Ahoj Johne
Chtěl bych Ti touto cestou poděkovat za skvělý blog a za knížku. Mám malý business a našel jsem spoustu rad, co mi pomohly. Častokrát to bylo o tom, že jsi mi potvrdil, že i někdo jiný přemýšlí podobně a nezasekl jsem se na nějaké maličkosti a nevěnoval tomu zbytečnou energii. Kromě toho z té knížky čiší neskutečný drive, což je nakažlivé.
Mám dotaz, co by mohl zajímat i ostatní čtenáře:
Když jsi začínal podnikat, stanovil sis vždy nějaké osobní cíle na den nebo měsíc? (pokud ano, jakou to mělo formu) Psal jsi, že business musí růst, to chápu jako cíl, ale jde mi o ten denní rytmus v životě – řekl sis, kolik máš každý den udělat, nebo jsi na tom prostě dělal pořád od rána do večera, až to mělo výsledky?
Měl bych ještě jeden trochu komplexnější dotaz k mému podnikání. Pokud Ti to bude připadat zajímavé, klidně to uveřejni na blogu.
Mám aplikaci pro mobily (zatím jen iOS), čte to noty z fotek a hraje: http://www.sheetmusicscanner.com Pořád je to ve vývoji, ale prodává se to už dva roky, prodeje pomalu rostou, a věřím, že to má větší potenciál. Momentálně je to všechno organic traffic, žádný marketing ani SEO, čistě word of mouth. Vždy po vylepšení to jde trochu nahoru.
Dotaz zní, kdy to začít propagovat a linkovat z různých fí³r, blogů, atd, prostě kdy to celé spustit. Nechci to udělat předčasně, dokud to nebude dostatečně dobré, protože se bojím, že si můžu lehce zkazit jméno, což znamená špatné reviews a nižší prodeje.
Jak poznat, že už je to kvalitou na dobré úrovni a mám se toho vůbec bát? Nebo to mám co nejvíc propagovat hned a vylepšovat to za chodu?
Zkoušel jsem to měřit – přidal jsem do aplikace tlačítko Feedback, kde uživatel řekne Good nebo Not Good, a vidím statistiku v Yahoo Analytics. Postupně se to zlepšilo asi z 50% Good na současných 70%, po zapracování připomínek uživatelů a několika updatech. Říkal jsem si, že ideální by bylo aspoň 90%, ale to by mohlo ještě nějakou dobu trvat, než to tak vylepším. Hlavním důvodem nespokojenosti jsou asi přehnaná očekávání, že to bude magicky fungovat vždycky na všem. Není to určitě bez chyb, ale relativně k ostatnim asi 2-3 konkurentům to funguje spolehlivěji.
Jinak, tohle je plán dalšího vývoje (ne nutně podle priorit):
– Další features, zlepšení přesnosti a podporovaných symbolů (to je to, co zabere většinu času vývoje)
– Verze pro Android
– Překlad do 10 jazyků – podle největšich trhů.
Ocením jakoukoliv zkušenost s tímto typem businessu.
Ať se daří v životě i v podnikání!
David
Vypada to fajn, ale nemam iPhone. Da se nekde zaregistrovat, at se dovim, az bude verze pro Android?
Poslete prosim email na [email protected] , az bude verze pro Android, dam vedet. Zatim to vypada, ze to bude zhruba do roka.
Ahoj Davide.
Já našel různé odpovědi na podobné otázky v knížkách Rework a Getting Real od Jasona Frieda. A taky jsem tam našel otázky, co mne ani nenapadlo si položit … často i s odpověďmi :). Taky tohle je provokativně-inspirativní četba o věcech, za které píše otazník: http://www.melvil.cz/kniha-ukaz-co-delas/.
Diky za tipy.
Doporučoval bych si na těch fí³rech a dalších sítích vybudovat komunitu, která výměnou za přístup k betaverzi pomůže aplikaci vylepšit za pomoci zpětné vazby, která bude širší než jenom Ano – Ne. Není od věci se i některými setkat osobně.
Až jí budeš mít tak můžeš třeba zkusit crowdfunding na Kickstarteru nebo IndieGoGo – tím zase dosáhneš na další podporovatele atd.
Komunita lidí už kolem toho je, hlavně v US, ale ne na diskusních fí³rech. Po mailech řešíme, co dodělat, mám feature backlog na další rok a půl. Nerozepisoval jsem to kvůli stručnosti, ale když kliknou na Not Good, objeví se nabídka, že mi můžou napsat – a píšou. Kromě toho mě kontaktují mailem.
Nenapadlo mě, že by šel Kickstarter nebo crowdsourcing obecně využít na budování větší komunity / jako PR – podívám se na to, díky za nápad!