Predstavenie projektu Medializuj.sk

Ahoj John,

Niektorí čitatelia ma tu už poznajú. Moje meno je Zsolt Szabó a písal som tu dávnejšie sériu článkov o podnikaní v USA a mojej firme PayPerHost.com, ktorú som pred dvoma rokmi predal.

Spúšťam nový projekt medializuj.sk. Primárne sa v ňom snažím o spojenie novinárov a odborníkov. Ide o platformu, kde reportér pracujúci na konkrétnej téme môže vyhľadať odborníka na vyjadrenie do článku. Médiá tak dostanú kvalitné informácie a odborníci spotlight, vďaka ktorému sa v podstate zadarmo zviditeľnia v rámci širšej spoločnosti.

Príklad: Novinár pracuje na článku o očakávaných trendoch v cenách realít. Cez Medializuj sa spojí s realitným maklérom, ktorý je v téme ako doma, no doteraz nemal veľa priestoru ukázať to. Do článku tak poskytne potrebné informácie a každý človek, ktorý si text po vydaní prečíta, bude mať jeho meno spojené s istou úrovňou profesionality.

Nápad vytvoriť takúto službu som dostal práve po návrate z Ameriky na domáci trh. Podobná služba tam efektívne funguje už roky a v Európe podľa mňa chýbala. Myslím preto, že tvoj blog je ideálnym miestom pre môj startup. Audience tvojho webu tvoria často odborníci, ktorí by možnosť takejto bezplatnej reklamy svojich služieb mohli oceniť.

Táto služba bude navždy zadarmo a chcem ju spustiť do konca apríla. Postupne tam pribudnú platené služby ako napríklad distribúcia tlačových správ. Po tom ako to v SR a ČR vychytám, rýchlo to spustím v cca 20 krajinách Európy. Robiť to iba v SR / ČR zmysel nemá, kedže tu je na to veľmi malý trh.

Čo mám zatiaľ urobené:
web stránku: www.medializuj.sk
Prototyp administrácie pre žurnalistu: http://jv.demo.medializuj.sk/admin/dashboard
Prototyp administrácie pre odborníka/ firmu: http://pv.demo.medializuj.sk/admin/dashboard

Ďalší krok je prejsť si tieto prototypy so žurnalistami a odborníkmi a získať feedback. Najlepší feedback získam stále s klikateľným protypom (nie len wireframes, alebo obrázky). Prototypy slúžia na to, aby som neprogramoval niečo zbytočne.

Mám za sebou niekoľko projektov a nebudem klamať. Väčšina z nich nevyšla. Pomer tých úspešných k neúspešným je asi 1:10 a nie som zďaleka jediný, kto má podobnú skúsenosť. Najmä pri startupoch treba brať do úvahy survivor bias. Za jedným úspešným projektom stojí v tieni ďalších 50, o ktorých sa väčšina z nás nikdy nedozvie.

Ak by mali tvoji čitatelia záujem, rád by som všetky kroky a skúsenosti transparentne dokumentoval na tvojom blogu. Mne by to prinieslo feedback od tvojho skvelého publika a tvojim čitateľom zaujimávý content o štarte nového podnikania.

Ukážky článkov
Ako vybrať a overiť nápad na startup
Ako škálovať biznis v Európe
Ako vybrať programátorov a výber technológií

Čitatelia blogu: Ak chcete ďalšie články o tvorbe medializuj.sk dajte v komentároch vedieť. V každom prípade napíšte feedback ku prototypom, web stránke alebo hocičomu inému. Budem veľmi vdačný za akýkoľvek feedback.

Spread the love

19 thoughts on “Predstavenie projektu Medializuj.sk

  1. Ahoj Zsolt,

    nepoznam sposob prace novinarov, takze neviem posudit ci ich to zaujme. Viem si ale predstavit, ze ako odbornik by som sa zaregistroval.

    Mam ale inu otazku: pri podobnych medzinarodnych projektoch casto riesime otazku, ci zvolit jeden globalny brand, alebo individualny v kazdej krajine. Takze preco individualny v tomto pripade?

    Stan

    1. Ahoj Stan,

      Na stranke medializuj.sk sa mozes predregistrovat a posleme ti email hned ako to bude spustene.

      Ohladom toho ci ist von globalnym vs lokalnym brandom. O tom chcem napisat zvlast clanok, ze preco si myslim, ze v Europe je lepsie ist individualne lokalne brands. Dalsie clanky budu bud na podnikanivusa.com alebo na nasej stranke.

    1. Ahoj Karel,

      Ked si pozries prototyp pre odbornikov, kazdy odbornik si musi vyplnit profil v ktorom uvadza svoje skusenosti, vzdelanie a referencie (aj url odkazy na existujuce clanky,videa kde sa vyjadril)

      Kedze my transakciu nevidime (neviem koho si zurnalista vybral), tak mam pripravene nejake alternativne sposoby. Na to by sa dal napisat tiez samostnany clanok, dakujem za super tip!

        1. Presne tak.

          No zaroven to nechcem urobit tak, ze mozem nechat feedback/rating na hocikoho, lebo potom to bude zaspamovane. Nastastie je transakcia verejna (clanok niekde uverejneny) a teda feedback bude moct byt iba ku transakcii. To je len jedna z moznosti.

  2. Ja jsem byl 10 roku autor a editor ve velkych mediich. Premyslim nad timto projektem. Co me k tomu napada:
    1) Jako novinar jsem mel spoustu kontaktu na lidi, kteri se chteli medializovat. Jejich citace jsou v mediich porad dokola. Bylo by zajimave, kdyby to pomohlo se shanenim kontaktu novych, originalnich lidi, kteri se ale umi vyjadrit. Sehnat takove lidi ale neni az tak snadne. Jeste zajimavejsi by bylo, kdyby to obsahovalo jmena lidi, se kterymi by se dalo udelat zajimave interview.
    2) Je pravda ze nekdy potrebuje novinar citaci spis ilustrativni, pro zpestreni, od odborniku, napriklad k novym zakonim o danich, od financniho analytika a pod. To by pak slo. Ale pokud to ma byt vyjadreni ke kauze, k nejake situaci, to tezko.
    3) Novinarina je maly svet, tezko si predstavit ze se mezi novinare a zdroje vklini nejaka sluzba…komunikace pujde pres ni? To by vypadalo neprofesionalne…ale v dnesni dobe opisovacu Googlu, CTK, SITA, AP by to mozna proslo, kdo vi. A co security, co kdyz ten zdroj mi chce rict neco offline, uvidi to ta sluzba nebo jen ja?
    4) Jake je zamereni webu? Noviny jake, seriozni, bulvar? Lifestyle? Nejake rubriky, kategorie? Kazdy pracuje jinak.
    5) Databaze kontaktu spojujici TZ s novinari, ano uz me to kdysi taky napadlo…ale cele to field je takove…oznacil by som to “kmenova spolocnost” a v SR vieme co to znamena…treba mat znamych, kamaratov. Teda je otazka jestli nejaka databaze to dokaze zesystematizovat.
    6) Nechapu monetizaci, ma to fungovat tak, ze pod zaminkou toho, ze novinar dostane citace, budeme mit kvalitni databazi novinaru, kterym pak budeme posilat tiskovky a to posilani zaplati tiskovi mluvci a PR agentury? Cili se jedna o zarodek hubu PR agentur?
    7) Skalovatelnost do jinych zemi? Tezko Anezko. Bez znamych ani nesezenete misto v novinach.
    Zaverem bych rekl, ze nechci ubirat nadseni do projektu, ale tento typ projektu mi pripada, ze neni dobry na vydelavani penez. Spis to muze znamenat mit v ruce urcitou moc nebo prehled. Vezmeme si fakt, ze vetsina novin (krome bulvaru a financnich) je desitky milionu czk v minuse kazdy rok a nekdo je financuje. Jinymi slovy v tom nejsou penize, zurnalistika se celosvetove potapi, ale (zel) muze v tom byt urcita forma moci a nebo (pekne) touha pomoct ke kvalitni zurnalistice jaksi altruisticka. Jenze o te moci si to uvedomuji i (zkusenejsi) novinari, takze nepujdou pres nejakou sluzbu. Tedy pres tu sluzbu pujdou jen nedulezite veci. Takze ani prehled a moc nebude:-) Pojal jsem tento referat hodne otevrene. Zaverem: jsem skepticky.

    1. Ahoj Lukee,

      v prvom rade ti chcem podakovat za tvoj hodnotny feedback. Vidim, ze si v tom doma. Keby si mal zaujem o spolupracu, napis prosim na info@medializuj.sk

      1) Je to presne ako vravis. Ti isti ludia dookola sa vyjadruju… presne to mi povedali aj v TV JOJ, ze nieco take by potrebovali, lebo uz im vedenie povedalo nech trochu prestriedaju.

      Ohladom zoznamu zaujimavych ludi na interview – toto som si poznacil a skusime to nejak integrovat v neskorsich verziach.

      2) Ano. Bude sa to dat pouzit aj ku kauzam, ale asi menej

      3) Komunikacia ide na priamo, nie cez nas. Len uvodne rozoslanie odbornikom ide cez nas a ich uvodna odpoved. Potom si zurnalista vyberie toho spravneho odbornika na zaklade odpovedi. Do tohto bodu bol zurnalista anonymny a zurnalista vidi kontakt na odbornika, ale nie naopak. Cize po tom ako si vyberies odbornika, komunikujes s nim ako chces.

      4) Je nam jedno z akeho zamerania sa tam zurnalisti registruju. Je na odbornikoch ci budu pomahat zurnalistom z bulvaru, alebo nie.

      5. Presne tak… SR/CR sa robi len preto, ze sme tu doma a nic nas to stat nebude. Tu to vychytame a potom ideme 25 krajin v Europe.

      6. Nikto neveri, ze nieco moze byt naozaj zadarmo 🙂 Bude to naozaj zadarmo a zurnalisti nebudu dostavat ziadne tlacove spravy ani nic pokial o to vyslovne nepoziadaju. Je to hlavne na to, ze odbornici, majitelia firiem sa registruju a nasledne mozno pouziju ine platene sluzby, ktore este len vymyslam. Chceme z toho postupne urobit plaformu pre buducnost reklamy, lebo za par rokov bude mat vsetci adbloker a zurnalisti z niecoho zit musia.

      7. ano bude to tazke. No tato sluzba je super pre zurnalistov aj pre odbornikov a pre obe strany je bezplatna. Mozno sa to podari, mozno nie.

      Pri tomto projekte som aj ja skepticky. Viem vsak, ze vacsina novin su v strate, presne ako pises… a budu casom este vo vacsej strate. Buducnost obsahu je kvalitny obsah s nevtieravou a cielenou reklamov priamo v obsahu. Tak, aby citatelovi nevadilo, ze clanok obsahuje reklamu, lebo ta reklama je vhodna ku danemu clanku, ktory bol informativny aj bez nej. To je moj end goal, byt nastupca google adwords.

      1. Ahoj Zsolt, ked to robite len pre dobry pocit preco nie:-) Mat znamych v tomto obore pomoze. Len rozmyslam nad tym poslednym odsekom. “Buducnost obsahu je kvalitny obsah s nevtieravou a cielenou reklamov priamo v obsahu.” No to je velka otazka a nad buducnosti najma novin sa uz diskutuje zopar rokov. Par editorov, sefredaktorov napisalo o tom pekne dlhe rozbory, poslednykrat E. Tabery z Respektu sa tiez o tom dost rozpisal (dostupne online v celom zneni) aj ked zaver bol taky zahmleny…noviny su najhorsie, lebo mat reklamu v clanku sa povazuje za neeticke. Samozrejme aj len citacia urciteho mena uz je pre nekoho reklama, v tomto chapem tvoj projekt. Ale vela ludi (odbornikov a pod.) to tak nevnima a taka reklama ich nezaujima, cize ty musis vzdelavat tych odbornikov, ktori o to az tak nestoja (lebo sa nevedia propagovat a nechapu toho dolezitost, najma tu vo vychodnej europe). Ale dat tam cosi viac do clanku, uz je to eticky problem. Preto velke svetove noviny idu cestou ze naberaju predplatne na digitalne vydania co ostatne skusa v SR aj SMER a DennikN, v CR napr. HN a Respekt. Lenze to musi byt hegemon a mat naozaj skvelu povest a super kvalitny obsah. Tvoja idea je viac realizovatelna v lifestyle (+magace, prilohy), kde sa popisuju v clankoch konkretne vyrobky, robia interview s chirurgami, beckovymi celebritami a podobne. Lenze, stale je tu ten rovnaky problem, ked mam v clanku (objednanu) reklamu na vyrobok, uz na mne tlaci inzertne oddelenie aby recenzia vyznela pozitivne. Ozaj, toto je dalsi napad, mali byste tam mat kontakty na celebrity A+B+C, ci?:-) Napriklad ked dojdete do lifestylu, na nastenke je tam pekna tabulka a v nej je cislo na Karla Gotta, Sasu Rasilova a tak podobne:-) No a co kontakty na politikov? Lenze to uz pak zacne byt velmi citlive a treba preverovat novinarov. Inac USA je o inom lebo strasne velka krajina ale zasa na druhu stranu su tam lokalne noviny. Tiez by ma zaujimal business model tych Amikov. Pokial to neni vydelecne, tak pak ich motivacia.

        Lukino: Ked je to naozaj novinar, zurnalista musi to mat strasne rychlo lebo doobeda je porada, kde sa rozhodne co sa bude pisat, vecer to ide do tlace. Ked sa nevies niekomu okamzite dovolat na mobil, tak volas inemu. Kauzy, reporteri, vela toho ide najskor cez mobily. Nake lifestely a magaziny a prilohy, tam je viac casu, typicky niekolko dni. Televizia to je este o inom, lebo narocnejsia technika, vizualna stranka, hlasovy prejav. Toto su vsetko infarktove roboty:-)

  3. Jinak přijde mi že sehnat odborníka na nějakou oblast nemůže být dnes v době internetu až tak složité… Stačí pogooglit a najít relevantní fakultu VŠ nebo největší firmu/organizaci v oboru atp.
    Spíš je otázka jak moc si s tím chce ten novinář dát práci a kolik na to má času.

    1. Odbornikov je vela, no malo kto z nich rozumie, ze dat im vyjadrenie ma zmysel. Nie kazdy sa chce propagovat. Preto pouzivaju tych istych dookola. Taktiez vela odbornikov nevie pracovat s novinarmi, alebo nevie nahrat kvalitne audio, video atd. Ked som sa rozpraval s novinarmi tak dost casto najst niekoho je celodenna aktivita. Na medializu.sk budu hotovi ludia.

  4. Na margo hodnoteni… mna napada, ze idealne by boli taki neotreli odbornici (v style ak sa pise o SpaceX, tak najst niekoho, kto tam robi / Cech, Slovak napriklad)… apod…
    Teoreticky hodnotenie profilu (aj prvotne pri registracii) by mohlo fungovat obdobne ako na nejakom Linkedine, ze tam da pracovnu adresu (asi ak niekto bude mat @cern.eu tak to uz aspon nieco znamena), alebo nejake “lajky” od aspon 2-3 kolegov apod… ci blbost? 🙂

    1. rmaly, dobry postreh, je obrovska poptavka (medzi kvalitnymi novinarmi) po primarnych am inych zdrojoch v SpaceX, Amazone, Googlu, Faceboku, Applu atd. Zsolt, ked ich ziskate, budete frajeri (a finance sa vam to nevyplati, ale budete mat zaujimave kontakty). Ale nerobme si iluzie, bezny novinar opise vyjadrenie Applu z TZ, zahranicnych novin (pokial vie poanglicky co tiez nie je u nas zdaleka samozrejme) a pod. A ludia z tychto megacorp memaju zaujem o nejake male zemicky ktore tazko najst na mape.

      1. Spíš myslím že zaměstnanec v korporaci moc nemá zájem na tom se za ni vyjadřovat. Resp. ani nesmí, aniž by na to neměl 5 approvalů včetně právníků… pokud není tiskový mluvčí.

  5. Pár podobných služeb ve světě existuje, ale žádná díru do světa novinářů ještě neudělala. Celá věc má několik problémů:
    1) Většina novinářů má svůj vlastní okruh odborníků – popř. redakce mají sdílené seznamy odborníků z různých kategorií, které má prověřené a o kterých ví, že jim moho zavolat kdykoliv a oni se ochotně vyjádří. Pro novináře, který nemá nikdy moc času a často oboru o kterém píše nemá detailní znalosti, tak je mnohem bezpečnější šáhnout po odborníkovi, kterého už někdo použil nebo po někom kdo vypadá jako odborník (oborový influencer) na sociálních sítích. Použít někoho na koho nemá osobní doporučení nebo v médiích (nebo socnetech) ještě nebyl je pro něj riziko.

    2) Novinář má dnes potřebuje vyjádření obratem – tj. telefonicky, na napsání článku má obvykle jen několik hodin. I když by takový kontakt na platformě našel, tak příště mu raději rovnou zavolá. Snižuje to tak využívání platformy – což ve svém důsledku povede k postupnému zániku.

    3) Co je ovšem větší pain – je poznat kdo je odborník a kdo jenom tlučhuba, který se chce dostat svou firmou do médií a neumí sestavit kloudnou větu? V ČR a SR to možná poznáte, ale podle čeho to poznáte v 25 jiných zemích?

    4) Pokud nemáte vyřešenou monetizaci od začátku, tak to dost razantně snižuje šance na úspěch. Budete brzy stát před rozhodnutím, zda investovat další peníze a čas do rozvíjení něčeho co ještě nic nevydělalo.

    5) Asymetrie – lidí, kteří by se chtěli dostat do médií je řádově více než prostoru, který tam pro jejich vyjádření je, novináři jsou zahrnuti desítkami TZ denně. I kdyby se předchozí věci podařilo zvládnout, tak stejně neuspokojíte poptávku ze strany firem. Šance, že se to díky platformě někdo dostane do médií bude dost nízká.

    6) Škálování – protože do jisté míry jste tržiště, tak je dost obtížné přitáhnout dost trhovníků, když tam ještě nejsou kupující a naopak. Na tom selže většina podobných projektů.

    Abych nebyl jenom škarohlíd – řada médií publikuje placený PR obsah – od toho, že to nazývají komerční příloha, Brandvoice nebo advertorial. Pokud se dokážete domluvit s firmami aby se na něčem takovém finančně podílely a pomůžete jim vytvořit kvalitní obsah tak je to příležitost. V jednom článku se dá zmínit více firem – něco co s čím se určitě média nebudou zabývat nebo to organizovat.

    1. Ahoj weblog,

      dakujem, ze si si nasiel cas napisat feedback. Tvoj blog poznam a tvoj nazor je pre mna dolezity.

      1) presne tak. Sluzba pre pomoc zurnalistom ma byt nieco na prilakanie ludi. Od toho nejaky velky biznis vobec necakam.

      2) ano bude sa dat kontaktovat odbornikov na priamo, tak ako pises. Zurnalisti musia v ramci profesionality odbornikov rotovat, aby to nevyzeralo zle.

      3) Na tom chceme pracovat, aby sme ich naozaj overili a dali referencie. To mozno bude aj spoplatnena sluzba, nejake hlbkove overenie atd.

      4) O toto sa nebojim. Monetizacia je vymyslena, to ze nebude prvych 6 mesiacov je uplne fajn. Dnes je trend vobec nemonetizovat nic, takzvany Blitzscaling, kde odstranis vsetky frictions – vratane platby, aby si cim skor mal scale.

      5) ano. Nasledne vsak odbornik/firma moze vyuzit ine platene sluzby, ak sa mu nepodari medializovat zadarmo

      6) Pre obe strany je to sluzba zadarmo a obe strany ju velmi chcu. Polovica ludi mi hovori, ze mam spoplatnit zurnalistov a polovica, ze odbornikov. Co mi pride, ze je tam fakt value pre obe strany.

      Casom to cele ma byt nieco viac, toto je len start, minimum viable product…

  6. Ahoj, preco si predal svoj business? Nefungoval dobre? Webhosting je super na to, ze mozes byt kdekolvek, teda podnikat odkialkolvek.Nebolo dobre v USA? Preco si sa vratil?

  7. A novinář by editoval názor odborníků, nebo jen maximálně upravil gramatické chyby ?

    Z místních novim mám zkušenost, že novinář se rozhovorem jen inspiruje a napíše si vše podle svých schopností, což při nízké úrovni novináře je něco jiného, než padne v dotazu na odborníka.

    jiní odborníci mají vstupy v médiích jako koníček a pozornost je přitahuje, takže není náhoda, že tam jsou stále stejní, protože ostatní o takovou pozornost často nestojí. Ten jeden odborník ve skutečnosti ale není odborník na všechny témata a nakonec není nikdo, kdo by jeho názor ověřil.
    Jiní odbornější odborníci by pak asi často měli problém se vyjádřit, aby jim rozumněl i někdo jiný mimo jejich obor nebo aby nerozvíjel do hloubky některé detaily.

    Opravdu nevím jak by takový projekt mohl fungovat, aby obsah měl vyší úroveň a byl zároveň čtivý, protože to jsou protiklady, které umí spojit jen dobrý novinář.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *