Predpoved vyvoje trhu s nemovitostmi

Kdy zacnou ceny nemovitosti znovu rust?

Az bude vetsina lidi presvedcena, ze investovat do nemovitosti stoji uplne za hovno:-). Myslim, ze se k tomu docela blizime (v USA). V Las Vegas dokonce ceny uz poskocily nahoru od minuleho roku. Jinde v USA nas to jeste ceka. Treba u komercnich nemovitosti je to tezsi odhadovat. Dostat se na to dno je hodne dulezite. A jsme hodne blizko. Mozna tam uz jsme.

Funguje to presne obracene od situace, kdy si naopak kazdy myslel, ze nemovitost je nejlepsi investice. Tehdy me bylo jasne, ze drive nebo pozdeji budou ceny klesat.

Co me k tomu zamysleni privedlo? Vcera me volala sousedni majitelka nemovitosti v Memphisu. Chtela by prodat a hodne levne (za stejnou cenu co jsem ja pred par lety koupil, ale to jsem mel docela stesti na skutecne levnou cenu). V podstate je rozhodnuta rict bance, ze prestane splacet. Je ji jedno, ze si pokazi kredit. Hlavne chce prodat. Bylo videt, ze je skutecne na dne. Vsechen optimismus ji zmizel. Obrovsky kontrast v porovnani kdyz jsem se s ni bavil pred rokem nebo dvema. No a ja se ted citim podobne takze do koupe se moc nehrnu:-). Ale pritom vim, ze tohle bude jednou dobra investice. Kdo na to ma ted zaludek skutecne udela neskutecny kup. Ale me se do toho ted nechce. Mam pocit, ze tech nemovitosti mam uz dost (a malo casu).

Nahrnulo se dost problemu. V poslednich tydnech mam uz druhe praskle potrubi. Budova mi tam nejak klesa a tohle je dusledkem. K tomu klasicke stiznosti, ze klimatizace v nejakych kancelarich nefunguje dostatecne (to je porad nejaky problem, ze je lidem bud moc vedro nebo zima) a nekdo to musi resit. Ted je zrovna vedro takze jsou stiznosti na horko. Protoze je stale krize tak lidi plati seky z uctu na kterych nemaji penize. A kdyz po nich chceme zaplatit znovu tak si vymysleji ruzne problemy jen aby platit nemuseli. Proste radosti vlastnictvi. Vetsinou jsem od toho docela izolovan, protoze na to mam zamestnance. Ale mame novou pracovnici, ktera v tom neni jeste zbehla, takze problemy se dostavaji az k mym usim:-).

Spread the love

36 thoughts on “Predpoved vyvoje trhu s nemovitostmi

  1. Zajímavé je, že to co se během posledních dvou let stalo s nemovitostmi v USA se v ČR zatím nestalo (ten pokles byl hodně malý, řádově 10 až 20 procent), je to tím, že je tu free market zatím jen 20 let? Jediný výrazný pokles cen nemovitostí byl snad jen v Británii, pokud se nepletu?

  2. Ten trh je jinaci. Neni to tolik volny trh, protoze je mala nabidka. Tim padem ceny uplne neodpovidaji realite. Jsou porad vyssi nez by byli na normalnim trhu.

    To stejne je u more v CA. Je malo domu na prodej, takze ceny se drzi i v dobe krize. Ale neprodavaji se tak rychle jako drive.

  3. Ceny v CA u moře jsou strašně vysoké. Podle mě tady může dojít ještě k pádu, skoro nikdo nechce za tyto ceny kupovat. Stejně tak reakreační oblasti jako třeba Big Bear Lake jsou ještě dost vysoko, i když tam už začaly ceny dost klesat. Dobré ceny jsou v pouštní oblasti kolem Palm Springs, jenže to je trochu riziko. Nicméně tam se dá koupit za polovinu ceny ve srovnání s rokem 2005. Díval jsem se na Oregon, tam sice ceny dost padají, jenže pořád jsou vysoko (v době hospodářského růstu je vyšroubovali neúměrně vysoko kupci z Kalifornie). Přemýšlím, co koupit, jenže podle mě ještě minimálně pár měsíců budou ceny klesat.

  4. fandor – nie len UK, ale aj Španielsko, Malta, Írsko, Pobaltie mali veľmi veľké poklesy cien. Rakúsko a Nemecko napríklad nemali z čoho klesať, lebo tam ceny stagnujú prinajmenšom 20 rokov.

  5. Zdravím,

    mám dotaz k jinému tématu ale to snad nevadí….

    Chtěl bych si otevřít eshop v USA ale nevím jestli je lepší mít doménu .us nebo .com

    Dále také jestli je lepší mít hosting někde v USA nebo klidně v čechách?

    Budu rád pokud mi odpovíte nebo dáte pár rad či odkazů.

    Díky

  6. JJ německo mě fascinuje tím, že když se podíváte na reálné ceny za posledních 20 let, tak tam výkyv nebyl, nerostou, neklesají, prostě téměř rovnoběžka s osou.

  7. Ja myslim, ze Cesko bude stejnej pripad jako Nemecko. Pristich 10 let ceny nemovitosti neporostou ani nebudou moc klesat.

    Neporostou protoze silne rocniky ze sedmdesatych let uz maji bydleni zajisteno a neexistuje zadny dalsi duvod proc by meli rust. Zvlast, kdyz jsou nemovitosti v CR drazsi nez v mnoha zemich zapadni Evropy (Rakousko, Nemecko)

    Nebudou klesat, protoze Cesko je maly trh,ktery se nechova pruzne.

    Takze se to bude placat, zhruba na stejne urovni a ti co kupuji byty i kdyz je nepotrebuji jako investici zaplacou.

    Zajimave je, ze cim vic je zkurvena ekonomika, tim jsou nemovitosti drazsi. Napr. Cesko je drazsi nez Nemecko, Slovensko je drazsi nez Cesko, Rumunsko je drazsi nez Slovensko.

  8. Tak to je známá věc, že člověk má nakupovat, když ostatní skákají z okna a prodávat, když začně o koupi mluvit i jehe taxikář, akorát na to musí mít ten žaludek :).

  9. Ono to trošku souvisí s předchozím článkem, když budeš mít 2 mil. USD kde je budeš mít raději, v nemovitostech nebo v bance? Přičemž banka dává 1-2% na úrocích.

    Například v Praze nemovitost v ceně 1.800.000 Kč pronajmeš minimálně za 6.000 Kč měsíčně (+ fond oprav, elektrika atd… finálně 8-10.000 Kč), t.j. úrok 4%. To nepočítám nějaké starosti s tím a ty budou…

    Jako investování do nemovitostí rozhodně dneska není zlatej důl a věřil bych, že to dopadne podobně jako "dot com" boom. To každému stačilo mít firmu "dot com" a jestli něco vydělávala, to bylo fuk 😀

    Nedávno jsem se bavil se stavařem a on mi říkal, že na nemovitosti je 80% ceny materiálů a 20% ceny práce. A teď si představ jednoduchou ekonomickou situaci, píše se rok 2005, továrna na dveře čelí zvýšené poptávce a investuje 100 mil. Kč do nové továrny, aby zvedla výrobu z 1.000 dveří denně na 2.000 denní dveře a pokryla aktuální poptávku. Na výstavbu továrny si vezme půjčku na 5 let.

    Píše se rok 2010, rozšíření výroby je splaceno, nicméně poptávka po dveřích klesne ze 2.000 kusů na 1.000 kusů. S podobným problémem se setkávají i ostatní továrny. K tomu, aby prodali stejné množství dveří při snížené poptávce tudíž sníží cenu dveří. De fakto veškeré výrobny stavebních materiálů sníží svoje ceny.

    Takže nové nemovitosti podle mě v krizi prostě postavíš levněji.

  10. Vlasta: posledna veta pobavila 🙂 Ceny su po svete rozne a suhlasim, ze je to tu drahe ako svina, ale momentalne su najdrahsie reality asi v Cine. Uz len pockat na bublinu a opat bude viest CZ/SK. 😀

  11. Inac mozno som mladsi a menej skuseny ako ostatni, ale urcite viem, ze mam dobry cuch na riziko.

    Ked ma clovek peniaze, ma kvantum moznosti, kam ich vlozit… v prvom rade by som vyradil prilis volatilne investicie, v druhom rade by som vyradil tie, pri ktorych je problem zistit trhovu cenu. V tretom rade tie, ktore sa tazko predavaju, v stvrtom rade tie, s ktorymi je prilis velka starost a nakoniec tie, z ktorych neplynie pravidelny vynos.

    Automaticky mi teda vypadava vacsina, cize blbosti typu mince, obrazy, umelecke diela, zbierky, auta, byty, domy, pozemky a tak dalej… no a samozrejme mi vyhravaju akcie, cize podiely vo firmach.

    Viem, ze so mnou vela ludi nebude suhlasit. Boli tu silne medialne tlaky, ktore hlasali pady bank, oslabene akciove indexy atd. Staci vsak navodit spravny pristup (moze to trvat aj par rokov, kym sa clovek naladi na spravnu frenkveciu) a zisti, ze z "rizikovych akcii" moze byt zlata bana.

    Staci par zakladnych pravidiel – neinvestovat do firiem bez dividend, do firiem bez dividendovej historie, do bank (nemaju na akciovych trhoch ani co robit), neprijimat do uvahy nerealizovane straty (bud prikupovat akcie alebo preckat), riadit sa podla grafu (ked vidim, ze super firma je na vrchole, ignorovat, ak ma niekolko rocne minimum [napr. teraz Nokia], ist do toho) atd. atd.

    Chce to disciplinu a nejaky ten cas… a clovek pride hravo k 20-40% p.a. zhodnoteniu takmer bez rizika. Nehovoriac o likvidite penazi (ovela likvidnejsie ako na term. ucte), ktora je u vyssie spomenutych investiciach ako su reality absolutne bezpredmetna…

  12. Peter Repta: nejvíce se dá vydělat ve svém vlastním podnikání, jinak se na to správně díváš.

    Osobně podnikám a výnosy dávám do investic a spekulací a z nich pak výnosy částečně dělím, přerozděluji a částečně dávám na spořící učet a z toho si beru každý měsíc 10 procent na náklady.

    Ale špatně se na to díváš z hlediska kdy koupit. Vše, co jsi napsal je pravda až na dvě věci:

    a) očekávaný výnos je kolem 10 procent, těch 20 – 50 děláme jen proto, že je teď po krizi, ale v období normálního růstu tolik neuděláme

    b) "ak ma niekolko rocne minimum [napr. teraz Nokia], ist do toho" je špatně, základ jsou fundamenty, že je nějaká akcie nízko a nebo vysoko je ten nejblbější důvod ke koupi/prodeji. Osobně zvažuji při investicích čistě fundamentální hlediska (obrat, čistý zisk na akcii, dividenda, výplatní poměr u dividend, dluhy, nerozdělený zisk) na základě toho mám vybrané akcie (BAAPEGAS, BAACEZ, BAATELEC) a v těch pak lítám, je nakupuji a prodávám (2-4* za rok), ale idea je taková, že kdykoliv to můžu držet třeba 20 let, jsou to dobré firmy.

  13. Adamek: samozrejme, ze fundamenty musia byt nastudovane 🙂 to zaberie asi najviac casu – pochopit, ze hodnoty ako P/E treba ignorovat a treba sa zamerat na dlhy, free cash flow atd… to su proste samozrejmosti, preto som to nespominal.

    Ak to dana firma ale vsetko splna a graf tvori 52w high, nekupovat. A pri niektorych firmach sa zide aj volume – ja mam v hladaciku firmy, ktore nemaju volume a ani to nie je dobre. Cely rok sa nehybu.

  14. Mimochodem, já jsem skromný člověk mám teď v investicí­ch jen 80k a stačí­ mí­ 1M, což mi dá nějaké pení­ze. Nepotřebuji 2M USD, to je přehnané. Nepotřebuji létat v první­ tří­dě, mě stačí­ zaplatit elektřinu atd. zají­t si na nudle, na zmrzlinu, zacvičit si Wing Tsun, koncerty mě ještě platí­ za focení­ a hlavně si uží­t sluní­čka.

  15. Peter Repta: pro mě je P/E resp jeho převrácená hodnota, tedy procento zisku za rok, celkem důležité, ukazuje mi to v dlouhodobém pohledu (sleduji posledních 10 let) schopnost firmy vydělávat peníze, což je to nejdůležitější. I když to samozřejmě není jediný parametr, který sleduji, ale zisk je prostě zisk :).

    "Ak to dana firma ale vsetko splna a graf tvori 52w high, nekupovat. "

    Pokud mám volné peníze, firma má dobré fundamenty, jsme v rostoucím trhu, tak bych klidně koupil, záleží na situaci a hlavně na fundamentech, jestli se to i za tyto peníze zaplatí. Když je dobrá firma, tak se totiž jen tak poklesu nedočkáš…

  16. P/E nikdy nesleduj. Ja som mal teraz v portfoliu firmu, ktora ma P/E 115 a vsimol som si to az po mesiaci, odkedy som ju nakupil. Resp. po mesiaci, kedy som ju predaval s 20% ziskom. 🙂

    Hlavna chyba P/E je v tom, ze sa tam berie do uvahy zisk. Podnikanie v USA je primarne o zarabani velkeho mnozstva penazi, nie o tvoreni uctovneho zisku, ktory treba zdanit OBROVSKYMI danami (pri tak velkej firme je to 36%). P/E ignorovat. Zamerat sa na zaujimavejsie indikatory akymi su P/S, prip. P/B a P/FCF a samozrejme D/E.

    A k druhemu odstavcu, kupovat firmu na vrchole proste nie je dobre. O to prave ide, ze ten rastuci trend je tam uz nejaku dobu a dnes nie je obdobie, kedy sa mozes spolahnut na politiku, ekonomiku a na trh. Cize zisky sa budu vyberat skorej (pravdepodobne velmi skoro po tom, ako sa nastoli nove 52w high). Zacne sa institucionalnymi investormi, potom dojdu bezni investori a nakoniec dojdu ti, ktori spanikaria, takze prides pravdepodobne behom par dni o polovicu majetku. 🙂

    Samozrejme nestava sa to vzdy, ale ja by som do toho nesiel. Graf je velka pomocka, staci jeden pohlad a vies, ci ano alebo nie.

  17. Peter: To co popisuješ, je přístup spekulanta. Investorovi je jedno, jestli je akcie na pětiletém maximu. Taky potřebuji aby firma generovala čistý zisk, protože jako investor chci dividenda, chci ji dojit, ne zařezávat. V ČR je korporátní daň myslím 19 procent.

    Já zásadně odděluji spekulace od investic, mám na to dva rozdílné účty. Na investice české FIO a na spekulace teď trénuji s demoúčtem od Dukascopy na Forexu, kde je to ideální. Podle mě na spekulace akcie nejsou dobré. Osobně trošku spekuluji i s investicemi, ale beru to spíš jako ochranu při pádu ale do budoucna chci jen dojit a dojit dividenda, vůbec mi nejde o kapitálové zisky, to je jen bonus, po kterém u investic nejdu.

    Jsme trochu dost off topic. Jestli chceš na mém webu jsou kontakty (email, ICQ, Skype, tel., mobil. můžeme pokecat…). Tady to jen mrvíme Johnovi s jeho barákováním :).

  18. Peter: To co popisuješ, je přístup spekulanta. Investorovi je jedno, jestli je akcie na pětiletém maximu, hlavní jsou fundamenty. Taky potřebuji aby firma generovala čistý zisk, protože jako investor chci dividenda, chci ji dojit, ne zařezávat. V ČR je korporátní daň myslím 19 procent.

    Já zásadně odděluji spekulace od investic, mám na to dva rozdílné účty. Na investice české FIO a na spekulace teď trénuji s demoúčtem od Dukascopy na Forexu, kde je to ideální. Osobně trošku spekuluji i s investicemi, ale beru to spíš jako ochranu při pádu ale do budoucna chci jen dojit a dojit dividenda, vůbec mi nejde o kapitálové zisky, to je jen bonus, po kterém u investic nejdu.

    Jsme trochu dost off topic. Jestli chceš na mém webu jsou kontakty (email, ICQ, Skype, tel., mobil. můžeme pokecat…). Tady to jen mrvíme Johnovi s jeho barákováním :).

  19. Jaromír Adámek: Podle mě na spekulace akcie nejsou dobré.

    Akcie a hlavne indexy jsou na spekulace idealni. Vetsina spekulantu je ale obchoduje pres futures, treba na burze CME, kde se daji obchodovat i forex-futures.

    Jinak, Dukascopy je jeden z nejlepsich forexovych brokeru, sice neni regulovany v USA, ale Svycarum se proste veri.

  20. Jaromir Adamek: ok, tak to uzavrime, nech to tu Johnovi nespinime. 🙂 Ale suhlasim, ze je v tom kus spekulacie. Samozrejme velmi-dlhodoby investor ma na haku, ci je na maxime alebo nie… aj ked nie vzdy je to ten spravny pristup 🙂

  21. DaN: při obchodování akcií jsem narazil na celkem velké poplatky a spready proto s nimi nespekuluji ale investuji do nich. A taky proto lidé většinou s nimi nespekulují ale používají jiné instumenty (většinou nějaké úpisy vydané bankou, která když krachne, tak mají kulové), které jsou na ty akcie navázané a to mi nesedí. Když kupuji akcie, tak je chci vlastnit, chci mít ten pocit, že vlastním tu část podniku, proto je kupuji… Nechci do toho přidávat ještě riziko banky (bankám nevěřím, ani nevlastním žádné jejich akcie).

    Že je Dukascopy jeden z nejlepších Forex brokerů vím, proto do něj jdu :), jsem extra paranoidní v této oblasti :).

  22. DaN: jinak, že to bude na CME lepší je jasné (spready menší i poplatky), ale tam si ČEZ, PEGAS a O2 nekoupím… Snad v budoucnu :), ale stejně já do akcií hlavně investiju, je dojím a dojím a dojím. Až teď přidávám k tomuto i mírnou spekulaci pro zvětšení výnosu z 8-10% na dvoj až třínásobek a ochranu při pádu, ale ještě vše testuji a zatím nevím jak na to.

  23. Mě osobně odrazuje od investování do českých akcií celková neprůhlednost (viz akcie AAA) a hlavně poplatky, nepochopím jak může někdo platit poplatek třeba 0.4% z objemu obchodu.

    A k tomu Dukascopy, to je výhodné jen pro větší hráče. Pro menší obchodníky (ale od 5,000$) jsou lepší ECN STP brokeři regulovaní v USA (koukni sem http://img710.imageshack.us/img710/4438/201008241… )

  24. DaN: díky o MBTrading jsem uvažoval taky (komodity, ale chtějí mít dva oddělené účty, nejde na jednom tradovat Forex i komodity) ale pak jsem četl, jak jim padají servery a mají nějaké další problémy, a na Dukascopy jsem slyšel jen samou chválu, a jestli je spread 1,6 a nebo 2 pips je mi jedno. Zatím se mi stejně daří především na delších timeframech, takže mě spread bolet nebude…

    V ČR investuji jen do toho čemu věřím (a co má fundamenty), do AAA bych nedal ani korunu. Jinak máš ale pravdu s poplatky osobně platím RT 2*0,29% nebo 2*0.4% a tak je to spíš na investice v řádu let. Spekulovat jsem ale spekuloval taky, před rokem s výsledkem, 1200 Kč vyděláno a z toho šlo 890 Kč brokerovi 🙂 LOL, takže je to na dvě věci…

  25. Proto teď rozjíždím Forex, protože v ČR investuji a potřebuji někde spekulovat. Původně jsem chtěl komodity ale nechce se mi tam dávat 5 – 10 k USD, takže začnu na Forexu.

  26. "omezeni je jen v tom, ze obchodnik musi nakupovat/prodavat cele kontrakty (=125k$ resp mini-62.5k$)."

    DaN:

    Na Forexu budu začínat s kapitálem 1k €, S/L budu mít 1% kapitálu (10€), takže teď daytraduji nanečisto něco mezi mikro a mini loty (velikost pozice dopočítávám ručně podle velikosti S&L)…

    Není kam spěchat :), jsem příznivec dlouhých obchodů a malé páky :), takže na celý kontrakt se jen tak nedostanu, ale dík za informaci.

  27. Dnesne spravy tykajuce sa Home Sales:

    Sales decreased 12.4% to a seasonally-adjusted 276,000, the lowest level since at least 1963, after economists predicted a modest gain to 333,000. Home prices also declined to the lowest level since 2003.

  28. Jsou 2 typy makrodat tykajici se prodeje domu. Tyhle cisla se tykaji NEW HOME SALES, vcera vysly EXISTING HOME SALES a ty byly taky katastrofalni. Tohle ctvrtleti uz nezahrnovalo vladni pobidky ke koupi domu, takze se to tak nejak cekalo. Ale stejne to bylo jeste horsi nez se cekalo. S akc. indexy to hnulo, s dollarem moc ne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *