oni to chtějí. Odešel jsem úplně vyčerpaný a bez odstupného, ten psychouš půlku firmy zlikvidoval a za půl roku ho vyhodili s vysokým odstupným, protože je terorizoval a vyhrožoval soudy.

    Dneska dělám kontraktora, po 20 letech zkušeností jsem totální sobeček, který hledí jen na své zdraví a pohodu, kdyby ve firmě hořelo, tak budu řešit, jestli bude nějaký příplatek za hašení požáru. Protože vím, že i kdybych uhasil požár a firmě ušetřil miliardu, že stále pro ně budu člověk, který když bude chtít o 10% zvýšit denní rate, tak firma napíše na HR, jaký je stav trhu, a jestli by nemohli sehnat někoho nového levněji.

    Zrovna v pátek šéf s něčím tlačil, něco se ve firmě rozbilo, a 5x za den volal, tenhle týden se házím marod. Z hlediska mého příjmu je pro mě 10x výhodnější přijít o kontrakt či si někoho nasrat, než se nechat vycucnout, vyhodit, vyhořet, pak být půl roku marod a vyčerpaný hledat zakázky. Už jsem si tím prošel a nikdy více.

    Ten problém není v zaměstnancích, ani kontraktorech, ale v tom, že dneska neexistují vztahy a vzájemná důvěra. Firma vyhodí zaměstnance, když jí nevyjde kvartální uzávěrka, i kdyby za ní položil život, takže to je takové “jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá”.

    1. Martin klobuk dole, sam som v IT programator a presne ako pises hasim nonstop problemy. Ale strach ma drzi ze je trh blby a nemam gule na to odist ale to vyhorenie zacinam pocitovat. Zlepsilo sa to ale od doby co som si odinstaloval pracovny ms team a mail z telefonu (najlepsie roznodnutie). Ted robim 8-4 a ziadne nahanacky a hlavne sa citim ovela lepsie. 3 roky som chcel byt rychly s odpovedami a dostupny nonstop ale zmenilo sa to na vyuzivanie typu sak ty nemas co doma robit kedykolvek ti zavolame a cakaju ze robim 24/7 a vikendy.

      Snad najdem aj ja gule.

      1. Chce to trochu asertivity.
        Co můžeš vyřešit ty, může vyřešit i někdo jiný.
        Asi je ok, když člověk pro firmu obětuje jednou za půl roku víkend nebo den dovolený (a dostane za to nějaký bonus), když se něco nečekaně podělá.
        Ale pokud firma toto požaduje po zaměstnanci na pravidelné bázi, tak je asi na čase vyměnit firmu.

        1. Mě dneska psala recruiterka, že má klienta co má představu max. 100 Kč / hodina za pohotovosti, tak jsem poslal několik smajlíku, že jako vtip dobrý.

          Pamatuji se ještě na doby, kdy jsem firmě dal pohotovosti do mzdy, moje chyba života, firma toho hned začla krutě využívat.

          Dneska bych třeba pohotovosti si nechal jó zaplatit, to je alespoň 20% + 100% za hodinu zásahu navrh, tedy v mém vesmíru minimálně 200 Kč / hodina pohotovost + 2.000 Kč / hodina výjezd, a pokud firma nebere, tak za mě fajn.

          Kamarádka říkala, že nějaká její kolegyně, když toho na ní moc naložili, že se hodila marod a šla se starat o dítě. Ale to je právě ono, priority.

          Chápu, že nějakým firmám a recruiterům přijdu drahý a namyšlený, a tak, ale zdraví si prostě za prachy nekoupíš. A ono je fajn, když firmu ten požár či telefonát v 1 hodinu ráno stojí ranec, ona si to příště rozmyslí, jestli jí to za to stojí. Jakmile jsi hodný a děláš to v rámci dobré vůle, tak je to přesně co tu píše a13, firma toho začne zneužívat, bude tě budit každý den a otravovat nonstop a ty pak vyhoříš.

      2. to same u mna. Robim ako kontraktor/konzultant v IT, 80% ponuk odfiltruje ponukany MD rate ponukaju take smiesne ze viac zarobim autoklikac0m na nahodne miesta na monite na burze :), dalsich 5% su psychopati na pohovoroch (+ poziadavky prid do office len tak sa porozpravat aspon 3dni na 8 hodin/tyzden pri full remote pozici), zvysok sa dostane von ked chce ma testovat s leetcode problemamy.
        A zvysnych 1% percento sa dostane tomu ze sa porozpravame o projekte a co potrebuju vlastne riesit lebo co je v popise prace na ich webe je vacsinou HR hatlanina

    2. Asi jak kde, myslím že minimálně v ČR ten pracovní trh není tak drsný jako třeba v US.
      Pracuju v ČR ve středně velké IT firmě a lidi se tam fakt nevyhazují kvůli tomu že byl slabší kvartál nebo dva. Max. se omezí nábor méně kritických pozic nebo sníží náklady na cestovaní apod.
      Firma občas potřebuje aby se pracovalo i mimo běžnou pracovní dobu (máme firemní zákazníky i v US s danými SLA), ale není to pravidlo a obecně se firma spíš snaží aby zaměstnanci přesčasy nedělali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *