Opět zdravím Johne,
tak znovu a snad už lépe bych rád Vám a Vašim čtenářům představil projekt FairList.cz.
Projekt vznikl na základě informací získaných při provozování blogu Jazykové.cz, který byl našim prvním projektem. Jeho cílem bylo dostat mezi lidi více informací o jazykovém vzdělání, zejména o jazykových kurzech a zvýšit tak jejich informovanost. Brzy se nám začali ozývat lidi s tím, že se jim náš nápad líbí, ale ocenili by i místo, kde si mohou na základě informací vybrat konkrétní kurz. Protože se dotazy a nápady množily, rozhodly jsme se touto myšlenkou více zabývat a prozkoumat možnosti. Proto jsme provedli marketingový průzkum, který nám zodpovědělo více než 3000 respondentů. Z něho jsme zjistili následující informace:
– Lidi neví, kde mají cizí jazyky studovat, a proto je raději nestudují.
– Výběr kvalitního jazykového kurzu je zdlouhavý a náročný proces, který sestává z procházení desítek webů jednotlivých škol, hledání informací, které často ani nejsou dostupné a jejich případné srovnávání.
– Drtivá většina respondentů si jazykovou školu vybírá podle referencí, ale je velmi obtížné sehnat nějaké mimo okruh známých.
Výsledky nám ukázaly, že problém nedostatku referencí skutečně existuje a trápí celou republiku. Postupně proto začal vznikat nápad, vytvořit na internetu místo, kde by studenti sdíleli své zkušenosti z jazykových kurzů a našli všechny potřebné informace k výběru toho správného. K tomu jsme přidali možnost přihlásit se na kurzy přímo prostřednictvím našich stránek a FairList.cz byl na světě. Zatím však jen v našich hlavách.
Rozhodli jsme se projekt zpočátku spustit pouze v Brně, kde jsme si chtěli otestovat skutečný zájem – jak uživatelů, tak jazykových škol a soukromých lektorů. S jazykovými školami jsme byli v úzkém kontaktu po několik týdnů, kdy jsme zjišťovali jejich potřeby a aplikovali je na náš vznikající produkt. Zkušební provoz jsme spustili 15. Ledna a 15. íšnora byl web propojen s blogem a začali jsme plnohodnotně fungovat pro Brno. Nyní už expandujeme do dalších měst po celé ČR.
FairList.cz umožňuje zájemcům o jazykové vzdělání vybrat si kurz na základě vlastních požadavků a referencí ostatních. Dostávají na něm kompletní informace potřebné pro výběr kurzu. Vedle toho si můžou kurz přímo na webu zarezervovat, požádat školu o více informací nebo přejít na web školy a tam si ho zakoupit. To všechno zadarmo. Navíc jim garantujeme, že pokud si zarezervují kurz prostřednictvím našeho webu, mají na něj 5 % slevu (díky vyjednáváním se školami). Odměnu dostáváme od vzdělavatelů ve formě provize za přivedeného studenta resp. za kontakt na něj. Systém je proto férový ‘“ pokud někomu nepřivedeme studenty, nic neplatí.
Naší cílovou skupinou jsou mladí lidé ve věku 19-35 let. Hlavními segmenty jsou:
– Maturanti, kteří se nemusí dostat na vysokou školu a tak pro ně můžou být pomaturitní kurzy způsobem, jak nepřijít o status studenta a zároveň se intenzivně zdokonalovat v jazyce. Případně můžou mít i zájem o doučování jazyka před maturitou.
– Studenti vysokých škol. Kteří jsou často zklamání úrovní výuky jazyka na univerzitě a nemají čas, prostředky nebo odvahu, aby vycestovali, naučit se cizí jazyk do zahraničí.
– Pracující či nezaměstnaní lidé, kteří potřebují zdokonalit svou znalost jazyka pro postup na lepší pracovní pozici resp. pro nalezení nového zaměstnání.
Více informací a lepší představu získáte na webu www.fairlist.cz. Za zpětnou vazbu budeme vděčni.
S pozdravem a úsměvem
Martin Smutek 🙂
Určitě bych za kurz neplatil, protože existují skvělí lektoři na youtube, třeba jenniferESL nebo couch_shane, a jejich videa jsou zdarma kdykoliv k dispozici. Jeniffer v jednom videu říkala jak se šest let pilně učila na vysoké francouzštinu a po té době stejně nebyla schopná začít s francouzem na ulici bezproblému mluvit, a přitom ve škole měla z francoužštiny áčko. Na výslovnost jsem přemýšlel že si zakoupím pomůcku speech budy, na nácvik amerického r, nakonec ale než to objednávat z amazonu jsem si to vyrobil z kusu drátu, a dnes myslím že jsem na to r už přišel. Již přes rok a půl poslouchám šest a víc hodin deně mp3, a to všechno v angličtině beavise a buttheada, bibli starej i novej zákon, kázání tima convaye z illbehonest, williama s. burroughse, atak. Ne vždy se na to stopro soustředím jelikož nejvíc to poslouchám v práci a tam mě sem tam někdo vyrušuje, ale i tak vidím růst. V knihovně si pučuju učebnice angličtiny a někdy knihy v en. Škola měla nulový význam ve studiu jazyka, vše jsem od té doby už zapoměl, tenkrát mi chyběla touha po informacích. Dnes pokud něco hledám tak většinou v en, je už v angličtině dostupné na internetu snad skoro všechno. v češtině neposlouchám a nečtu než podnikanivusa.
Jeniffer je dobrá, ale z čeho se učíš slovíčka? Když neznáš slovíčka těžko ti k něčemu bude Jeniffer.
omg pusobi to na me jako Fiverr zamereny na jeden produkt/odvetvi. Takze za me nic noveho
Já v tom tedy Fiverr nevidím. Je to klasický agregátor jazykových kurzů s
value navíc (reference, sleva, přehledná grafika), to se podle mně
uchytí snad vždy. Určitě palec nahoru, jen bych osobně zvolil český název, když jde o ty jazyky :))
Mimochodem,
já bych za kurz taky nikdy neplatil, anglicky jsem se naučil hlavně ze
svaté trojice (web, filmy, hry :)), ale uvedená cílovka mi přijde víc
než rozumná.
“lidi neví, kde mají cizí jazyky studovat, a proto je raději nestudují” no to je pěkná blbost, lidi spíš neví, proč cizí jazyky studovat a z těch co to vědí, velká část odpadá proto, že se jim nechce. A kvalita výuky podle mě spíš závisí na konkrétním lektorovi než jazykové škole. Ale jinak dobrý, pokud služba roste tak si asi zákazníky našla a palec nahoru 🙂