Ahoj Johne,
snad již od roku 2006 čtu nadšeně tvůj blog. Rád bych představil náš nový projekt online angličtiny www.landigo.cz. Určitě nejsme startup, produkty Landi existují již 25 let, tento projekt ale považuji za určitý milník. Již je v běhu konverze pro německý, francouzský, španělský, italský, ruský, maďarský, polský a ruský trh. Obchodní model máme premium/fremium, nově vše funguje na mobilech a tabletech. Zvažovali jsme mobilní aplikaci, ale nepřinášela by uživatelům nic navíc, než plně responzivní web. V září spustíme též výuku němčiny, španělštiny, francouzštiny a italštiny.
Kvalita našich produktů je přímo úměrná kvalitě lidí, kteří s námi spolupracují. Na našich produktech neustále pracuje několik desítek lidí. Myslím, že tyto zkušenosti by mohli být užitečné i pro ostatní čtenáře tvého blogu. Nechci si tady dělat pouze reklamu, tak bych chtěl tvé čtenáře seznámit s našimi zkušenostmi.
1.) Najímání freelancerů v ČR je problematické. Zkoušeli jsme snad všechny významné weby v ČR, většinou přijde několik nerelevantních odpovědí. Nejlépe v ČR nám funguje jobs.cz, tady se ale většinou ozývají studenti. Často jsou šikovní, ale pracovní morálka většinou za moc nestojí (jsou ale výjimky).
2.) Většinou používáme Upwork (Elance). Zlé jazyky tvrdí, že je to síť lidí, kteří nevědí co chtějí a poptávají to od lidí, kteří to neumějí dodat. To si ale myslím, že je přehnané. Samozřejmě i na Upwork můžete najít spoustu kvalitních freelancerů. Třeba na voice-overy apod. je Upwork naprosto ideální.
3.) Landigo nyní obsahuje přes 50000 obrázků. Každý obrázek je nutné vybrat z fotobanky, lehce upravit a uložit do našeho systému. Jsou to tisíce hodin práce. Zde se nám opět osvědčil Upwork. Velice výhodné je zadat poptávku třeba na Polsko, Maďarsko, Srbsko apod. Ozve se vám spousta talentovaných lidí ochotných pracovat za podobné či lehce nižší sazby než v ČR. Nikdy se nám neosvědčilo hledat superlevné freelancery s Indie, Pakistánu apod. Mentalita je zkrátka jiná a uvažování o tom, co je to kvalita také. (Jednu výjimku máme a to indického programátora, který je expert na lingvistiku – spousta algoritmů v našem slovníku pochází právě z Indie – vyzkoušejte třeba náš našeptávač ve slovníku). Původně nám Avinash pomohl s vývojem docela funkčního rozpoznávání řeči do našich offline produktů (nakonec jsme jej ale nikdy nepoužili).
4.) Je iluzorní, že seženete kvalifikovaného US freelancera za $12. Ano, určitě se vám jich několik ozve, ale buď nebudou kvalitní a nebo používají strategii, že potřebují získat reference a postupně zvyšují cenu. Co se nám ale osvědčilo, je shánět expaty třeba v Thajsku. Takto můžete za $12 sehnat kvalitní rodilé mluvčí, kteří budou mít motivaci pracovat.
5.) Pokud už jsme sehnali kvalitní freelancery, je NAPROSTO NEZBYTNí‰ je neustále zásobovat prací. Jinak si půjdou hledat práci jinam.
6.) Pak k technice – přechod k Amazon Web Services jsme dlouho zvažovali, ale již rok používáme a jsme naprosto nadšení. Možnost vše si zkoušet na sandboxových testovacích serverech vytvořených za 10 minut nebo kvalitní zálohování (snapshotování) je prostě k nezaplacení. Nebo si vyzkoušet zátěžový test na serveru (20k requests/s) se 36 jádry a 244GB RAM je také bomba ($6/h ale můžete si jej pronajmout třeba na dvě hodiny).
Přeji ti Johne vše nej nejen v byznysu a to samé čtenářům tvého blogu.
Martin
Ten projekt se mi moc nelíbí. Proč tam není přihlášení přes facebook a musí se tam psát email? Aby chodil spam a email marketing jel naplno?
Mozna by stalo za to si neco precist o tom jak funguje prihlasovani pres socialni site, protoze pak zjistite ze dany web z facebooku email stejnak ziska, takze opravdu to zrejme nebude kvuli vasemu podeziravemu spamovani.
Získá, ale nemá souhlas se zasíláním informací na něj 😉
Ano, to je podstatné. Naší strategií je získat od uživatele email. Pak jim chodí tři cvičení z angličtiny každý den zdarma. Chodí to každý den, původně jsem se bál, že to lidi bude otravovat a že se budou odhlašovat – mile měl ale překvapilo, že se za půl roku odhlásilo pouze 20% lidí.
Na email posíláme pouze cvičení, nikdy ne reklamu. Dříve, když jsme email používali “reklamně” tak došlo k tomu, že to ze začátku funguje náramně, pak se ale odhlásí 60% databáze a zbytek přestanou maily číst. Dnes nám lidé nadávají, když jim náhodou nepřijde email se cvičeními. To se nám nikdy v minulosti nestalo, aby nám lidi nadávali, že jim nechodí nabídky.
Jinak na akce používáme remarketing na Facebooku a na Googlu – emailem lidi na web přivedeme a udržujeme kontakt, akce a nabádání ke koupi máme přes remarketing (to je víc méně jediná placená reklama, kterou intenzivně děláme). Myslím, že to je správná cesta, pokud máte velikou kvalitní databázi uživatelů, chce to hodně opatrně, aby nezbyla databáze s balastem.
Absolutně nevim k čemu to je, ani popis nepomohl, tak překlad nebo fotobanka? Každý ví, že 3. země jsou levné a plné odpovídající kvalitě a že US GB je drahá.
Cvičení. Když se podívám na hlavní stranu tak fakt netuším o co jde, nahoře jsou videa kde pán posiluje, vpravo je dívka co relaxuje nad útesem po běhu a všude je “cvičení” “zapište se”, člověk se musí proklikat a pochopit o co vlastně jde.
Souhlasim, z clanku jsem take nepochopil. Proc vsichni vytvari kopie kopii a nevymysli neco odlisneho? Premysleni tolik boli? Takhle diru do sveta neuděláte, k tomu ani clanek u Johna nepomuze…
Janino, ty si proste genius. Nepochopila jsi o čem web je, ale víš, že je to kopie. A ještě napíšeš že myšlení bolí. Osobní otázka: bolelo tě to?
Podle webu je to asi Fotobanka.
Ať raději napíší ti co to už otestovali …
Web je katastrofa – to je uz finalni verze nebo nejaka beta? Vubec nemam chut klikat dal pote co jsem uvidel uvodni stranku. To je prace toho indickeho programatora? V cem je pridana hodnota produktu, cim je to vubec zajimave/vyjimecne? Proc je lepsi ucit se anglicky pres Landigo a ne s Duolingem? V clanku pisete o najimani freelanceru ale o cem vlastne produkt je?
Ahoj Ondrej,
rád ti odpovím na otázky. Toto není práce indického programátora, a ne není to beta verze. Samozřejmě že se web bude dále vyvíjet.
Určitě jsem ve svém postu nechtěl popisovat funkcionality našeho produktu, ty myslím, že zvídavý uživatel podnikanivusa.com najde sám, spíše jsem chtěl popsat postup tvorby. To si myslím, že je důvod, proč sem návštěvníci chodí. Nebo je to aspoň můj důvod
Proč je lepší učit se anglicky přes Landigo než přes Duolingo, to umím popsat velice přesně. Duolingo znám velice dobře. Teď budu popisovat verzi Landigo Premium:
1.) Získáš přístup k 14040 zábavným fotokvízovým otázkám, které jsou velice přesně rozděleny do lekcí a kategorií. Chceš se učit frázová slovesa? Vybereš si svojí úroveň a učíš se frázová (nebo třeba nepravidelná) sloves)
2.) Landigo si pamatuje tvoje chyby. Zároveň ve všech cvičeních můžeš kliknout na libovolné slovíčko a to se ti ukáže se v našem slovníku. Ten slovník jsme interně vytvářeli ve firmě a k top 5000 jsme vybrali ukázkové obrázky (manuálně) aby se uživatelům lépe zapamatovali. A ano, tady opravdu nám pomohl Avinash, vyzkoušej si třeba našeptávač ve slovníku na Landigo a na seznamu. Na Landigo pochopí, že suces je překlep a nabídne ti správnou variantu. A vždy ti slovíčka zobrazí v našeptávači od nejpoužívanějších.
3.) Všechny věty jsou v Landigo Premium přeložené do češtiny.
Našel bych asi dvacet dalších výhod proti Duolingo, myslím že je našli i naši uživatelů (během krátké doby máme cca 10000 fanoušků na Facebooku).
4.) Landigo je optimalizovaný web pro mobil a tablet – nemusíš nic instalovat, napíšeš landigo.cz a vše funguje na tabletu i mobilu.
5.) Landigo motivuje své uživatele – každý den zasíláme registrovaným uživatelů tři cvičení zadarmo (odběratelů máme několik desítek tisíc).
Zdravím
Martin
Pohled do zákulisí freelancigu je zajímavý, proč zrovna Upwork?
A ne třeba Guru a další? Zkoušel je někdo?
Guru nebývalo špatné, ale dnes generuje výrazně méně kvalitních nabídek než Upwork (Upwork je sloučená elance.com a odesk). Klidně bych to odhadl i desetkrát méně (vyzkoušeno naposledy před dvěma měsíci).
K Upworku může mít každý milion výhrad (třeba jejich web je neuvěřitelně pomalý) , rozumná alternativa ale myslím neexistuje.
Guru jsem drive taky hodne pouzival.. a zrovna tyto nove komentare jak ktery web v soucasnosti funguje jsou hodne cenne. Dik!
Duolingo je duolingo
Preklep v nazvu clanku: projketu -> projektu
diky za upozorneni
Já myslel že v US je 12USD něco jako mzda v McDonalds, WallMart apod., za to by mě kvalifikovanou pracovní sílu nenapadlo hledat 🙂